REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

„Rodzina na Swoim” czy zwykły kredyt – co opłaca się bardziej?

Marcin Krasoń, Open Finance
"Rodzina na Swoim".
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

„Rodzina na Swoim” czy zwykły kredyt – co opłaca się bardziej? Zakładając, że mieszkania nadal będą tanieć, zaciąganie kredytu w ramach „Rodziny na Swoim” może się nie opłacać.

Ci kredytobiorcy, którzy mogliby zaciągnąć kredyt w ramach „Rodziny na Swoim”, zastanawiają się, czy nie lepiej będzie poczekać jeszcze na spadek cen nieruchomości (w lutym roczny spadek Indeksu cen transakcyjnych Open Finance wyniósł prawie 5 proc.). Open Finance policzyło, o ile ceny mieszkań musiałyby się obniżyć, żeby suma rat zwykłego kredytu zaciągniętego już po spadku cen była równa ratom preferencyjnego kredytu zaciągniętego teraz.

REKLAMA

Zobacz także: Mieszkania używane w „Rodzinie na Swoim”

REKLAMA

W przypadku mieszkania w Warszawie kosztującego 6,4 tys. zł za mkw. warto czekać na obniżenie się ceny do poziomu 5657–5869 zł (w zależności od klienta i od powierzchni mieszkania). W takiej sytuacji branie kredytu w „Rodzinie na Swoim” nie ma sensu, jeśli weźmiemy pod uwagę sumę rat, które należy spłacić. Jednak to kryterium nie powinno być jednym branym pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o zaciągnięciu kredytu. Przykładowo rata kredytu w „Rodzinie na Swoim” będzie o kilkadziesiąt procent niższa, co spowoduje, że wymarzone mieszkanie kupi inny nabywca.

Te obliczenia są różne w zależności od klienta (singiel, rodzina lub samotny rodzic) i od powierzchni mieszkania. W „Rodzinie na Swoim” singiel otrzyma kredyt na mieszkanie na 50 mkw. z dofinansowaniem do 30 mkw. W przypadku małżeństwa i samotnego rodzica to odpowiednio 70 mkw. i 50 mkw.

Aby zwykły kredyt hipoteczny zrównał się z kredytem w „Rodzinie na Swoim” zaciągniętym przy obecnej wartości mieszkania, cena musiałaby spaść najmniej w przypadku singla kupującego 50-metrowe mieszkanie (6,97%). Wynika to z faktu, że w tym przypadku dopłaty są najmniejszą część całego kredytu. Tam, gdzie dopłaty są dla całego mieszkania (do 30 mkw. dla singla i do 50 mkw. dla pozostałych) mieszkania powinny stanieć o 11,61 proc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Zakup działki i budowa domu: kredyt budowlany


Z porównania wysokości rat preferencyjnego kredytu ze standardowym kredytem hipotecznym wynika, że korzystniej jest zaciągnąć kredyt w „Rodzinie na Swoim”. I tutaj najbardziej opłaca się zakup 30 mkw. mieszkania dla singla i 50 mkw. dla małżeństwa i samotnego rodzica. W takim wypadku rata kredytu (dla uproszczenia bez ubezpieczeń i prowizji) w „Rodzinie na Swoim” będzie niższa o prawie 46% od raty standardowego kredytu. Różnica ta maleje wraz z rosnącą powierzchnią mieszkania, dla singla kupującego 50-metrowe lokum wynosi 27,45 proc.

Zobacz także: Spłata kredytu przez spadkobierców po śmierci kredytobiorcy

Porównywanie opłacalności obu kredytów ma sens tylko wtedy, jeśli dana nieruchomości kwalifikuje się do dopłat. Limity maksymalnych cen mieszkań różnią się w zależności od regionu, np. w Warszawie wynoszą 6435 zł dla rynku pierwotnego i 5148 zł dla rynku wtórnego. Wartości są najwyższe właśnie w Warszawie. W Poznaniu wynoszą odpowiednio 5322,50 zł i 4258 zł, w Gdańsku 5092,50 zł i 4074 zł, a w Krakowie 4587,50 zł i 3670 zł.

Zobacz także: Kredyt nie tylko na mieszkanie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy warto teraz inwestować w nieruchomości? [WYWIAD]

Czy to dobry czas na inwestycję w nieruchomości? Jakie są największe wady i zalety tego rodzaju inwestycji? Jakich błędów się ustrzegać? Odpowiada dr Paweł Kobierski, prezes zarządu Sun & Snow Real Estate. 

Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp wpłynie prawdopodobnie na wzrost cen nieruchomości

Szef działu rynków kapitałowych i nieruchomości biurowych w JLL Marcin Sulewski ocenia, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych wpłynie pozytywnie na rynek inwestycyjny. Spowoduje obniżenie kosztów finansowania, a płynność na rynku finansowym powinna wzrosnąć, co implikuje ożywienie na rynku inwestycyjnym, wzrost zainteresowania inwestorów i prawdopodobnie też wzrost cen nieruchomości.

Najtańsze nowe mieszkania [czerwiec 2024 r.]. Ile kosztują u deweloperów?

Za jaką cenę kupimy najtańsze, nowe mieszkania? Jaki mają metraż? W których osiedlach je kupimy? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

REKLAMA

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

Przygotowania do wojny? Powstaną podziemne obiekty medyczne

Szpitale zostaną wyposażone w podziemną infrastrukturę. Podczas wojny ma ona zapewniać możliwość wykonywania operacji chirurgicznych, prowadzenia intensywnej terapii. Na oddziale łóżkowym pacjenci i personel mieliby zapewnione bezpieczeństwo w sytuacji skażenia.

Falstart kredytu na Start. Czy doczekamy się pomocy dla kredytobiorców? Czy rynek mieszkaniowy poradzi sobie bez kredytu na Start?

Zapowiedź kolejnego rządowego programu wsparcia dla młodych przy zakupie pierwszego mieszkania (tzw. kredyt #naStart) zelektryzowała rynek. Choć nie ma pewności czy program wejdzie w życie i w jakim kształcie, wielu klientów warunkuje zakup nieruchomości od jego uruchomienia. Równocześnie wzrastają obawy odnośnie kolejnych podwyżek cen nieruchomości. Sprawdźmy, jakie są możliwe scenariusze rozwoju sytuacji na rynku kredytów i nieruchomości.

REKLAMA

Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA