REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wanilia płaskolistna (Vanilla planifolia)

Bożena Biela
Wanilia płaskolistna (Vanilla planifolia).
Wanilia płaskolistna (Vanilla planifolia).
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wanilia płaskolistna (Vanilla planifolia) to roślina należąca do rodziny storczykowatych (Orchidaceae). W stanie naturalnym występuje w Ameryce Południowej i Środkowej. Wanilia płaskolistna jest epifitem korzystającym ze składników pokarmowych znajdujących się w obumarłych pniach i konarach drzew, które służą jej za podpory. Jej owoce, popularnie zwane laskami, są znaną i niezwykle cenioną przyprawą kulinarną. Wanilii używamy do ciast, tortów i lodów.

Uprawa i pielęgnacja wanilii

REKLAMA

Wanilia jest jednym nielicznych storczyków, który aby ładnie rósł i prawidłowo się rozwijał, nie potrzebuje specjalnych warunków. Lubi ciepłe i jasne miejsca. Najlepiej będzie się rozwijała na południowym oknie. Wymaga obfitego podlewania i utrzymywania stale umiarkowanie wilgotnego podłoża. Dobrze jest ją zraszać – najlepiej letnią, przegotowaną wodą, późnym wieczorem lub wczesnym rankiem. Chociaż w naszym klimacie nie przechodzi okresu spoczynku, to w upalne dni od czerwca do sierpnia można zaobserwować zahamowanie wzrostu wanilii. Najlepszym podłożem do przesadzania wanilii jest mieszanka ziemi przeznaczona dla storczyków. Przesadza się ją co dwa lata lub wtedy gdy substrat jest zużyty. Wanilię nawozi się dwa razy w miesiącu (w zimie raz na miesiąc) stosując połowę zalecanej dawki.

Zobacz także: Kapturnica (Sarracenia)

Rozmnażanie wanilii

Jedyny sposób na rozmnażanie wanilii to sadzonkowanie. W tym celu pędy tniemy na odcinki z 2–3 węzłami i umieszczamy pod folią w naczyniu wypełnionym czystym piaskiem. Młode egzemplarze zagłębiamy ukośnie, tak by korzeń powietrzny wyrastający pod dolnym liściem był cały w podłożu. Po około 6–8 tygodniach na sadzonkach pojawiają się młode pędy. Nowe roślinki umieszczamy w oddzielnych doniczkach, w podłożu przeznaczonym do storczyków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Echmea wstęgowata (Aechmea)

Ciekawostka

Wanilia zakwita wtedy gdy osiągnie dojrzałość. W warunkach naturalnych osiąga ją wtedy gdy długość pędu wynosi 3–4 metry. W warunkach domowych wanilia zazwyczaj zakwita gdy długość jej pędu wynosi około 10 metrów. Dlatego zaleca się uprawę tego storczyka w szklarni – tam zakwita szybciej.

Kupujmy roślinę, która ma ładne wyraziste zielone liście oraz kwiaty w pąkach. Nie kupujmy roślin z oznakami choroby oraz tych, które przekwitły.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy trend. Rewitalizacja na rynku nieruchomości premium

Rewitalizacja to jeden z ważniejszych elementów strategii planowania przestrzeni miejskiej. Z szacunków spółki Deloitte wynika, że nawet 90% inwestycji na rynku nieruchomości jeszcze w tej dekadzie będzie koncentrować się na rewitalizacji istniejących obiektów. Trend ten dotyczy również nieruchomości premium. 

Pilne! Działkowcy mogą spać spokojnie – nikt im już Rodzinnych Ogródków Działkowych pod budowę osiedli nie zabierze. Jest rozporządzenie ministra rozwoju

Minister rozwoju zrobił obiecany prezent działkowcom na gwiazdkę. Wydał rozporządzenie, które daje im pełną gwarancję nienaruszalności rodzinnych ogródków działkowych ROD przed zakusami deweloperów i innych inwestorów. Okazję ku czemu dawało zmienione niedawno prawo o planowaniu przestrzennym.

Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

REKLAMA

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

REKLAMA

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA