REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zakup działki i budowa domu: kredyt budowlany

Halina Kochalska
Analityk Gold Finance
Zakup działki.
Zakup działki.

REKLAMA

REKLAMA

Zakup działki i budowa domu mogą być sfinansowane kredytem budowlanym, który wymaga więcej formalności niż zwykły kredyt hipoteczny. Jak sfinansować zakup działki i budowę domu kredytem budowlanym?

Kredyt z dopłatą

Kupując działkę pod budowę domu za gotówkę, trzeba być szczególnie ostrożnym. Dokumenty dotyczące działki analizują tylko inwestor i notariusz. Jednak może okazać się, że w przyszłości w pobliżu kupowanej działki powstanie np. trasa szybkiego ruchu, o czym sprzedający nas nie poinformował.

REKLAMA

Zobacz także: Spłata kredytu przez spadkobierców po śmierci kredytobiorcy

– Noszący się z zamiarem budowy domu nie mają świadomości, że mogą np. zaciągnąć na ten cel kredyt z dopłatami do odsetek. Gdyby wiedzieli to wcześniej, mogliby inaczej zaplanować całe przedsięwzięcie. – mówi Tomasz Wiszowaty, doradca Open Finance. 

Kredyt budowlany wiąże się również z konkretnymi obowiązkami.

– Należy też przyjąć realne założenia co do kosztów budowy. Żaden bank „nie kupi” planu budowy 200-metrowego domu za 150 tys. zł. Banki szacują taki koszt na minimum 2 tys. zł za mkw. – tłumaczy Wiszowaty.

Korzystne oferty tylko w niektórych bankach

Oferty kredytów budowlanych posiada większość banków. Jednak dzielą się one na lepsze i gorsze. Na rynku brakuje korzystnych ofert kredytów budowlanych. Nie zawsze opłaca się oszczędność, ponieważ bank może jednocześnie stawiać trudne warunki rozliczenia kolejnych transz. Może to wywołać problemu z ciągłością finansowania.

Budowa bez opóźnień

REKLAMA

Co do zasady kredyt budowlany pod względem konstrukcji oraz ceny właściwie nie różni się od zwykłych kredytów hipotecznych na zakup mieszkania. Wyjątek stanowią dokumenty, których w przypadku kredytu na zakup działki lub budowę domu jest o wiele więcej.

Kredytobiorca musi wiedzieć, że wypłacanie kredytu budowlanego odbywa się w transzach. Wypłata każdej kolejnej części kredytu uzależniona jest od postępu prac zgodnie z harmonogramem zawartym w umowie.

Najczęściej bank zakłada, że budowa domu potrwa 2–3 lata. Jeśli kredytobiorca nie wyrobi się w tym czasie z ukończeniem inwestycji, konieczny jest aneks do umowy kredytowej. Jednocześnie pojawia się ryzyko, że bank zmieni warunki umowy na mniej korzystne dla klienta. Wielokrotne łamanie harmonogramu może grozić nawet wypowiedzeniem umowy kredytowej przez bank.

O tym, czy prace budowlane wykonywane są zgodnie z harmonogramem, decydują kontrole. Banki kontrolują przebieg budowy na różne sposoby i kredytobiorca powinien je znać. Niektóre instytucje wysyłają na budowę inspekcje, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Inne ograniczają się do aktualnych zdjęć i do dziennika budowy (np. ING Bank i Getin Noble Bank). W banku Pekao ewentualne kontrole organizowane są za darmo.

Zobacz także: Kredyt nie tylko na mieszkanie


Różni się także podejście do rozliczenia wydatków, które mogą wywołać problemy między klientem a bankiem. Jednym bankom (BNP Paribas) należy przedstawiać faktury za poszczególne towary czy usługi, choć nie na całość wypłacanej transzy. Innym (ING BSK, PKO BP, Pekao) wystarczy powykonawczy kosztorys lub zdjęcia i kopia dziennika budowy. Jeśli kontrola nie potwierdza prawidłowego rozliczenia transzy, bank może poprosić o okazanie faktur na wykonane prace i na kupione materiały.

Zobacz także: Wkład własny do kredytu hipotecznego

– A np. DB PBC będzie wymagać od klienta umowy z generalnym wykonawcą, co nie jest częstą praktyką wśród inwestorów. – zwraca uwagę doradca Open Finance. – Warto wiedzieć również, że tylko niektóre banki pozwalają na elastyczne budowanie, czyli zrobienie w danej transzy robót z odleglejszych etapów harmonogramu. – dodaje.

