REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Deweloperzy w Polsce biją rekordy

Deweloperzy w Polsce biją rekordy; Budownictwo mieszkaniowe 2021 r. - podsumowanie marca
Deweloperzy w Polsce biją rekordy; Budownictwo mieszkaniowe 2021 r. - podsumowanie marca

REKLAMA

REKLAMA

Budownictwo mieszkaniowe. Najwięcej mieszkań w historii – tyle deweloperzy budują, oddają do użytkowania czy planują na przyszłość – takie są efekty podsumowania przygotowanego przez GUS za marzec 2021 r. Wyraźnie wzrosła też liczba domów, którą Polacy zaczęli budować na własne potrzeby.

Koniunktura w budownictwie mieszkaniowym - rekord za rekordem

REKLAMA

W zaledwie rok od rozpoczęcia epidemii koniunktura w budownictwie mieszkaniowym jest najlepsza w historii. W każdym z obszarów badanych przez GUS mamy do czynienia z biciem rekordów. Nie przeszkodziła w tym nawet trzecia fala zachorowań – jej efektów próżno szukać w najnowszej publikacji urzędu.

REKLAMA

Warto podkreślić, że aż tak dobrych danych na temat budowania bloków w Polsce, trudno było się spodziewać. Oczywiście w niewielkim stopniu mogło to już wynikać z faktu, że ponad rok temu zamknięto urzędy, czy biura sprzedaży deweloperów. W danych za marzec 2020 roku wpływ pierwszego lockdownu był jednak wciąż relatywnie niewielki. Dopiero w kwietniu i maju doszło do poważnego zahamowania rozpoczynania nowych budów. Wciąż w marcu 2020 roku regres był niewielki. Dziś, gdy urzędy działają w normalniejszym trybie, mogliśmy spodziewać się dokonań lepszych niż rok temu. Skala poprawy znacznie przewyższa jednak oczekiwania.

Rozpoczęte budowy mieszkań +63% r/r

Spójrzmy na konkretne dane. Okazuje się, że w samym tylko marcu br. deweloperzy zaczęli budować ponad 17,8 tys. mieszkań. To o prawie 63% więcej niż przed rokiem. Już sama ta dynamika jest imponująca, ale i tak nie oddaje w pełni tego co działo się przed miesiącem. Trzeba podkreślić, że w całej historii rodzimego budownictwa nie było miesiąca, w który deweloperzy zaczęliby budować aż tak dużo lokali.

Inflacja i tanie kredyty stymulują popyt. Popyt napędza podaż

Powodem jest to, że Polacy są bardzo chętni do kupowania mieszkań. W efekcie oferty deweloperów szybko są przebierane i niezbędne jest uruchamianie kolejnych projektów, aby zaspokoić popyt zgłaszany przez rodaków. Chętnych nie brakuje ze względu na najtańsze kredyty w historii czy niemal nieoprocentowane lokaty skłaniające do poszukiwania bardziej zyskownych inwestycji.

Swoje „trzy grosze” dorzuca też wzmożona inflacja. To przed nią wiele osób chce uchronić kapitał, do czego często wykorzystujemy nieruchomości uznawane za bezpieczną przystań. Wszystko to nie byłoby możliwe, gdyby pomimo niesprzyjających okoliczności nie utrzymała się przyzwoita sytuacja na rynku pracy. Popyt jest tak duży, że coraz częściej słyszy się o rosnących cenach. Niestety póki co musimy posiłkować się szczątkowymi statystykami opartymi o dane ofertowe, bo twarde podsumowania bazujące na aktach notarialnych zobaczymy dopiero za kilka miesięcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Urzędy zezwalają na budowy w rekordowym tempie

Rekord niewiele mniejszego kalibru padł w przypadku danych na temat pozwoleń na budowę. W samym tylko marcu deweloperzy dostali decyzje, które pozwalają budować prawie 23,3 tys. mieszkań. To o 68% więcej niż przed rokiem. Jest to drugi najlepszy wynik w historii. Więcej pozwoleń wydano deweloperom jedynie w grudniu 2020 roku. Wtedy decyzje administracyjne pozwalały na budowę 25,3 tys. nowych lokali. Nie zmienia to faktu, że najświeższy odczyt jest najlepszym marcowym wynikiem w historii. Wpisuje się on też w trwającą już od 5 miesięcy serię danych o bardzo dużej liczbie wydawanych pozwoleń na budowę. I choć nie wszystkie te decyzje przekładają się potem na rozpoczynane budowy, to nie zmienia to faktu, że dane te pokazują, że deweloperzy nie szczędzą sił i środków, aby zaspokoić popyt na mieszkania zgłaszany przez rodaków.

Mieszkania oddawane do użytku +5,5% r/r

Dobre dane zanotowaliśmy też w przypadku mieszkań oddawanych do użytkowania. Zawdzięczamy to temu, że deweloperzy skończyli budowę prawie 10,8 tysięcy nowych lokali. To o 5,5% więcej niż przed rokiem. I choć dynamika wzrostu jest mniej imponująca, to tu także mamy do czynienia z najlepszym marcowym wynikiem w historii.

Rozpoczęte budowy domów +62% r/r

REKLAMA

Z niemałą ciekawością można też co miesiąc śledzić dane na temat tego jak Polacy budują domy na własne potrzeby, a więc jak faktycznie realizuje się moda wzmocniona przez wybuch epidemii. Marzec mógł przynieść w tym wypadku przełom. Okazuje się bowiem, że w samym tylko marcu rodacy zaczęli budować prawie 12 tysięcy domów. To o ponad 62% więcej niż przed rokiem. Częściowo wzrost ten może wynikać z faktu, że inwestorzy indywidualni już w marcu 2020 roku zaczęli się wyraźnie wstrzymywać z rozpoczynaniem nowych budów. Wspomniany dynamiczny wzrost po części wynika więc z efektu niskiej bazy. To jednak nie wszystko. Najnowsze dane mówią bowiem o tym, że marzec 2021 roku był okresem, w którym Polacy zaczęli budować na własne potrzeby najwięcej domów w historii. Dopiero kolejne miesiące pokażą czy mamy faktycznie do czynienia z przełomem i powszechną realizacją marzeń o własnym domu poza miastem, czy raczej w obliczu wytracającej impet epidemii Polacy będą jednak porzucać marzenia o wyprowadzce. 

Dotychczas sytuacja rozwijała się tu dość powoli. Na początku Polacy szukali działek, potem dopiero szukali projektów, ekip czy mogli występować o warunki zabudowy i dalej – pozwolenia na budowę (lub dokonywać zgłoszeń z projektem budowlanym) czy wnioskować o finansowanie. To wszystko zajmuje dużo czasu. Dlatego tak jak Polacy ruszyli szukać działek w maju 2020 roku, to dopiero pod koniec roku widać było wyraźny wzrost liczby wydawanych pozwoleń. Dotychczas brakowało przy tym naturalnej kontynuacji otrzymywania tych decyzji, czyli wyższej liczby rozpoczynanych budów.

Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: HRE Investments

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Jak zaprosić batmana do ogrodu?

  Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

  W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

  W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

  Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

  Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

  Sprawdź, czy twój kompostownik jest legalny

  Kompostownik na odpady kuchenne i skoszoną trawę to bardzo przydatny element ogrodu.  Dzięki niemu uzyskujemy naturalny nawóz, który użyźnia warzywnik i ogród. Warto jednak pamiętać, o tym że umieszczenie na działce kompostownika podlega pewnym prawnym ograniczeniom. Nie jest zatem wcale obojętne, gdzie i jakiej wielkości kompostownik postawimy na swojej działce.

  REKLAMA

  Rozszerzenie solidarnej odpowiedzialności inwestora w branży budowlanej. Jak zmienia się orzecznictwo sądów?

  Ze swoją złożonością i różnorodnością procesów branża budowlana stanowi obszar, w którym interpretacja przepisów prawnych oraz orzecznictwo sądowe mają kluczowe znaczenie dla funkcjonowania rynku. Jednym z istotnych aspektów tego obszaru jest solidarna odpowiedzialność inwestora, której zakres i interpretacja w ostatnich latach podlegają dynamicznym zmianom - pisze Mateusz Chmura, radca prawny z Kancelarii Chmura i Partnerzy sp. p.

  Klimatyzacja w bloku

  Czy to już czas pomyśleć o klimatyzacji? Jak najbardziej. Czy mieszkańcy bloków również mogą skorzystać z dobrodziejstw tego urządzenia? Tak, ale pod pewnymi warunkami. 

  Budowa domu bez pozwolenia 2024: tylko o powierzchni do 70 mkw. czy większych, czy warto skorzystać z tej możliwości

  Umożliwiający budowę domów do 70 mkw. Powierzchni bez zezwolenia program Dom bez formalności działa już ponad dwa lata. Poprzedni rząd liczył, że ożywi on budownictwo jednorodzinne. W ubiegły roku na podobnych zasadach miało być możliwe budowanie domów większych, ale ostatecznie do zmiany prawa nie doszło.

  Kto decyduje się na budowę domu na zgłoszenie?

  Budowa domu na zgłoszenie. 2,8 tys. domów jednorodzinnych o powierzchni budowy nieprzekraczającej 70 m kw. powstanie w ramach programu "Dom bez formalności”. 

  REKLAMA

  Wakacje kredytowe 2024 - projekt ustawy ustala nowe warunki

  Wakacje kredytowe 2024 - ile kredytów obejmie nowa ustawa przedłużająca wakacje kredytowe? Jak zmieniają się warunki skorzystania z wakacji kredytowych? Ile razy będzie można wstrzymać opłacanie raty kredytowej i przez ile miesięcy?

  Czyste Powietrze. NFOŚiGW zaleca ostrożność przy kupnie pomp ciepła do czasu zmian w programie

  Po 13 czerwca 2024 r. dotacje z Funduszu będzie można otrzymać tylko do pomp będących na specjalnej liście. Ma ona gwarantować, że oferowane urządzenia są zgodne z deklarowanymi parametrami.

  REKLAMA