REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

„Rodzina na Swoim” czy zwykły kredyt – co opłaca się bardziej?

Marcin Krasoń, Open Finance
"Rodzina na Swoim".
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

„Rodzina na Swoim” czy zwykły kredyt – co opłaca się bardziej? Zakładając, że mieszkania nadal będą tanieć, zaciąganie kredytu w ramach „Rodziny na Swoim” może się nie opłacać.

Ci kredytobiorcy, którzy mogliby zaciągnąć kredyt w ramach „Rodziny na Swoim”, zastanawiają się, czy nie lepiej będzie poczekać jeszcze na spadek cen nieruchomości (w lutym roczny spadek Indeksu cen transakcyjnych Open Finance wyniósł prawie 5 proc.). Open Finance policzyło, o ile ceny mieszkań musiałyby się obniżyć, żeby suma rat zwykłego kredytu zaciągniętego już po spadku cen była równa ratom preferencyjnego kredytu zaciągniętego teraz.

REKLAMA

Zobacz także: Mieszkania używane w „Rodzinie na Swoim”

REKLAMA

W przypadku mieszkania w Warszawie kosztującego 6,4 tys. zł za mkw. warto czekać na obniżenie się ceny do poziomu 5657–5869 zł (w zależności od klienta i od powierzchni mieszkania). W takiej sytuacji branie kredytu w „Rodzinie na Swoim” nie ma sensu, jeśli weźmiemy pod uwagę sumę rat, które należy spłacić. Jednak to kryterium nie powinno być jednym branym pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o zaciągnięciu kredytu. Przykładowo rata kredytu w „Rodzinie na Swoim” będzie o kilkadziesiąt procent niższa, co spowoduje, że wymarzone mieszkanie kupi inny nabywca.

Te obliczenia są różne w zależności od klienta (singiel, rodzina lub samotny rodzic) i od powierzchni mieszkania. W „Rodzinie na Swoim” singiel otrzyma kredyt na mieszkanie na 50 mkw. z dofinansowaniem do 30 mkw. W przypadku małżeństwa i samotnego rodzica to odpowiednio 70 mkw. i 50 mkw.

Aby zwykły kredyt hipoteczny zrównał się z kredytem w „Rodzinie na Swoim” zaciągniętym przy obecnej wartości mieszkania, cena musiałaby spaść najmniej w przypadku singla kupującego 50-metrowe mieszkanie (6,97%). Wynika to z faktu, że w tym przypadku dopłaty są najmniejszą część całego kredytu. Tam, gdzie dopłaty są dla całego mieszkania (do 30 mkw. dla singla i do 50 mkw. dla pozostałych) mieszkania powinny stanieć o 11,61 proc.

Zobacz także: Zakup działki i budowa domu: kredyt budowlany


Z porównania wysokości rat preferencyjnego kredytu ze standardowym kredytem hipotecznym wynika, że korzystniej jest zaciągnąć kredyt w „Rodzinie na Swoim”. I tutaj najbardziej opłaca się zakup 30 mkw. mieszkania dla singla i 50 mkw. dla małżeństwa i samotnego rodzica. W takim wypadku rata kredytu (dla uproszczenia bez ubezpieczeń i prowizji) w „Rodzinie na Swoim” będzie niższa o prawie 46% od raty standardowego kredytu. Różnica ta maleje wraz z rosnącą powierzchnią mieszkania, dla singla kupującego 50-metrowe lokum wynosi 27,45 proc.

Zobacz także: Spłata kredytu przez spadkobierców po śmierci kredytobiorcy

Porównywanie opłacalności obu kredytów ma sens tylko wtedy, jeśli dana nieruchomości kwalifikuje się do dopłat. Limity maksymalnych cen mieszkań różnią się w zależności od regionu, np. w Warszawie wynoszą 6435 zł dla rynku pierwotnego i 5148 zł dla rynku wtórnego. Wartości są najwyższe właśnie w Warszawie. W Poznaniu wynoszą odpowiednio 5322,50 zł i 4258 zł, w Gdańsku 5092,50 zł i 4074 zł, a w Krakowie 4587,50 zł i 3670 zł.

Zobacz także: Kredyt nie tylko na mieszkanie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

  Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

  Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

  Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

  Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

  Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

  Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

  Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

  REKLAMA

  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  REKLAMA

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  REKLAMA