REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W programie Mój Prąd brakuje kryterium jakościowego

W programie Mój Prąd brakuje kryterium jakościowego
W programie Mój Prąd brakuje kryterium jakościowego

REKLAMA

REKLAMA

Program Mój Prąd 3.0. Wznowienie Mojego Prądu niewątpliwie pobudzi rynek instalacji fotowoltaicznych. Jednak wobec lawinowo wzrastającej liczby nowo instalowanych domowych elektrowni słonecznych, wzrasta odsetek tych z poważnymi wadami wynikającymi z błędów popełnionych przez niewykwalifikowane ekipy montażowe. W programie Mój Prąd brakuje jednego, bardzo ważnego kryterium - kryterium jakościowego.

Raport opublikowany 16 marca 2021 roku przez Urząd Regulacji Energetyki pokazuje ponad trzykrotny (w stosunku do 2019 roku) wzrost ilości energii elektrycznej wprowadzonej do sieci z mikroinstalacji. Blisko 98,5 proc. tej energii wyprodukowali prosumenci w instalacjach fotowoltaicznych.

REKLAMA

Program Mój Prąd

REKLAMA

Zaledwie kilka dni później Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej opublikował komunikat poświęcony planowanej, trzeciej edycji programu Mój Prąd. Zdaniem wielu ekspertów wznowienie Mojego Prądu niewątpliwie pobudzi rynek instalacji fotowoltaicznych, zwłaszcza, że do naboru będą kwalifikowane koszty poniesione od 1 lutego 2021 r.

— Program Mój Prąd nie jest jedyną istniejącą w Polsce metodą wsparcia rozwoju OZE, jest jednak najbardziej znaną i najmocniej wpływającą na zainteresowanie inwestorów. Wynika to z jego wyjątkowej prostoty — mówi dr inż. Michał Modzelewski, dyrektor techniczny spółki N Energia. — Faktycznie, żeby dostać dotację prosument nie musi spełniać żadnych innych wymogów oprócz posiadania instalacji podłączonej do sieci. Przy tym sieci przesyłowe według obowiązującej ustawy o odnawialnych źródłach energii również nie mają zbyt wiele możliwości aby odmówić przyłączenia mikroinstalacji.

Niestety taki stan rzeczy, oprócz zalet, które przekładają się na imponujące statystyki popularności fotowoltaiki, ma też swoje wady — uważa ekspert. Wobec lawinowo wzrastającej liczby nowo instalowanych domowych elektrowni słonecznych, wzrasta odsetek tych z poważnymi wadami wynikającymi z błędów popełnionych przez niewykwalifikowane ekipy montażowe.

— Zgłaszają się do nas prosumenci, którzy zawarli umowy z niedoświadczonymi firmami z prośbą o zweryfikowanie poprawności projektu, montażu i wydajności ich instalacji fotowoltaicznej. W ramach działań projakościowych, na życzenie i po akceptacji przez inwestora kosztów, przeprowadzamy wówczas audyt. W większości przypadków stwierdzamy rażącą niezgodność projektu i montażu instalacji ze sztuką budowlaną — mówi dr inż. Michał Modzelewski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Status branżowej anegdoty ma już przypadek niejakiego pana Bogdana, któremu wykonano naziemną instalację utrzymywaną przez konstrukcje z... korytek kablowych.

— Ryzyko, które ponosi inwestor decydując się na podobną oszczędność leży na jego własnej odpowiedzialności. Ale czy to jest dobry kierunek do ulokowania narodowych lub unijnych pieniędzy? — zastanawia się Michał Modzelewski.

Mikroinstalacje fotowoltaiczne - decyduje aspekt ekonomiczny

— Rynek fotowoltaiki w Polsce jest nadal nieukształtowany, a świadomość społeczna niska. Bardzo powoli wyodrębnia się spośród klientów tzw. świadomy konsument. Większość klientów mikroinstalacji fotowoltaicznych decydując się na montaż tego źródła energii kieruje się wyłącznie aspektem ekonomicznym. Sam dobór komponentów instalacji i ich pochodzenie spychane są na margines — uważa Maciej Juźwik, ekspert ds. fotowoltaiki centrum naukowo-badawczego KEZO Polskiej Akademii Nauk. — Należy pamiętać, że pojęcie ”dobra i tania” instalacja nie istnieje, a jest tylko hasłem handlowców oferujących niskiej jakości produkty i usługi. Niska cena, a co za tym idzie, niska jakość jest przyczyną błędów montażowych, a ich skutkami mogą być zarówno niska produkcja, nieszczelności dachu, jak i pożar lub zerwanie instalacji przez wiatr. Instalacje PV powinny być projektowane przez osoby do tego uprawnione, a instalatorzy szkoleni i posiadający wiedzę w dziedzinie fotowoltaiki.

— Śmiem twierdzić, że na tę chwilę zdecydowana większość mikroinstalacji w Polsce jest wykonana nie zgodnie z instrukcjami montażu i podstawowymi normami — dodaje ekspert.

— Bardzo często wyniki prac montażowych, zrealizowanych przez nierzetelne lub niedoświadczone firmy są nie do naprawienia. W części przypadków stwierdzamy, że prace elektryczne i mechaniczne zostały wykonane w sposób uniemożliwiający naprawę ze względu na konieczność zupełnego demontażu instalacji — dodaje Michał Modzelewski.

Mój Prąd - brakuje kryterium jakościowego

— W programie Mój Prąd brakuje jednego, bardzo ważnego kryterium — kryterium jakościowego — uważa dyrektor techniczny N Energia. Oczywiście jego wdrożenie wiązałoby się ze spowolnieniem i utrudnieniem procesu przyznawania dotacji. Doktor Modzelewski twierdzi jednak, że istnieją wskaźniki, które mogą świadczyć o jakości instalacji i jednocześnie w mniejszym stopniu wpłyną na prostotę Mojego Prądu. Inną opcją może być wprowadzenie zmian do ustawy, które pozwoliłyby zweryfikować instalację pod względem jakości jeszcze na etapie jej podłączenia do sieci.

Program Mój Prąd 3.0

REKLAMA

Szczegółowe kryteria programu Mój Prąd 3.0 nie są na razie znane. Wiadomo tylko, że finansowanie będzie zależało od zakresu instalacji. NFOŚiGW chce bowiem położyć nacisk na autokonsumpcję prądu wytwarzanego z fotowoltaiki, odciążając w ten sposób sieci przesyłowe.

— Operatorzy sieci przesyłowych mogą spać spokojnie, ponieważ większą część nieprofesjonalnie wykonanych instalacji najpewniej przestanie działać już za kilka lat — mówi dr inż. Modzelewski. — Szkoda, jeśli razem z nimi w błoto pójdą setki tysięcy złotych otrzymanych przez ich właścicieli dotacji.

N Energia

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

REKLAMA

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

REKLAMA

Co deweloperzy sądzą o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych

Czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych jest potrzebny? Jak oceniają to deweloperzy? Jakie mają pomysły na inne rozwiązania wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Budowa domu 2025: KOSZT. Duża część kosztów to robocizna

Ile kosztuje budowa domu w 2025 roku? Co podrożało, a czego ceny spadły w tym roku? Ile zapłacisz za postawienie murów? Jaki jest koszt dachu i stolarki? Wszystkie wyliczenia znajdziesz w artykule. Duża część kosztów to robocizna.

REKLAMA