REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dziennik budowy i książka obiektu budowlanego w formie elektronicznej

Dziennik budowy i książka obiektu budowlanego w formie elektronicznej
Dziennik budowy i książka obiektu budowlanego w formie elektronicznej

REKLAMA

REKLAMA

Dziennik budowy w formie elektronicznej. W Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii i Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego trwają prace nad projektem nowelizacji Prawa budowlanego oraz ustawy o samorządach zawodowych architektów oraz inżynierów budownictwa. Głównym celem tej nowelizacji jest umożliwienie prowadzenia dziennika budowy oraz dokumentowania przebiegu robót budowlanych w postaci elektronicznej. Ponadto, projekt tej nowelizacji zakłada możliwość prowadzenia w postaci elektronicznej książki obiektu budowlanego, a także wprowadza przepisy regulujące działanie portalu e-Budownictwo. Nowe przepisy mają też dostosować do wymogów współczesnych systemów teleinformatycznych - centralne rejestry osób posiadających uprawnienia budowlane i ukaranych z tytułu odpowiedzialności zawodowej w budownictwie (prowadzone na podstawie Prawa budowlanego).

Najważniejsze planowane zmiany w Prawie  budowlanym

Projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz ustawy o samorządach zawodowych architektów oraz inżynierów budownictwa (nr projektu UD196) zakłada wprowadzenie następujących zmian w przepisach:
1) umożliwienie prowadzenia dziennika budowy w postaci elektronicznej;
2) umożliwienie prowadzenia książki obiektu budowlanego w postaci elektronicznej;
3) wprowadzenie przepisów regulujących funkcjonowanie portalu e-Budownictwo;
4) zapewnienie prowadzenia centralnych rejestrów osób posiadających uprawnienia budowlane i ukaranych z tytułu odpowiedzialności zawodowej poprzez system teleinformatyczny;
5) w zakresie przeprowadzania egzaminów na uprawnienia budowlane oraz trybu pracy organów samorządu zawodowego architektów i inżynierów budownictwa.

REKLAMA

Dziennik budowy w formie elektronicznej albo papierowej - będzie wybór

REKLAMA

Ustawa o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz ustawy o samorządach zawodowych architektów oraz inżynierów budownictwa przewiduje nowelizację ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, która wprowadzi dla inwestora alternatywne rozwiązanie w odniesieniu do obecnego stanu prawnego, czyli możliwość prowadzenia dziennika budowy w postaci elektronicznej. Dzięki temu inwestor otrzyma możliwość monitorowania wpisów dokonywanych w dzienniku budowy z dowolnego miejsca (np. z własnego mieszkania) na urządzeniu mobilnym (np. na telefonie komórkowym), bez konieczności udawania się na teren budowy. Inwestor np. poprzez swój komputer lub telefon będzie mógł na bieżąco analizować wpisy dotyczące postępu prac poprzez analizę elektronicznego dziennika budowy.

Jednocześnie zachowana zostanie dotychczasowa forma prowadzenia dziennika budowy, czyli forma papierowa. Natomiast inwestor będzie miał od tej pory możliwość wyboru, czy chce dokumentować proces budowlany elektronicznie, czy papierowo.

Książka obiektu budowlanego w formie elektronicznej

Proponuje się również wprowadzenie w ustawie z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane przepisów umożliwiających prowadzenie książki obiektu budowlanego w postaci elektronicznej.
Ponadto, zmodyfikowane zostaną przepisy dotyczące prowadzenia centralnych rejestrów osób posiadających uprawnienia budowlane i ukaranych z tytułu odpowiedzialności zawodowej w budownictwie, jak również nadawania uprawnień budowlanych oraz karania z tytułu odpowiedzialności zawodowej w budownictwie.

Obowiązek ustanowienia kierownika budowy i zamieszczenia tablicy informacyjnej w przypadku rozbiórki

W projekcie ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane uzupełnia się także przepisy o obowiązku ustanowienia kierownika budowy i zamieszczenia tablicy informacyjnej w przypadku rozbiórki. W ramach doprecyzowywania tych przepisów wprowadza się m.in. zmianę w wyniku której, przed rozpoczęciem robót budowlanych inwestor będzie obowiązany ustanowić kierownika budowy w przypadku rozbiórki objętej decyzją o pozwoleniu na rozbiórkę, jak również uzupełnia się przepisy o obowiązku zamieszczenia tablicy informacyjnej w przypadku rozbiórki wymagającej uzyskania decyzji o pozwoleniu na rozbiórkę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Elektroniczne rejestry osób posiadających uprawnienia budowlane i ukaranych z tytułu odpowiedzialności zawodowej w budownictwie

Projekt przewiduje także przepisy zapewniające prowadzenie centralnych rejestrów osób posiadających uprawnienia budowlane i ukaranych z tytułu odpowiedzialności zawodowej poprzez system teleinformatyczny.

Jak wskazują projektodawcy, problemem, który ma rozwiązać omawiana nowelizacja jest obecna, anachroniczna, forma prowadzenia centralnych rejestrów osób posiadających uprawnienia budowlane i ukaranych z tytułu odpowiedzialności zawodowej w budownictwie. Aktualnie obowiązujące przepisy ustawy z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane wymagają, aby wpisów do ww. centralnych rejestrów dokonywać na podstawie ostatecznych decyzji o nadaniu uprawnień budowlanych i ukaraniu w trybie odpowiedzialności zawodowej w budownictwie. Decyzje te są przekazywane do Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego przez izby samorządu zawodowego, a następnie dane z tych decyzji są wprowadzane do centralnych rejestrów. Aktualna sytuacja epidemiologiczna pokazała, jak przestarzałe i nieadekwatne do postępu technologicznego jest to rozwiązanie.

Pozostałe zmiany

REKLAMA

Projekt przewiduje ponadto rozwiązania w zakresie:
1) wprowadzenia norm prawnych dopuszczających przeprowadzanie egzaminów na uprawnienia budowlane w sposób bardziej elastyczny – tj. w terminach ustalanych przez właściwą izbę samorządu zawodowego;
2) organizacji okręgowych zjazdów izb samorządu zawodowego;
3) umożliwienia pracy w trybie zdalnym Krajowym i okręgowym sądom dyscyplinarnym izb samorządu zawodowego architektów i inżynierów budownictwa;
4) zagwarantowania stronom i uczestnikom postępowania, tak zarówno w zakresie odpowiedzialności zawodowej, jak i dyscyplinarnej, członkom samorządów zawodowych architektów i inżynierów budownictwa, prawa dostępu do zapoznania się z aktami sprawy także za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Osobą odpowiedzialną za opracowanie projektu jest  Anna Kornecka Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii  oraz Dorota Cabańska p.o. Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego

Planowany termin przyjęcia tego projektu przez Radę Ministrów, to III kwartał 2021 roku.

oprac. Paweł Huczko

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile kosztuje miejsce w akademiku a ile trzeba zapłacić za wynajęcie mieszkania? Rok akademicki 2024/2025

W bieżącym roku na studiującą młodzież czeka ok. 115 tys. miejsc w akademikach. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach akademickich ich dostępność jest największa oraz z jakim wydatkiem muszą się liczyć studentki i studenci, którym uda się zdobyć takie zakwaterowanie. 

Ile trzeba zapłacić za miejsce w akademiku? A gdzie student najtaniej wynajmie mieszkanie?

W całym kraju są tylko 443 akademiki uczelniane, które mogą przyjąć zaledwie ok. 115 tys. W praktyce jeszcze mniej, bo stan niektórych pokojów pozostawia wiele do życzenia. Reszta żaków musi szukać mieszkania na wynajem. Jakie są ceny w poszczególnych miastach? 

Oszczędności na nowych osiedlach. Jakie rozwiązania pomagają zaoszczędzić na energii czy wodzie?

Nowe osiedla są coraz bardziej innowacyjne, coraz częściej deweloperzy stawiają również na ekologię. A co z rozwiązaniami pozwalającymi mieszkańcom na oszczędności, np. energii albo wody? Jak duże kwoty można zaczadzić? 

Jest stanowisko MF – koniec wakacji kredytowych w 2025 r. Kto może skorzystać ze wsparcia jeszcze w 2024 r.?

Zgodnie z najnowszym stanowiskiem resortu finansów – wakacje kredytowe nie będą kontynuowane w 2025 r. Kto zatem, po raz ostatni, może skorzystać ze wsparcia w postaci zawieszenia spłaty dwóch rat kredytu hipotecznego (tzw. wakacji kredytowych) w okresie od 1 września do 31 grudnia 2024 r. oraz na jakie wsparcie mogą, w przyszłym roku, liczyć kredytobiorcy?

REKLAMA

Kredyt 0 proc. pod dużym znakiem zapytania po przyjęciu projektu budżetu państwa na rok 2025 – czy osoby, które chcą zakupić własne mieszkanie, mogą jeszcze liczyć na kredyt z niskim oprocentowaniem?

Po przyjęciu przez Radę Ministrów w dniu 28 sierpnia 2024 r. projektu budżetu państwa na rok 2025 nastała burza wokół kredytu 0 proc. Czy jednak nie będzie kredytu z niskim oprocentowaniem na zakup pierwszego mieszkania? Jakie są aktualne, główne założenia kredytu 0 proc.?

Relacja zarobków do ceny mieszkania w 2024 r. W którym mieście w Polsce jest najkorzystniejsza?

Im więcej zarabiasz, tym łatwiej kupić mieszkanie? Niekoniecznie. Choć w Warszawie wynagrodzenia należą do tych najwyższych, to w ślad za  nimi idą bardzo drogie mieszkania. Ważny zatem jest stosunek zarobków do cen nieruchomości. W jakich miastach wypada on najkorzystniej? Gdzie znajdziemy najbardziej okazałą ofertę mieszkań? W jakich miastach można kupić na kredyt największe lokum? Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili to sprawdzić. 

Teraz więcej okazji by kupić tanio mieszkanie, nawet za pół ceny rynkowej. Jest jeden warunek, a nawet dwa, korzystaj bo nie potrwa to długo

Na rynku mieszkaniowym nastał pat. Trudniej dostępne kredyty, wysokie ceny, oferty uszczuplone przez Bezpieczny Kredyt 2%. W efekcie w większości miast ceny z rynku pierwotnego zostały dogonione przez oferty mieszkań z drugiej ręki. Wbrew pozorom to stwarza więcej okazji do kupna po atrakcyjnej cenie.

Czy to już standard czy wciąż luksus? Jakie są nowe mieszkania od deweloperów?

Rynek nieruchomości zmienia się dynamicznie. Coś co kiedyś było luksusem, dziś staje się standardem. Przedstawiciele czołowych firm deweloperskich mówią o tym, jakie udogodnienia oferują obecnie w segmencie popularnym oraz premium. Sondę przygotował portal RynekPierwotny.pl.

REKLAMA

To już prawdziwy krach na rynku kredytów hipotecznych. Szykuje się zapaść w budownictwie mieszkaniowym

Dane bankowe nie pozostawiają złudzeń. Banki udzieliły w drugim kwartale br. o prawie 30 proc. mniej kredytów hipotecznych niż w tym samym okresie 2023 roku. Mieszkania kupują tylko naprawdę zamożni, bo banki zaostrzyły kryteria pożyczania pod hipotekę, a mimo to ceny mieszkań rosną.

Ukończony budynek traci pozwolenie - co dalej?

Utrata pozwolenia budowlanego na ukończony już budynek to dość rzadka i jednocześnie ciekawa sytuacja. Warto się jej przyjrzeć. 

REKLAMA