REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dziennik budowy i książka obiektu budowlanego w formie elektronicznej

Dziennik budowy i książka obiektu budowlanego w formie elektronicznej
Dziennik budowy i książka obiektu budowlanego w formie elektronicznej

REKLAMA

REKLAMA

Dziennik budowy w formie elektronicznej. W Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii i Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego trwają prace nad projektem nowelizacji Prawa budowlanego oraz ustawy o samorządach zawodowych architektów oraz inżynierów budownictwa. Głównym celem tej nowelizacji jest umożliwienie prowadzenia dziennika budowy oraz dokumentowania przebiegu robót budowlanych w postaci elektronicznej. Ponadto, projekt tej nowelizacji zakłada możliwość prowadzenia w postaci elektronicznej książki obiektu budowlanego, a także wprowadza przepisy regulujące działanie portalu e-Budownictwo. Nowe przepisy mają też dostosować do wymogów współczesnych systemów teleinformatycznych - centralne rejestry osób posiadających uprawnienia budowlane i ukaranych z tytułu odpowiedzialności zawodowej w budownictwie (prowadzone na podstawie Prawa budowlanego).

Najważniejsze planowane zmiany w Prawie  budowlanym

Projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz ustawy o samorządach zawodowych architektów oraz inżynierów budownictwa (nr projektu UD196) zakłada wprowadzenie następujących zmian w przepisach:
1) umożliwienie prowadzenia dziennika budowy w postaci elektronicznej;
2) umożliwienie prowadzenia książki obiektu budowlanego w postaci elektronicznej;
3) wprowadzenie przepisów regulujących funkcjonowanie portalu e-Budownictwo;
4) zapewnienie prowadzenia centralnych rejestrów osób posiadających uprawnienia budowlane i ukaranych z tytułu odpowiedzialności zawodowej poprzez system teleinformatyczny;
5) w zakresie przeprowadzania egzaminów na uprawnienia budowlane oraz trybu pracy organów samorządu zawodowego architektów i inżynierów budownictwa.

REKLAMA

Dziennik budowy w formie elektronicznej albo papierowej - będzie wybór

REKLAMA

Ustawa o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz ustawy o samorządach zawodowych architektów oraz inżynierów budownictwa przewiduje nowelizację ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, która wprowadzi dla inwestora alternatywne rozwiązanie w odniesieniu do obecnego stanu prawnego, czyli możliwość prowadzenia dziennika budowy w postaci elektronicznej. Dzięki temu inwestor otrzyma możliwość monitorowania wpisów dokonywanych w dzienniku budowy z dowolnego miejsca (np. z własnego mieszkania) na urządzeniu mobilnym (np. na telefonie komórkowym), bez konieczności udawania się na teren budowy. Inwestor np. poprzez swój komputer lub telefon będzie mógł na bieżąco analizować wpisy dotyczące postępu prac poprzez analizę elektronicznego dziennika budowy.

Jednocześnie zachowana zostanie dotychczasowa forma prowadzenia dziennika budowy, czyli forma papierowa. Natomiast inwestor będzie miał od tej pory możliwość wyboru, czy chce dokumentować proces budowlany elektronicznie, czy papierowo.

Książka obiektu budowlanego w formie elektronicznej

Proponuje się również wprowadzenie w ustawie z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane przepisów umożliwiających prowadzenie książki obiektu budowlanego w postaci elektronicznej.
Ponadto, zmodyfikowane zostaną przepisy dotyczące prowadzenia centralnych rejestrów osób posiadających uprawnienia budowlane i ukaranych z tytułu odpowiedzialności zawodowej w budownictwie, jak również nadawania uprawnień budowlanych oraz karania z tytułu odpowiedzialności zawodowej w budownictwie.

Obowiązek ustanowienia kierownika budowy i zamieszczenia tablicy informacyjnej w przypadku rozbiórki

W projekcie ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane uzupełnia się także przepisy o obowiązku ustanowienia kierownika budowy i zamieszczenia tablicy informacyjnej w przypadku rozbiórki. W ramach doprecyzowywania tych przepisów wprowadza się m.in. zmianę w wyniku której, przed rozpoczęciem robót budowlanych inwestor będzie obowiązany ustanowić kierownika budowy w przypadku rozbiórki objętej decyzją o pozwoleniu na rozbiórkę, jak również uzupełnia się przepisy o obowiązku zamieszczenia tablicy informacyjnej w przypadku rozbiórki wymagającej uzyskania decyzji o pozwoleniu na rozbiórkę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Elektroniczne rejestry osób posiadających uprawnienia budowlane i ukaranych z tytułu odpowiedzialności zawodowej w budownictwie

Projekt przewiduje także przepisy zapewniające prowadzenie centralnych rejestrów osób posiadających uprawnienia budowlane i ukaranych z tytułu odpowiedzialności zawodowej poprzez system teleinformatyczny.

Jak wskazują projektodawcy, problemem, który ma rozwiązać omawiana nowelizacja jest obecna, anachroniczna, forma prowadzenia centralnych rejestrów osób posiadających uprawnienia budowlane i ukaranych z tytułu odpowiedzialności zawodowej w budownictwie. Aktualnie obowiązujące przepisy ustawy z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane wymagają, aby wpisów do ww. centralnych rejestrów dokonywać na podstawie ostatecznych decyzji o nadaniu uprawnień budowlanych i ukaraniu w trybie odpowiedzialności zawodowej w budownictwie. Decyzje te są przekazywane do Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego przez izby samorządu zawodowego, a następnie dane z tych decyzji są wprowadzane do centralnych rejestrów. Aktualna sytuacja epidemiologiczna pokazała, jak przestarzałe i nieadekwatne do postępu technologicznego jest to rozwiązanie.

Pozostałe zmiany

REKLAMA

Projekt przewiduje ponadto rozwiązania w zakresie:
1) wprowadzenia norm prawnych dopuszczających przeprowadzanie egzaminów na uprawnienia budowlane w sposób bardziej elastyczny – tj. w terminach ustalanych przez właściwą izbę samorządu zawodowego;
2) organizacji okręgowych zjazdów izb samorządu zawodowego;
3) umożliwienia pracy w trybie zdalnym Krajowym i okręgowym sądom dyscyplinarnym izb samorządu zawodowego architektów i inżynierów budownictwa;
4) zagwarantowania stronom i uczestnikom postępowania, tak zarówno w zakresie odpowiedzialności zawodowej, jak i dyscyplinarnej, członkom samorządów zawodowych architektów i inżynierów budownictwa, prawa dostępu do zapoznania się z aktami sprawy także za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Osobą odpowiedzialną za opracowanie projektu jest  Anna Kornecka Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii  oraz Dorota Cabańska p.o. Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego

Planowany termin przyjęcia tego projektu przez Radę Ministrów, to III kwartał 2021 roku.

oprac. Paweł Huczko

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

  Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

  Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

  W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

  Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

  Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

  Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

  Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

  REKLAMA

  Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

  Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

  Jak zaprosić batmana do ogrodu?

  Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

  W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

  W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

  Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

  Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

  REKLAMA

  Sprawdź, czy twój kompostownik jest legalny

  Kompostownik na odpady kuchenne i skoszoną trawę to bardzo przydatny element ogrodu.  Dzięki niemu uzyskujemy naturalny nawóz, który użyźnia warzywnik i ogród. Warto jednak pamiętać, o tym że umieszczenie na działce kompostownika podlega pewnym prawnym ograniczeniom. Nie jest zatem wcale obojętne, gdzie i jakiej wielkości kompostownik postawimy na swojej działce.

  Rozszerzenie solidarnej odpowiedzialności inwestora w branży budowlanej. Jak zmienia się orzecznictwo sądów?

  Ze swoją złożonością i różnorodnością procesów branża budowlana stanowi obszar, w którym interpretacja przepisów prawnych oraz orzecznictwo sądowe mają kluczowe znaczenie dla funkcjonowania rynku. Jednym z istotnych aspektów tego obszaru jest solidarna odpowiedzialność inwestora, której zakres i interpretacja w ostatnich latach podlegają dynamicznym zmianom - pisze Mateusz Chmura, radca prawny z Kancelarii Chmura i Partnerzy sp. p.

  REKLAMA