REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nieruchomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rozwój rynku fotowoltaiki i OZE w Polsce

Rozwój rynku fotowoltaiki i OZE w Polsce – jak wygląda obecnie, jak będzie postępował w najbliższych latach? Jakie są przeszkody jego rozwoju a co mu sprzyja w polskich warunkach?

Blachodachówka - czy warto pokryć nią dach?

Wiele osób zastanawia się, czy blachodachówka będzie odpowiednim pokryciem dachowym ich domu. Jednak odnośnie właściwości blachodachówek pojawiają się pewne pytania. Czy blacha na przetłoczeniach jest cieńsza, co prowadzi do szybszej korozji? Czy skomplikowane konstrukcje dachów powinny być pokrywane blachodachówką? Czy blachodachówki są mniej szczelne niż dachówki ceramiczne? Czy blachodachówki wystarczająco dobrze wygłuszają dźwięki z zewnątrz? Na te pytania odpowiadają eksperci.

Kredyt mieszkaniowy brany pod koniec 2020 roku - jak nie popełnić błędu?

Kredyty mieszkaniowe (hipoteczne) w 2020 roku są najtańsze w historii, a mimo to banki dużo na nich zarabiają. Co powinni wiedzieć kredytobiorcy, którzy chcą wziąć kredyt mieszkaniowy pod koniec 2020 roku? Czy warto wybrać kredyt ze stałą ratą i stałą stopą procentową? Czy opłacalny jest kredyt z ratami malejącymi? Eksperci radzą też kredytobiorcom rozważenie opcji refinansowania, wzięcie nieco mniejszego kredytu niż pozwala aktualna zdolność kredytowa i oszczędzanie w PPK.

Temperatura w ogrzewanym mieszkaniu nie powinna przekraczać 20–21°C

Większość Polaków przegrzewa swoje mieszkania, utrzymując średnią temperaturę na poziomie 22°C i więcej – wynika z badania przeprowadzonego dla Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie. Jej eksperci rekomendują, żeby obniżyć ją o 1–2°C. Przykręcenie termostatu może obniżyć wysokość rachunków za ciepło od 5 do 16 proc. rocznie. Ma także pozytywny wpływ na zdrowie, bo przegrzane pomieszczenia sprzyjają rozwojowi infekcji górnych dróg oddechowych. To szczególnie ważne zwłaszcza teraz, gdy z powodu pandemii w pomieszczeniach spędzamy całe dnie. W skali kraju ograniczanie temperatury o zaledwie 1°C w domach i biurach ogrzewanych ciepłem systemowym przyczyniłoby się do zmniejszenia w Polsce emisji CO2 o około 1 mln ton rocznie.

REKLAMA

UOKiK przeprowadził kontrolę rynku nieruchomości

Po kontroli rynku nieruchomości UOKiK stwierdza, że na rynku mamy coraz bogatszą ofertę przedsiębiorców świadczących usługi w zakresie nieruchomościami takich jak: rzeczoznawców majątkowych, pośredników w obrocie nieruchomościami, a także zarządców nieruchomościami. Inspekcja Handlowa prowadziła kontrole w zakresie legalności, rzetelności oraz sprawdzano posiadania przez ww. przedsiębiorców obowiązkowego ubezpieczenia OC, co jest wymagane na gruncie ustawy o gospodarce nieruchomościami.

Warunki techniczne budynków 2021 - współczynnik EP

Według informacji z Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, resort przyjął argumentację Business Centre Club dotyczącą wprowadzenia przepisów przejściowych do rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie i obecnie – już na etapie uzgodnień międzyresortowych – zostały one wprowadzone do współczynnika EP dla budynku, który określa ilość nieodnawialnej energii pierwotnej. Od kiedy trzeba stosować nowe wymogi w zakresie poziomu EP (energii nieodnawialnej) w budownictwie?

Ubezpieczenia mieszkania lub domu - o czym trzeba pamiętać

Ubezpieczając dom lub mieszkanie właściciele nie zawsze kupują ubezpieczenie z właściwym zakresem ochrony. Jak nie popełnić błędów przy zakupie polisy ubezpieczeniowej? Jak dostosować wysokość składki do faktycznej wartości nieruchomości i ubezpieczanego mienia?

Dom w spadku tylko dla jednego dziecka

Jak zgodnie z prawem rodzice mogą zapisać na wypadek śmierci nieruchomość (np. dom, czy mieszkanie) tylko jednemu dziecku? Czy można przekazać nieruchomość jeszcze za życia rodziców? Czy może korzystniejsza będzie umowa darowizny albo umowa renty dożywotniej zawarta między rodzicami, a dzieckiem? Kto odziedziczy dom jeżeli rodzice przed śmiercią nie podejmą żadnych działań (dziedziczenie ustawowe)? Co zrobić, by połowy spadku nie odziedziczył syn, który nie opiekuje się rodzicami?

REKLAMA

Stawki podatku od nieruchomości w Słupsku w 2021 r.

Zaktualizowane maksymalne stawki podatku od nieruchomości obowiązywać będą w Słupsku w 2021 r. Oznacza to wzrost dotychczasowych stawek o wskaźnik inflacji, czyli 3,9 proc.

Jakie rozwiązania zawiera rynkowa część pakietu mieszkaniowego?

Ustawa o rynkowej części pakietu mieszkaniowego, która został przyjęty przez rząd, zakłada, że inwestorzy będą mogli otrzymać grunt od gminy lub pochodzących z Krajowego Zasobu Nieruchomości w zamian za wybudowanie mieszkań na wynajem bądź lokali dla mieszkańców gminy. Rozwiązanie to będzie się opierać na współpracy między samorządami a inwestorami.

Marże kredytów hipotecznych - listopad 2020

Niecałe 2,8% - taka jest dziś przeciętna marża w przypadku faktycznie udzielanych nowych kredytów mieszkaniowych. To niemal tyle co przed epidemią. Doszło więc do szybkiej normalizacji, a banki zapowiadają, że chcą utrzymać ten kurs.

Do jakiej kwoty szukamy mieszkań?

Czy podczas pandemii zmieniła się górna granica cen, do których poszukujemy mieszkań w poszczególnych lokalizacjach? W jakim stopniu ograniczenie w dostępie do kredytów wpłynęło na nasze możliwości nabywcze? Jak zmieniły się preferencje kupujących, jeśli chodzi o ceny?

Oprocentowanie kredytów a inflacja pod koniec 2020 roku

W odpowiedzi na epidemię NBP zadbał o to, aby spadło oprocentowanie kredytów. Raty spadły, ale to co oszczędzamy z nawiązką zostawiamy w sklepach ze względu na rosnące ceny. Inflacja podgryza też oszczędności, a lokaty przed tym nie ochronią. Jak wygląda obecnie sytuacja finansowa kredytobiorców? Czy wysokość rat kredytów spadła? Co z kosztami utrzymania?

Co zmienił rok 2020 na rynku nieruchomości biurowych?

Epidemia koronawirusa SARS-CoV-2, wywołującego chorobę COVID-19 ma niewątpliwie duży wpływ na rynek nieruchomości biurowych. W najbliższych tygodniach najprawdopodobniej nadal liczba zachorowań będzie znaczna. Jednak po tym kryzysowym okresie powinniśmy rozpocząć powrót do normalności. Wg różnych ekspertyz i zmieniających się czynników mający znaczący wpływ na przebieg pandemii, ten proces przypadnie na okres przełomu roku (optymistycznie połowę grudnia). Branża obawia się nie tylko negatywnych skutków drugiej fali COVID-19, ale i planowanych pod egidą resortu finansów kontrowersyjnych zmiany w podatku CIT mających wejść w życie już na początku 2021 r. Grożą one poważnymi reperkusjami na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce. Ostrej krytyki proponowanym zapisom nie szczędzi też prof. Bogumił Brzeziński z Katedry Prawa Finansów Publicznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Proponowane rozwiązania byłyby drugim uderzeniem w branżę i tak osłabioną skutkami pandemii. Jakie trendy zatem obserwujemy obecnie na rynku nieruchomości biurowych? Jak model pracy zdalnej wpływa na rynek wynajmu powierzchni biurowych?

Jak wygląda rynek powierzchni magazynowych w czasie COVID-19?

Od stycznia 2020 roku wynajęto 3,67 mln metrów kw. powierzchni magazynowej, czyli o 27 proc. więcej niż w analogicznym okresie zeszłego roku, oraz o 19 proc. więcej niż w tym samym okresie w rekordowym 2018 r. - wynika z raportu międzynarodowej firmy doradczej i inwestycyjnej CBRE.

Planowanie przestrzenne - nowe standardy tworzenia danych przestrzennych

Planowanie przestrzenne z nowymi regulacjami. Jaki będzie efekt zmian przepisów o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym? Jakie są nowe standardy tworzenia danych przestrzennych? Jak będzie przebiegało tworzenie aktów planowania przestrzennego (APP)? Jak w sposób efektywny i prosty wykonać nowy obowiązek prawny w zakresie cyfryzacji planowania przestrzennego?

Stabilizacja cen na rynku mieszkań

Pojawienie się wirusa, wywołującego COVID-19 zapoczątkowało lawinę różnorodnych zmian w gospodarce. Jednak rynek nieruchomości mieszkaniowych w przeciwieństwie do wielu innych branż, utrzymuje stosunkowo stabilną pozycję. Ceny mieszkań wyhamowały, zwiększył się popyt na kredyty mieszkaniowe, a niektórzy deweloperzy oferują gratisy i przekonują, że spektakularnych przecen nie będzie, a w następnym roku może być jeszcze drożej.

Zmieniają się sposoby prezentacji i sprzedawania mieszkań [VIDEO]

Mocno zmienia się sposób prezentacji nieruchomości. Dostępność dronów czy kamer 360 stopni pozwala pokazać nieruchomość z zupełnie nowej strony. Zapraszamy do obejrzenia komentarza video w tym temacie.

Budowa zbiornika na wody opadowe bez pozwolenia na budowę

Ustawodawca wprowadza zmianę przepisów prawa budowlanego wyłączającą budowę zbiorników bezodpływowych na wody opadowe lub wody roztopowe o pojemności do 10 m3 z konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę.

Wyższy podatek od nieruchomości w Opolu od 2021 r.

Radni w Opolu uchwalili podwyżki podatków i opłat na 2021 r. Podatki od nieruchomości na terenie miasta Opole wzrosną średnio o kilka procent.

Jakie rozwiązania wprowadza społeczna część pakietu mieszkaniowego?

Społeczna część pakietu mieszkaniowego, którą przyjął Sejm w dniu 28 października, to m.in.: - większa dostępność mieszkań na wynajem dla osób o niskich dochodach, poprawa warunków mieszkaniowych w już istniejących lokalach, - dopłaty do czynszu dla podnajemców mieszkań, - wakacje czynszowe w TBS, - możliwość dojścia do własności w nowo budowanych mieszkaniach w formule Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych (SIM), - wsparcie szeroko rozumianego budownictwa społecznego oraz większy i łatwiejszy dostęp do gruntów pod zabudowę, - Rządowy Fundusz Rozwoju Mieszkalnictwa – o wartości 1,5 mld zł – jako wsparcie w budowie mieszkań dla gmin, które ucierpiały finansowo w wyniku COVID-19, - ułatwienia dla osób, które mają książeczki mieszkaniowe, - pomoc dla najemców dotkniętych ekonomicznymi skutkami COVID-19, - cyfryzacja procesu budowlanego.

Podatek od nieruchomości w Olsztynie na 2021 r.

W 2021 roku w Olsztynie wzrosną stawki podatków i opłat, w tym podatku od nieruchomości. Od stycznia podatki od budynków mieszkalnych w Olsztynie wzrosną z 0,79 zł do 0,85 zł za 1 m kw. Wzrośnie też podatek od budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Poprawa efektywności energetycznej budynków - nowa strategia UE

Komisja Europejska (KE) opublikowała Strategię ws. Fali Remontów, która ma na celu modernizację i poprawę efektywności energetycznej budynków w całej UE. Celem tej inicjatywy jest co najmniej podwojenie wskaźnika remontów w Europie w ciągu następnej dekady i doprowadzenie do wyremontowania 35 milionów budynków do 2030 r., a także stworzenie 160 000 nowych miejsc pracy w sektorze budownictwa. W Strategii Komisja wyraźnie podkreśla, że drewno to kluczowy zrównoważony materiał budowlany.

Czy nowelizacja prawa budowlanego z 2020 roku usprawniła wydawanie pozwoleń na budowę?

Czy wprowadzona od 19 września 2020 r. nowelizacja ustawy o prawie budowlanym upraszcza procedury administracyjne i ułatwia deweloperom budowę mieszkań? Czy urzędy powróciły do zwykłego trybu funkcjonowania po przestoju? Sondę wśród deweloperów przeprowadził serwis nieruchomości dompress.pl.

Jak wynająć mieszkanie? Jaką umowę wybrać?

Decydując się na wynajem mieszkania najlepiej podpisać umowę najmu okazjonalnego, która minimalizuje ryzyko, że gdy ktoś nam nie płaci nie odzyskamy szybko mieszkania. Najem okazjonalny likwiduje okres ochronny uniemożliwiający eksmisję lokatora, który trwa od 1 listopada do 31 marca.

Materiały do remontu i wyposażenia wnętrz kupujemy przez internet

Dekoracje, oświetlenie i farby to najczęściej kupowane przez Polaków kategorie produktów remontowo-wykończeniowych w Internecie – wynika z badania „Zwyczaje remontowe Polaków. Czy produkty do remontu i wykończenia wnętrz kupujemy online?” zleconego przez sieć supermarketów Bricomarché. Na te artykuły nabywane za pośrednictwem Internetu Polacy wydają średnio 465,35 zł miesięcznie, a nieco ponad 20 proc. ankietowanych więcej niż 500 zł miesięcznie. Badanie potwierdza, że e-commerce już teraz jest ważnym kanałem sprzedaży produktów do remontu, wykończenia lub wyposażenia domu, a zdaniem sieci Bricomarché jego znaczenie będzie regularnie wzrastać. Niewątpliwy wpływ na bardziej dynamiczny rozwój zakupów w Internecie ma pandemia COVID-19.

Zmiany w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym od 31 października

31 października 2020 r. wchodzi w życie zmiana w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, która nakłada na samorządy obowiązek tworzenia cyfrowych danych wektorowych na potrzeby planowania przestrzennego oraz ich publikację w ogólnodostępnych zbiorach. Ogólnodostępne dane to wielkie ułatwienie dla geodetów, inwestorów oraz zwykłych Kowalskich zainteresowanych kupnem gruntów. Zmiany w prawie ułatwią i przyspieszą realizację inwestycji. Gdańsk, Wrocław, Rzeszów czy Łódź to gminy, które nadal nie opublikowały ani rastrowych ani wektorowych danych przestrzennych. Będą miały dwa lata by to zmienić. Aktualnie największym źródłem danych wektorowych jest portal INSPIREHUB, na którym można obejrzeć mapy i pobrać potrzebne dokumenty co dziesiątej polskiej gminy.

Zmiany w zasadach zwrotu gruntów warszawskich

20 października 2020 r. w życie weszła ustawa z 17 września 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych zasadach usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich, wydanych z naruszeniem prawa, ustawy o komercjalizacji i niektórych uprawnieniach pracowników oraz ustawy o gospodarce nieruchomościami.

Podatek od nieruchomości. Dane nie tylko o powierzchni nieruchomości

W celu ustalenia podstawy opodatkowania nieruchomości urzędy chcę wiedzieć kto i za ile sprzedał mieszkanie – informują osoby, które zgłaszają lokal do opodatkowania, choć sam podatek od nieruchomości jest wymierzany tylko od metrażu. Sprawa dotyczy urzędów warszawskich.

Jak urządzić mieszkanie w bloku? Aranżacje wnętrz i inspiracje

Mieszkania w bloku mają swoje wady i zalety. Bywają niełatwe do urządzenia ich w sposób efektowny – często charakteryzują się niewielkim metrażem lub są niezbyt ustawne. Miewają też bardzo małe łazienki lub kuchnię jedynie w formie aneksu. Czym się kierować, urządzając mieszkanie w bloku? Jakich zasad się trzymać, aby osiągnąć najlepszy efekt?

Termomodernizacja budynków w UE - Renovation Wave Strategy

Zmiany klimatu i działania wpływające na degradację środowiska stanowią istotne zagrożenie dla Europy i całego świata. Europejski Zielony Ład, czyli strategia, której efektem ma być osiągnięcie w 2050 r. zerowego poziomu emisji gazów cieplarnianych, przyczyni się do przekształcenia Unii w nowoczesną, a zarazem zasobooszczędną gospodarkę. Konieczne jest jednak wdrożenie wszystkich niezbędnych do osiągnięcia celu narzędzi, także tych dotyczących sektora budowlanego – związanych m.in. z poprawą efektywności energetycznej budynków.

Efektywność energetyczna budynku - nowe normy od 2021 roku

Budownictwo XXI w. stawia przed inwestorami wiele wyzwań. Decydując się na budowę wymarzonego domu, poza projektem, wyborem materiałów czy finansowaniem inwestycji, musimy mieć także na względzie rygorystyczne normy i wymagania budowlane. Od stycznia 2021 r. obowiązywać będą nowe zaostrzone przepisy dotyczące maksymalnego rocznego zapotrzebowania na energię oraz normy parametrów cieplnych budynku, w tym również ścian. Co każdy inwestor powinien wiedzieć o tych przepisach i jak może przygotować się na budowę domu spełniającego nowe wymogi?

Rynek nieruchomości. Czy ceny mieszkań spadną?

Czy ceny mieszkań w nowych osiedlach będą nadal szły w górę? Czy po podwyżce nastąpi korekta? Co o tym zdecyduje? Jakie mieszkania będą tanieć, a jakie drożeć? W których lokalizacjach?

W 2020 r. oddanych zostanie około 220 tys. nowo wybudowanych lokali

W 2020 roku oddanych zostanie około 220 tys. nowo wybudowanych lokali - ocenia Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.

Zmiany ustawy o gospodarce nieruchomościami - opinia BCC do projektu

Zakończyły się konsultacje społeczne projektu ustawy o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz niektórych innych ustaw. Zdaniem BCC, zawiera on wiele cennych rozwiązań, wymaga jednak jeszcze istotnych modyfikacji na kolejnych etapach procedury legislacyjnej. Celami projektu są w szczególności usprawnienie mechanizmów gospodarowania nieruchomościami Skarbu Państwa oraz zracjonalizowanie zasad takiego gospodarowania – w szczególności w oparciu o postulaty zgłaszane przez Wojewodów. Zdaniem BCC, uzasadnione jest w szczególności ponowne rozważenie w ogóle kształtu proponowanej regulacji w zakresie dodatkowego zwiększenia złożoności procedur i ustanowienia dodatkowego nadzoru.

Jak pandemia wpłynęła na rynek smart home?

Chociaż światowa gospodarka odczuwa wyraźne osłabienie spowodowane pandemią, wygląda na to, że branża smart home może odetchnąć z ulgą. Zgodnie z najnowszym raportem M&M wartość rynku urządzeń inteligentnego domu do 2025 roku ma wzrosnąć z 78,3 miliardów USD do 135,3 miliardów, ze skumulowanym rocznym wskaźnikiem wzrostu na poziomie 11,6%. Co za tym stoi?

Nowe zasady wspierania fotowoltaiki w 2021 r.

Nie wystarczy pieniędzy na wspieranie domowej fotowoltaiki z rządowego programu „Mój Prąd”. Chętnych jest zbyt wielu. Nowe zasady wspierania fotowoltaiki będą znane przed końcem I kwartału 2021 r.

Wynajem czy kupno mieszkania? Co się bardziej opłaca?

Wiele osób marzy o własnych czterech kątach, często nie biorąc pod uwagę konsekwencji, jakie niesie ze sobą zakup nieruchomości. W wielu przypadkach najem mieszkania może okazać się bardziej opłacalną opcją, jednak jeśli ma się taką możliwość, warto wziąć pod rozwagę także jego zakup. Eksperci z agencji Nowodworski Estates analizują najważniejsze wady i zalety obu rozwiązań i podpowiadają, które i kiedy wybrać.

Kredyt hipoteczny - co może być wkładem własnym?

Wkład własny jest wymagany przez banki przy każdym kredycie hipotecznym (mieszkaniowym). Rekomendacja S Komisji Nadzoru Finansowego wymaga przy kredytach hipotecznych (zabezpieczonych na domach lub mieszkaniach) aby kredytobiorca miał wkład własny w wysokości co najmniej 20% wartości kredytowanej nieruchomości. Warto wiedzieć, że własny to nie tylko gotówka. Za wkład własny może zostać uznana wartość działki, kupione wcześniej materiały, oszczędności emerytalne, papiery wartościowe czy pieniądze ze sprzedaży mieszkania. Odpowiedni wkład własny jest niezbędny do tego, aby bank przyjął do analizy wniosek o kredyt hipoteczny.

Dlaczego warto ubezpieczyć dom, szczególnie jesienią?

Dom – nasze marzenie o „własnym kącie”, które nierzadko realizujemy na kredyt, to miejsce, w którym powinniśmy czuć się bezpiecznie. Jednak ten spokój może zostać zachwiany zdarzeniami, które trudno przewidzieć i na które, niestety, nie mamy wpływu. A jesienią ich nie brakuje: intensywne opady deszczu, które szybko mogą zmienić się w powódź, pożary wywołane uderzeniem pioruna, silne wiatry, a nawet trąby powietrzne. Pogoda także w naszej szerokości geograficznej staje się coraz bardziej nieprzewidywalna i przez niespodziewane działanie sił natury możemy stracić dobytek życia. Nie zawsze udaje się uchronić przed takimi zdarzeniami, ale możemy z pewnością zabezpieczyć się przed finansowymi skutkami takich sytuacji. Dlatego warto zadbać o odpowiednie ubezpieczenie domu. Jak wybrać polisę? Czy składka ubezpieczenia musi być wysoka? Na te pytania odpowiadają eksperci Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF).

Inwestycje w sektorze nieruchomości komercyjnych

Polska pozostaje atrakcyjną lokalizacją dla inwestorów. Świadczą o tym choćby duże transakcje zawierane w ostatnich miesiącach w sektorze nieruchomości komercyjnych. Tak wynika z raportu Why Invest in Poland opracowanego przez Walter Herz, PAIH i People.

Prawie 9 mln zł zadośćuczynień i odszkodowań dla lokatorów poszkodowanych wskutek reprywatyzacji

Dotychczas komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji przyznała łącznie ponad 8 mln 885 tys. zł zadośćuczynień i odszkodowań lokatorom poszkodowanym przez warszawską reprywatyzację - poinformowano w komunikacie tej komisji z 20 października 2020 r. Jak dodano, wydanych zostało 267 decyzji o przyznaniu takich środków.

Wyniki budownictwa we wrześniu 2020 r.

GUS zaprezentował informacje o wynikach budownictwa we wrześniu 2020 r. Produkcja budowlano-montażowa okazała się o 15,5% wyższa niż w sierpniu i jednocześnie o 9,8% niższa niż przed rokiem. W sierpniu produkcja była niższa niż przed rokiem o 12,1%. W okresie I – IX 2020 produkcja budowlano-montażowa była niższa niż przed rokiem o 1,6%.

Wyższe dotacje (do 37 tys. zł) w programie "Czyste powietrze" od 21 października

Od 21 października 2020 r. osoby, które zarabiają mniej mogą wnioskować o podwyższoną kwotę dotacji w programie "Czyste powietrze"; będą mogły otrzymać do 37 tys. zł na termomodernizację domu i wymianę źródła ciepła – poinformował PAP minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) - czym jest, do czego służy?

Zużyty sprzęt RTV i AGD, jak i opony, akumulatory, gruz po remoncie, czy też meble – wszystkie te odpady możemy nieodpłatnie oddać w gminnym Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). PSZOK to specjalnie zorganizowane dla mieszkańców gminy miejsce, w którym mogą oni pozostawić odpady komunalne, w szczególności te, których nie należy wrzucać do przydomowych pojemników/worków lub pergoli. Działają one we wszystkich gminach w wersji stacjonarnej, a dodatkowo niektóre jednostki samorządowe oferują również ich mobilne wersje. Gdzie szukać informacji na ich temat?

Jakie są kary za nielegalne projektowanie i wykonywanie robót budowlanych?

Prawo budowlane określa zasady odpowiedzialności za nieprzestrzeganie przepisów przy projektowaniu lub wykonywaniu robót budowlanych. A orzekanie w tym zakresie następuje na podstawie przepisów Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.

Odszkodowania dla lokatorów poszkodowanych w wyniku reprywatyzacji

20 października 2020 r. weszła w życie ustawa ułatwiająca wypłatę odszkodowań lokatorom poszkodowanym w wyniku reprywatyzacji. Sprzeciw od decyzji komisji przyznających odszkodowania będzie przysługiwał tylko mieszkańcom. Przepisy uniemożliwią też przejmowanie budynków z lokatorami czy reprywatyzację "na kuratora".

Jak pandemia zmienia rynku nieruchomości komercyjnych?

Mimo koronawirusa w pierwszej połowie 2020 roku rynek nieruchomości komercyjnych notował bardzo dobre wyniki. Pandemia zmieniła jednak sposób, w jaki projektowane, budowane i wyposażane są budynki biurowe, handlowe i magazynowe. Głównym trendem na rynku pozostaje ekologia. Zielone certyfikaty stają się powoli standardem, którego oczekują najemcy nieruchomości.

Koszty utrzymania mieszkania - wrzesień 2020 r.

We wrześniu 2020 roku przeciętna rodzina wydawała na utrzymanie „dachu nad głową” o prawie 54 złote więcej niż przed rokiem – wynika z szacunków HRE Investments. To oznacza wzrost wydatków o 5,9%. Koszty utrzymania rosną nie tylko szybciej niż inflacja, ale nawet szybciej niż wynagrodzenia Polaków.

Jaka część rynku nieruchomości ucierpiała najbardziej?

Najlepiej sprzedają się nieruchomości magazynowe, najgorzej hotele. Najbardziej brakuje w Polsce całych bloków na sprzedaż z mieszkaniami na wynajem. To jest produkt, który dopiero trzeba będzie stworzyć.

REKLAMA