REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

„Rodzina na Swoim” – kiedy można stracić dopłatę?

Bartosz Turek
Bartosz Turek
analityk
"Rodzina na Swoim". Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

„Rodzina na Swoim” to rządowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych. Kiedy można stracić dopłatę z „Rodziny na Swoim”? Jedną z sytuacji jest wynajem mieszkania lub kupno innej nieruchomości.

Do końca 2011 roku udzielono co najmniej 136 tys. kredytów w ramach programu „Rodzina na Swoim” na łączną wartość ponad 25 miliardów złotych (zgodnie ze statystykami BGK). Program cieszy się popularnością kredytobiorców, ponieważ państwo dopłaca do kredytu nawet połowę odsetek przez 8 lat. Oznacza to, że rodzina, która pożyczy na 30 lat 200 tys. zł na zakup mieszkania o maksymalnej powierzchni 50 mkw., zamiast spłacać raty w wysokości 1230 zł miesięcznie, dzięki „Rodzinie na Swoim” spłaca tylko 654 zł. Jednak trzeba pamiętać, że dofinansowanie można stracić, np. jeśli kupiona nieruchomość będzie wykorzystywana niezgodnie z przeznaczeniem.  

REKLAMA

Zobacz także: Ustawa o kredycie konsumenckim – co zmieniła?

Rozwód a „Rodzina na Swoim”

Co dzieję się z dopłatą w ramach „Rodziny na Swoim” po rozwodzie? Okazuje się, że takie sytuacje są częste. Zgodnie z danymi GUS, w 2010 r. doszło do 61,3 tys. rozwodów. Jak wynika z wyjaśnień publikowanych na stronie internetowej Banku Gospodarstwa Krajowego, rozwód nie powoduje, że dopłaty do kredytu zostaną wstrzymane. W ustawie nie porusza się kwestii pozostawania w związku małżeńskim, małżeńskiej wspólności majątkowej ani obowiązku wspólnego spłacania kredytu, który kredytobiorcy zaciągnęli razem. Za zgodą banku jeden z byłych współmałżonków może przejąć spłatę kredytu bez utraty prawa do dopłat.

Nie kupisz nowego mieszkania

Podczas spłacania kredytu w ramach „Rodziny na Swoim” beneficjenci nie mogą stać się właścicielami ani współwłaścicielami innego domu lub mieszkania. Dopłaty do kredytu można stracić po zakupie nowego mieszkania, a nawet po dostaniu części nieruchomości mieszkalnej w postaci darowizny. Kredytobiorca nie straci dopłaty do kredytu, jeżeli otrzyma nieruchomość w spadku. Okres, w którym obowiązują nas rygory narzucone w ustawie, trwa 8 lat, czyli tyle, ile państwo pomaga w spłacie kredytu.

Zobacz także: Kredyt konsumencki: formularz informacyjny

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wynajem a dopłaty

Przeznaczenie mieszkania lub domu kupionego na kredyty w ramach „Rodziny na Swoim” na cele inne niż zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych również można spowodować przerwanie dopłat. Oznacza to, że mieszkania lub domu nie można przerobić w całości lub w części na sklep czy salon fryzjerski. Ustawa wyklucza także możliwość wynajmu lokalu. Od ostatniej nowelizacji (koniec sierpnia 2011 r.) podpisywanie nowych umów najmu nieruchomości mieszkalnej jest zabronione. Ustawa zaznacza także, że kontrola, czy dofinansowanie jest wykorzystywane w prawidłowy sposób, leży w interesie państwa i banku, który udzielił kredytu. Jak mówi ustawa, w pierwszej kolejności to bank będzie zobowiązany do zwrócenia kwoty dopłat do nieprawidłowo wykorzystywanego kredytu, a następnie jemu kredytobiorcy będą musieli zwrócić te pieniądze.

Zobacz także: Firmy chętniej zaciągają kredyty hipoteczne

Co z działalnością gospodarczą?

„Wykorzystanie mieszkania na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych” nie oznacza jednak, że pod danym adresem nie można zarejestrować działalności gospodarczej. Zgodnie z interpretacją Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej ustawa nie pozwala na prowadzenie obsługi techniczno-biurowej jednoosobowej działalności gospodarczej w mieszkaniu lub domu finansowanym kredytem z programu „Rodzina na Swoim”.

Zobacz także: Rekomendacja SII: jaki procent kredytobiorców dotknęła?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy zakres zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej, które zastąpi obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Energii w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej.

W czerwcu 2024 r. nastroje w branży budowlanej uległy poprawie

Polski Instytut Ekonomiczny opublikował wyniki Miesięcznego Indeksu Koniunktury PIE, które wskazują, że nastroje branży budowlanej w czerwcu 2024 r. uległy znacznej poprawie.

Ministerstwo Finansów wydało oświadczenie, że nie pracuje nad podwyższeniem ryczałtu od najmu mieszkań

Ministerstwo Finansów wydało na swojej stronie oświadczenie, że nie prowadzi prac nad podwyżką podatku ryczałtowego dla osób rozliczających najem mieszkań.

Polski rynek nieruchomości doszedł do szczytowego punktu cyklu i wpadł w zawirowania

Naczelnik Wydziału Analiz Rynku Nieruchomości w Departamencie Stabilności Finansowej NBP Jacek Łaszek ocenia, że w Polsce mamy w tej chwili górkę, czyli dojechaliśmy na szczytowy punkt cyklu. Jedną z ofiar tego cyklu jest system finansowy – system finansowania nieruchomości.

REKLAMA

Zmieniły się cele inwestujących w mieszkania

Czy Polacy wciąż inwestują w mieszkania? Jaki procent nabywców mieszkań od deweloperów to inwestorzy, a jaki prywatni kupujący? Jakie mają motywacje i preferencje? 

Kto czeka na program Na start? Czy wzrosło zainteresowanie ofertą deweloperów?

Czy deweloperzy zauważyli wzrost zainteresowania mieszkaniami w związku z rządowym programem na Start? Kto najczęściej kupuje mieszkania? Czy wzrosła liczba rezerwacji mieszkań?

Pompy ciepła z nieprawidłowościami. Wykazały to kontrole KAS, UOKiK i Inspekcji Handlowej

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), Inspekcja Handlowa (IH) oraz Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przeprowadziły od 20 lutego do 26 marca 2024 r. wspólną kontrolę pomp ciepła. Sprawdzono dokumentację 36 modeli pomp ciepła. Wskutek stwierdzonych nieprawidłowości nie dopuszczono do sprzedaży 463 pomp ciepła.

Kredyt "#naStart" zagrożony. Koalicja rządząca podzielona

Koalicja rządząca jest podzielona w kwestii projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym “#naStart”. Kluby Lewicy i Polski 2050 zapowiedziały, że nie poprą tego rządowego projektu. Mechanizm zawarty w ustawie spowoduje wzrost cen mieszkań - tak ocenił przewodniczący klubu Polski 2050, Mirosław Suchoń. Z kolei Borys Budka z KO poinformował, że rozmowy z koalicjantami wciąż trwają.

REKLAMA

Tamaryszek – kiedy kwitnie, cięcie, uprawa

Kiedy kwitnie tamaryszek? Czy szybko rośnie? Jak prawidłowo go ciąć? Czy można kupić tamaryszek na pniu? Jak wygląda uprawa tamaryszka czteropręcikowego? Wszystko, co musisz wiedzieć o wymaganiach tamaryszka.

Są nowe dane GUS. Ile mieszkań uda się wybudować?

W 2023 roku Główny Urząd Statystyczny wydał pozwolenia na budowę, które pozwolą wybudować 69 tysięcy mieszkań.

REKLAMA