REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

„Rodzina na Swoim” – kiedy można stracić dopłatę?

Bartosz Turek
Bartosz Turek
analityk
"Rodzina na Swoim". Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

„Rodzina na Swoim” to rządowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych. Kiedy można stracić dopłatę z „Rodziny na Swoim”? Jedną z sytuacji jest wynajem mieszkania lub kupno innej nieruchomości.

Do końca 2011 roku udzielono co najmniej 136 tys. kredytów w ramach programu „Rodzina na Swoim” na łączną wartość ponad 25 miliardów złotych (zgodnie ze statystykami BGK). Program cieszy się popularnością kredytobiorców, ponieważ państwo dopłaca do kredytu nawet połowę odsetek przez 8 lat. Oznacza to, że rodzina, która pożyczy na 30 lat 200 tys. zł na zakup mieszkania o maksymalnej powierzchni 50 mkw., zamiast spłacać raty w wysokości 1230 zł miesięcznie, dzięki „Rodzinie na Swoim” spłaca tylko 654 zł. Jednak trzeba pamiętać, że dofinansowanie można stracić, np. jeśli kupiona nieruchomość będzie wykorzystywana niezgodnie z przeznaczeniem.  

REKLAMA

Zobacz także: Ustawa o kredycie konsumenckim – co zmieniła?

Rozwód a „Rodzina na Swoim”

Co dzieję się z dopłatą w ramach „Rodziny na Swoim” po rozwodzie? Okazuje się, że takie sytuacje są częste. Zgodnie z danymi GUS, w 2010 r. doszło do 61,3 tys. rozwodów. Jak wynika z wyjaśnień publikowanych na stronie internetowej Banku Gospodarstwa Krajowego, rozwód nie powoduje, że dopłaty do kredytu zostaną wstrzymane. W ustawie nie porusza się kwestii pozostawania w związku małżeńskim, małżeńskiej wspólności majątkowej ani obowiązku wspólnego spłacania kredytu, który kredytobiorcy zaciągnęli razem. Za zgodą banku jeden z byłych współmałżonków może przejąć spłatę kredytu bez utraty prawa do dopłat.

Nie kupisz nowego mieszkania

Podczas spłacania kredytu w ramach „Rodziny na Swoim” beneficjenci nie mogą stać się właścicielami ani współwłaścicielami innego domu lub mieszkania. Dopłaty do kredytu można stracić po zakupie nowego mieszkania, a nawet po dostaniu części nieruchomości mieszkalnej w postaci darowizny. Kredytobiorca nie straci dopłaty do kredytu, jeżeli otrzyma nieruchomość w spadku. Okres, w którym obowiązują nas rygory narzucone w ustawie, trwa 8 lat, czyli tyle, ile państwo pomaga w spłacie kredytu.

Zobacz także: Kredyt konsumencki: formularz informacyjny


Wynajem a dopłaty

Przeznaczenie mieszkania lub domu kupionego na kredyty w ramach „Rodziny na Swoim” na cele inne niż zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych również można spowodować przerwanie dopłat. Oznacza to, że mieszkania lub domu nie można przerobić w całości lub w części na sklep czy salon fryzjerski. Ustawa wyklucza także możliwość wynajmu lokalu. Od ostatniej nowelizacji (koniec sierpnia 2011 r.) podpisywanie nowych umów najmu nieruchomości mieszkalnej jest zabronione. Ustawa zaznacza także, że kontrola, czy dofinansowanie jest wykorzystywane w prawidłowy sposób, leży w interesie państwa i banku, który udzielił kredytu. Jak mówi ustawa, w pierwszej kolejności to bank będzie zobowiązany do zwrócenia kwoty dopłat do nieprawidłowo wykorzystywanego kredytu, a następnie jemu kredytobiorcy będą musieli zwrócić te pieniądze.

Zobacz także: Firmy chętniej zaciągają kredyty hipoteczne

Co z działalnością gospodarczą?

„Wykorzystanie mieszkania na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych” nie oznacza jednak, że pod danym adresem nie można zarejestrować działalności gospodarczej. Zgodnie z interpretacją Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej ustawa nie pozwala na prowadzenie obsługi techniczno-biurowej jednoosobowej działalności gospodarczej w mieszkaniu lub domu finansowanym kredytem z programu „Rodzina na Swoim”.

Zobacz także: Rekomendacja SII: jaki procent kredytobiorców dotknęła?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

  Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

  Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

  Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

  Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

  Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

  Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

  Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

  REKLAMA

  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  REKLAMA

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  REKLAMA