Reprywatyzacja. Komisja weryfikacyjna przyznała lokatorom ponad 10 mln zł
REKLAMA
REKLAMA
Reprywatyzacja w Warszawie. Komisja weryfikacyjna
"Komisja weryfikacyjna 23 marca br. wydała sześć decyzji w sprawie przyznania odszkodowania lub zadośćuczynienia lokatorom następujących nieruchomości: Widok 22, Koszykowa 49a oraz Polna 46. Kwota przyznanych odszkodowań i zadośćuczynień 23 marca br. wyniosła 263 tys. 419 zł" - zaznaczono w komunikacie.
REKLAMA
Jak podkreślono, łączna suma dotychczas przyznanych przez komisję kwot na rzecz lokatorów wyniosła blisko 10 mln 294 tys. 334 zł.
W zeszłym miesiącu komisja podawała, że w sprawach związanych z reprywatyzacją komisja wydała dotąd ponad 300 decyzji o przyznaniu odszkodowań lub zadośćuczynień na rzecz ponad 320 osób. "Niestety, władze Warszawy wniosły aż 267 sprzeciwów, uniemożliwiając niezwłoczną wypłatę pieniędzy" - zaznaczano.
Odszkodowania z Fundusz Reprywatyzacji
Jak dodawała komisja, możliwość wnoszenia takiego sprzeciwu została ograniczona dzięki zmianie przepisów z 17 września 2020 r. "Nowe przepisy pozbawiły miasto możliwości blokowania przekazywania odszkodowań i zadośćuczynień na rzecz pokrzywdzonych" - przypominała komisja. Wtedy też informowano, że do 10 lutego br. z Funduszu Reprywatyzacji wypłacono lokatorom pokrzywdzonym reprywatyzacją niemal 8 mln 682 tys. zł.
Działania komisji weryfikacyjnej
REKLAMA
Ponadto komisja weryfikacyjna przekazała, że orzekła o nieważności decyzji prezydenta Warszawy z 10 lipca 2012 r. odnoszącej się do nieruchomości przy ul. Żegiestowskiej 26. Jak poinformowano, komisja ustaliła, że toku prowadzonego przez prezydenta Warszawy postępowania nie ustalono kluczowej okoliczności sprawy, czyli czy w sprawie rozpoznane zostały wszystkie wniesione przez dawnych właścicieli nieruchomości wnioski dekretowe, podczas gdy dawni właściciele 25 sierpnia 1947 r. złożyli wniosek, który do dziś nie został rozpoznany.
"Orzecznictwo sądowo administracyjne dotyczące powyższej kwestii jest jednolite i wynika z niego, że w pierwszej kolejności rozpatrzeniu podlega wniosek o przyznanie prawa użytkowania wieczystego i dopiero odmowa uwzględnienia tego wniosku lub umorzenie postępowania administracyjnego w tej kwestii daje podstawę do rozstrzygnięcia przez właściwy organ sprawy o odszkodowanie" - dodano.
Jak zaznaczono, beneficjentkę decyzji, na rzecz której wypłacono odszkodowanie w sprawie ul. Żegiestowskiej 26, reprezentował mec. Robert N. oskarżony w sprawach związanych z reprywatyzacją w Warszawie.
W kolejnej ze spraw Komisja stwierdziła, że decyzje Naczelnika Dzielnicy Warszawa-Wola z 1 lipca 1978 r. oraz 17 maja 1977 r., ustalające odszkodowanie za nieruchomość położoną w Warszawie przy ul. Wałbrzyskiej róg Studenckiej 24 skierowane zostały do osób niebędących stroną w sprawie.
"Beneficjenci obu decyzji ponad 20 lat przed ich wydaniem przelali roszczenia przysługujące z tytułu przejęcia przez państwo na własność przedmiotowej nieruchomości na rzecz osoby trzeciej. Okoliczności tej organ nie uwzględnił wydając decyzje" - poinformowano. Wobec tego komisja stwierdziła nieważność obu decyzji Naczelnika Dzielnicy Wola.
Autor: Marcin Jabłoński
mja/ robs/
REKLAMA
REKLAMA