Wanilia płaskolistna (Vanilla planifolia)
REKLAMA
REKLAMA
Uprawa i pielęgnacja wanilii
REKLAMA
Wanilia jest jednym nielicznych storczyków, który aby ładnie rósł i prawidłowo się rozwijał, nie potrzebuje specjalnych warunków. Lubi ciepłe i jasne miejsca. Najlepiej będzie się rozwijała na południowym oknie. Wymaga obfitego podlewania i utrzymywania stale umiarkowanie wilgotnego podłoża. Dobrze jest ją zraszać – najlepiej letnią, przegotowaną wodą, późnym wieczorem lub wczesnym rankiem. Chociaż w naszym klimacie nie przechodzi okresu spoczynku, to w upalne dni od czerwca do sierpnia można zaobserwować zahamowanie wzrostu wanilii. Najlepszym podłożem do przesadzania wanilii jest mieszanka ziemi przeznaczona dla storczyków. Przesadza się ją co dwa lata lub wtedy gdy substrat jest zużyty. Wanilię nawozi się dwa razy w miesiącu (w zimie raz na miesiąc) stosując połowę zalecanej dawki.
Zobacz także: Kapturnica (Sarracenia)
Rozmnażanie wanilii
Jedyny sposób na rozmnażanie wanilii to sadzonkowanie. W tym celu pędy tniemy na odcinki z 2–3 węzłami i umieszczamy pod folią w naczyniu wypełnionym czystym piaskiem. Młode egzemplarze zagłębiamy ukośnie, tak by korzeń powietrzny wyrastający pod dolnym liściem był cały w podłożu. Po około 6–8 tygodniach na sadzonkach pojawiają się młode pędy. Nowe roślinki umieszczamy w oddzielnych doniczkach, w podłożu przeznaczonym do storczyków.
Zobacz także: Echmea wstęgowata (Aechmea)
Ciekawostka
Wanilia zakwita wtedy gdy osiągnie dojrzałość. W warunkach naturalnych osiąga ją wtedy gdy długość pędu wynosi 3–4 metry. W warunkach domowych wanilia zazwyczaj zakwita gdy długość jej pędu wynosi około 10 metrów. Dlatego zaleca się uprawę tego storczyka w szklarni – tam zakwita szybciej.
Kupujmy roślinę, która ma ładne wyraziste zielone liście oraz kwiaty w pąkach. Nie kupujmy roślin z oznakami choroby oraz tych, które przekwitły.
REKLAMA
REKLAMA