REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nieruchomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Inwestor powinien sprawdzić działkę przed zakupem gruntu

Najważniejszą sprawą, od której powinien zacząć inwestor przed podjęciem decyzji o zakupie działki jest sprawdzenie, kto był jej poprzednim właścicielem oraz jaka działalność była na niej prowadzona. Z wyjątkowym ryzykiem szkód środowiskowych wiąże się prowadzenie prac budowlanych na terenach przemysłowych.

Dbałość o otoczenie budowy w interesie inwestorów

Obowiązek zachowania ładu na terenie budowy wynika z przepisów prawa. Często jednak inwestorzy od wykonawców oczekują również przestrzegania dobrych praktyk, których nie wynikają wprost z przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Dlaczego inwestorom opłaca się dbać o otoczenie budowy?

Czy spekulacyjny zakup mieszkań cieszy się dużą popularnością?

Ilu nabywców mieszkań planuje odsprzedać je z zyskiem? Czy zawsze możliwe jest dokonanie cesji?

Specustawa mieszkaniowa - ułatwienia w realizacji inwestycji

W przyszłym tygodniu rząd może przyjąć specustawę mieszkaniową. Dzięki niej inwestycje mają być prostsze, a lokale tańsze.

REKLAMA

"Mieszkanie na start" - program dopłat do czynszu od 2019 r.

Wynajęcie nowego mieszkania ma być tańsze. Rząd skierował do Sejmu projekt ustawy o dopłatach do czynszu przez 9 pierwszych lat najmu. "Mieszkanie na start" to część programu "Mieszkanie Plus".

Gdzie obcokrajowcy kupują najwięcej mieszkań

Obcokrajowcy najchętniej kupują lokale w dużych aglomeracjach, takich jak Warszawa i Kraków. Okazuje się też, że Ukraińcy przejęli od Niemców pałeczkę pierwszeństwa pod względem kupowanych w Polsce mieszkań.

„Mieszkanie na start” od 2019 r. - wysokość dopłaty, próg dochodowy

Program „Mieszkanie na start” ruszy od 2019 r. To kluczowy element pakietu Mieszkanie Plus, obok budowy mieszkań czynszowych. Wysokość dopłaty będzie uzależniona od wielkości gospodarstwa domowego i jego dochodów oraz lokalizacji nieruchomości. Ile będzie wynosił próg dochodowy dla dopłat?

O ile wzrosły ceny działek pod budowę mieszkań?

Czy znalezienie działek pod budowę mieszkań jest coraz trudniejsze? Jak sytuacja na rynku gruntów przekłada się na ceny mieszkań?

REKLAMA

Nowe mieszkania mogą zdrożeć o kilkanaście procent

Wśród ekspertów panuje niemal absolutne przekonanie, że ceny mieszkań deweloperskich ulegną istotnej zwyżce w najbliższych miesiącach. Specjaliści prognozują, że podwyżka może wynieść od kilku do nawet kilkunastu procent w skali roku.

Ile osób inwestuje w mieszkania na kredyt?

Ile nowych mieszkań kupowanych jest inwestycyjnie na kredyt? Czy utrzymujące się niskie stopy procentowe zachęcają do zaciągania kredytów?

Czy opłaca się kupić i odsprzedać nowe mieszkanie?

Inwestycja w nieruchomość to jedna z najkorzystniejszych lokat kapitału. Nowe mieszkanie możemy kupić na wynajem i czekać na zwrot pieniędzy albo od razu sprzedać z zyskiem. Zakupy spekulacyjne mogą okazać się szybkim i opłacalnym biznesem, zwłaszcza w okresie wzmożonego zainteresowania nowymi mieszkaniami.

Luksusowe apartamenty na wynajem

Znajdują się w najbardziej prestiżowych lokalizacjach, oferują ogromną przestrzeń, są wykończone materiałami najwyższej klasy i można je wynająć. Luksusowe apartamenty czekają na najemców praktycznie w każdym większym mieście, na tle zwykłych nieruchomości wyróżniają się nie tylko wysokim standardem, ale też stawkami czynszu sięgającymi dziesiątek tysięcy złotych miesięcznie.

Kuchnia z jadalnią w mieszkaniu

Kuchnia połączona z jadalnią nie jest często spotykana w lokalach mieszkalnych, gdzie dominują z reguły aneksy lub mniejsze, wydzielone pomieszczenia. Tego typu projekty są domeną starszego budownictwa, w którym serce mieszkania znajdowało się właśnie w kuchni.

Dom weselny dobrym pomysłem na biznes?

O dużym obłożeniu domów weselnych przekonał się chyba każdy, kto brał lub planuje wciąć w przyszłości ślub. Bardzo często sale weselne trzeba rezerwować na rok z wyprzedzeniem, a zdarzają się przypadki jeszcze dłuższego oczekiwania. Jest to dobra wiadomość dla osób, które planują zainwestować w ten biznes. 

Jaka liczba pokoi pozwoli na komfortowe zamieszkiwanie?

W całej Polsce najpopularniejsze mieszkania to te dwupokojowe,zwane zwyczajowo M3 (2 pokoje i osobna kuchnia). Różne względy za tym przemawiają, najczęściej na pierwszy plan wysuwają się te ekonomiczne. Jest jednak oraz większa grupa osób, chętnych zamieszkać na dużo większej przestrzeni, i mogących sobie na to pozwolić. W zależności od zasobności portfela, oraz od indywidualnie określonych potrzeb, znajdują się chętni na mieszkania już nawet nie 3- lub 4-, ale 5-pokojowe.

Program Dostępność Plus - architektoniczne wsparcie dla niepełnosprawnych

W kwietniu Premier Morawiecki zapowiedział wprowadzenie Paktu na rzecz programu Dostępność Plus 2018-2025. W ramach tej koncepcji w najbliższych latach aż 23 mld zł zostanie przeznaczonych na inwestycje mające na celu likwidację barier w przestrzeni publicznej. Pieniądze będą pochodzić z funduszy krajowych, unijnych oraz tak zwanych funduszy norweskich i EOG. W zamierzeniu rządu program ten ma ułatwić życie osobom starszym, niepełnosprawnym oraz matkom z małymi dziećmi. Co ważne, plany usprawnień dotyczą także mieszkań.

Dom pod miastem? Tylko z dobrym dojazdem

Własny dom jest marzeniem wielu z nas. Większość Polaków decyduje się na zakup domu pod miastem, chcąc w ten sposób zaznać trochę ciszy i spokoju. Nie zdają sobie jednak sprawy z tego, jak kłopotliwe mogą okazać się codzienne dojazdy do pracy.

Domek letniskowy - przyjaciel urlopowicza

Własny domek letniskowy może być świetnym sposobem na spędzenie wolnego czasu z dala od miejskiego zgiełku i problemów dnia codziennego. Nie dziwi więc fakt, że Polacy nadal chętnie szukają tego typu nieruchomości wypoczynkowych, do których będą mogli wracać gdy tylko nadarzy się ku temu okazja.

Służewieckie centrum biznesowe przechodzi transformację

Biurowy Mokotów zmienia swój monokulturowy profil. Jak informuje Mateusz Strzelecki, partner w Walter Herz, obszar nadal dynamicznie się rozwija, a w jego obrębie budują już nie tylko inwestorzy działający w segmencie biurowym, ale także deweloperzy mieszkaniowi i hotelowi.

Najpopularniejsze inwestycje w ofercie deweloperów

Co decyduje o tym, że niektóre inwestycje są prawdziwymi gwiazdami sprzedażowymi w ofercie deweloperów mieszkaniowych? Jakie inwestycje szczególnie przypadły do gustu klientom?

Mieszkania do czterdziestu metrów kwadratowych rozchwytywane

Mieszkania o powierzchni do czterdziestu metrów kwadratowych sprzedają się deweloperom na pniu. Coraz częściej są to zakupy inwestycyjne.

Ogródki działkowe coraz droższe

Ogródki działkowe są coraz droższe. Mimo to popyt na nie nie słabnie, zwłaszcza w dużych miastach takich jak Warszawa czy Kraków. Co przyciąga nabywców?

Inwestycje hotelowe w Warszawie w 2018 i 2019 r.

Warszawski rynek hotelowy jest ciągle nienasycony. Czy w 2018 i 2019 r. większy się istotnie ilość miejsc noclegowych w mieście?

Trudności w znalezieniu generalnych wykonawców - kogo dotyczą?

Wybór generalnego wykonawcy to jedna z najważniejszych kwestii, związanych z planowaniem inwestycji. Czy problemy, które dotykają generalnych wykonawców przełożą się na ceny mieszkań?

Jakie wieżowce powstają w Warszawie?

W najbliższych latach w centrum Warszawy powstanie kilka wież biurowych. Które obiekty będą najwyższe? Jak zmieni się krajobraz miasta?

Jak kupić mieszkanie od dewelopera i nie popełnić błędów

Zakup własnego mieszkania to z pewnością jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Oprócz wyboru inwestycji, w której znajdzie się nasze „M” czy rodzaju wykończenia i dekoracji, najważniejsza jest rozmowa z deweloperem i dopięcie wszelkich formalności. Jeśli robimy to po raz pierwszy, nic dziwnego, że możemy pogubić się w nie do końca zrozumiałych przepisach. Jakie więc pytania zadać w biurze sprzedaży i na co zwrócić szczególną uwagę?

Miejsca postojowe - czy są obowiązkowe i ile kosztują?

Nie w każdej inwestycji zakup miejsca postojowego jest obowiązkowy. Są jednak osiedla, gdzie klienci decydują się na zakup więcej niż jednego miejsca parkingowego. Ile to kosztuje?

Popyt na nowe mieszkania w 2018 r. nie słabnie

Produkcja mieszkań nigdy nie była tak duża. Polacy w 2018 r. chętnie kupują nowe lokale pomimo wzrostu cen.

Miasta satelickie Warszawy sposobem na tańsze mieszkania

Zakup mieszkania w Warszawie wiąże się ze znacznym wydatkiem. Jest to z pewnością problem dla osób, które posiadają ograniczone fundusze lub nie chcą wiązać się z bankiem kredytem hipotecznym na bardzo długi okres. Rozwiązaniem może być zakup mieszkania w mieście satelickim.

W budownictwie mieszkaniowym cały czas hossa

Główny Urząd Statystyczny opublikował nowe dane za pierwszy kwartał 2018 r. Jak wynika z danych GUS w pierwszym kwartale 2018 roku oddano prawie 45 tys. mieszkań, a rozpoczęto budowę ponad 47 tys. nowych lokali.

Najemcy poszukują droższych mieszkań

Droższe mieszkania w Warszawie cieszą się coraz większym zainteresowaniem najemców, którzy zaczynają doceniać wyższy standard. Największą popularnością cieszą się jednak mieszkania dwupokojowe, które pod koniec roku stanowiły ponad połowę wszystkich umów najmu.

Ekokredyt - na co można dostać dopłatę?

Na jakie cele przyznawane są ekokredyty? Kto może otrzymać dofinansowanie? Czy zielone pożyczki się opłacają?

Ceny lokali usługowych na terenie osiedli mieszkaniowych 2018

Ile kosztują lokale usługowe na terenie osiedli? Czy ceny podlegają negocjacjom?

Sprzedaż mieszkań przez deweloperów w pierwszym kwartale 2018 r.

Dompress.pl zaprezentował sondę, dotyczącą wyników sprzedaży mieszkań przez deweloperów w pierwszym kwartale 2018 r. Kto sprzedał więcej mieszkań niż w analogicznym okresie 2017 r.?

Ponad 100 metrów mieszkania na kredyt za średnią pensję

Zdolność kredytowa nie jest dziś tak dużym problemem jak jeszcze kilka lat temu. Wraz z rosnącymi wynagrodzeniami Polaków banki oferują coraz wyższe kwoty, na które można się zadłużać. Problemem pozostaje wciąż wymaganie odnośnie wkładu własnego. W idealnej sytuacji warto mieć w gotówce co najmniej 25-30% ceny kupowanej nieruchomości.

Ziemia rolna w Polsce dalej drożeje

5,8% - o tyle zdrożał w ciągu roku hektar gruntu ornego w Polsce – wynika z Indeksu Wartości Ziemi Rolnej przygotowanego przez Open Finance. Po wprowadzeniu ograniczeń w obrocie gruntami wzrosty cen wyraźnie spowolniły. Z zupełnie odwrotną sytuacją mamy do czynienia w Czechach, Danii na Litwie i Węgrzech, gdzie rolne parcele potrafią drożeć nawet o 10-25% w skali roku.

Większy kaliber inwestycji

Zakup nieruchomości z przeznaczeniem na wynajem cieszy się coraz większym powodzeniem wśród Polaków. Co jednak, gdy 2, 3, a nawet 4 mieszkania to za mało? Można wtedy zdecydować się na zakup całego budynku.

Ulga meldunkowa a oświadczenie o zameldowaniu

Naczelny Sąd Administracyjny uznał, iż wymóg złożenia oświadczenia w sprawie ulgi meldunkowej należy interpretować w sposób niesformalizowany. Tym samym podzielił stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich, iż skoro w przepisach podatkowych nie określono ani treści, ani też formy, w jakiej należy złożyć oświadczenie, to w dorozumiany sposób można za nie uznać np. akt notarialny przekazywany organom podatkowym za pośrednictwem notariuszy.

Jak radzi sobie rynek mieszkaniowy bez programu MdM

Program Mieszkanie dla Młodych (MdM), zasilający głównie rynek pierwotny, przeszedł do historii. Deweloperzy muszą zatem radzić sobie bez rządowego wsparcia. Czy oznacza to wzrost zainteresowania lokalami z drugiej ręki?

Wszystko w zasięgu ręki  

Kupując mieszkanie przywiązujemy coraz większą wagę do otaczającej nas infrastruktury. Idealna lokalizacja to taka, w obrębie której możemy mieszkać, pracować i spędzać wolny czas.

Zakup mieszkania pod najem za środki z kredytu

Coraz częściej finansujemy zakup mieszkania pod najem za środki z kredytu. Do zaciągania zobowiązań zachęcają niskie stopy procentowe.

Koniec 2017 r. ze wzrostem cen lokali mieszkalnych.

Końcówka 2017 r. przyniosła wzrost cen lokali mieszkalnych - tak wynika z opublikowanych przez GUS wskaźników dla cen lokali mieszkalnych w IV kwartale 2017 r. z podziałem dla województwa. Ceny mieszkań w stosunku do III kwartału są większe o 1,3 %.

Coraz większe kredyty dla rodzin

Banki udzielają coraz większych kredytów. Możliwość zadłużania się na większe kwoty wynika m.in. z rosnącego wynagrodzenia Polaków. Konieczność wyższego zadłużenia się wynika też z coraz mocniej rosnących cen mieszkań. Istotnym problemem jednak pozostaje kwestia wkładu własnego.

Dopłaty do najmu w 2019 r. - nowy rządowy projekt

W 2019 r. rząd planuje uruchomić dopłaty do czynszu dla osób o niskich dochodach. Jak wynika z szacunków Open Finance rząd przeznaczy na ten cel prawie tyle samo co na pomoc państwa w zakupie mieszkania na własność.

Dopłaty do czynszów mieszkaniowych w pierwszych latach najmu

W poniedziałek skierowano do konsultacji publicznych projekt ustawy zgodnie z którym 40 proc. gospodarstw domowych mogłoby otrzymać dopłaty do czynszów w pierwszych latach najmu.

Dopłaty do czynszów dla najmniej zarabiających

W 2019 roku na dopłaty do czynszów ma być przeznaczone 200 mln zł. Program ma być skierowany do osób najmniej zarabiających.

Mieszkanie plus: pierwsi lokatorzy w II kwartale 2018 r.

W ramach programu Mieszkanie plus najbardziej zaawansowane prace trwają w Białej Podlaskiej oraz Jarocinie. Lokatorzy mogą tam wprowadzić się już w II kwartale 2018 roku.

Jakich mieszkań szukają Warszawiacy?

Warszawski rynek nieruchomości stale się rozwija co sprawia, że i preferencje kupujących podlegają zmianom. Do najbardziej popularnych dzielnic wśród osób planujących zakupić mieszkanie w Warszawie należy Mokotów, Ursynów, a także Wola.

Rewolucja podatkowo-prawna na rynku nieruchomości w 2018 r.

Za nami kolejny rekordowy rok na rynku nieruchomości komercyjnych. Był to także rok bardzo dynamiczny dla branży mieszkaniowej – mimo rosnących cen, popyt na nowe mieszkania przekroczył podaż. Natomiast to, co może wpłynąć na rynek nieruchomości w 2018 roku to z jednej strony zmiany w obszarze podatków, wprowadzenie zakazu handlu w niedziele, a z drugiej nowe technologie i zmieniające się zwyczaje oraz zachowania konsumentów i pracowników.

Podatek od nieruchomości do 15 marca 2018

Do 15 marca 2018 r. przedsiębiorca, który korzysta z nieruchomości w działalności gospodarczej powinien zapłacić pierwszą ratę podatku od nieruchomości.

REKLAMA