REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nieruchomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kredyty frankowe – podsumowanie 2020 roku, prognozy na 2021 rok

Miniony 2020 rok był dla kredytobiorców kredytów indeksowanych i denominowanych do waluty obcej (zwł. "frankowiczów") naprawdę obiecujący. Jeszcze szerzej otworzył się worek z pozytywnymi rozstrzygnięciami sądów w tych sprawach, a w kwestiach, które dotychczas były interpretowane głównie nie na korzyść kredytobiorców, pojawiło się światełko nadziei. Poniżej przedstawione zostały najistotniejsze zdarzenia dotyczące spraw kredytów pseudofrankowych.

Mieszkanie 3.0 – trendy na rynku nieruchomości w 2021 roku

Jakie w 2021 r. będą trendy na rynku nieruchomości? Co wybrać - mieszkanie na własność, a może jako inwestycję? Jaki metraż i rozwiązania aranżacyjne będą modne?

Obowiązki właścicieli i zarządców nieruchomości zimą

Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego przypomina, że do obowiązków właścicieli i zarządców należy m.in. odśnieżanie dachu oraz elementów elewacji budynku, usuwanie sopli, brył, nawisów lodowych i śniegowych, mogących zagrozić bezpieczeństwu osób znajdujących się na ciągach komunikacyjnych przebiegających bezpośrednio przy budynku.

Wynajem lokali użytkowych - mniej chętnych przez COVID-19

Wynajem lokali użytkowych w Warszawie ucierpiał z powodu COVID-19. Wzrosła liczba lokali użytkowych bez najemców. W ubiegłym roku na przedsiębiorców czekały 572 lokale, czyli 127 więcej niż w 2019 r. W ocenie ratusza powodem są ograniczenia związane z pandemią.

REKLAMA

Rynek nieruchomości - jakimi miastami interesują się inwestorzy zagraniczni?

Rynek nieruchomości - inwestorzy zagraniczni. Dla inwestorów zagranicznych zainteresowanych rynkiem nieruchomości oprócz Warszawy najbardziej interesujące miasta to Kraków, Wrocław i Gdańsk. Tacy inwestorzy najchętniej kupują pakiety po 5 tys. mieszkań.

Ceny gruntów inwestycyjnych w Polsce 2020/2021

W 2020 roku pomimo pandemii COVID-19 popyt na grunty inwestycyjne utrzymał się na wysokim, stabilnym poziomie. Trend ten jest kontynuowany w 2021 roku. Z analiz firmy AXI IMMO wynika, że ceny na rynku gruntów inwestycyjnych pod zabudową magazynowo-produkcyjną w Polsce są nadal znacznie niższe niż w krajach zachodniej Europy. Najdroższa Polska lokalizacja gruntowa tj. Warszawa-Miasto (450-650 zł/mkw) jest nadal 5,5 razy tańsza niż aglomeracja londyńska i 2,7 razy tańsza niż Monachium. Dodatkowo uzyskanie decyzji środowiskowej, decyzji o przyłączach i pozwolenia na budowę, zajmuje przeciętnie w Polsce 12-18 miesięcy, a na zachodzie Europy potrzeba często 24 miesięcy i więcej na załatwienie analogicznych formalności.

Remont mieszkania. Co zapisać w umowie z fachowcem?

Osoby planujące remont mieszkania powinny pomyśleć także o prawnej stronie umowy z firmą remontową. Aby uniknąć kosztownych problemów z fachowcami, wystarczy poznać kilka najważniejszych zasad, które zabezpieczą nas prawnie i finansowo na taki wypadek, radzi prawnik z DAS Towarzystwa Ubezpieczeń Ochrony Prawnej. Jaką formę umowy wybrać i co w niej zapisać? Jak określić wynagrodzenie w umowie? Co można zrobić w przypadku wadliwej usługi remontowej?

Ustawa "lokal za grunt" od 1 kwietnia 2021 r.

Ustawa "lokal za grunt" ma zacząć obowiązywać od 1 kwietnia 2021 r. Nowe przepisy zakładają wsparcie gminy w powiększaniu własnego zasobu mieszkaniowego - mieszkań komunalnych, czynszowych i społecznych.

REKLAMA

Jaki trendy w mieszkaniówce wywołała pandemia?

Jakie trendy wywołała pandemia na rynku nowych mieszkań? Jakie zmiany zarysowały się na nim najwyraźniej w minionym roku?

Stałe oprocentowanie kredytów mieszkaniowych - nowa Rekomendacja S KNF

Nowa Rekomendacja S Komisji Nadzoru Finansowego gwarantuje kredytobiorcom mieszkaniowym, że w trakcie spłaty będą mogli wybrać stałe oprocentowanie. Opłacalność takiej decyzji będzie zależała od wielu kwestii (m.in. prowizji i marży naliczanej przez bank). Wiele wskazuje na to, że bankowa oferta jednak zniechęci część kredytobiorców.

Jak urządzić domowe biuro?

Dla wielu osób pierwszą rzeczą na liście życzeń, która powstała podczas pandemii, jest domowe biuro. Konieczność home office wymusiła na nas stworzenie przestrzeni do pracy dopasowanej do naszych potrzeb. Dziś biuro domowe staje się kluczowym punktem pośród czterech kątów. Nie chodzi tylko o wystrój czy stworzenie atrakcyjnej i ciepłej przestrzeni – liczy się optymalizacja naszej wydajności.

Trendy architektoniczne w 2021 roku

Obecnie, gdy harmonia tego co wewnątrz i na zewnątrz jest kluczowa, konieczne jest znalezienie rozwiązań, które w pełni będą odpowiadać nastrojom społecznym i aktualnym trendom wśród architektów. Pandemia umocniła fakt, że architektura i przestrzeń, w jakiej funkcjonujemy, odgrywa dużą rolę w codziennym życiu, zmieniła nasze podejście do projektowania mieszkań i przestrzeni miejskich.

Społeczne agencje najmu (SAN). Więcej najemców skorzysta dopłat z "Mieszkania na start"

7 stycznia 2021 r. Stały Komitet Rady Ministrów przyjął projekt nowelizacji ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego umożliwiający powstawanie społecznych agencji najmu i rozszerzenie grona najemców, mogących ubiegać się o dopłaty z „Mieszkania na start” - poinformowała tego dnia na Twitterze wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka.

Rynek nieruchomości 2021 - przewidywane trendy

Rok 2020 zmienił rynek nieruchomości, jak niemal wszystkie dziedziny życia. Deweloperzy wciąż nie mają pewności, w którym kierunku będzie on podążał w najbliższej przyszłości, ale liczą się z poważnymi zmianami. Będą one najbardziej odczuwalne w segmencie biurowym. Według szefa OPG Property Professionals, firmy doradzającej w zarządzaniu nieruchomościami, w 2021 roku wzrośnie popyt na powierzchnie coworkingowe i niewielkie biura zlokalizowane blisko osiedli mieszkaniowych.

Nieruchomości mieszkaniowe w 2021 roku - zmiany prawa

Rok 2021 przyniesie zmiany wynikające m.in. z wprowadzenia dwóch pakietów mieszkaniowych (społecznego i komercyjnego). Inne ważne zmiany będą dotyczyły bardziej restrykcyjnych kryteriów energochłonności w przypadku nowych inwestycji mieszkaniowych. Trzeba też wskazać na ważne zmiany podatkowe dotyczące opodatkowania najmu, spółek nieruchomościowych oraz opłaty deszczowej. Jakie zmiany prawne przyniesie „mieszkaniówce” 2021 rok?

Mieszkanie na wynajem - opłacalność w 2021 roku

Mieszkanie na wynajem nadal daje znacznie większy zysk niż lokata w banku. Co prawda chwiejna sytuacja epidemiologiczna wpłynęła na wszystkie aspekty życia Polaków. Wiele osób wstrzymuje się z zakupem mieszkań dla siebie, za to nadal kupowane są lokale na wynajem.

Więcej mieszkań kupujemy za gotówkę

3,4 miliardów złotych – tyle wyciągnęliśmy z przysłowiowych skarpet, aby w trzecim kwartale kupować mieszkania – wynika z najnowszych szacunków NBP. To efekt umów tylko z 7 miast i tylko z biur sprzedaży deweloperów.

Czy zmiany w CIT od 2021 roku podniosą ceny nowych mieszkań?

Czy zmiany w CIT od 2021 roku podniosą ceny mieszkań? Miało być zahamowanie wzrostu cen mieszkań na rynku pierwotnym, ale zmiany w przepisach podatkowych mogą pokrzyżować plany osób wstrzymujących się z kupnem własnego M. – Większość firm deweloperskich to spółki komandytowe, które od przyszłego roku będą musiały dodatkowo zapłacić CIT. Ten koszt pokrycie może znaleźć w kieszeni kupujących mieszkania – wynika z analizy Kancelarii Adwokackiej Świecki.

Nowe wymogi energooszczędności dla budynków od 2021 r.

Wymogi energooszczędności dla budynków od 2021 r. będą bardziej rygorystyczne. Nowe warunki techniczne mają na celu zmniejszenie zużycia energii w budynkach i zakładają m.in. wyższe wymagania dla ścian, dachów, okien czy drzwi. Pojawią się jednak przejściowe ułatwienia dla inwestorów i deweloperów.

Rok 2020 to rok nieruchomości magazynowych i biurowych

Nieruchomości magazynowe i biurowe rządziły mijającym rokiem 2020. Rynku nieruchomości komercyjnych w regionie Europy Środkowej zamknie się wynikiem 9,4 mld euro, co jest wynikiem o jedną trzecią niższym niż w ubiegłym roku.

Podsumowanie 2020 roku na rynku mieszkaniowym

2020 z pewnością był to czas, który można zaliczyć do niezwykle dynamicznych i mało stabilnych, z uwagi m.in. na wybuch pandemii. Jak wyglądała sytuacja firm deweloperskich na przestrzeni czterech kwartałów? Czy 2021 rok przyniesie w końcu moment pęknięcia tzw. „bańki mieszkaniowej”?

UOKiK: banki obniżyły opłaty za zaświadczenia o spłacie kredytu hipotecznego

Po interwencji prezesa UOKiK banki obniżyły opłaty za zaświadczenia o spłacie kredytu hipotecznego. Takie zaświadczenia są potrzebne osobom, które na drodze sądowej dochodzą swoich praw.

Jakie są perspektywy dla rynku nieruchomości?

Rynek nieruchomości. W tym roku powstanie najwięcej mieszkań od 40 lat, jednak kolejne lata mogą przynieść spadek liczby budowanych mieszkań. Jakie zmieni się rynek nieruchomości?

Sektor państwowy na rynku nieruchomości biurowych

Rynek nieruchomości biurowych ulega w ostatnim czasie istotnym zmianom. Na rynku tym coraz silniejszym graczem staje się sektor publiczny, w obrębie którego zatrudnionych jest w Polsce przeszło trzy miliony osób.

Pakiet mieszkaniowy - wsparcie budownictwa społecznego i komunalnego

Pakiet mieszkaniowy to szereg rozwiązań, które mają na celu poprawę sytuacji mieszkaniowej w Polsce. Zmiany obejmują budownictwo społeczne, czynszowe oraz komunalne. Jakie rozwiązania zawiera społeczna część pakietu mieszkaniowego?

Jakie zmiany prawne czekają rynek nieruchomości w 2021 roku?

Jakie zmiany prawne czekają rynek nieruchomości w 2021 roku? Zbliżający się wielkimi krokami nowy 2021 rok ma szanse przejść do historii rodzimej mieszkaniówki jako wręcz rewolucyjny pod względem znaczących regulacji prawnych, których celem ma być radykalna poprawa standardów jej funkcjonowania i przede wszystkim rozwoju.

Zgłoszenie rozbiórki budynku - co trzeba wiedzieć?

Zasadniczo rozbiórka budynku, czy innego obiektu budowlanego wymaga uzyskania decyzji o pozwoleniu na rozbiórkę. Aby uzyskać taką decyzję trzeba dokonać zgłoszenia rozbiórki. Jak to zrobić?

Jak nie pokłócić się przy świątecznym stole? 7 dobrych rad zawodowego negocjatora.

Święta Bożego Narodzenia w 2020 roku będą oczywiście inne niż zazwyczaj. W tym roku pewnie będzie mniej osób przy naszych świątecznych stołach - ale tym bardziej warto zadbać o dobrą atmosferę. Bo Święta to zawsze czas rodzinnych spotkań, często w gronie osób, które rzadko widujemy i z którymi niekoniecznie mamy zbieżne poglądy. Oto siedem wskazówek na podstawie debiutu literackiego zawodowego negocjatora Zbyszka Dzideczka „Negocjacje to fascynująca podróż”, dzięki którym łatwiej nam będzie wynegocjować sobie świąteczną błogą atmosferę i spędzić magiczny czas w zgodzie, bez spięć i kłótni.

Tańszy gaz dla gospodarstw domowych w 2021 roku

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) zatwierdził taryfę PGNiG Obrót Detaliczny, zgodnie z którą od nowego roku za gaz zapłacimy blisko 4,5 proc. mniej. To już trzecia obniżka cen gazu, jaką zatwierdził Urząd dla gospodarstw domowych w ciągu roku.

Ceny energii w 2021 roku - wyższe stawki i opłata mocowa

W listopadzie 2020 r. trzyosobowa rodzina płaciła za energię średnio o 11,7 proc. więcej niż przed rokiem – wynika z zestawienia przygotowanego przez HRE Investments na podstawie danych GUS. Od stycznia 2021 r. ceny ponownie wzrosną. Zgodnie z nowymi taryfami zatwierdzonymi przez URE sprzedawcom energii gospodarstwa domowe zapłacą rachunki wyższe o ok. 3,5 proc. miesięcznie. Nową pozycją, która pojawi się od stycznia na rachunkach za energię, będzie też opłaca mocowa, która dla przeciętnego gospodarstwa domowego wyniesie ponad 10 zł miesięcznie. Co istotne, gospodarstwa domowe nie mają też co liczyć na zapowiadane wcześniej przez rząd rekompensaty za wzrost cen energii, bo Ministerstwo Klimatu i Środowiska wycofało się z tego pomysłu. Ile zapłacimy za prąd w 2021 roku?

Inwestorzy będą mogli nabywać grunty od gmin w zamian za mieszkania

Inwestorzy będą mogli nabywać grunty od gmin w zamian za mieszkania lub inne lokale służące wspólnotom samorządowym – takie będą efekty ustawy przygotowanej przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, którą uchwalił Sejm w dniu 16 grudnia br. Rozwiązanie to będzie się opierać na współpracy między gminami a inwestorami.

Zmiany w pakiecie mieszkaniowym - więcej pieniędzy na rozwój mieszkalnictwa

Zmiany w pakiecie mieszkaniowym spowodują, że samorządy, towarzystwa budownictwa społecznego i spółki gminne dostaną większe wsparcie na budowę mieszkań. Dzięki temu powstanie więcej mieszkań czynszowych. W efekcie skrócą się kolejki Polaków czekających na mieszkanie komunalne, socjalne czy w TBS.

Ustawa "lokal za grunt" - wykorzystanie nieruchomości gminnych w budownictwie mieszkaniowym

Sejmowe połączone komisje infrastruktury oraz samorządu terytorialnego pozytywnie zarekomendowały 16 grudnia 2020 r. trzy spośród czterech poprawek do tzw. ustawy "lokal za grunt", której celem jest szersze wykorzystanie gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Rządowy projekt ustawy o rozliczaniu ceny lokali lub budynków w cenie nieruchomości zbywanych z gminnego zasobu nieruchomości zakłada m.in., że inwestor będzie mógł wybudować nowy budynek mieszkalny na działce pozyskanej od gminy lub wyremontować budynek już istniejący. Ustawa ma obowiązywać od 1 kwietnia 2021 r.

Koszty utrzymania mieszkania (domu) 2020/2021 - opłaty i podatek od nieruchomości

Koszty utrzymania mieszkania lub domu na przełomie 2020 i 2021 roku to temat interesujący nas wszystkich. O 56 złotych zdrożało w ciągu 2020 roku utrzymanie mieszkania przez statystyczną rodzinę. Niestety już wiemy, że to nie koniec podwyżek. Co zdrożeje w 2021 roku? W 2021 roku więcej zapłacimy za prąd i wywóz śmieci. Wzrośnie też podatek od nieruchomości.

Jaki będzie rynek fotowoltaiki po kryzysie?

Rynek fotowoltaiki a COVID-19. Kryzys wywołany pandemią negatywnie wpłyną m.in. na produkuję i dostawy komponentów do instalacji. Jak będzie się kształtował rynek rozwiązań fotowoltaicznych w kolejnych miesiącach? Czy fotowoltaika będzie bardziej opłacalna?

Sprzedaż mieszkań w 2020 r. Jakie mieszkania były najpopularniejsze?

Sprzedaż mieszkań w 2020 r. Jakie mieszkania cieszyły się największym powodzeniem? Które z inwestycji mieszkaniowych okazały się hitem sprzedażowym 2020 roku?

Rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce 2020/2021

Rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce w 2020 roku został zdominowany przez pandemię COVID-19. Nie dotknęła ona jednak w równym stopniu wszystkich sektorów. Wytworzyła lub przyśpieszyła za to zjawiska, z których część prawdopodobnie zostanie z nami na dłużej. Jakie to będą trendy postanowiła sprawdzić firma doradcza Savills w swoim wstępnym podsumowaniu 2020 r. i prognozach na kolejne 12 miesięcy.

Ile nowych mieszkań oddano do użytku w 2020 roku?

W pierwszych trzech kwartałach 2020 roku oddano do użytku 156 954 mieszkania tj. wzrost o 7,7 proc. rdr - podał w poniedziałek14 grudnia 2020 r. Główny Urząd Statystyczny. Przeciętna powierzchnia użytkowa nowo oddanego mieszkania wyniosła 88,6 mkw i w porównaniu do tego samego okresu 2019 r. zmalała o 0,9 mkw.

Ile można zyskać inwestując w nieruchomości komercyjne?

Inwestycje w nieruchomości komercyjne przynoszą nawet dwukrotnie wyższy zwrot niż mieszkania na wynajem. Jak inwestować w nieruchomości komercyjne? Jak kupować nieruchomości komercyjne? Jakie są ceny powierzchni komercyjnych?

Ulga mieszkaniowa z dłuższym terminem na wydatkowanie środków

Ulga mieszkaniowa - dłuższy termin na wydanie przychodu z 2018 r. Zmiana, jak podkreśla resort finansów, to efekt stałej współpracy i kontaktu z obywatelami m.in. za pomocą aplikacji Głos Podatnika.

Wsparcie finansowe dla kupujących pierwsze mieszkanie - dopłaty, czy gwarancje?

Wsparcie finansowe zakupu pierwszego mieszkania jest przedmiotem prac legislacyjnych w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii. Wyższe wymagania stawiane przez banki wobec kredytobiorców powodują, że szczególnie młodzi nie mogą sobie pozwolić na zakup własnego „M”. Największą barierą jest wkład własny. Rząd planuje rozwiązać ten problem. Na zachodzie rozwiązaniem są gwarancje.

Zwrot wkładu mieszkaniowego – czy jest zwolniony z PIT?

Zwrot wkładu mieszkaniowego a PIT. Czy zwrot wkładu mieszkaniowego podlega zwolnieniu z PIT? Czy nadwyżka ponad wysokość wniesionego wkładu korzysta ze zwolnienia?

Ile mieszkań w Polsce kupują cudzoziemcy?

Ile mieszkań w Polsce kupują cudzoziemcy? Otóż z danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) wynika, że w 2019 roku cudzoziemcy kupili w Polsce ok. 8,5 tys. mieszkań oraz prawie 2,5 tys. lokali użytkowych. Najwięcej mieszkań, tak jak w ostatnich 5 latach, kupili obywatele Ukrainy.

E-licytacje komornicze nieruchomości

E-licytacje komornicze nieruchomości - takie rozwiązanie przewiduje projekt noweli przyjęty przez rząd. Zdaniem ustawodawcy nowe rozwiązanie zapewni wyższy poziom bezpieczeństwa dla uczestników czynności procesowych i pozwoli obniżyć koszty.

Czy konwersje to przyszłość nieruchomości komercyjnych?

Konwersje nieruchomości komercyjnych (np. biurowych w hotele) to jeden z nowych kierunków inwestycji. Coraz częściej rozważane są też zmiany przeznaczenia inwestycji. Jaka będzie przyszłość nieruchomości komercyjnych?

Książeczki mieszkaniowe - zmiany od 2021 roku

W styczniu 2021 roku wejdą w życie przepisy, które zmienią zasady odzyskiwania środków z książeczek mieszkaniowych. Procedowana w Sejmie tzw. społeczna część pakietu mieszkaniowego zawiera szereg rozwiązań, które pomogą posiadaczom książeczek mieszkaniowych - poinformowała w czwartek 10 grudnia 2020 r. w Sejmie wiceminister w resorcie rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka. Zwiększy się np. katalog wydatków uprawniających do premii gwarancyjnej.

Dlaczego ceny mieszkań rosną w czasie pandemii?

Ceny mieszkań rosną, a eksperci oczekiwali ich spadku w czasie epidemii koronawirusa. Z takim paradoksem mamy do czynienia niemal na całym świecie. W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. W Polsce epidemia wyhamowała wzrosty cen mieszkań.

Szersze wykorzystanie gruntów gminnych pod mieszkania od 1 kwietnia 2021 r.

Szersze wykorzystanie gruntów gminnych pod mieszkania (budownictwo mieszkaniowe) - takie rozwiązanie przewiduje projekt ustawy, nad którym trwają prace w Sejmie. Nowe regulacje mają obowiązywać od 1 kwietnia 2021 r.

Ile mieszkań sprzedadzą deweloperzy w 2020 r.?

Ile mieszkań sprzedadzą w 2020 roku deweloperzy? Czy wstępne podsumowania wskazują na niższe wyniki niż ubiegłoroczne? Jak duża będzie korekta? Czy oferta firm jest dziś mniejsza niż przed rokiem?

Czy wydatki na spłatę kredytu hipotecznego korzystają z ulgi mieszkaniowej?

Ulga mieszkaniowa a spłata kredytu hipotecznego. Czy wydatkowanie środków ze sprzedaży nieruchomości na spłatę kredytu hipotecznego można uznać za wydatki poniesione na cele mieszkaniowe?

REKLAMA