REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Znowu trudniej o kredyt – spadł Indeks Dostępności Kredytowej

Marcin Krasoń, Open Finance
Indeks Dostępności Kredytowej.
Indeks Dostępności Kredytowej.

REKLAMA

REKLAMA

Trudniejszy dostęp do kredytów to wynik spadku Indeksu Dostępności Kredytowej. Dlaczego zdolność kredytowa Polaków spadła? Ile wynosi aktualny Indeks Dostępności Kredytowej?

Indeks Dostępności Kredytowej spadł w lutym o 5,12 pkt. (4,29%) i wynosi 114,23 – najmniej od czerwca ubiegłego roku.

REKLAMA

Spadek indeksu to wynik sezonowych wahań średniej pensji ogłaszanej przez GUS, którą banki biorą pod uwagę przy wyliczaniu zdolności kredytowej (a zdolność kredytowa jest jednym z części składowych IDK). Koniec roku to okres premii i trzynastek, co powoduje, że dochody są wyższe. W styczniu natomiast spadają, co przekłada się na spadek zdolności kredytowej przeciętnego gospodarstwa domowego.

Zobacz także: Zdolność kredytowa – czy będzie jeszcze spadać?

REKLAMA

Żeby indeks odzwierciedlał faktyczny stan, jest obliczany także w ujęciu rocznym przy porównaniu notowań z odpowiednich miesięcy. Odczyt z lutego ubiegłego roku to 112,13 pkt., co oznacza, że w ciągu 12 miesięcy indeks wzrósł o 1,88 procent. To niedużo. W grudniu 2010 r. i w styczniu 2011 r. IDK rósł w skali roku o ponad 10%, wzrost wynosił 7–9%. W połowie roku dynamika wzrostu zaczęła spadać i jesienią nie była wyższa niż 5%. Aktualnie roczne tempo wzrostu jest już niższe od zmiany PKB i od inflacji.

To, że IDK rośnie wolniej, jest wynikiem sytuacji gospodarczej na całym świecie (w obawie przed kryzysem banki ostrożniej udzielają kredytów) oraz Rekomendacji S, która zmniejsza zdolność kredytową klientów chcących zadłużyć się na więcej niż 25 lat.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Indeks Dostępności Kredytowej liczy się na podstawie trzech parametrów rynkowych: średniej marży, maksymalnego możliwego LtV oraz zdolności kredytowej. Na obniżenie wartości Indeksu w lutym największy wpływ miał sezonowy spadek średniej pensji ogłaszanej przez GUS (w styczniu wynosiła ona ponad 4 tys. zł brutto, a w lutym spadła o 8,7% do 3666 zł). Spowodowało to, że zdolność kredytowa trzyosobowej rodziny o zarobkach dwukrotnie wyższych od przeciętnych obniżyła się do 419 tys. zł (o 38,5 tys. zł).

Średnia marża wzrosła w lutym o 0,04 pkt. do 1,32. Uśrednione maksymalne możliwe LtV wynosi 101,82 proc, tyle samo od listopada.

Zobacz także: Ustawa antyspreadowa – jakie plusy dla kredytobiorców?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

REKLAMA

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

REKLAMA

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

REKLAMA