REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nieważność decyzji administracyjnej - projekt nowelizacji k.p.a.

GKR Legal
Przejrzyste Zasady, Adekwatne Doradztwo
Nieważność decyzji administracyjnej wydanej z rażącym naruszeniem prawa - projekt nowelizacji k.p.a.
Nieważność decyzji administracyjnej wydanej z rażącym naruszeniem prawa - projekt nowelizacji k.p.a.

REKLAMA

REKLAMA

Nieważność decyzji administracyjnej. Pomimo upływu prawie 6 (!) lat od wydania przez Trybunał Konstytucyjny wyroku dot. art. 156 § 2 k.p.a. nadal nie doszło do nowelizacji kodeksu. Wyrok z 12 maja 2015 r. mówił, że art. 156 § 2 k.p.a. jest niekonstytucyjny w zakresie, w jakim nie wyłącza dopuszczalności stwierdzenia nieważności decyzji wydanej z rażącym naruszeniem prawa, gdy od wydania decyzji nastąpił znaczny upływ czasu, a decyzja była podstawą nabycia prawa lub ekspektatywy. Szczegóły tłumaczy r.pr. Michał Siembab z kancelarii GKR Legal.

Projekt nowelizacji k.p.a. w związku z wyrokiem TK z 12 maja 2015 r. – co się zmieni

Kwestia ta ma istotne znaczenie dla wszystkich spraw związanych ze stwierdzeniem nieważności wydanych w przeszłości decyzji, na podstawie których doszło do nabycia prawa lub jego ekspektatywy.  Na nowelizację k.p.a. czekają (bądź przeciwnie – nie chcą jej) między innymi uczestnicy spraw dot. decyzji wywłaszczeniowych czy komunalizacyjnych.

Jeśli bowiem dojdzie do nowelizacji k.p.a. w sposób wskazany przez Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 12 maja 2015 r. (sygn. P 46/13), to możliwość stwierdzenia nieważności wydanych dawniej decyzji zostanie wyłączona. Oznaczać to będzie między innymi, że w znacznej liczbie spraw, w których spadkobiercy dawnych właścicieli dochodzą zwrotu nieruchomości przejętych przez państwo na podstawie rażąco wadliwych decyzji administracyjnych (wywłaszczeniowych czy komunalizacyjnych), zwrot w naturze będzie niemożliwy właśnie ze względu na znaczny upływ czasu.

Paradoksalnie dla części z nich ta nowa sytuacja może okazać się korzystna. Obecnie  niejednokrotnie stwierdzenie nieważności decyzji wywłaszczeniowych czy komunalizacyjnych jest dla spadkobierców „pyrrusowym zwycięstwem”, gdyż podmioty państwowe bronią się przed utratą nieruchomości powołując się na ich zasiedzenie, a spadkobiercy niejednokrotnie w takiej sprawie są na straconej pozycji. Jeśli zaś możliwość stwierdzenia nieważności decyzji wywłaszczeniowych czy komunalizacyjnych zostanie w takich wypadkach wyłączona, wówczas spadkobiercom dawnych właścicieli przysługiwać będzie do Skarbu Państwa odszkodowanie za wydanie decyzji niezgodnej z prawem.

REKLAMA

6 lat zawieszenia

REKLAMA

Brak nowelizacji k.p.a. powodował istotne rozbieżności w orzecznictwie zarówno organów, jak i sądów administracyjnych związane ze stosowaniem w praktyce wyroku TK. Jedne uznawały, że przez „znaczny upływ czasu” o którym mowa w wyroku TK należy uznać 10 lat, przez analogiczne stosowanie terminu z art. 156 § 2 k.p.a. Inne zaś zdecydowanie nie widziały takiej możliwości ze względu na to, że powyższy przepis jak do tej pory nie został zmieniony.

Rozbieżności te może przeciąć dopiero decyzja ustawodawcy, który wydaje się, że dojrzał do jej podjęcia. Do Sejmu wpłynął bowiem projekt nowelizacji k.p.a. przygotowany przez Komisję Ustawodawczą Sejmu, zgodnie z którym nie stwierdza się nieważności decyzji wydanej z rażącym naruszeniem prawa, jeśli od jej doręczenia lub ogłoszenia minęło 30 lat, a decyzja ta była podstawą nabycia prawa lub stwarza uzasadnione nabycia prawa.

Czy tym razem uda się wprowadzić nowe przepisy?

Nie jest to pierwsza próba podejścia ustawodawcy do tematu. Już w 2016 r. z podobną inicjatywą wystąpiła Komisja Ustawodawcza Senatu, która jednakże wycofała się z niej po licznych uwagach do projektu złożonych przez różne instytucje, od Sądu Najwyższego przez Polskie Towarzystwo Ziemiańskie po jednostki samorządu terytorialnego.

Miejmy nadzieję, że tym razem projektodawcy wykażą większą wytrwałość i ostatecznie dojdzie do tak oczekiwanej przez praktyków postępowania administracyjnego zmiany prawa.  Będziemy śledzić przebieg procesu legislacyjnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Michał Siembab, radca prawny, Kancelaria GKR Legal

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Większy ruch na rynku nieruchomości. Polacy nie chcą już czekać na rządowe dopłaty?

Jak wyglądał trzeci kwartał na rynku mieszkaniowym? Czy Polacy wstrzymywali decyzję o zakupie mieszkania ze wglądu na oczekiwanie na program rządowy, stopy procentowe albo wakacje? 

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera?

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera? W jakich metrażach sprzedawane są kawalerki? Gdzie można upić najtaniej? 

Podwyższają ceny nieruchomości: „Proszę dopisać w ogłoszeniu, że mój dom jest położony w miejscu, gdzie nie było powodzi”.

Jak powódź wpłynie na rynki nieruchomości? Z pewnością sprzedaż zalanych domów i mieszkań przez najbliższe lata będzie trudna. Jakie są prognozy dla lokalnych rynków nieruchomości na terenach poszkodowanych przez powódź? 

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Niektórzy ucieszyli się już z ciepłych kaloryferów, inni na sezon grzewczy muszą jeszcze chwilę zaczekać. Jak się dobrze przygotować? Jak zadbać o temperaturę w domu? 

REKLAMA

Jesienne i zimowe obowiązki zarządców nieruchomości

Tam gdzie jedni udają się na odpoczynek po intensywnym sezonie, inni zaczynają wytężoną pracę. W tej drugiej grupie są firmy zajmujące się zarządzaniem nieruchomościami. Zakres wykonywanych prac wykonywanych przez zarządcę zależy w dużej mierze od warunków pogodowych. Warto również z wyprzedzeniem przygotować narzędzia i rozplanować prace tak, żeby niespodziewana zmiana pogody nikogo nie zaskoczyła. 

Problem deficytu mieszkań w naszym kraju rozwiążą pustostany?

Czy zasiedlanie pustostanów może być rozwiązaniem na deficyt mieszkań w Polsce? Skąd tak duża liczba mieszkań niezamieszkanych?

Własne mieszkanie. Czekać na rządowe dopłaty czy kupić już teraz?

Czy przyszli nabywcy mieszkań wstrzymują się w decyzją o zakupie, czekając na rządowe dopłaty w programie Na start? Czy rośnie liczba osób kupujących za gotówkę. Czy deweloperzy zaobserwowali wzrost liczby rezerwacji?

Warto zainwestować w termomodernizację domu nie tylko ze względu na niższe rachunki

Ocieplone domy i mieszkania w budynku po termomodernizacji szybciej znajdują nabywców i najczęściej osiągają też wyższą cenę – przyznają zapytani w sondzie przeprowadzonej przez portal GetHome.pl pośrednicy w obrocie nieruchomościami.

REKLAMA

Rośnie drzewo z tysiącletniego nasiona znalezionego przez archeologów. To wymarły gatunek. Ma związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych

Międzynarodowy zespół naukowców wyhodował drzewo z tysiącletniego nasiona, znalezionego podczas wykopalisk archeologicznych. Badacze uważają, że to wymarły gatunek rośliny, o której leczniczych właściwościach wspominano w Biblii. Roślina ta zawiera m.in. związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych

Czy można było zapobiec powodzi? Jedną z głównych przyczyn rosnących szkód jest zabudowa terenów zagrożonych powodzią

To już trzecia tak duża i tragiczna w skutkach powódź w ciągu niespełna 30 lat. Po poprzednich dwóch podejmowano działania, które miały zapobiec kolejnej. Eksperci portalu GetHome.pl sprawdzili, jak wyglądało to w praktyce na podstawie… statystyk budowlanych.

REKLAMA