Baterie czy akumulatorki?
REKLAMA
Rozmiar.
Kupując po raz pierwszy baterie lub akumulatory do naszych urządzeń sprawdźmy dobrze rozmiar akceptowanych przez nie ogniw. Informacje taką znajdziemy najczęściej na opakowaniu lub obudowie sprzętu . Choć rozmiarów baterii jest naprawdę dużo to do najpopularniejszych należąAA (oznaczane również jako R6) - zwane potocznie paluszkami cylindrycznymiAAA (R03) - zmniejszona wersja AA, nazywana często małym paluszkiem,C (R14) oraz D (R20) - stosowane głównie w radioodbiornikach.Uwaga! Przed oznaczeniami R6, R03, R14 i R20 występuje zwykle litera informująca o technologii wykonania. Np. L – alkaiczne.
REKLAMA
Co wybrać?
Dobre pytanie – czy lepiej kupować częściej, a taniej czy raz a dobrze. To zależy od ich przeznaczenia, przyjrzyjmy się poszczególnym ogniwom i zobaczmy do jakich urządzeń nadają się najlepiej.
REKLAMA
BaterieKupujemy je w stanie naładowanym i po rozładowaniu utylizujemy (nie nadają się do ponownego ładowania). Paluszki charakteryzują się napięciem 1,5 V. Są one stosunkowo tanie, i co najważniejsze samoczynnie tracą energię. Idealnie nadają się więc do rzadko używanych urządzeń tj. piloty, klawiatury i myszy komputerowe, kalkulatory, latarki, radia, zabawki i zegary.
AkumulatoryNie różnią się wyglądem od zwykłych baterii. Posiadają jednak jedną zasadniczą cechę – możemy je wielokrotnie ładować. Ogniwa te sprzedawane są w stanie rozładowanym. Napięcie akumulatorków to 1,2 V więc przed warto sprawdzić czy nadają się do naszego urządzenia.
Akumulatory to najlepsze i najtańsze rozwiązanie w często używanym, prądożernym sprzęcie. Do tej grupy z pewnością należą cyfrowe aparaty fotograficzne czy odtwarzacze Mp3. W przeciwieństwie do baterii akumulatory bardzo szybko tracą energię używanie ich w pilotach zupełnie mija się z celem. Akumulator niestety nie jest wieczny i większość tego typu ogniw należy wymienić po około 500 cyklach (nadałowanie-rozładowanie).
REKLAMA
Ostatnio dzięki postępowi w technologii produkcji udało się wyprodukować akumulatory o zmniejszonym procesie samo rozładowania. Charakteryzują się niestety niższą pojemnością niż zwykłe akumulatory, możemy ich jednak używać w pilotach i innych tego typu urządzeniach. Jako że nowe akumulatory mają dwukrotnie większą żywotność zapłacimy za nie więcej niż za modele tradycyjne.
Niklowo-kadmowe czy wodorowe ?Ostatni dylemat to technologia w jakiej wykonane będą nasze ogniwa. Wśród zwykłych baterii spotkamy zarówno zwykłe (cynkowo-węglowe) jak i alkaiczne oraz litowe. Akumulatory z kolei wykonane są w technologii Ni-Cd (niklowo-kadmowe) oraz nowsze Ni-MH (niklowo-wodorkowe).
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA