REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zdolność kredytowa, czyli co bank bierze pod uwagę, udzielając kredytu hipotecznego?

Agnieszka Wiśniewska
Zdolność kredytowa. Fot. Fotolia
Zdolność kredytowa. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Sfinansowanie zakupu domu lub mieszkania zazwyczaj wiąże się z koniecznością zaciągnięcia kredytu w banku. Planując taki krok, należy podjąć działania zmierzające do poprawienia naszej zdolności kredytowej. Na co należy zwrócić szczególną uwagę? Jakimi ogólnymi kryteriami posługują się banki?

Dwa warianty

Banki oceniając zdolność kredytową potencjalnego kredytobiorcy, biorą pod uwagę dwie rzeczy. Pierwsza z nich odnosi się do naszych dochodów oraz kosztów związanych z comiesięcznym utrzymaniem. Druga z kolei wiąże się z nieruchomością – jej atrakcyjnością i wartością rynkową. Bank po wyznaczeniu obu wyżej wymienionych wariantów, weźmie pod uwagę wariant niższy.

REKLAMA

Zobacz także: Najlepsze kredyty mieszkaniowe na rynku – ranking

Zdolność kredytowa Ani i Marcina wynosi 500 000 zł, tzn. taką kwotę mogą pożyczyć od banku. Wartość nieruchomości, którą chcą nabyć wynosi 400 000 zł. Bank udzieli im kredytu w wysokości 400 000 zł, mimo że teoretycznie stać ich na spłatę zadłużenia w wysokości 500 000 zł.

Sytuacja finansowa potencjalnego kredytobiorcy

Sytuacja finansowa potencjalnego kredytobiorcy podlega dokładnej analizie banku. Oceniając ją, instytucje kredytowe biorą pod uwagę:

 • uzyskiwane regularne dochody (najlepiej, aby pochodziły z umowy o pracę na czas nieokreślony),
 • liczbę osób w gospodarstwie domowym (oczywiście im mniej, tym lepiej),
 • miesięczne koszty utrzymania (czynsz, opłaty za media itp.),
 • obecne zadłużenie, np. spłacane obecnie kredyty, wysokość zadłużenia z kart kredytowych – zaciągnięte wcześniej, a jeszcze nie spłacone kredyty niewątpliwie obniżają naszą zdolność kredytową,
 • historię kredytową, która pokazuje, czy sumiennie spłacaliśmy poprzednio zaciągnięte zobowiązania finansowe.

Zobacz także: Rynek kredytów hipotecznych w 2011 r. – jaki był dla kredytobiorców?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Parametry nieruchomości

Równie istotną kwestię dla banku będą stanowiły parametry dotyczące nieruchomości. Przede wszystkim instytucja udzielająca kredytu zażąda dokumentów potwierdzających wartość rynkową nieruchomości (zdarza się, że bank wymaga sporządzenia operatu szacunkowego przez rzeczoznawcę posiadającego uprawnienia). Ponadto istotne będzie, czy zaciągany kredyt ma sfinansować zakup domu, działki czy też mieszkania. Bank sprawdza również stan realizacji inwestycji. Stąd też będziemy musieli wskazać, czy jest to mieszkanie już istniejące, czy też zostanie dopiero zbudowane przez dewelopera.

Zobacz także: Wzrósł Indeks Dostępności Kredytowej

Zdolność kredytowa a BIK

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) to swego rodzaju ogólnodostępny instrument pozwalający bankom i ich klientom na sprawdzenie historii wcześniej zaciągniętych oraz obecnie spłacanych zobowiązań. Bank występując do BIK o udzielenie informacji o potencjalnym kredytobiorcy, zabezpiecza się przed ryzykiem związany z udzieleniem kredytu. Klient, który miał problemy ze spłatą wcześniej zaciągniętych zobowiązań, nie jest wiarygodny dla banku i zmniejsza swoje szanse na otrzymanie kolejnego kredytu. Podobnie dzieje się z potencjalnymi kredytobiorcami nie posiadającymi żadnej historii kredytowej. Bank nie będzie w stanie oszacować ryzyka związanego z udzieleniem kredytu takiemu klientowi z uwagi na to, że nie zaciągał on wcześniej zobowiązań finansowych i trudno określić, jak będzie spłacał kredyt.

Doradca kredytowy

Niekiedy ocena naszej zdolności kredytowej może przysporzyć nam wielu trudności. Warto pamiętać, że jeżeli chcemy kupić mieszkanie, nie otrzymamy kredytu z dnia na dzień. Co do zasady procedura taka trwa około miesiąca. Warto zwrócić się do doradcy kredytowego, który pomoże nam ocenić naszą zdolność kredytową oraz wybrać odpowiedni kredyt. Należy oczywiście korzystać ze sprawdzonych instytucji zajmujących się tego typu usługami.

Zobacz także: Kupić mieszkanie czy jeszcze poczekać?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

  Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

  Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

  Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

  Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

  Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

  Jak zaprosić batmana do ogrodu?

  Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

  REKLAMA

  W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

  W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

  Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

  Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

  Sprawdź, czy twój kompostownik jest legalny

  Kompostownik na odpady kuchenne i skoszoną trawę to bardzo przydatny element ogrodu.  Dzięki niemu uzyskujemy naturalny nawóz, który użyźnia warzywnik i ogród. Warto jednak pamiętać, o tym że umieszczenie na działce kompostownika podlega pewnym prawnym ograniczeniom. Nie jest zatem wcale obojętne, gdzie i jakiej wielkości kompostownik postawimy na swojej działce.

  Rozszerzenie solidarnej odpowiedzialności inwestora w branży budowlanej. Jak zmienia się orzecznictwo sądów?

  Ze swoją złożonością i różnorodnością procesów branża budowlana stanowi obszar, w którym interpretacja przepisów prawnych oraz orzecznictwo sądowe mają kluczowe znaczenie dla funkcjonowania rynku. Jednym z istotnych aspektów tego obszaru jest solidarna odpowiedzialność inwestora, której zakres i interpretacja w ostatnich latach podlegają dynamicznym zmianom - pisze Mateusz Chmura, radca prawny z Kancelarii Chmura i Partnerzy sp. p.

  REKLAMA

  Klimatyzacja w bloku

  Czy to już czas pomyśleć o klimatyzacji? Jak najbardziej. Czy mieszkańcy bloków również mogą skorzystać z dobrodziejstw tego urządzenia? Tak, ale pod pewnymi warunkami. 

  Budowa domu bez pozwolenia 2024: tylko o powierzchni do 70 mkw. czy większych, czy warto skorzystać z tej możliwości

  Umożliwiający budowę domów do 70 mkw. Powierzchni bez zezwolenia program Dom bez formalności działa już ponad dwa lata. Poprzedni rząd liczył, że ożywi on budownictwo jednorodzinne. W ubiegły roku na podobnych zasadach miało być możliwe budowanie domów większych, ale ostatecznie do zmiany prawa nie doszło.

  REKLAMA