REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uchwała SN w sprawie frankowiczów. Czy warto czekać do 25 marca 2021 r.?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Uchwała SN w sprawie frankowiczów. Co się zmieni 25 marca 2021 r.? Czy warto czekać z pozwem na uchwałę SN?
Uchwała SN w sprawie frankowiczów. Co się zmieni 25 marca 2021 r.? Czy warto czekać z pozwem na uchwałę SN?
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Uchwała SN w sprawie frankowiczów. Wiele osób posiadających kredyt we frankach szwajcarskich wstrzymuje się ze złożeniem pozwu przeciwko bankowi do dnia 25 marca 2021 r. tj. do czasu podjęcia przez Sąd Najwyższy uchwały, która będzie odpowiedzią na kilka istotnych pytań dotyczących kredytów frankowych oraz która (miejmy nadzieję) rozwieją wątpliwości i rozbieżności sądów orzekających w sprawach frankowiczów. Czy warto czekać z pozwem na uchwałę SN?

Co zmieni uchwała Sądu Najwyższego?

Nie ma wątpliwości, że uchwała ta będzie stanowić bardzo ważny element polskiego orzecznictwa ponieważ zyska moc zasady prawnej, a to oznacza, iż sądy będą musiały respektować jej treść.

REKLAMA

Zarówno frankowicze jak i banki z niecierpliwością czekają na to rozstrzygnięcie.

Kredytobiorcy mają nadzieję, że uchwała Sądu Najwyższego ujednolici na ich korzyść, orzecznictwo sądów, a w konsekwencji ułatwi dochodzenie roszczeń przeciwko bankom.

Należy jednak zadać sobie zasadnicze pytanie czy warto bezwzględnie czekać na tę uchwałę?

Czy warto czekać z pozwem na uchwałę SN?

REKLAMA

Odpowiadając na to pytanie, trzeba uświadomić sobie fakt, że wstrzymując się ze złożeniem pozwu z każdym miesiącem zwlekania tracimy pieniądze z prostej przyczyny - roszczenia przeciwko bankowi ulegają przedawnieniu co skutkuje tym, iż kredytobiorca nie może, po pewnym upływie czasu skutecznie ubiegać się o zwrot tych kwot, które uległy już przedawnieniu. Nadto, dopóki umowa kredytu nie zostanie unieważniona, kredytobiorca obowiązany jest cały czas spłacać zaciągnięty kredyt.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z całą pewnością, żaden frankowicz nie powinien mieć wątpliwości co do tego, że z bankiem można wygrać. Świadczy o tym ponad 95% wygranych przez kredytobiorców spraw, pomimo nieistnienia wspomnianej uchwały Sądu Najwyższego. frankowicze w chwili obecnej mają bardzo dużą skuteczność w sądach.

Do niedawna mało kto przypuszczał, że skierowanie pozwu przeciwko bankowi może okazać się skuteczne i doprowadzić do uwolnienia się od uciążliwego problemu jakim jest posiadanie kredytu we frankach szwajcarskich.

REKLAMA

Warto również zwrócić uwagę na fakt, iż tendencja do wydawania orzeczeń przez sądy na korzyść frankowiczów w miarę upływu czasu jest cały czas wzrostowa. Można śmiało powiedzieć, że regułą jest orzekanie przez sądy o nieważności umów kredytowych, co jest niezwykle korzystne dla kredytobiorców. W polskim sądownictwie wbrew pozorom ukształtowała się już linia orzecznicza w tych sprawach i jest ona korzystna dla kredytobiorców. Dowodem tego są wydawane  w ostatnim czasie i w przeważającej mierze korzystne wyroki dla frankowiczów. Przegrana frankowicza – jeśli już się zdarzy - wynika najczęściej z popełniania błędów procesowych bądź nieumiejętnie prowadzonego procesu.

Warto również przypomnieć, iż 16 lutego 2021r. Sąd Najwyższy podjął uchwałę sygn. akt III CZP 11/20, w której opowiedział się za stanowiskiem, iż konsument może dochodzić zwrotu spłaconych przez siebie rat, nawet jeśli nie oddał wypłaconego mu kapitału.

Sąd Najwyższy jest za rozliczeniem roszczeń kredytobiorcy z bankiem według tzw. teorii dwóch kondykcji, co oznacza, że obie strony mają wobec siebie dwa odrębne roszczenia i sami w procesie muszą je podnosić. Jest to bardzo dobra uchwała dla frankowiczów.

Należy też podkreślić, że uchwała Sądu Najwyższego o takiej treści w kontekście powyższych wywodów nie jest żadnym  zaskoczeniem. W ostatnim okresie w sprawie dotyczącej rozliczeń na tle nieważnej umowy kredytowej taką samą wykładnię prawa przyjęto w wyroku Sądu Najwyższego z dnia 11 grudnia 2019 r., sygn. akt V CSK 382/18.

Niestety, pomimo tak silnych argumentów, nadal wielu kredytobiorców nie jest przekonanych do tego aby raz na zawsze uwolnić się od problemu jakim jest kredyt we frankach szwajcarskich i wytoczyć bankowi proces. Ta niezdecydowana grupa ma zapewne nadzieję na to, że korzystna dla frankowiczów uchwała Sądu Najwyższego zmusi banki do zawierania ugód. Obserwując jednak obecną sytuację należy stwierdzić, że bardzo mało prawdopodobny jest taki scenariusz.  

Kolejnym argumentem, który przemawia za tym aby nie czekać ze złożeniem pozwu jest fakt, że podobnie jak miało to miejsce po wygranym procesie przez państwa Dziubaków, po podjęciu uchwały przez Sąd Najwyższy, sądy po raz kolejny zaleje ogromna fala pozwów. Już w tej chwili sądy przeciążone są do tego stopnia, że na pierwszą rozprawę czeka się długi czas. Po rozstrzygnięciu Sądu Najwyższego ten czas ulegnie zwiększeniu do tego stopnia, że na nic się może zdać utworzenie specjalnego wydziału w Sądzie Okręgowym w Warszawie, zajmującym się wyłącznie sprawami kredytów frankowych.

Warto także podkreślić, że sprawy rozpatrywane są w sądach według kolejności wpływu, dlatego jeśli teraz nie zdecydujemy się na złożenie pozwu to później nasza sprawa ze względu na przewidywany i znaczący wzrost wpływu pozwów może utknąć w sądzie na długo i to już w początkowej fazie procesu. Oprócz tego co raz trudniej jest znaleźć odpowiednią i doświadczoną Kancelarię, która nie jest jeszcze zasypana sprawami frankowymi i natychmiast zajmie się naszą sprawą. Pamiętajmy, że  mimo korzystnych rozstrzygnięć dla frankowiczów, sprawy frankowe są jednymi z najtrudniejszych, dlatego warto zapewnić sobie pomoc doświadczonej i kompetentnej Kancelarii.

Podsumowując należy stwierdzić, iż nadchodzący czas będzie bardzo intensywny dla frankowiczów, dlatego nie ma na co czekać i należy brać sprawy w swoje ręce aby na korzystny dla siebie wyrok nie czekać zbyt długo.

Ewa Sadok, Radca Prawny, Kancelaria Rachelski i Wspólnicy

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Mieszkanie w Hiszpanii na kredyt. Co proponują hiszpańskie banki?

Hiszpańskie banki proponują obcokrajowcom, w tym Polakom, kredyty hipoteczne na konkurencyjnych warunkach. Finansowanie jest możliwe do 70 proc. wartości nieruchomości dla nierezydentów, czyli osób, które nie mieszkają na stałe w Hiszpanii. – Obecnie kredyty są też niższej oprocentowane niż w Polsce, co przekłada się na mniejsze miesięczne raty – mówi Robert Reiski, współwłaściciel agencji nieruchomości By-Bright.

Coraz więcej nowych mieszkań w ofercie rynkowej, ale czy zwiększa się liczba chętnych do ich kupna

Poziom sprzedaży wciąż niski, ale zainteresowanie nabywców rekordowo wysokie. Na rynku pojawia się coraz więcej nowych mieszkań. Czy korzystniejsza oferta ożywi rynek i nabywców znajdzie więcej mieszkań?

Frankowicze wciąż pozywają banki przed sąd, ale wielu rezygnuje z walki o pieniądze, dlaczego

Frankowicze tracą impet. W I kw. 2025 r. do sądów wpłynęło o 40 proc. mniej pozwów niż rok wcześniej, Do sądów wpływa coraz mniej spraw frankowych. Spadki są dwucyfrowe. Eksperci mówią o efekcie ugód.

Najem mieszkań 2025: czy w 2025 roku trzeba płacić dużo wyższy czynsz niż rok temu, jakie prognozy na przyszłość

Na rynku najmu drugi miesiąc z rzędu mamy przewagę spadków. W 10 miastach stawka najmu za małe mieszkanie nie przekracza 2000 zł. Najbliżej tej granicy jest Lublin (1961 zł). Najtańszym miastem na wynajem małego mieszkania jest Częstochowa, gdzie przeciętna stawka wynosi 1400 zł.

REKLAMA

Ubezpieczenie mieszkania i domu. Ceny polis drożeją, ale wolniej niż inne koszty utrzymania

W ostatnim czasie właściciele domów oraz mieszkań w Polsce doświadczyli wzrostu opłat, co naturalnie rodzi pytania o inne aspekty kosztów utrzymania nieruchomości. Ubezpieczenia też drożeją, ale wolniej.

Lista roślin zakazanych w Polsce. Czy masz je w ogrodzie? Grożą wysokie kary

Jest lista roślin, których zakazuje się w Polsce i UE. Mało kto ma tego świadomość. Uprawianie inwazyjnych gatunków obcych (IGO) grozi gigantycznymi karami: grzywna do 1 mln zł, karą ograniczenia wolności, a nawet kara pozbawienia wolności. Jakich roślin nie można mieć w swoim ogrodzie, sprzedawać i w inny sposób rozpowszechniać? Zalicza się do nich na przykład niecierpek pomarańczowy i rdestowiec. Co zrobić, jeśli się takie rośliny posiada?

REKLAMA