REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nieruchomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Modne doniczki

Doniczka już od dawna nie jest tylko pojemnikiem na kwiaty. To pełnoprawny element dekoracji mieszkania. Nie skrywa się wstydliwie na parapecie za firanką, tylko śmiało wychodzi na pierwszy plan. Najmodniejszych w tym sezonie doniczek trudno nie zauważyć.

Co zrobić, aby kaktusy zakwitły?

Kaktusy są specyficznymi gatunkiem, w obrębie którego niektórzy wyróżniają setki rodzajów roślin. Różnią się od innych kwiatów pokojowych odmiennymi wymaganiami. Ich charakterystyczne piękno dostrzec można szczególnie wtedy, gdy kwitną. Ale co zrobić, aby im w tym pomóc?

Zarząd małą wspólnotą mieszkaniową

Zarządzanie małą wspólnotą opiera się na zasadach dotyczących współwłasności nieruchomości, określonych w Kodeksie cywilnym oraz Kodeksie postępowania cywilnego. Cechą charakterystyczną tego rodzaju zarządu jest brak organów reprezentujących, w związku z czym administrowanie nieruchomością wspólną opiera się na bezpośrednim udziale w zarządzaniu właścicieli lokali.

Uprawa bez ziemi

Jeśli kwiaty w domu, to koniecznie w doniczkach. A jeśli doniczki – to wypełnione ziemią. A to wcale nie jest takie oczywiste. Poznaj inny sposób uprawy roślin.

REKLAMA

Zarząd wspólnoty mieszkaniowej

Jak wskazuje Ustawa o własności lokali, właściciele lokali mogą w umowie ustanawiającej odrębną własność lokali lub też w umowie zawartej w innym terminie w formie aktu notarialnego określić sposób zarządu nieruchomością wspólną, a w szczególności mogą powierzyć zarząd osobie fizycznej albo prawnej.

Projekt wnętrza gabinetu lekarskiego – podział pomieszczeń

We wnętrzu gabinetu lekarskiego należy wydzielić następujące pomieszczenia: poczekalnię z możliwą recepcją/rejestracją, oddzielne toalety dla pacjentów i personelu, pomieszczenie socjalne oraz oczywiście gabinet lub gabinety lekarzy. Projekt wnętrza gabinetu lekarskiego oraz pozostałych pomieszczeń musi spełniać normy i wymagania zawarte w przepisach.

Notarialne powierzenie zarządu

Właściciele lokali mogą w umowie o ustanowienie odrębnej własności lokali albo w umowie zawartej później formie aktu notarialnego określić sposób zarządu nieruchomością wspólną, a w szczególności mogą powierzyć zarząd osobie fizycznej lub prawnej.

Uchwały współwłaścicieli w małej wspólnocie

REKLAMA

Ogólne zebranie właścicieli

Ogólne zebranie właścicieli podejmuje uchwały w trybie indywidualnego zbierania głosów lub w trybie mieszanym w sprawach przekraczających zakres zwykłego zarządu. Musi być zwołane co najmniej raz w roku do końca marca.

Czynsz we wspólnocie mieszkaniowej

Obowiązki właściciela lokalu skupiają się nie tylko na utrzymaniu jego własnego lokalu. Dotyczą także kwestii wynikających z zamieszkiwania w stanowiącym całość społeczno-gospodarczą organizmie jakim jest wspólnota mieszkaniowa, której członkowie są zdani na wspólne zamieszkiwanie i współdziałanie dla dobra wspólnego.

Jak odnawiać i pielęgnować antyki?

Chciałbyś odnowić stare, stylowe meble, ale nie wiesz, jakich preparatów użyć? Pomożemy Ci wybrać preparaty do pielęgnacji i pokażemy, jak krok po kroku przywrócić starym przedmiotom wspaniały wygląd.

Zarządca we wspólnocie mieszkaniowej

Właściciele lokali tworzący dużą wspólnotę mieszkaniową są zobowiązani do powołania jednoosobowego lub kilkuosobowego zarządu. Mogą też powierzyć zarząd zarządcy licencjonowanemu

Kiedy mogą cię zlicytować?

W przypadku uporczywego i długotrwałego uchylania się od płatności na rzecz wspólnoty mieszkaniowej, uporczywego i długotrwałego zakłócania porządku domowego lub czynienia uciążliwym korzystania z innych lokali lub własności wspólnej wspólnota może doprowadzić do zlicytowania naszego lokalu. Z tej możliwości korzysta się jednak niezmiernie rzadko.

Palmy

Gatunków palm jest bardzo wiele – ponad 3400. Jednak polski rynek kwiaciarski nie oferuje aż tak szerokiego wyboru. Ze sprzedaży wyeliminowano palmy o dużym wzroście oraz te wolno rosnące. Dodatkowo, jeśli chcemy ograniczyć wzrost palmy powinniśmy posadzić kilka sadzonek do jednej doniczki – wtedy rośliny konkurują ze sobą o składniki mineralne i rosną znacznie wolniej.

Stefanotis bukietowy (Stephanotis floribunda)

Stefanotis jest pnączem – idealnie nadaje się do zdobienia framug, szafek itp. Osiąga nawet do 5 metrów długości! Charakteryzują go pachnące, białawe kwiaty, które kwitną już od maja. Również ciemnozielone i skórzaste liście stefanotisa mogą być ozdobą.

Skrętnik (Streptocarpus)

Główną ozdobą skrętnika są kwiaty – duże, w pastelowych kolorach, osadzone po jednym (góra dwa) na cienkich i długich szypułkach. Sprawiają wrażenie, jakby wisiały w powietrzu. Ojczyzną tej rośliny jest Ameryka Południowa, gdzie rosną w lasach tropikalnych.

Pisonia biała (Pisonia alba)

W naturalnych warunkach pisonia jest krzewem lub małym drzewem, dorastając do 6 metrów wysokości. W warunkach domowych jej wzrost nie przekracza 1 metra. Rośliny te nie mają naturalnej właściwości do rozkrzewiania się, zatem nie przycinane tworzą jeden lub dwa pędy. Główną ozdobą pisonii są liście – ułożone naprzeciwlegle tworzą na wierzchołku gęstą rozetę, z której wyrastają kwiatostany.

Pokrzywiec szorstkowłosy (Acalypha vilkesiana)

Pokrzywce kwitną niezwykle oryginalnie – kwiaty zebrane są w bardzo długie i puszyste kwiatostany o ceglastym zabarwieniu. Liście są natomiast bardzo kształtne o pięknych, ząbkowanych brzegach. Liście te, w zależności od miejsca uprawy przybierają różne kolory - mogą mieć białe obrzeża, plamy o różnej tonacji zieleni, brązu, a nawet czerni. Intensywność tych kolorów zależy od oświetlenia. W zbyt ciemnym miejscu liście z powrotem stają się ciemnozielone. Roślina ta pochodzi z Nowej Gwinei i jest blisko spokrewniona z krotonem. Nie znaczy to jednak, że ma takie same wymagania w hodowli.

Papirus (Cibora zmienna)

Głównym walorem papirusów są ich liście tworzące ciekawy krój – nie bez powodu papirusy zyskały nazwę „roślin parasoli”. Liście zebrane w kępy, zwieńczone smukłą łodygą przypominają otwarty parasol. Roślina pochodzi z Madagaskaru, ale bardzo dobrze czuje się w warunkach domowych. Świadczy o tym fakt, że podobnie jak w swej ojczyźnie, tak i w mieszkaniu osiąga wysokość do jednego metra!

Oplątwa (Tillandsia)

W naturalnym środowisku oplątwy rosną na drzewach, dachach domów, kamieniach, słupach telefonicznych i tym podobnych. Są to rośliny, które nie mają korzeni – rosną na innych roślinach, lecz nie szkodzą im. Odżywiają się niesionym przez wiatr kurzem, który zawiera cząstki gleby. W uprawie domowej wymagają jedynie zraszania.

Nolina (Nolina recurvata)

Nolina, wyglądem przypominająca małą palmę, nadaje się idealnie do hodowania w warunkach domowych. Jej wymagania odnośnie temperatury i częstości podlewania uczyniły ją jedną z najchętniej uprawianych roślin. Nolina jest sukulentem gromadzącym wodę w zgrubieniu łodygi, dzięki czemu można wyjechać nawet na dwa tygodnie pozostawiając ją samą sobie. Zimą natomiast dobrze znosi niskie temperatury (nawet bliskie 0 stopni), a przy częstym podlewaniu nie przeszkadza jej ogrzewanie centralne!

Niecierpek (Impatiens walleriana)

Niecierpek pochodzi z rejonów zwrotnikowych i podzwrotnikowych Afryki i Azji. Obecnie w uprawie domowej dominują dwie jego odmiany – Impateiens waleriana (efekt krzyżówek) oraz Impatiens hawkeri (mieszańce nowogwinejskie). Podstawową zaletą niecierpków jest ich długotrwałość i obfitość kwitnienia oraz szeroka gama kolorów (od czerwieni, przez żółć, błękit do fioletu).

Medinilla wspaniała (Medinilla magnifica)

Ojczyzną tej rośliny są Filipiny, lecz do Polski sprowadzana jest z Holandii. Medinilla jest pięknym kwiatem, bardziej nadającym się na „tropikalne okno” niż do hodowli domowej. Jednak dzięki uporowi hodowców zaadaptowanie jej do warunków mieszkalnych jest możliwe!

Kroton (Trójskrzyn pstry)

Jest to wspaniała roślina o niezwykle ozdobnych liściach – mogą być one wąskie, spiralne, szerokie, eliptyczne, na obrzeżach gładkie i owalne, często kształtnie wcinane. Ale przede wszystkim zachwycają nas ich kolory – jedna roślina ma liście często w kilku barwach – zieleni, czerwieni, różu, żółci lub brązu. Dodatkowo liście mogą być nakrapiane, marmurkowate, plamiste lub smugowane. Jednym słowem bogactwo kolorów w jednej roślinie!

Pokrzywa brazylijska (Koleus blumego)

Nazwa rośliny pochodzi od jej liści – kształtem przypominających liście pokrzywy. Jednak bogactwo barw wspomnianych już liści, stawia go w najbardziej kolorowym rzędzie roślin. Jego odmiany mogą występować w kolorach czerwonobrunatnych, zielonkawożółtych, różowych, ceglastych, czarnopurpurowych, a także żółtoobrzeżonych. Są to rośliny jednoroczne i po przekwitnięciu zamierają.

Jaśmin (Jasminum sambac)

Najbardziej znanymi spośród hodowli doniczkowych są właśnie jaśminy sambac. Są to zielone pnącza o bardzo silnie pozwijanych pędach dorastających nawet do 5 metrów (przeważnie osiągają 3 metry długości). W lecie jaśminy zakwitają – ich kwiaty są białe i charakteryzują się przyjemnym zapachem. Zebrane są po kilkanaście sztuk w efektowne kwiatostany.

Jakaranda (Jacaranda mimosifolia)

Jakaranda (Jacaranda mimosifolia) pochodzi z Brazylii. W naturalnych warunkach może urosnąć nawet do 15 m, natomiast w warunkach hodowlanych jej wielkość nie przekracza zazwyczaj 2 m. Charakterystyczną cechą jakarand jest to, że przez cały rok są zielone, a ich liście, dorastające nawet do 25 cm długości, przypominają nieco liście paproci lub mimozy. Niestety, w warunkach hodowlanych jakaranda nie kwitnie.

Hoja różowa (Woskownica)

Hoja różowa (woskownica) to bardzo efektowna zielona roślina o elastycznych pędach osiągających długość kilku metrów. Ozdobą hoi są jajowate, podłużne liście o ciemnozielonym kolorze i mięsistej strukturze. Kwiaty hoi mają walory zapachowe – w nocy, o poranku i podczas parnej pogody wytwarzają olejki eteryczne o miłym zapachu, a także duże krople miodowego nektaru. Okres kwitnienia hoi trwa od końca maja do późnej jesieni. Pamiętajmy, aby nie usuwać krótkopędów, gdyż kwiaty wytworzą się w następnym roku w tym samym miejscu.

Dzwonek (Campanula isophylla)

Większa część tych roślin żyje w lasach, na łąkach lub rośnie w ogrodach. Są jednak specjalne odmiany, pochodzące z Włoch np. Dzwonek (Campanula isophylla), które można hodować w domu. To właśnie Campanula isophylla, czyli dzwonek równolistny, oraz bardzo podobna – Campanulla fragilis – dzwonek kruchy. Rośliny te różnią się jedynie okresem kwitnienia. Pierwsza odmiana kwitnie od lipca do września, natomiast druga w czerwcu i lipcu.

Ardizja (Ardisia crenata)

Ardizja (Ardisia crenata) jest to niezwykle popularna w Chinach i Japonii. Ardizja to roślina, która charakteryzuje się ozdobnymi liśćmi – ciemnozielonymi, skórzastymi, o eliptycznym kształcie oraz ozdobnymi kwiatami, które później przekształcają się w kuliste owoce. Ardizja to roślina, która wygląda wspaniale przez cały rok.

Afelandra (Aphelandra squarrosa)

Afelandra (Aphelandra squarrosa) pochodzi z rejonów tropikalnych i subtropikalnych. Głównym atutem rośliny są przepiękne liście, ozdobione białą nerwacją, wspaniale kontrastującą z zielonym tłem liści. Dodatkowo, na wierzchu rośliny występują żółte kwiaty, które stanowią niebanalną ozdobę.

Anturium (Anthurium scherzerianum)

Naturalne środowisko Anturium (Anthurium scherzerianum) to tropikalne części Ameryki. Ze względu na kolor i kształt Anturium bywają nazywane kwiatami flamingów. Ich ozdobą są liście – ciemnozielone, matowe i sztywne oraz kwiaty – zebrane w żółte kolby, które otacza liść przykwiatostanowy (owalny) o barwie czerwieni (występują także w kolorach: łososiowym, różowym lub białym). Kwiaty Anturium (Anthurium scherzerianum)charakteryzuje długi okres kwitnienia – od 4 do 6 miesięcy.

Achimenes

Roślina ta występuje w Ameryce Środkowej i Południowej, jako mała, niepozorna roślinka. W uprawie natomiast występują jej znacznie barwniejsze i większe mieszańce – achimenes hybrida. Główną ozdobą rośliny są kwiaty – kwitnące latem tak obficie, że zakrywają niemal całkowicie liście. Zabarwienie roślin może być przeróżne – od łososiowych kwiatów, poprzez różowe, czerwone i niebieskie, do fioletowych. Okres kwitnienia rośliny trwa od czerwca do października. Liście achimenesa również są ozdobne – maja jajowaty, zaostrzony na końcach kształt oraz pokryte są mnóstwem drobnych włosków w purpurowej tonacji.

Rodzaje wspólnot mieszkaniowych

Ustawa o własności lokali wyróżnia dwa rodzaje wspólnot mieszkaniowych: małą i dużą. Główne różnice między tymi formami ułomnych osób prawnych dotyczą reżimu prawnego, któremu podlegają oraz ustawowej regulacji zarządu wspólnotą mieszkaniową.

Powstanie wspólnoty mieszkaniowej

Wspólnota mieszkaniowa powstaje z mocy prawa, z chwilą wyodrębnienia pierwszego lokalu, czyli w momencie wpisania odrębnej własności tego lokalu do księgi wieczystej. Może istnieć w jednym lub w kilku budynkach znajdujących się na tej samej nieruchomości gruntowej. Może też powstać w ramach dawnej spółdzielni po wykupieniu przynajmniej połowy lokali.

Czym jest nieruchomość wspólna?

Nieruchomość wspólną stanowią części budynku wraz z istniejącymi urządzeniami, które nie służą wyłącznie do użytku poszczególnych właścicieli lokali oraz grunt, na którym wzniesiono budynek.

Co to jest wspólnota mieszkaniowa

Wspólnotę mieszkaniową stanowi ogół właścicieli nieruchomości w danym budynku. Jest to swego rodzaju przymusowa i narzucona ustawowo współwłasność nieruchomości stworzona dla zorganizowania zarządzania nieruchomością.

Dziedziczenie lokalu

Lokal stanowiący odrębną własność podlega dziedziczeniu na takich samych zasadach jak całość spadku. Warto pamiętać, aby dopełnić wszystkich formalności związanych z dziedziczeniem i dokonać zmiany wpisów w księdze wieczystej lokalu. Mimo, że większość osób jest tego świadoma, postępowania spadkowe odkładane są często na wiele lat.

Garaż we wspólnocie mieszkaniowej

Garaż może być częścią nieruchomości wspólnej, której sposób i zasady użytkowania ustalają właściciele w formie uchwały bądź umowy, a także pomieszczeniem przynależnym do samodzielnego lokalu albo po prostu może stanowić samodzielny lokal przeznaczony na inne cele niż mieszkalne. Trzeba podkreślić, że inny status prawny będą miały garaże i miejsca postojowe w budynkach wybudowanych jeszcze parę lat temu a inny w nowopowstałych budynkach.

