REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ceny benzyny mogą być niższe?

a bo
Benzyna. Fot. Fotolia
Benzyna. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ceny benzyny mogą być niższe? Jest szansa na ich obniżkę bez naruszania unijnych wymogów. Jednak nie zanosi się na zmiany w wysokości cen paliw. Dlaczego?

Unia Europejska narzuca każdemu państwu członkowskiemu wysokość podatków składających się na cenę paliwa. Zgodnie z europejskimi wymogami minima te wynoszą 359 euro za 1000 l benzyny bezołowiowej i 330 euro dla oleju napędowego. Do ustalenia wysokości cen paliw w Polsce wykorzystuje się średni kurs euro na 1. roboczy dzień października poprzedniego roku, ustalony przez EBC (Europejski Bank Centralny). Jak wynika z obliczeń, polski rząd ma możliwość obniżenia akcyzy na paliwo, która jest obecnie o 9 gr wyższa niż minimum europejskie. Po doliczeniu podatku obniżka mogłaby wynieść nawet 10 gr.

REKLAMA

Podatki to standard

Ponad połowę ceny paliwa w Polsce stanowią podatki, na które składają się opłata paliwowa, akcyza i VAT. Podatku na paliwo nie da się uniknąć, ponieważ jest to znaczne źródło dochodu dla budżetu. W 2012 r. sama akcyza przyniesie państwu ok. 25 mld zł, a w połączeniu z opłatą paliwową i podatkiem VAT do skarbu państwa może wpłynąć łącznie ok. 41 mld zł. W tej sytuacji nawet niewielka obniżka cen paliw to dla budżetu duża strata finansowa. Wprawdzie państwo ma stałe wpływy, ale wysokie ceny paliw wywołują sprzeciw u kierowców.  

Zobacz także: Ile Polacy mają w bankach?

Pomysły na zmianę

Taka polityka rządu nie podoba się nie tylko kierowcom, lecz także opozycji. Z propozycją zmian wyszło Prawo i Sprawiedliwość. Jak twierdzi opozycja, Polska ma prawo negocjować z Unią ceny paliw, wykorzystując prawo derogacji (wyłączenie państwa członkowskiego z części wymogów wynikających z prawa wspólnotowego).  

– Tego typu działania są podejmowane w Europie za zgodą państw europejskich. – uzasadnił Jarosław Kaczyński.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Kredyt na energooszczędny dom


PiS przedstawiło cztery propozycje mające na celu obniżenie cen paliw.

– Wniosek o obniżenie akcyzy, wniosek o możliwość odliczenia części podatku VAT z paliwa dla przedsiębiorców, propozycję odliczania paliwowego podatku VAT od podatku PIT oraz propozycja dotycząca rolników, która pozwoli im otrzymywać wyższy zwrot akcyzy od każdego litra paliwa. – powiedziała wiceprezes PiS Beata Szydło.

Zobacz także: Oszczędzaj na usługach bankowych

Czy w związku z nasilającym się sprzeciwem kierowcy mogą liczyć na niższe ceny paliw? Niestety dla państwa najważniejsze są stałe wpływy do budżetu, dlatego rząd nie zamierza wprowadzać zmian.

Obniżenie cen paliwa jest niemożliwe. Jesteśmy na minimalnych stawkach europejskich. ­– tłumaczy minister gospodarki Waldemar Pawlak.

Zobacz także: Pług zasypał chodnik, ale Ty zapłacisz mandat

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje kredytowe - na co przeznaczyć środki z zawieszonych rat kredytu?

Wakacje kredytowe 2024. Również i w tym roku można składać wnioski o zawieszenie łącznie do czterech rat kredytu hipotecznego. Zostaną one przesunięte na koniec okresu spłaty bez dodatkowych odsetek czy opłat. Z danych Związku Przedsiębiorstw Finansowych (ZPF) wynika, że obecnie problemy z terminową spłatą zobowiązań, w tym kredytów, ma blisko 1/3 Polaków. 

W maju ciąg dalszy korekty danych GUS budownictwa mieszkaniowego

Najnowsza informacja GUS, publikująca wstępne dane budownictwa mieszkaniowego w maju oraz pięciu pierwszych miesiącach bieżącego roku, potwierdziła zapoczątkowaną miesiąc wcześniej korektę ich półtorarocznego trendu wzrostowego. 

Deweloperzy wstrzymują inwestycje. Co z nowym programem kredytowym?

Spółki deweloperskie nadal ograniczają tempo inwestycji. Na rynku widać wyraźne oczekiwanie na informacje dotyczące nowego programu kredytowego.

Czy kupujący mieszkania zbuntują się przeciwko wysokim cenom?

Biura sprzedaży firm deweloperskich i agencji pośrednictwa zaczęły pustoszeć, co w ocenie niektórych obserwatorów rynku mieszkaniowego może być wstępem do obniżek cen mieszkań. Eksperci portalu GetHome.pl sprawdzili, czy faktycznie kupujący mają już dość płacenia za nie bajońskich sum. 

REKLAMA

Czy warto teraz inwestować w nieruchomości? [WYWIAD]

Czy to dobry czas na inwestycję w nieruchomości? Jakie są największe wady i zalety tego rodzaju inwestycji? Jakich błędów się ustrzegać? Odpowiada dr Paweł Kobierski, prezes zarządu Sun & Snow Real Estate. 

Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp wpłynie prawdopodobnie na wzrost cen nieruchomości

Szef działu rynków kapitałowych i nieruchomości biurowych w JLL Marcin Sulewski ocenia, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych wpłynie pozytywnie na rynek inwestycyjny. Spowoduje obniżenie kosztów finansowania, a płynność na rynku finansowym powinna wzrosnąć, co implikuje ożywienie na rynku inwestycyjnym, wzrost zainteresowania inwestorów i prawdopodobnie też wzrost cen nieruchomości.

Najtańsze nowe mieszkania [czerwiec 2024 r.]. Ile kosztują u deweloperów?

Za jaką cenę kupimy najtańsze, nowe mieszkania? Jaki mają metraż? W których osiedlach je kupimy? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

REKLAMA

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

REKLAMA