REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Rata kredytu hipotecznego – z czego się składa?

Agnieszka Wiśniewska
Pieniądze. Fot. Fotolia
Pieniądze. Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dla wielu osób zakup mieszkania bez zaciągania kredytu hipotecznego nie byłby w ogóle możliwy. Tym, którym udało się przejść przez procedury udzielania kredytu i zrealizować marzenia o własnym mieszkaniu, nie pozostaje nic innego, jak spłacać kolejne raty. Z czego składa się rata kredytu hipotecznego?

Kapitał i odsetki oraz inne koszty

Rata kredytu składa się z dwóch podstawowych części: kapitału i odsetek. W przypadku kredytu zaciąganego w walucie obcej dochodzi tzw. spread. Spread to różnica pomiędzy kursem kupna (wypłaty) a kursem sprzedaży (spłaty) zaciągniętego kredytu walutowego. Powoduje on zwiększenie zarówno kapitału, jak i odsetek. Oczywiście wraz ze wzrostem kursu waluty wzrasta rata kredytu. Do kwoty kredytu może zostać także doliczona prowizja za przyznanie kredytu, która wynosi ok. 1–1,5%.

REKLAMA

Zobacz także: Zdolność kredytowa, czyli co bank bierze pod uwagę, udzielając kredytu hipotecznego?

Ubezpieczenia

Coraz częściej banki wymagają od kredytobiorcy zawierania różnego rodzaju umów ubezpieczenia, co dodatkowo wpływa na wysokość raty kredytu. W sytuacji, gdy bank będzie kredytował powyżej 80% wartości nieruchomości, kredytobiorca zostanie zmuszony do zaopatrzenia się w tzw. ubezpieczenie brakującego wkładu własnego. Co do zasady, składka z nim związana pobierana jest tylko przez pewien okres (np. za 5 lat). Po upływie tego okresu nalicza się ją ponownie, o ile kredytobiorca nie spłacił kredytu do pewnego poziomu. Kolejne wymagane ubezpieczenia to ubezpieczenie od utraty pracy (w dobie kryzysu wręcz wymagane), na wypadek śmierci czy na wypadek spadku wartości nieruchomości.

Opłata za wycenę nieruchomości

Niekiedy banki wymagają oszacowania wartości nieruchomości przez rzeczoznawcę z uprawnieniami. Wprawdzie czasami wykonują ją na własny koszt. Zdarza się jednak, że klient musi ją wykonać we własnym zakresie.

Zobacz także: Najlepsze kredyty mieszkaniowe na rynku – ranking

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ubezpieczenie pomostowe

Ubezpieczenie pomostowe należy wpłacać do momentu wpisu hipoteki do księgi wieczystej. Z reguły trwa to od 3 do 6 miesięcy. W tym czasie rata naszego kredytu wzrasta.

Zobacz także: Rata kredytu znowu rośnie?

Raty równe i malejące

Banki oferują dwa rodzaje rat: równe bądź malejące. W przypadku rat równych (tzw. annuitetowych) przez cały okres kredytowania ich wysokość będzie niezmienna. Pierwsze raty w głównej mierze składają się z części odsetkowej, część kapitałowa jest niewielka. W ciągu okresu spłaty zmieniają się proporcje – wzrasta część kapitałowa, a maleje odsetkowa, przy czym wysokość raty pozostaje taka sama. W przypadku rat malejących, comiesięczne wpłaty do banku będą ulegały zmniejszeniu. Wpłaty do banku w odniesieniu do rat malejących składają się z kapitału i odsetek od jeszcze niespłaconej części. W praktyce oznacza to dla nas, że im kapitał do spłacenia będzie niższy, tym niższe będą same odsetki.

Które raty lepsze – równe czy malejące?

Trudno jednoznacznie określić, które raty będą bardziej korzystne. Wszystko zależy od profilu klienta. Dla osób, które nie chcą za bardzo obciążać domowego budżetu, korzystniejsze będą raty równe (raty malejące w początkowym okresie są dosyć wysokie). Co więcej, decydując się na równe raty, otrzymamy wyższy kredyt. Natomiast przy ratach malejących zapłacimy łącznie mniej odsetek. Warto zaznaczyć, że z reguły bank udziela kredytu z możliwością spłaty w ratach malejących klientom o wysokiej zdolności kredytowej.

Zobacz także: Rekomendacja S korzystna dla „wielkiej płyty”

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

REKLAMA

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

REKLAMA