Lokal a pomieszczenie przynależne

Do lokalu mogą przynależeć jako jego części składowe pomieszczenia, które nie są do niego bezpośrednio przyległe lub leżą w granicach nieruchomości gruntowej poza budynkiem, w którym wyodrębniono dany lokal - w szczególności piwnica, strych, komórka czy garaż - nazywane są one pomieszczeniami przynależnymi.

Dysponowanie odrębną własnością lokalu

Odrębna własność lokalu jest najpełniejszym prawem do władania nieruchomością lokalową. Umożliwia właścicielowi dokonywanie dowolnych rozporządzeń prawem własności za życia, jak również na wypadek śmierci.

Wynajem lokalu

Wynajem lokalu mieszkalnego na cele mieszkaniowe nie wymaga żadnych ustaleń czy zgód. Inaczej jest w przypadku gdy lokal mieszkalny chcemy wynająć na biuro czy gabinet lekarski. Warto pamiętać aby odpowiednio zabezpieczyć swoje interesy w umowie najmu.

Zmniejszenie wartości nieruchomości w wyniku uchwalenia planu zagospodarowania przestrzennego

Plan zagospodarowania przestrzennego stanowi podstawowy instrument regulujący przeznaczenie oraz sposób zagospodarowania terenów w gminie. Przy jego sporządzaniu powinno się uwzględniać zarówno interes publiczny jak i prywatny. Na danym terenie objętych planem może zostać ograniczona lub nawet zabroniona możliwość zabudowy.

Czy opłaty eksploatacyjne przekazywane przez najemcę podlegają opodatkowaniu?

Wynajmujesz mieszkanie i zastanawiasz się, czy opłaty eksploatacyjne przekazywane przez najemcę podlegają opodatkowaniu? Na to pytanie, dnia 17 lutego 2010 r. udzielił odpowiedzi Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wydając interpretację indywidualną przepisów prawa podatkowegow sprawie dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Prawo do piwnicy przy wykupie lokalu spółdzielczego

Po wykupie lokalu spółdzielczego mogą do niego przynależeć, jako jego części składowe, pomieszczenia przynależne takie jak piwnica, strych, komórka czy garaż, choćby nawet do niego bezpośrednio nie przylegały lub były położone w granicach nieruchomości gruntowej poza budynkiem, w którym wyodrębniono dany lokal. Największe kontrowersje prawne budziły piwnice z których dotychczas korzystali spółdzielcy.

Pielęgnacja roślin podczas urlopu

Nie masz co zrobić ze swoimi zielonymi podopiecznymi podczas urlopu? Boisz się, że mogą zwiędnąć podczas Twojej nieobecności z powodu braku wody? Wcale nie musi tak być! Zobacz, jak możesz je zabezpieczyć przed utratą wilgoci na czas swojego wyjazdu.

Szkodniki dręczące rośliny doniczkowe

Jeśli z Twoimi kwiatkami dzieje się coś niedobrego – np. więdną im liście lub pojawiają się na nich wysuszone plamy, to znaczy, że mogły zostać zaatakowane przez szkodniki. Drobne owady mogą okazać się bardzo uciążliwe w zwalczaniu. Sprawdź, jak je rozpoznać i jak skutecznie pokonać!

Niedozwolone zapisy umowne (klauzule abuzywne)

W lutym i w marcu 2010 r. Sąd Okręgowy – Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Warszawie wydał kolejne wyroki w przedmiocie niedozwolonych zapisów w umowach deweloperskich, uznając je za niedopuszczalne, a więc nadając im charakter klauzul abuzywnych.

Kraty w oknach lub zabudowa balkonu w spółdzielni

Większość robót związanych z remontem i modernizacją w swoim mieszkaniu możemy przeprowadzić bez żadnych zezwoleń. Tylko na wykonanie niektórych prac musimy starać się o zezwolenie spółdzielni, wspólnoty mieszkaniowej, a nawet organu architektoniczno-budowlanego – dotyczy to m.in. montażu krat czy zabudowy balkonów i loggi.

Zamiana lokali spółdzielczych

Zamiana lokali spółdzielczych cieszyła się większą popularnością przed rokiem 1990, jednakże obecnie także jest możliwa i czasami stosowana. Procedura zamiany jest różna, zależnie od tego czy dotyczy lokali spółdzielczych własnościowych czy lokatorskich oraz czy jest dokonywana w ramach jednej spółdzielni czy dotyczy lokali w różnych spółdzielniach.

REKLAMA