REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W programie Mój Prąd brakuje kryterium jakościowego

Subskrybuj nas na Youtube
W programie Mój Prąd brakuje kryterium jakościowego
W programie Mój Prąd brakuje kryterium jakościowego

REKLAMA

REKLAMA

Program Mój Prąd 3.0. Wznowienie Mojego Prądu niewątpliwie pobudzi rynek instalacji fotowoltaicznych. Jednak wobec lawinowo wzrastającej liczby nowo instalowanych domowych elektrowni słonecznych, wzrasta odsetek tych z poważnymi wadami wynikającymi z błędów popełnionych przez niewykwalifikowane ekipy montażowe. W programie Mój Prąd brakuje jednego, bardzo ważnego kryterium - kryterium jakościowego.

Raport opublikowany 16 marca 2021 roku przez Urząd Regulacji Energetyki pokazuje ponad trzykrotny (w stosunku do 2019 roku) wzrost ilości energii elektrycznej wprowadzonej do sieci z mikroinstalacji. Blisko 98,5 proc. tej energii wyprodukowali prosumenci w instalacjach fotowoltaicznych.

REKLAMA

Program Mój Prąd

REKLAMA

Zaledwie kilka dni później Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej opublikował komunikat poświęcony planowanej, trzeciej edycji programu Mój Prąd. Zdaniem wielu ekspertów wznowienie Mojego Prądu niewątpliwie pobudzi rynek instalacji fotowoltaicznych, zwłaszcza, że do naboru będą kwalifikowane koszty poniesione od 1 lutego 2021 r.

— Program Mój Prąd nie jest jedyną istniejącą w Polsce metodą wsparcia rozwoju OZE, jest jednak najbardziej znaną i najmocniej wpływającą na zainteresowanie inwestorów. Wynika to z jego wyjątkowej prostoty — mówi dr inż. Michał Modzelewski, dyrektor techniczny spółki N Energia. — Faktycznie, żeby dostać dotację prosument nie musi spełniać żadnych innych wymogów oprócz posiadania instalacji podłączonej do sieci. Przy tym sieci przesyłowe według obowiązującej ustawy o odnawialnych źródłach energii również nie mają zbyt wiele możliwości aby odmówić przyłączenia mikroinstalacji.

Niestety taki stan rzeczy, oprócz zalet, które przekładają się na imponujące statystyki popularności fotowoltaiki, ma też swoje wady — uważa ekspert. Wobec lawinowo wzrastającej liczby nowo instalowanych domowych elektrowni słonecznych, wzrasta odsetek tych z poważnymi wadami wynikającymi z błędów popełnionych przez niewykwalifikowane ekipy montażowe.

— Zgłaszają się do nas prosumenci, którzy zawarli umowy z niedoświadczonymi firmami z prośbą o zweryfikowanie poprawności projektu, montażu i wydajności ich instalacji fotowoltaicznej. W ramach działań projakościowych, na życzenie i po akceptacji przez inwestora kosztów, przeprowadzamy wówczas audyt. W większości przypadków stwierdzamy rażącą niezgodność projektu i montażu instalacji ze sztuką budowlaną — mówi dr inż. Michał Modzelewski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Status branżowej anegdoty ma już przypadek niejakiego pana Bogdana, któremu wykonano naziemną instalację utrzymywaną przez konstrukcje z... korytek kablowych.

— Ryzyko, które ponosi inwestor decydując się na podobną oszczędność leży na jego własnej odpowiedzialności. Ale czy to jest dobry kierunek do ulokowania narodowych lub unijnych pieniędzy? — zastanawia się Michał Modzelewski.

Mikroinstalacje fotowoltaiczne - decyduje aspekt ekonomiczny

— Rynek fotowoltaiki w Polsce jest nadal nieukształtowany, a świadomość społeczna niska. Bardzo powoli wyodrębnia się spośród klientów tzw. świadomy konsument. Większość klientów mikroinstalacji fotowoltaicznych decydując się na montaż tego źródła energii kieruje się wyłącznie aspektem ekonomicznym. Sam dobór komponentów instalacji i ich pochodzenie spychane są na margines — uważa Maciej Juźwik, ekspert ds. fotowoltaiki centrum naukowo-badawczego KEZO Polskiej Akademii Nauk. — Należy pamiętać, że pojęcie ”dobra i tania” instalacja nie istnieje, a jest tylko hasłem handlowców oferujących niskiej jakości produkty i usługi. Niska cena, a co za tym idzie, niska jakość jest przyczyną błędów montażowych, a ich skutkami mogą być zarówno niska produkcja, nieszczelności dachu, jak i pożar lub zerwanie instalacji przez wiatr. Instalacje PV powinny być projektowane przez osoby do tego uprawnione, a instalatorzy szkoleni i posiadający wiedzę w dziedzinie fotowoltaiki.

— Śmiem twierdzić, że na tę chwilę zdecydowana większość mikroinstalacji w Polsce jest wykonana nie zgodnie z instrukcjami montażu i podstawowymi normami — dodaje ekspert.

— Bardzo często wyniki prac montażowych, zrealizowanych przez nierzetelne lub niedoświadczone firmy są nie do naprawienia. W części przypadków stwierdzamy, że prace elektryczne i mechaniczne zostały wykonane w sposób uniemożliwiający naprawę ze względu na konieczność zupełnego demontażu instalacji — dodaje Michał Modzelewski.

Mój Prąd - brakuje kryterium jakościowego

— W programie Mój Prąd brakuje jednego, bardzo ważnego kryterium — kryterium jakościowego — uważa dyrektor techniczny N Energia. Oczywiście jego wdrożenie wiązałoby się ze spowolnieniem i utrudnieniem procesu przyznawania dotacji. Doktor Modzelewski twierdzi jednak, że istnieją wskaźniki, które mogą świadczyć o jakości instalacji i jednocześnie w mniejszym stopniu wpłyną na prostotę Mojego Prądu. Inną opcją może być wprowadzenie zmian do ustawy, które pozwoliłyby zweryfikować instalację pod względem jakości jeszcze na etapie jej podłączenia do sieci.

Program Mój Prąd 3.0

REKLAMA

Szczegółowe kryteria programu Mój Prąd 3.0 nie są na razie znane. Wiadomo tylko, że finansowanie będzie zależało od zakresu instalacji. NFOŚiGW chce bowiem położyć nacisk na autokonsumpcję prądu wytwarzanego z fotowoltaiki, odciążając w ten sposób sieci przesyłowe.

— Operatorzy sieci przesyłowych mogą spać spokojnie, ponieważ większą część nieprofesjonalnie wykonanych instalacji najpewniej przestanie działać już za kilka lat — mówi dr inż. Modzelewski. — Szkoda, jeśli razem z nimi w błoto pójdą setki tysięcy złotych otrzymanych przez ich właścicieli dotacji.

N Energia

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

REKLAMA

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

REKLAMA

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Mieszkanie w Hiszpanii na kredyt. Co proponują hiszpańskie banki?

Hiszpańskie banki proponują obcokrajowcom, w tym Polakom, kredyty hipoteczne na konkurencyjnych warunkach. Finansowanie jest możliwe do 70 proc. wartości nieruchomości dla nierezydentów, czyli osób, które nie mieszkają na stałe w Hiszpanii. – Obecnie kredyty są też niższej oprocentowane niż w Polsce, co przekłada się na mniejsze miesięczne raty – mówi Robert Reiski, współwłaściciel agencji nieruchomości By-Bright.

REKLAMA