Kredyt budowlany – formalności

Do uzyskania kredytu na budowę domu potrzebujące są następujące dokumenty:

1) odpis z księgi wieczystej nieruchomości, najlepiej nie starszy niż miesiąc; jeśli go nie ma, wymagany jest inny dokument, np. akt notarialny lub orzeczenie sądowe o spadku.

Niektóre banki mogą nie zająć się sprawą, jeśli nie ma księgi wieczystej lub zaświadczenia ze zbioru dokumentów.

REKLAMA

2) wypis z ewidencji gruntów i wyrysu z mapy; jeśli dla danego terenu nie ma planu zagospodarowania, konieczna jest decyzja gminy o warunkach zabudowy terenu, na którym znajduje się działka. Niezbędne może być także dostarczenie wyceny gruntu.

3) jeśli kredyt będzie finansował również budowę domu, trzeba przedstawić projekt budynku i kosztorys inwestycji. W niektórych bankach (BGŻ i BNP Paribas) takie rozwiązanie możliwe jest tylko wtedy, gdy działka została kupiona z pozwoleniem na budowę konkretnej nieruchomości lub, tak jak w Pekao, z budową, która już ruszyła.

Starając się o kredyt na dom, trzeba udokumentować prawo do działki, przedstawić projekt domu z kosztorysem oraz pozwolenie na budowę.

Zobacz także: Kredyty bez wkładu własnego znikną z oferty banków?


Dwa kredyt czy jeden?

Kredyt na działkę, a następnie na dom czy kredyt na obie inwestycje od razu? Więcej banków oferuje oddzielne kredyty. Kredytu na działkę i budowę domu udzielą m.in. Alior, mBank, MultiBank, Euro Bank, Getin Noble Bank, PKO BP, Millennium, Kredyt Bank, Bank Pocztowy.

Zobacz także: Kredyt w złotych bije rekordy popularności

Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Jeden kredyt na działkę i budowę domu to mniej formalności kredytowych. Zwiększa się także mobilizacja do szybszego działania i pośpiechu w uzyskaniu pozwolenia na budowę. Decydując się na taki kredyt, trzeba przedstawić w banku wybrany projekt domu i zapewnić go, że dostaniemy pozwolenie na budowę na wybranej działce.

Jednak jak się okazuje, lepiej wybrać dwa osobne kredyty – jeden na działkę i drugi na dom, co zmniejsza stres związany z tempem działania. Można spokojnie zastanowić się nad projektem domu, zdobyć pozwolenie na budowę. Warto pamiętać, że nie trzeba zaciągać dwóch kredytów w jednym banku. Biorąc kredyt, warto wziąć pod uwagę ewentualne koszty wcześniejszej spłaty, jak i możliwość refinansowania kredytu.

Karencja w spłacie kredytu

Istotnym elementem oferty kredytu jest karencja, która pozwala na zawieszenie spłaty części kapitałowej kredytu na czas budowy i wypłaty transz. Zwykle trwa ona dwa lat (DB PBC, Millennium, Pekao, Nordea, ING BSK), ale może być dłuższa (np. w BOŚ, BZ WBK czy Euro Banku sięga do 3 lat, a w Aliorze nawet do 5 lat). Karencja to zawieszenie tylko części kapitałowej raty. Cały czas trzeba spłacać część odsetkową od uruchomionej kwoty kredytu.

Kredyt walutowy

Zaciąganie kredytu walutowego na zakup działki lub budowę domu może być ryzykowne. Transze kredytu denominowanego w walucie (w przeciwieństwie do indeksowanego) wyrażone są w walucie, czyli obecnie już głównie w euro. Wahania kursu mogą spowodować, że kwota wypłacona w złotych będzie niższa niż wnioskowana. Jest to spowodowane tym, że w kredycie denominowanym klient pożycza od banku kwotę w określonej walucie. Jeżeli kwota określona w umowie wynosi 50 tys. euro, to dokładnie tyle wypłaci bank, bez względu na aktualny kurs waluty. Jeżeli pomiędzy datą podpisania umowy a datą wypłaty danej transzy kredytu złotówka umocni się, a kurs waluty spadnie, wtedy kwota wypłacona w złotych będzie niższa niż wnioskowana i kredytobiorca będzie musiał sam dopłacić brakującą kwotę. W kredycie indeksowanym przelicza się inaczej. Umowa kredytowa wyraża kwotę zarówno w złotych, jak i w walucie obcej. Znajduje się w niej zapis, że w dniu uruchomienia kredytu kwota w walucie obcej może być inna, ale wysokość kredytu ma być taka, aby pokryć rzeczywiste zapotrzebowanie klienta.

Zobacz także: Kredyt hipoteczny – jak pożyczyć więcej?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

  Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

  Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

  Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

  Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

  Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

  Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

  Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

  REKLAMA

  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  REKLAMA

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  REKLAMA