REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Rata kredytu hipotecznego – z czego się składa?

Agnieszka Wiśniewska
Pieniądze. Fot. Fotolia
Pieniądze. Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dla wielu osób zakup mieszkania bez zaciągania kredytu hipotecznego nie byłby w ogóle możliwy. Tym, którym udało się przejść przez procedury udzielania kredytu i zrealizować marzenia o własnym mieszkaniu, nie pozostaje nic innego, jak spłacać kolejne raty. Z czego składa się rata kredytu hipotecznego?

Kapitał i odsetki oraz inne koszty

Rata kredytu składa się z dwóch podstawowych części: kapitału i odsetek. W przypadku kredytu zaciąganego w walucie obcej dochodzi tzw. spread. Spread to różnica pomiędzy kursem kupna (wypłaty) a kursem sprzedaży (spłaty) zaciągniętego kredytu walutowego. Powoduje on zwiększenie zarówno kapitału, jak i odsetek. Oczywiście wraz ze wzrostem kursu waluty wzrasta rata kredytu. Do kwoty kredytu może zostać także doliczona prowizja za przyznanie kredytu, która wynosi ok. 1–1,5%.

REKLAMA

Zobacz także: Zdolność kredytowa, czyli co bank bierze pod uwagę, udzielając kredytu hipotecznego?

Ubezpieczenia

Coraz częściej banki wymagają od kredytobiorcy zawierania różnego rodzaju umów ubezpieczenia, co dodatkowo wpływa na wysokość raty kredytu. W sytuacji, gdy bank będzie kredytował powyżej 80% wartości nieruchomości, kredytobiorca zostanie zmuszony do zaopatrzenia się w tzw. ubezpieczenie brakującego wkładu własnego. Co do zasady, składka z nim związana pobierana jest tylko przez pewien okres (np. za 5 lat). Po upływie tego okresu nalicza się ją ponownie, o ile kredytobiorca nie spłacił kredytu do pewnego poziomu. Kolejne wymagane ubezpieczenia to ubezpieczenie od utraty pracy (w dobie kryzysu wręcz wymagane), na wypadek śmierci czy na wypadek spadku wartości nieruchomości.

Opłata za wycenę nieruchomości

Niekiedy banki wymagają oszacowania wartości nieruchomości przez rzeczoznawcę z uprawnieniami. Wprawdzie czasami wykonują ją na własny koszt. Zdarza się jednak, że klient musi ją wykonać we własnym zakresie.

Zobacz także: Najlepsze kredyty mieszkaniowe na rynku – ranking

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ubezpieczenie pomostowe

Ubezpieczenie pomostowe należy wpłacać do momentu wpisu hipoteki do księgi wieczystej. Z reguły trwa to od 3 do 6 miesięcy. W tym czasie rata naszego kredytu wzrasta.

Zobacz także: Rata kredytu znowu rośnie?

Raty równe i malejące

Banki oferują dwa rodzaje rat: równe bądź malejące. W przypadku rat równych (tzw. annuitetowych) przez cały okres kredytowania ich wysokość będzie niezmienna. Pierwsze raty w głównej mierze składają się z części odsetkowej, część kapitałowa jest niewielka. W ciągu okresu spłaty zmieniają się proporcje – wzrasta część kapitałowa, a maleje odsetkowa, przy czym wysokość raty pozostaje taka sama. W przypadku rat malejących, comiesięczne wpłaty do banku będą ulegały zmniejszeniu. Wpłaty do banku w odniesieniu do rat malejących składają się z kapitału i odsetek od jeszcze niespłaconej części. W praktyce oznacza to dla nas, że im kapitał do spłacenia będzie niższy, tym niższe będą same odsetki.

Które raty lepsze – równe czy malejące?

Trudno jednoznacznie określić, które raty będą bardziej korzystne. Wszystko zależy od profilu klienta. Dla osób, które nie chcą za bardzo obciążać domowego budżetu, korzystniejsze będą raty równe (raty malejące w początkowym okresie są dosyć wysokie). Co więcej, decydując się na równe raty, otrzymamy wyższy kredyt. Natomiast przy ratach malejących zapłacimy łącznie mniej odsetek. Warto zaznaczyć, że z reguły bank udziela kredytu z możliwością spłaty w ratach malejących klientom o wysokiej zdolności kredytowej.

Zobacz także: Rekomendacja S korzystna dla „wielkiej płyty”

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA