REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa tzw. „kredytu frankowego” zawarta przed wejściem Polski do Unii Europejskiej

Umowa tzw. „kredytu frankowego” zawarta przed wejściem Polski do Unii Europejskiej
Umowa tzw. „kredytu frankowego” zawarta przed wejściem Polski do Unii Europejskiej

REKLAMA

REKLAMA

Wielu kredytobiorców zadaje sobie pytanie, czy jeśli zawarli z Bankiem tzw. umowę kredytu frankowego przed wejściem Polski do Unii Europejskiej, to nadal mają szansę na wygraną w sądzie oraz czy w ich sprawie będzie miało zastosowanie orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej?

Unijne przepisy o niedozwolonych postanowieniach umownych na podstawie, których polskie sądy unieważniają albo „odfrankowują” umowy kredytowe, zaczęły obowiązywać w Polsce, jeszcze przed wejściem Polski do Unii Europejskiej tj. od dnia 1 lipca 2000 r.

REKLAMA

W związku z powyższym, jeżeli umowa kredytu frankowego zawiera niedozwolone postanowienia umowne, to nie ma znaczenia, czy została ona zawarta po dniu 1 lipca 2000 r. czy dopiero po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Ponadto, nawet umowy frankowe zawarte przed dniem 1 lipca 2000 r. mogą zostać podważone przed sądem, o czym będzie mowa dalej. 

Kredyty we frankach szwajcarskich udzielone przed wejściem Polski do UE

Poniżej zostanie szczegółowo omówione niniejsze zagadnienie kredytów frankowych udzielonych przed wejściem Polski do Unii Europejskiej.

Zasadniczą, ale nie jedyną, podstawą prawną roszczeń Kredytobiorców w tzw. sprawach frankowych są przepisy art. 3851–3853 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (dalej zwana: k.c.) dotyczące niedozwolonych postanowień umownych.

REKLAMA

Przepisy art. 3851–3853 k.c. zostały wprowadzone do kodeksu cywilnego ustawą z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny (Dz.U. z 2012 r., poz. 1225 ze zm.). Przepisy art. 3851 i następne k.c. stanowią implementację dyrektywy Rady 93/13/EWG z dnia 5 kwietnia 1993 r. w sprawie nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich (Dz.Urz. UE 1993 L 95, s. 29, ze zm.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W związku z powyższym, jeżeli Kredytobiorca zawarł z Bankiem umowę kredytu frankowego przed wejściem Polski do Unii Europejskiej, ale po dniu 1 lipca 2000 r., to będzie mógł powoływać się w procesie sądowym przeciwko Bankowi na przepisy art. 3851–3853 k.c. dotyczące niedozwolonych postanowień umownych.

Co za tym idzie, w takim przypadku, polskie sądy są związane orzecznictwem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej odnoszącym się do przepisów art. 3851–3853 k.c.

Jak już zostało wskazane, przepisy art. 3851–3853 k.c. stanowią zasadniczą, ale nie jedyną podstawę prawną roszczeń Kredytobiorców w tzw. sprawach frankowych. Dlatego też, nawet umowy frankowe zawarte przed 1 lipca 2000 r. mogą zostać podważone przed sądem.

Uwaga na przedawnienie!

Jednakże, zarówno w przypadku kredytów frankowych zawartych przed i po wejściu Polski do Unii Europejskiej, należy pamiętać o bardzo istotnej kwestii tj. o instytucji przedawnienia roszczeń. Na dzień dzisiejszy, zgodnie z obowiązującymi przepisami, roszczenia majątkowe Kredytobiorców wynikające z umów frankowych powstałe przed dniem 8 lipca 2018 r. przedawniają się z upływem 10 lat. Mając powyższe na uwadze, jeżeli kredyt frankowy został spłacony przed marcem 2011 r. to roszczenia Kredytobiorcy uległy przedawnieniu.

Dlatego w przypadku kredytów frankowych tak ważne jest, aby zdążyć przed przedawnieniem roszczeń wynikających z niniejszych umów.

Z uwagi na powyższe, jeżeli po przeanalizowaniu umowy kredytu frankowego, okaże się, iż istnieją podstawy prawne do podważenia takiej umowy bądź jej poszczególnych postanowień, a roszczenia Kredytobiorcy nie uległy przedawnieniu, to zasadne jest skierowanie sprawy na drogę postępowania sądowego.

Mikołaj Mak, Radca Prawny, Kancelaria Rachelski i Wspólnicy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

REKLAMA

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

REKLAMA