REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Finanse

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rata balonowa

Rata balonowa (płatność balonowa) – forma spłaty kredytu. Na początku klient spłaca tylko część odsetkową, a pod koniec okresu kredytowania – ostatnią część odsetek + cały pożyczony kapitał. Rata balonowa to dla banku większe ryzyko, ponieważ nie ma on pełnej kontroli nad kredytobiorcą. Jednocześnie finansowany płaci większe odsetki, co w końcowym podsumowaniu oznacza większy zysk dla finansującego.

Rata kredytu

Rata kredytu – składa się na nią część kapitałowa i odsetkowa. Część kapitałowa to kwota, którą klient pożyczył od banku. Część odsetkowa to procent pobierany przez bank w zamian za udzielenie kredytu. Wysokość rat kształtuje się w zależności od okresu kredytowania. Im dłuższy czas spłaty, tym niższe raty, ale w rezultacie wyższy koszt całego zobowiązania. Przy spłacaniu kredytu kredytobiorca ma do wyboru raty stałe i malejące.

Spłata kredytu przez spadkobierców po śmierci kredytobiorcy

Czy po śmierci kredytobiorcy spadkobiercy zobowiązani są do spłaty kredytu zaciągniętego przez zmarłego? Kiedy spadkobiercy są odpowiedzialni za odziedziczone długi?

Prolongata

Prolongata – czasowe zawieszenie spłaty rat kredytu za zgodą banku. Prolongata dotyczy zawieszenia całej raty kredytu – zarówno części kapitałowej, jak odsetkowej.

REKLAMA

Karencja

Karencja – okresowe zawieszenie spłaty kapitału kredytu. Podobnie jak prolongata, karencja jedynie przesuwa w czasie tę spłatę. W tym przypadku zawieszenie dotyczy tylko części kapitałowej, co oznacza, że odsetki muszą być cały czas spłacane. Dlatego bank może pozwolić nawet na kilkumiesięczną karencję.

Kredyt refinansowy

Kredyt refinansowy – kredyt przeznaczony na spłatę innego kredytu. W przeciwieństwie do konsolidacji, refinansowanie dotyczy spłaty jednego zobowiązania. Refinansowanie opłaca się szczególnie w przypadku kredytów walutowych. Dotyczy nie tylko przeniesienia zobowiązania i kontynuowania spłaty w nowym banku. Niesie ze sobą dodatkowe korzyści jak wydłużenie okresu kredytowania czy przewalutowanie.

Kredyt konsumencki: formularz informacyjny

Bank, który oferuje nam kredyt konsumencki, zobowiązany jest do przedstawienia specjalnego formularza informacyjnego. Taki wymóg wprowadziła nowa Ustawa o kredycie konsumenckim. Formularz informacyjny ma ułatwić kredytobiorcy porównywanie ofert kredytów konsumenckich dostępnych na rynku.

Kredyt nie tylko na mieszkanie

Decydując się na kredyt hipoteczny, często potrzebujemy pieniędzy nie tylko na mieszkanie, lecz także na jego wykończenie. Kredyt w „Rodzinie na Swoim” finansuje wyłącznie zakup mieszkania. W tej sytuacji tańszym rozwiązaniem jest zaciągnięcie drugiego kredytu na standardowych warunkach.

REKLAMA

Firmy chętniej zaciągają kredyty hipoteczne

Firmy coraz chętniej zaciągają kredyty hipoteczne w przeciwieństwie do klientów indywidualnych. Polacy nie chcą brać kolejnych kredytów i wolą oszczędzać. W styczniu ich zadłużenie spadło o prawie 0,6 mld zł.

Raty kredytów w euro niższe o 9%

Raty kredytów w euro zmalały o 9%, mimo że Europejski Bank Centralny nie zmienił wysokości stóp procentowych. Dlaczego raty kredytów w euro są niższe?

Rekomendacja SII: jaki procent kredytobiorców dotknęła?

Rekomendacja SII dotknęła niecałe 10% kredytobiorców. Ile Polacy wydają miesięcznie na ratę kredytu hipotecznego?

Spread

Spread – różnica pomiędzy kursem kupna a kursem sprzedaży waluty. To jedna z opłat, którą trzeba ponieść przy zaciąganiu kredytu walutowego. Wysokość spreadu zależy od wewnętrznych wyliczeń banku. Spread powoduje zwiększenie miesięcznej raty kredytu, na czym zarabia bank. Rozwiązaniem korzystnym dla kredytobiorcy jest możliwość spłaty zobowiązania w walucie, w której zostało ono zaciągnięte (ustawa antyspreadowa).

Pożyczka hipoteczna

Pożyczka hipoteczna – posiada cechy kredytu hipotecznego (ze względu na zabezpieczenie w postaci hipoteki) i kredytu gotówkowego (pieniądze można przeznaczyć na dowolny cel pod warunkiem, że nie jest on związany z działalnością gospodarczą prowadzoną przez pożyczkobiorcę). Uzyskanie pożyczki hipotecznej wiąże się ze spełnieniem określonych warunków. Najważniejszy z nich to posiadanie nieruchomości, które będzie zabezpieczeniem dla banku w przypadku niewywiązywania się z zaciągniętego zobowiązania. Pożyczka hipoteczna jest oprocentowana niżej niż tradycyjny kredyt gotówkowy.

Kredyt konsolidacyjny

Kredyt konsolidacyjny (kredyt bezgotówkowy) – kredyt przeznaczony na spłatę innych zobowiązań kredytobiorcy. Ma na celu zmniejszenie miesięcznej raty kredytowej poprzez połączenie kilku kredytów w jeden, zabezpieczony hipoteką na nieruchomość (własną lub należącą do osoby trzeciej).

Wkład własny do kredytu hipotecznego

Wkład własny do kredytu hipotecznego wiąże się z niską marżą i zwalnia kredytobiorcę z obowiązku ubezpieczenia niskiego wkładu. Ponadto im wyższy wkład własny, tym niższa miesięczna rata kredytu hipotecznego.

Rewolucja w bankowości – płatność telefonem komórkowym

Rewolucję w bankowości z pewnością wywoła możliwość płatności telefonem komórkowym. Po wprowadzeniu na rynek kart zbliżeniowych, płatność telefonem to kolejny krok do nowoczesnej bankowości.

Kredyt mieszkaniowy

Kredyt mieszkaniowy – obecnie najpopularniejsza forma kredytu. Często utożsamia się go bezpośrednio z kredytem hipotecznym. W rzeczywistości kredyt mieszkaniowy ma węższe znaczenie i jest jednym z rodzajów kredytu hipotecznego.

Oprocentowanie kredytu

Oprocentowanie kredytu – podstawowy parametr, który wpływa na koszt kredytu hipotecznego. Banki same ustalają jego wysokość i na nim bezpośrednio zarabiają. Oprocentowanie składa się z dwóch elementów: z podstawowej stopy procentowej i z marży banku.

Zdolność kredytowa

Zdolność kredytowa – zdolność do spłaty zaciągniętego zobowiązania wraz z odsetkami w terminie określonym w umowie kredytowej zawartej między finansującym a finansowanym. Bank weryfikuje informacje przedstawione przez klienta i przeprowadza dokładną analizę kredytową.

Kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny – długoterminowy kredyt bankowy, którego zabezpieczeniem jest hipoteka na nieruchomość (nabywaną lub inną, której właścicielem jest kredytobiorca lub jego rodzina). Tego typu zadłużenie może mieć kilka form. Najpopularniejszą z nich jest kredyt mieszkaniowy.

Rekomendacja S

Rekomendacja S – dokument przygotowany przez Komisję Nadzoru Finansowego, określający listę tzw. dobrych praktyk dla banków, które udzielają kredytów hipotecznych.

Hipoteka

Hipoteka – ograniczone prawo rzeczowe obciążające nieruchomość dla zabezpieczenia określonej wierzytelności. Na jej podstawie wierzyciel ma pierwszeństwo do nieruchomości.

Biuro Informacji Kredytowej (BIK)

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) – instytucja powołana przez banki w 1997 r., która gromadzi informacje o kredytobiorcach, ich kredytach, pożyczkach oraz zadłużeniach. BIK przechowuje wszystkie informacje przez 5 lat. Dotyczą one zarówno klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorców.

Wyższe limity podatkowe na 2012 rok

Od 1 stycznia 2012 roku obowiązują wyższe limity podatkowe. Jaką rolę pełnią limity podatkowe i jak zmieniły się poszczególne wartości?

Oprocentowanie kredytów hipotecznych pozostanie bez zmian

Oprocentowanie kredytów hipotecznych w złotych pozostanie bez zmian. Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła wysokości stóp procentowych.

Ceny benzyny mogą być niższe?

Ceny benzyny mogą być niższe? Jest szansa na ich obniżkę bez naruszania unijnych wymogów. Jednak nie zanosi się na zmiany w wysokości cen paliw. Dlaczego?

Przewalutowanie kredytu

Przewalutowanie kredytu – zmiana waluty kredytu na inną. Decyzja o przewalutowaniu podjęta w odpowiednim momencie pozwala na zmniejszenie miesięcznej raty kredytu. W przeciwnym wypadku koszty przewalutowania mogą być zbyt wysokie.

Karta kredytowa

Karta kredytowa – karta płatnicza z ustalonym limitem kredytowym wydawana przez bank; nie musi być powiązana z kontem bankowym. Podczas płacenia kartą rośnie zadłużenie, które po miesięcznym okresie rozliczeniowym trzeba spłacić. Zazwyczaj karta kredytowa jest oprocentowana wyżej niż karty przypisane do rachunku bankowego.

Kredyty bez wkładu własnego znikną z oferty banków?

Kredyty bez wkładu własnego być może znikną z oferty banków, podobnie jak kredyty walutowe. To wynik kolejnych zmian Komisji Nadzoru Finansowego. Czy banki przestaną oferować kredyty bez wkładu własnego?

Kredyt w złotych bije rekordy popularności

Kredyt w złotych bije rekordy popularności. Jednocześnie maleje zainteresowanie kredytami w obcej walucie. Co wywołało zmiany na rynku kredytów?

Ile Polacy mają w bankach?

Polacy mają w bankach prawie pół biliona złotych. Od 2008 roku na lokatach terminowych i depozytach bieżących regularnie przybywa pieniędzy. Ile w tym roku zaniesiemy do banków?

Odsetki

Odsetki – zyski z lokaty. Zazwyczaj warunkiem założenia lokaty jest posiadanie konta osobistego. Wysokość odsetek regulują m.in. stopa procentowa, wysokość kapitału i czas, na jaki założono lokatę.

Marża

Marża – zysk banku na udzielonym kredycie. Wysokość marży zależy od banku i ustala się ją w zależności od tego, jak duże ryzyko wiąże się z udzieleniem pożyczki. Zazwyczaj marża jest taka sama przez cały czas trwania kredytu.

Kredyt na energooszczędny dom

Kredyt na energooszczędny dom jest tańszy niż tradycyjny kredyt hipoteczny. Mimo że koszt jego budowy jest wyższy, taka inwestycja zwróci się już po kilku latach. Które banki oferują preferencyjny kredyt na energooszczędny dom?

Kredyt hipoteczny tylko dla osób pełnoletnich?

Kredyt hipoteczny tylko dla osób pełnoletnich? W większości banków pełnoletność kredytobiorcy to jeden z warunków przyznania kredytu hipotecznego. Czy mimo to młodzi milionerzy mają szansę na kredyt przed ukończeniem 18. roku życia?

Kredyt hipoteczny – jak pożyczyć więcej?

Zmiany w kredytach hipotecznych spowodowały, że banki pożyczają znacznie mniej niż jeszcze rok temu. Jak podnieść zdolność kredytową i pożyczyć więcej?

Polacy nadal chętnie oszczędzają

Polacy nadal chętnie oszczędzają w bankach. Wolimy oszczędzać, niż zaciągać kredyty. Czy w 2012 r. utrzyma się popularność depozytów?

Rata kredytu hipotecznego – jak ją obniżyć?

Rata kredytu może być niższa, jeżeli wykorzystamy możliwości, które oferuje nam bank. Może to być refinansowanie kredytu lub jego konsolidacja. Którą opcję wybrać, żeby rzeczywiście obniżyć ratę kredytu?

Indeks Dostępności Kredytowej znowu wzrósł

Indeks Dostępności Kredytowej znowu wzrósł i wynosi 119 punktów. Jednak w ujęciu rocznym dynamika wzrostu Indeksu Dostępności Kredytowej spadła do 1%.

Stypendia – czy są opodatkowane?

Większość stypendiów jest zwolniona z podatku dochodowego. W przypadku stypendiów wypłacanych przez fundację lub stowarzyszenie zwolnieniu od podatku nie podlega kwota roczna stypendium przekraczająca 3800 zł.

Walentynki – jak spędzić je oryginalnie, nie obciążając budżetu?

Walentynki to doskonała okazja, żeby w ciekawy i oryginalny sposób spędzić czas z ukochaną osobą. Przy walentynkowym szaleństwie nie zapominajmy o swoim budżecie – nadwerężając go, możemy popaść w zadłużenie.

Czarna karta kredytowa tylko dla najbogatszych

Czarna karta kredytowa to wizytówka najbogatszych ludzi, których bank w ten sposób wyróżnia spośród innych klientów. W Polsce czarną kartę posiada 12 osób. Jakie przywileje niesie ze sobą jej posiadanie?

Kredyty mieszkaniowe są coraz droższe

Kredyty mieszkaniowe są coraz droższe. To wynik rosnących marż i spadającej zdolności kredytowej. Czy kredyty mieszkaniowe jeszcze zdrożeją?

Rata kredytu hipotecznego – z czego się składa?

Dla wielu osób zakup mieszkania bez zaciągania kredytu hipotecznego nie byłby w ogóle możliwy. Tym, którym udało się przejść przez procedury udzielania kredytu i zrealizować marzenia o własnym mieszkaniu, nie pozostaje nic innego, jak spłacać kolejne raty. Z czego składa się rata kredytu hipotecznego?

Zdolność kredytowa, czyli co bank bierze pod uwagę, udzielając kredytu hipotecznego?

Sfinansowanie zakupu domu lub mieszkania zazwyczaj wiąże się z koniecznością zaciągnięcia kredytu w banku. Planując taki krok, należy podjąć działania zmierzające do poprawienia naszej zdolności kredytowej. Na co należy zwrócić szczególną uwagę? Jakimi ogólnymi kryteriami posługują się banki?

Najlepsze kredyty mieszkaniowe na rynku – ranking

Najlepszy złotowy kredyt mieszkaniowy na rynku, według rankingu Open Finance, posiada DB PBC. Które banki oferują najkorzystniejsze oferty kredytów w euro? Gdzie oferty kredytów zdecydowanie pogorszyły się?

Co dalej z kredytami w euro?

Kredyty w euro są powoli wycofywane z ofert większości banków i tylko najlepiej zarabiający mają dostęp do kredytowania w europejskiej walucie. Co dalej z kredytami w euro? Czy znikną z rynku podobnie jak kredyty we franku szwajcarskim?

Ile trzeba czekać na kredyt hipoteczny?

Ile trzeba czekać na kredyt hipoteczny? Według analizy przeprowadzonej przez Home Broker szybkość rozpatrywania wniosków kredytowych nieznacznie się poprawiła. W którym banku dostaniesz kredyt hipoteczny najszybciej?

Jak poprawić zdolność kredytową?

Możesz poprawić swoją zdolność kredytową nawet o 10%, jeżeli zrezygnujesz z karty kredytowej. Jak jeszcze podnieść zdolność kredytową?

Kredyt hipoteczny tylko dla najbogatszych?

Dostęp do kredytów hipotecznych został znacznie ograniczony. Winna jest przede wszystkim Rekomendacja S, która obniżyła zdolność kredytową klientów. Powoli znikają także oferty kredytów w euro. Ile musi zarabiać kredytobiorca, aby uzyskać kredyt hipoteczny?

REKLAMA