REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nieruchomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Klauzule niedozwolone. Czy frankowicze mogą stracić dom?

Frankowicze mogą stracić dom na skutek rażącego naruszenia prawa procesowego przez sąd zajmujący się ich sprawą. Rzecznik Finansowy apeluje w ich sprawie. Kiedy należy wnieść wniosek o skargę nadzwyczajną? Czego może dotyczyć taka skarga?

Uproszczone postępowanie legalizacyjne dla samowoli budowlanych - wniosek PB-15

Uproszczone postępowanie legalizacyjne dla samowoli budowlanych. Minister Rozwoju, Pracy i Technologii określił wzór wniosku o wszczęcie uproszczonego postępowania legalizacyjnego (PB-15). Rozporządzenie wprowadzające nowy wzór wchodzi w życie 1 lipca 2021 r.

Abolicja czynszowa szkodzi najemcom i wynajmującym

Abolicja czynszowa. Zapisana w ustawie covidowej abolicja czynszowa nadmiernie ingeruje w relacje między handlowcami a właścicielami obiektów handlowych - uważa Polska Rada Centrów Handlowych. Apeluje o pilne usunięcie artykułu mówiącego o zwolnieniu najemców z czynszów w zamian za wydłużenie umowy najmu.

Jak znaleźć najemcę mieszkania?

Jak znaleźć najemcę mieszkania? Nowoczesne narzędzia do poszukiwania najemców, podpisywanie umów na krótsze okresy niż rok i dbanie o szczegóły – to kilka sposobów, dzięki którym Twoje mieszkanie może nie stać puste przez kolejne miesiące w oczekiwaniu na poprawę koniunktury.

REKLAMA

Kredyty we frankach. Uchwała Sądu Najwyższego 25 marca 2021 r.

Kredyty we frankach. Sprawy frankowe zalegają w sądach. Planowana uchwała Sądu Najwyższego ma ujednolicić orzecznictwo i przyspieszyć postępowania. Termin posiedzenia Sądu Najwyższego w tej sprawie został wyznaczony na 25 marca 2021 r. Uchwała będzie miała moc zasady prawnej.

GUS: W styczniu prawie 13% mniej mieszkań deweloperskich niż rok wcześniej

Znaczący spadek liczby oddanych mieszkań od deweloperów i ogólny wzrost cen produkcji budowlano-montażowej – to tylko niektóre dane Głównego Urzędu Statystycznego na temat sytuacji w branży nieruchomości na początku 2021 roku.

Ceny materiałów budowlanych - styczeń 2021 r.

Ceny materiałów budowlanych. Materiały budowlane stanowią zasadniczy koszt każdej budowy, stąd tendencje cenowe ich dotyczące mają podstawowe znaczenie dla kształtowania stawek metra kwadratowego mieszkań deweloperskich. Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, czy ubiegłoroczne sygnały nadchodzącej korekty hossy rynku materiałów budowlanych pozostają aktualne.

Polacy zmodernizowali swoje mieszkania

Modernizacja mieszkań. Kryzysowy 2020 r. okazał się rekordowy dla branży AGD. Wydaliśmy na sprzęt do kuchni i łazienki ponad 14 proc. więcej niż rok wcześniej - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Rynek nieruchomości biurowych 2021 – ceny, koszty, trendy

Rynek nieruchomości biurowych 2021. Jak rynek biurowy odczuwa skutki pandemii? Czy bardziej ucierpiały rynki regionalne czy Warszawa? Czy firmy podejmują już działania odnośnie reorganizacji zajmowanych powierzchni biurowych? Jak firmy optymalizują koszty wynajmu? Czy zmieniły się ceny wynajmu biur? Zmiany i trendy na rynku nieruchomości biurowych, nastroje i zjawiska rynkowe analizuje Mateusz Strzelecki, Partner / Head of Regional Markets w Walter Herz.

Zima 2021 – wyższy rachunek za ogrzewanie

Koszty ogrzewania 2021. Rosnące ceny źródeł ciepła to niejedyny problem, który uderza nas po kieszeni. Atak zimy spowodował bowiem, że samego ciepła też potrzebowaliśmy znacznie więcej niż przed rokiem. W efekcie rachunek za ogrzewanie może być nawet o 10-30% wyższy.

Abolicja na samowole budowlane

Może zdarzyć się, że obiekt budowlany został wybudowany bez uzyskania wymaganego pozwolenia na budowę albo bez dokonania stosownego zgłoszenia. Problem może jednak powstać w momencie, gdy posiadacz takiego obiektu planuje, przykładowo, jego sprzedaż czy też w chwili, gdy organ nadzoru budowlanego dowie się o takiej samowoli budowlanej. Z niniejszego artykułu dowiesz się zatem co należy zrobić, aby doprowadzić taki obiekt do stanu zgodności z prawem, nie ponosząc przy tym opłaty legalizacyjnej.

Wzór formularza zgłoszenia rozbiórki (PB-4)

Zgłoszenie rozbiórki. Minister Rozwoju, Pracy i Technologii w drodze rozporządzenia określił wzór formularza zgłoszenia rozbiórki (PB-4). Rozporządzenie weszło w życie 19 lutego 2021 r.

Czy ceny gruntów będą nadal rosły?

Ceny gruntów. Popyt na grunty inwestycyjne wciąż jest bardzo duży. Działki poszukiwane są głównie pod inwestycje magazynowe, mieszkaniowe oraz nieduże projekty handlowe typu retail park.

Odwrócona hipoteka w Polsce

Odwrócona hipoteka nie przyjęła się w Polsce. Jak dotąd żaden bank nie zaoferował seniorom 65+ odwróconego kredytu hipotecznego, którego do końca życia nie musieliby spłacać. Na ich biedzie próbują zarabiać – nie zawsze w uczciwy sposób – prywatne osoby i firmy oferujące rentę dożywotnią lub dożywocie w zamian za dom lub mieszkanie. Z jakim skutkiem?

Rynek najmu - jaki będzie rok 2021?

Rynek najmu. Ubiegły rok nie był dobrym okresem dla osób czerpiących zyski z najmu mieszkań. Lockdown wywołany pandemią Covid-19 sprawił, że studenci zostali zmuszeni do nauki zdalnej i w zdecydowanej większości powrócili do rodzinnych domów. Zresztą, tak samo jak wielu pracowników z zagranicy, którzy na co dzień mieszkali i zarabiali w Polsce. Z powodu obostrzeń musieliśmy również zrezygnować z wakacyjnych planów. Oznacza to, że w zeszłym roku także oferowanie lokum w najmie krótkoterminowym nie było inwestycją, która przyniosłaby pożądany zwrot. W konsekwencji popyt na mieszkania na wynajem znacznie się zmniejszył. Właściciele takich nieruchomości stanęli przed koniecznością zdecydowanego obniżenia kosztów najmu lub pozbycia się lokalu, który przestał przynosić zysk, co nie było łatwe przy zwiększonej podaży w korona-kryzysie. A jaki będzie rok 2021 dla rynku najmu? Czy będzie się opłacało kupić mieszkanie na kredyt w celach inwestycyjnych?

Czy mieszkania będą powstawać na gruntach gminnych?

Ustawa lokal za grunt. Czy deficyt terenów pod budowę mieszkań skłania deweloperów do pozyskiwania gruntów gminnych i współpracy z samorządami? Czy firmy będą budować na państwowych działkach w zamian przekazując część mieszkań?

Jakie trendy zmienią rynek mieszkaniowy w Polsce?

Rynek mieszkaniowy w Polsce. Nowe warunki ekonomiczne i procesy demograficzne zmieniającego się otoczenia niosą za sobą przekształcenia w wielu obszarach życia czy gospodarki. Nie bez znaczenia jest też transformacja technologiczna i społeczna. Wygranymi tych zmian będą ich prekursorzy, firmy z wizją i horyzontami, które już dziś przygotowują swoją strategię na nadchodzącą przyszłość. Oto główne trendy, które spowodują konieczność dostosowania się do nowych zasad i znacząco zmienią rynek deweloperski w naszym kraju.

Rekordowa liczba rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych w styczniu 2021 roku

Inwestycje mieszkaniowe - styczeń 2021 r. Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny - jak wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny. Projekt nowej ustawy deweloperskiej, meritum której ma stanowić powołanie instytucji Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego, po blisko trzech latach został przyjęty przez Radę Ministrów. Portal RynekPierwotny.pl sprawdza więc jak nowe przepisy autorstwa UOKiK wpłyną na pierwotny segment mieszkaniówki, i czy faktycznie wywindują ceny nowych mieszkań.

Zakup mieszkania od komornika - licytacja online

Zakup mieszkania od komornika - licytacja online. Prawdopodobnie już niebawem mieszkania od komornika będzie można licytować przez Internet. Wspomniane rozwiązanie będzie dobrowolne, ale można przypuszczać, że wykorzysta je spora część wierzycieli. Atrakcyjność zakupu mieszkań od komornika nadal będą jednak obniżać przepisy eksmisyjne.

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny. 16 lutego 2021 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym, przedłożony przez prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Ugody z frankowiczami - uchwała Sądu Najwyższego 25 marca

Ugody z frankowiczami. Sąd Najwyższy 25 marca 2021 r. uchwałą całej Izby Cywilnej przesądzi o tym, czy jest miejsce na ugody z frankowiczami; ważne dla tego procesu będzie też podejście regulatorów do banków, które z powodów kosztów frankowych przejściowo nie będą spełniać wymogów kapitałowych - ocenia analityk DM Citi Handlowy Andrzej Powierża.

Ugody kredytowe KNF – skutki dla frankowiczów

Ugody kredytowe. Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, Jacek Jastrzębski, przedstawił propozycję rozwiązania ciążącego bankom problemu związanego z kredytami powiązanymi z frankiem szwajcarskim. Koncepcja KNF zakłada zawarcie ugody z frankowiczami, zgodnie z którymi kredyty zostałyby przeliczone tak, jakby od zawarcia umowy były kredytami złotówkowymi.

Jakie zmiany w budownictwie społecznym w 2021 r.?

Budownictwo społeczne 2021. Wyższe granty dla gmin, utworzenie Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa i wprowadzenie możliwości dojścia do własności dla najemców i lokatorów mieszkań w programie wspierania społecznego budownictwa czynszowego (program SBC). To najważniejsze zmiany, które w budownictwie społecznym wprowadza nowa ustawa mieszkaniowa.

Jak będą wyglądać mieszkania w niedalekiej przyszłości?

Mieszkania w przyszłości - jak będą wyglądać? Znane firmy motoryzacyjne wprowadzają na rynek nowe modele już jako usługę, a nie jako samochód. Czy podobny sposób myślenia pojawi się na rynku mieszkaniowym? Jak to zmieni rynek nieruchomości?

Wymiana liczników energii do końca 2028 r.

Wymiana liczników energii. Przed końcem 2028 roku u co najmniej 80 proc. końcowych odbiorców energii w Polsce mają zostać zainstalowane inteligentne liczniki pomiarowe. Takie jest założenie procedowanej właśnie w Sejmie nowelizacji ustawy Prawo energetyczne. Dziś takie liczniki ma niecałe 2 mln spośród 16,3 mln odbiorców. Dzięki tej wymianie pojawią się nowe możliwości zarządzania zużyciem energii i jej oszczędzania. Masowa instalacja inteligentnych liczników pociągnie za sobą także rozwój nowych usług dla odbiorców oraz operatorów systemów dystrybucyjnych.

Czy warto inwestować w fotowoltaikę?

Fotowoltaika w Polsce. Boom na fotowoltaikę napędziły m.in. nowelizacja ustawy o OZE zmieniająca definicję prosumenta, spadek cen paneli fotowoltaicznych oraz rządowe programy Energia Plus czy Mój Prąd, który jest największym w Europie programem dofinansowania do prosumenckich instalacji fotowoltaicznych o mocy 2–10 kW. Czy warto inwestować w przydomową fotowoltaikę? Jakie korzyści przynosi instalacja fotowoltaiczna?

Czy powstają bardziej ekologiczne i energooszczędne osiedla?

Nieruchomości a ekologia. Jakie rozwiązania wprowadzają deweloperzy w nowych inwestycjach mieszkaniowych w zakresie ochrony zdrowia, ekologii i energooszczędności? Czy projektowane osiedla będą bardziej komfortowe i bezpieczne?

Materiały budowlane oczyszczające powietrze

Materiały budowlane oczyszczające powietrze. Badania nad rozwojem fotoaktywnych materiałów budowlanych, które pozwolą na oczyszczanie powietrza ze szkodliwych substancji, prowadzi dr hab. inż. Magdalena Janus z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Metoda oczyszczania powietrza za pomocą materiałów budowlanych ma być dzięki temu bardziej wydajna.

Kontrole dachów przy intensywnych opadach śniegu

W przypadku intensywnych opadów śniegu będą wybiórczo przeprowadzane kontrole budynków, a szczególnie grubości śniegu zalegającego na dachach - poinformował PAP Andrzej Kłosowski, dyrektor Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Warszawie.

Nowe mieszkania w 2021 r. - jakie założenia sprzedażowe przyjęli deweloperzy?

Nowe mieszkania w 2021 r. W jaką stronę zmierza rynek nowych mieszkań? Jak pandemia wpływa na sprzedaż? Jakie założenia sprzedażowe przyjęli deweloperzy na ten rok?

Przepis Prawa budowlanego przewidujący kary za użytkowanie obiektu jest niekonstytucyjny

Przepis Prawa budowlanego przewidujący kary za użytkowanie obiektu w sposób niezgodny z przepisami jest niekonstytucyjny - orzekł Trybunał Konstytucyjny. Jak wskazał TK regulacja ta jest bowiem zbyt ogólna i nieprecyzyjna.

Ceny gruntów rolnych (ornych) w Polsce 2020/2021

Ceny gruntów rolnych (ornych) w Polsce. Główny Urząd Statystyczny podał właśnie informacje o tym ile płacono w Polsce za grunty orne w ubiegłym roku. Chyba nikogo nie powinno dziwić, że ziemia zdrożała. Zaskoczeniem może być jedynie to, że pod koniec 2020 roku za hektar trzeba było płacić o trochę ponad 5% więcej niż przed rokiem. Przecięta cena to już 42,7 tys. zł za ha – wynika z szacunków HRE Investments uwzględniających ceny transakcyjne i jakość sprzedawanych działek.

Książeczki mieszkaniowe – rejestracja do końca 2022 r.

Książeczki mieszkaniowe. Katalog czynności uprawniających do otrzymania premii gwarancyjnej został od stycznia 2021 r. rozszerzony. Zgodnie z nowymi uregulowaniami trzeba będzie zarejestrować książeczkę mieszkaniową w banku, który ją obsługuje, do dnia 31 grudnia 2022 r.

Innowacyjny system montażu okien pozwoli na redukcję emisji CO2

System montażu okien. Opracowany przez Polaków innowacyjny system montażu okien ma szansę stać się światowym standardem. Pozwoli na ogromną redukcję emisji CO2.

Ceny mieszkań nie przestaną rosnąć

Ceny mieszkań. Przeciętna cena transakcyjna w siedmiu największych polskich miastach zwiększy się z 8,9 tys. zł w czwartym kwartale 2020 r. do 11,0 tys. zł na koniec 2023 r. - prognozują analitycy Credit Agricole.

Sektor hotelowy czeka duża transformacja

Hotele są jedną z branż, której pandemia przyniosła największe straty. W najgorszej sytuacji są właściciele obiektów, którzy nie mieli zgromadzonego rezerwowego „tłuszczyku finansowego”. Teraz zmuszeni są do sprzedaży hoteli i wycofania się z rynku, na który prawdopodobnie już nie wrócą.

Jak głosować we wspólnocie mieszkaniowej żeby było sprawiedliwie?

Głosowanie we wspólnocie mieszkaniowej wedle zasady „jeden właściciel - jeden głos” nie zawsze jest dobrowolne. Czasem wymuszają je przepisy. Wspomniane głosowanie we wspólnocie można wprowadzić jako stałą zasadę (poprzez umowę). Sądy w wyrokach musiały rozstrzygnąć kilka wątpliwości związanych z opisywaną formą głosowania. Poniżej prezentujemy wszystkie najważniejsze informacje powiązane z głosowaniem niezależnym od wielkości lokalu i wyjaśniamy, kiedy taki wariant może być dobry.

Kredyty we frankach - skargi nadzwyczajne Prokuratora Generalnego

Kredyt we frankach szwajcarskich. Sądy nie zbadały postanowień umów pożyczki hipotecznej i kredytu pod kątem niedozwolonych klauzul; dlatego postępowania egzekucyjne powinny zostać wstrzymane, zaś sprawy te rozpoznane ponownie - ocenił Prokurator Generalny w dwóch skargach nadzwyczajnych dotyczących tzw. frankowiczów.

Program Mieszkanie dla Rozwoju

Mieszkanie dla Rozwoju to kompleksowy rządowy program, który ma wspierać rozwój samorządów terytorialnych, mieszkalnictwo i lokalną społeczność – powiedział we Włodawie (Lubelskie) Michał Cieślak, minister odpowiedzialny w Radzie Ministrów za rozwój samorządów. Program realizowany będzie przez samorządy i Krajowy Zasób Nieruchomości.

Kredyty mieszkaniowe są najtańsze w historii. Kiedy będzie drożej?

Kredyty mieszkaniowe 2021. Blisko 190 złotych odsetek miesięcznie za każde 100 tysięcy pożyczone na zakup mieszkania. Tak tani jest dziś przeciętny kredyt hipoteczny. Prognozy sugerują, że będzie drożej, ale podwyżki będą nam dawkowane powoli.

Ustawa "lokal za grunt" opublikowana. Zmiany od 1 kwietnia 2021 r.

Ustawa "lokal za grunt" opublikowana została w Dzienniku Ustaw. Celem nowych regulacji jest szersze wykorzystanie gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Przepisy mają wejść w życie 1 kwietnia 2021 r.

Ustawa "lokal za grunt" wsparciem dla deweloperów

Ustawa "lokal za grunt" zakłada uwolnienie atrakcyjnych działek w miastach, ale nie będzie kluczowym wsparciem dla branży deweloperskiej. Wszystko będzie zależeć od tego, jaką ofertę dla inwestorów przygotują samorządy, a jeśli będą to mało atrakcyjne grunty, to zainteresowanie będzie znikome - ocenił Przemysław Dziąg, radca prawny Polskiego Związku Firm Deweloperskich (PZFD).

Pandemia nie zatrzymała rynku biurowego

Rynek powierzchni biurowych. Pomimo swojego niepowtarzalnego charakteru 2020 rok przyniósł Warszawie dwukrotnie więcej nowych biur niż rok poprzedni. Dzięki dużej aktywności deweloperów w największych miastach w Polsce jest już łącznie ponad 12 mln mkw. powierzchni biurowych. W roku 2021 liderzy rynku deweloperskiego zapowiadają ukończenie kolejnych, dużych inwestycji. Plany firm, realizujących projekty biurowe w całym kraju dotyczą oddania nawet 800 tys. mkw. nowych powierzchni.

Nowelizacja prawa budowlanego - co warto o niej wiedzieć?

Nowelizacja prawa budowlanego weszła w życie 19 września 2020 roku. Wprowadzone zmiany dotyczą projektu budowlanego, pozwolenia na budowę, legalizacji samowoli budowlanej, przyłączy prądu wody i gazu oraz norm zabezpieczenia przeciwpożarowego. Jednak bodaj największą wagę zdaje się mieć obowiązujące od 1 stycznia 2021 r. nowe rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Książeczki mieszkaniowe 2021

Książeczki mieszkaniowe są kłopotliwym problemem odziedziczonym po PRL. Jaką obecnie mają wartość książeczki mieszkaniowe i do czego można je wykorzystać? Książeczki mieszkaniowe i premie gwarancyjna - co się zmieniło w 2021 roku? Dlaczego warto zarejestrować książeczkę mieszkaniową?

Planowanie i gospodarka przestrzenna a udział mieszkańców

Planowanie i gospodarka przestrzenna a udział mieszkańców. Podczas opracowywania dokumentów planistycznych, bardzo ważne jest zaangażowanie społeczne mieszkańców. Wynika to z podstawowych zasad przyjętych w planowaniu ładu przestrzennego i zrównoważonego rozwoju. Eliminacja konfliktów na tym polu może znacząco skrócić długość cyklu operacyjnego inwestorów oraz wpłynąć na lepszą dostępność gruntów, a co za tym idzie - zyskać mogłyby wszystkie strony. Obecny brak miejscowych planów jest czynnikiem blokującym rozwój inwestycji, a potęgowanym skomplikowanymi i niejasnymi procedurami.

Kredyty we frankach - ugody banków z frankowiczami

Kredyty we frankach. Banki analizują propozycję przewodniczącego KNF dotyczącą zawierania ugód z frankowiczami. Ugody te wydają się dobrym rozwiązaniem, o ile ostatecznie uregulują rozliczenia z tytułu frankowych umów kredytów mieszkaniowych, a same banki liczą na wsparcie tego procesu przez instytucje publiczne

Kredyty frankowe. Banki przygotowują się do ugód

Kredyt we frankach szwajcarskich. Bankom zostało tylko kilka tygodni na dopracowanie finalnego kształtu kompromisu z frankowiczami. Spieszą się, by zdążyć przed potencjalnie groźną dla nich decyzją Sądu Najwyższego.

Wynajem mieszkań w Polsce. Ilu Polaków zarabia na wynajmie?

Wynajem mieszkań w Polsce. Dane Ministerstwa Finansów sugerują, ilu Polaków wynajmuje lokale lub domy. Inwestycja w mieszkanie to źródło zarobku dla około 700 000 - 750 000 rodaków. Inne statystyki potwierdzają, że wynajem domów nadal stanowi rynkowy margines. Popularność najmu okazjonalnego rośnie, ale nadal nie jest to dominujący sposób wynajmowania lokali i domów.

REKLAMA