REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Mieszkania używane w „Rodzinie na Swoim”

Halina Kochalska
Analityk Gold Finance
"Rodzina na Swoim". Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Mieszkania używane w „Rodzinie na Swoim” wygrywają z rynkiem pierwotnym. Po zmianach w programie to głównie nowe lokale miały być obiektem zainteresowania nabywców. Jak się okazuje, w styczniu większość kredytów w ramach „Rodziny na Swoim” zaciągnięto na zakup mieszkań z rynku wtórnego.

Mieszkania używane od początku cieszyły się największą popularnością w „Rodzinie na Swoim”. Sytuacja miała ulec zmianie po 31 sierpnia 2011 roku, kiedy rząd wprowadził zmiany do programu, a limity cen lokali kwalifikujących się do „Rodziny na Swoim” znacznie się obniżyły. Mieszkania z rynku wtórnego zostały w programie, ale limity zmieniły się zdecydowanie na ich niekorzyść. Różnica między oboma segmentami jest duża, co dawało deweloperom nadzieję, że od tej pory to rynek pierwotny będzie w głównej mierze napędzał „Rodzinę na Swoim”.

REKLAMA

Rynek wtórny wygrywa w Warszawie i w Gdańsku

Obecnie limit dla mkw. mieszkania w Warszawie, kwalifikujący się do „Rodziny na Swoim”, wynosi na rynku pierwotnym 6435 zł, a na rynku wtórnym 5148 zł. Mediana styczniowych statystyk transakcji zawartych przez klientów Open Finance i Home Broker mówi o kwocie 7545 zł (cena jest wypadkową zakupów zarówno nowych lokali, jak i używanych). Znalezienie używanego mieszkania, które zmieści się w limicie, jest bardzo trudne. Widać to w szczegółowych statystykach BGK za IV kwartał 2011 roku, z których wynika, że wartość kredytów zaciągniętych na mieszkania z rynku wtórnego spadła średnio o trzy czwarte, a liczba z ok. 600 na kwartał do 165. Odwrotnie sytuacja wygląda na rynku pierwotnym, gdzie liczba kredytów wzrosła do 774 w IV kwartale z 454.

Zobacz także: Zakup działki i budowa domu: kredyt budowlany

REKLAMA

W innych miastach sytuacja wygląda podobnie. Około 30 proc. różnicy między cenami transakcyjnymi a limitami cenowymi dla rynku wtórnego można też zaobserwować we Wrocławiu, w Szczecinie, w Białymstoku, w Lublinie i w Zielonej Górze, najgorzej jest w Gdańsku oraz w Krakowie. Statystyki z IV kwartału pokazują w tych miastach duży, nawet 80 proc. spadek sprzedaży kredytów w ramach RnS na rynku wtórnym, w porównaniu z I czy II kwartałem 2011 roku.

Pod koniec zeszłego roku „Rodzina na Swoim” praktycznie nie istniała już na rynku wtórnym w Krakowie i w Lublinie (w IV kwartale 2011 r. odsetek preferencyjnych kredytów zmniejszył się w ujęciu liczbowym o ok. 30%, a wartościowo o ok. 40% w porównaniu z początkiem ubiegłego roku). Korzystniejsze limity dla rynku pierwotnego spowodowały, że był on w lepszej kondycji niż rynek wtórny, a spadki wynosiły od połowy do dwóch trzecich wcześniejszej sprzedaży. Inaczej było w Gdańsku, w którym doszło do zwiększenia się liczby kredytów na nowe mieszkania.

Zobacz także: Spłata kredytu przez spadkobierców po śmierci kredytobiorcy


W których województwach jest lepiej?

W Bydgoszczy, w Katowicach, w Łodzi i w Toruniu zmiany limitów spowodowały, że rynek wtórny zyskał na popularności. Ceny mieszkań używanych są zbliżone do cen obowiązujących na rynku, co powoduje, że zainteresowanie „Rodziną na Swoim” jest ogromne. Liczba preferencyjnych kredytów na mieszkania używane wzrosła w Bydgoszczy i w Toruniu od 10 do 20%. Ponadto w Bydgoszczy liczba kredytów w ramach RnS na nowe mieszkania podwoiła się, a w Toruniu zwiększyła się o ok. 80%. Zmiany nie zaszkodziły także rynkowi nieruchomości w woj. kujawsko-pomorskim. W Katowicach liczba kredytów wzrosła o 10%, mimo że nieznacznie zmniejszyła się ich wartość. Sytuacja dobrze przedstawia się także w woj. śląskim, jak również w Łodzi i woj. łódzkim, w woj. lubuskim oraz w Gorzowie Wielkopolskim. Natomiast w Zielonej Górze nabywcy mieli kłopot z zakupem używanych mieszkań w ramach RnS.

Zobacz także: Kredyt nie tylko na mieszkanie

Zmiany w limitach, szczególnie w przypadku rynku wtórnego, były różnie odczuwalne w różnych województwach i ich stolicach. W niektórych rejonach „Rodzina na Swoim” właściwie zniknęła, w innych zyskała na popularności.

REKLAMA

Jednak 58-proc. udział rynku wtórnego w wartości udzielonych kredytów w ramach RnS nie wynika wyłącznie z dopasowania się limitów do realiów rynku. To po części rezultat efektywnej sprzedaży i zaniżania cen nieruchomości w umowach. Zmiany zasad programu spowodowały, że zaczęto szukać sposobów na omijanie limitów, głównie na rynku pierwotnym, np. przez przenoszenie części kosztów transakcji na parking lub piwnicę czy podpisywanie umowy bez tynków i instalacji. Mimo to lepiej radzi sobie rynek wtórny.

Liczba nowych mieszkań, na które zaciągnięto by preferencyjny kredyt, nie zwiększyła się. Rząd powoli realizuje swój plan ograniczenia „Rodziny na Swoim”. Styczeń był trzecim miesiącem z rzędu, w którym liczba kredytów w RnS nie przekraczała 3 tys. sztuk, czyli średnio o około 1,5 tys. mniej niż przed wprowadzeniem zmian do programu w sierpniu 2011 r. W styczniu zaciągnięto 2865 preferencyjnych kredytów na kwotę 497 mln zł. W grudniu 2011 r. banki udzieliły 2999 kredytów, a w listopadzie 2766. Od początku istnienia programu zaciągnięto 138,7 tys. kredytów o wartości ponad 25,5 mld zł. „Rodzina na Swoim” wygasa w grudniu.

Zobacz także: Wkład własny do kredytu hipotecznego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

  Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

  Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

  Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

  Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

  Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

  Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

  Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

  REKLAMA

  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  REKLAMA

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  REKLAMA