REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co dalej z kredytami w euro?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Michał Krajkowski, analityk Domu Kredytowego Notus S.A.
Euro. Fot. Fotolia
Euro. Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kredyty w euro są powoli wycofywane z ofert większości banków i tylko najlepiej zarabiający mają dostęp do kredytowania w europejskiej walucie. Co dalej z kredytami w euro? Czy znikną z rynku podobnie jak kredyty we franku szwajcarskim?

Jednym z powodów ograniczania dostępu do kredytów w euro jest Rekomendacja S Komisji Nadzoru Finansowego, której zapisy banki musiały wdrożyć do końca ubiegłego roku. Zakłada ona, że kredyt walutowy nie może przekroczyć 42 procent dochodu netto kredytobiorcy. Jednocześnie banki są zobowiązane do wyliczania maksymalnych dostępnych kwot przy założeniu maksymalnie 25-letniego okresu spłaty. Nałożenie się tych dwóch wytycznych skutkuje obniżeniem zdolności kredytowej w walutach obcych nawet o kilkadziesiąt procent.

REKLAMA

Zobacz także: Kredyt Bank nie udzieli już kredytu w euro

REKLAMA

Kolejnym istotnym czynnikiem wpływającym na wycofywanie się banków z ofert we wspólnej walucie jest kryzys na europejskich rynkach finansowych. Ograniczenie wsparcia dla banków działających na polskim rynku od ich zagranicznych właścicieli oznacza wzrost kosztów pozyskania pieniądza i konieczność podwyższenia marż kredytowych dla kredytów udzielanych w europejskiej walucie. Wobec powyższego część banków zdecydowała się na całkowite wycofanie kredytów w europejskiej walucie. W ostatnich tygodniach uczyniły to między innymi Credit Agricole czy Kredyt Bank. Pozostałe banki, które do tej pory chętnie udzielały kredytów w euro, także znacząco zmieniły swoją ofertę. Praktycznie wszystkie instytucje podwyższyły marże, co niejednokrotnie, nawet w obliczu niskiego poziomu stopy referencyjnej Euribor, czyni taki kredyt mało opłacalnym sposobem na sfinansowanie zakupu nieruchomości.

Tabela 1. Tabela przedstawia wysokość marży dla kredytu w euro w wysokości 300 tysięcy złotych, przy założeniu 20-proc. wkładu własnego. Tabela przedstawia marże wg stanu na dzień 30 października 2011 roku i 20 stycznia 2012 roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Opracowanie: Dom Kredytowy Notus S.A.

Zobacz także: Ile trzeba czekać na kredyt hipoteczny?


Tak znaczące podwyższenie marż w połączeniu ze zmianami wynikającymi z regulacji Komisji Nadzoru Finansowego oznacza znaczne ograniczenie akcji kredytowej w europejskiej walucie. Warto także zwrócić uwagę na dodatkowe wymogi, które banki wprowadzają samodzielnie, niezależnie od wymogów nadzorcy. Wiele instytucji stosuje kryterium minimalnego dochodu, który musi osiągać kredytobiorca, aby w ogóle móc ubiegać się o kredyt w europejskiej walucie. Progi te bardzo często nie mają żadnego związku z wielkością zaciąganego kredytu czy poziomem raty. Najczęściej wymogi te są zaporowe dla wielu klientów i część banków także w ten sposób ogranicza akcję kredytową w europejskiej walucie.

Tabela 2. Poniższa tabela przedstawia wymogi stawiane kredytobiorcom przy zaciąganiu kredytu w obcej walucie.

Opracowanie: Dom Kredytowy Notus S.A.

Kredyty w euro znikną?

Najbliższe miesiące to czas, w którym o kredyt w euro będzie niezwykle trudno. Zmiany, które mają miejsce rynku hipotek, do złudzenia przypominają sytuację, jaką mieliśmy z kredytami we franku szwajcarskim. Wówczas banki też stopniowo ograniczały akcję kredytową poprzez zwiększenie wymogów dotyczących dochodów kredytobiorców, aby w ostateczności całkowicie wycofać się z kredytów we franku szwajcarskim. Niewątpliwie w nadchodzącym czasie kredyt w euro będzie drogi i jednocześnie będzie dostępny tylko dla osób najlepiej zarabiających.

Zobacz także: Singiel w „Rodzinie na Swoim” – gdzie po kredyt?

Tylko kredyty złotowe

Warto zwrócić uwagę na stabilną sytuację w kredytach złotowych. W tej walucie banki chętnie udzielają pożyczek, finansując akcję kredytową między innymi poprzez depozyty pozyskane od klientów detalicznych. Marże dla kredytu w złotych pozostają na dużo niższym poziomie i mimo wyższych stóp procentowych taki kredyt ciągle może być alternatywą dla kredytu w euro. Jest to dobre rozwiązanie szczególnie z uwagi na brak ryzyka kursowego.

Zobacz także: Kredyt hipoteczny tylko w złotówce

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

REKLAMA

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

REKLAMA

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA