Znowu trudniej o kredyt – spadł Indeks Dostępności Kredytowej
REKLAMA
REKLAMA
Indeks Dostępności Kredytowej spadł w lutym o 5,12 pkt. (4,29%) i wynosi 114,23 – najmniej od czerwca ubiegłego roku.
REKLAMA
Spadek indeksu to wynik sezonowych wahań średniej pensji ogłaszanej przez GUS, którą banki biorą pod uwagę przy wyliczaniu zdolności kredytowej (a zdolność kredytowa jest jednym z części składowych IDK). Koniec roku to okres premii i trzynastek, co powoduje, że dochody są wyższe. W styczniu natomiast spadają, co przekłada się na spadek zdolności kredytowej przeciętnego gospodarstwa domowego.
Zobacz także: Zdolność kredytowa – czy będzie jeszcze spadać?
REKLAMA
Żeby indeks odzwierciedlał faktyczny stan, jest obliczany także w ujęciu rocznym przy porównaniu notowań z odpowiednich miesięcy. Odczyt z lutego ubiegłego roku to 112,13 pkt., co oznacza, że w ciągu 12 miesięcy indeks wzrósł o 1,88 procent. To niedużo. W grudniu 2010 r. i w styczniu 2011 r. IDK rósł w skali roku o ponad 10%, wzrost wynosił 7–9%. W połowie roku dynamika wzrostu zaczęła spadać i jesienią nie była wyższa niż 5%. Aktualnie roczne tempo wzrostu jest już niższe od zmiany PKB i od inflacji.
To, że IDK rośnie wolniej, jest wynikiem sytuacji gospodarczej na całym świecie (w obawie przed kryzysem banki ostrożniej udzielają kredytów) oraz Rekomendacji S, która zmniejsza zdolność kredytową klientów chcących zadłużyć się na więcej niż 25 lat.
Indeks Dostępności Kredytowej liczy się na podstawie trzech parametrów rynkowych: średniej marży, maksymalnego możliwego LtV oraz zdolności kredytowej. Na obniżenie wartości Indeksu w lutym największy wpływ miał sezonowy spadek średniej pensji ogłaszanej przez GUS (w styczniu wynosiła ona ponad 4 tys. zł brutto, a w lutym spadła o 8,7% do 3666 zł). Spowodowało to, że zdolność kredytowa trzyosobowej rodziny o zarobkach dwukrotnie wyższych od przeciętnych obniżyła się do 419 tys. zł (o 38,5 tys. zł).
Średnia marża wzrosła w lutym o 0,04 pkt. do 1,32. Uśrednione maksymalne możliwe LtV wynosi 101,82 proc, tyle samo od listopada.
Zobacz także: Ustawa antyspreadowa – jakie plusy dla kredytobiorców?
REKLAMA
REKLAMA