Czy wiesz jaką kamerkę internetową kupić?
REKLAMA
REKLAMA
Współczesne modele notebooków w większości posiadają już wbudowaną kamerę. Jeśli jednak nasz komputer jej nie posiada warto pomyśleć o dokupieniu takiego urządzenia. Wideorozmowy to inny wymiar komunikacji niż rozmowa tekstowa, a za pomocą kamerki możemy przecież nagrywać również krótkie filmiki na YouTube. Wybierając kamerę internetową pod uwagę musimy brać oczywiście nasz budżet, oraz kilka podstawowych parametrów technicznych.
REKLAMA
Regulacja ostrościTo jedne z najważniejszych parametrów naszej kamerki. Najtańsze modele musimy regulować ręcznie (za pomocą pierścienia na obudowie). Jest to niezbyt wygodne i ogranicza zastosowania naszego sprzętu. Nieco doższe kamery internetowe wyposażone są w obiektyw z autofokusem, który automatycznie ustawia ostrość na obiekt znajdujący się w centrum kadru.. Na rynku dostępne są również kamery bez regulacji ostrości (focus free), które standardowo dysponują dużą głębią ostrości obejmująca cały kadr. Takie kamerki doskonale sprawdzają się w wiedeorozmowach. .
REKLAMA
RozdzielczośćObecnie dobra kamera powinna obsługiwać rozdzielczość minimum 640x480 pikseli. Taka jakośc rejestracji wystarcza w zupełności do wideokonferencji. Jeśli jednak nasza kamerka ma posłużyć do nagrywania amatorskich filmów lepiej zainwestować w lepszy sprzęt (na przykład 960x720 pikseli). Pamiętajmy przy tym, że im wyższa rozdzielczość tym większe wymagania odnośnie komputera i łącza internetowego.
Zwróćmy też uwagę, czy producent podaje rzeczywistą rozdzielczość wynikającą z zastosowanej matrycy, czy wartość interpolowaną (sztucznie powiększaną programowo). Uważajmy również na oszustwa niektórych producentów podających wartość interpolowaną a nie rzeczywistą. Na przykład kamera rejestrująca wideo w rozdzielczości 1600x1200 pikseli powinna mieć matrycę składającą się z 2 milionów pikseli (1600 x 1200 = 1 920 000). To samo dotyczy zdjęć - często na pudełkach kamer internetowych znajdziemy informację o możliwości wykonywania na przykład 5MP fotek, przy czym rozdzielczość matrycy wynosi zaledwie 1,2 MP. Nie dajmy się więc nabrać na te marketingowe wartości.
Płynność wideoKamera powinna rejestrować wideo w tempie 30 klatek na sekundę. Jeśli producent zapewnia takie informacje przyjrzyjmy się płynności w zależności od ustawionej rozdzielczości. Wiele kamer przy rozdzielczości 1600x1200 oferuje szybkość 10 klatek na sekundę a to bez względu na odbiorcę nie będzie wyglądało dobrze.
Mocowanie i przewódWiększość kamer na rynku wyposażona jest w uniwersalne uchwyty mocujące, umożliwiające zarówno postawienie urządzenia na biurku, jak i zamontowanie na monitorze LCD za pomocą specjalnych chwytaków. Klipsy mocujące powinny być z dobrej jakości plastiku. Co do przewodu to ważne aby był elastyczny i stosunkowo długi ( zawsze lepiej za długi niż za krótki).
OprogramowaniePamiętajmy, że równie ważne jak sprzęt jest oprogramowanie naszej kamerki. Dołączone aplikacje warto sprawdzić pod kątem funkcjonalności. Niektóre pozwalają tylko na nagrywanie i robienie fotek. Te lepsze umożliwiają edycję filmu, dodawanie tła i innych efektów.
Dodatkowe paramtery:Kupując kamerę warto zwrócić uwagę na to czy ma wbudowany mikrofon, kamera bez niego powinna zostać skreślona już na starcie. Druga kwestia to zdjęcia – sprawdźmy czy nasza kamera posiada taką możliwość i w jakiej rzeczywistej rozdzielczości fotografuje. Droższe modele często mają opcję automatycznego śledzenia twarzy – jeśli uznamy, że nam się przyda warto dopłacić te kilkadziesiąt złotych.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA