Czy wiesz jak podkręcić procesor?
REKLAMA
Wydajność procesora zależy od wielu czynników,pamiętajmy że jest to delikatne i skomplikowane urządzenie, łatwo spalić kilka podzespołów i w rezultacie zniszczyć procesor, którego nie obejmie już gwarancja.
REKLAMA
Overclocking zdecydowanie jest więc dedykowany bardzie zaawansowanym użytkownikom. Wydajność procesora można zwiększyć na kilka sposobów. Niezbędne są programy diagnostyczne, które będą czuwać abyśmy nie zniszczyli naszego cennego sprzętu. Polecamy programy tj. Core Temp i CPU-Z , które poinformują nas o aktualnej temperaturze procesora, oraz zdradzą jego dokładne parametry.
REKLAMA
Do podkręcania procesora nie potrzebujemy żadnej aplikacji – wystarczy nam stary poczciwy BIOS. Aby go włączyć klikamy podczas uruchamiana Delete ( są biosy które włącza się również przyciskami funkcyjnymi np. F2). Następnie w zależności od tego jaki mamy BIOS musimy odnaleźć zakładkę odpowiadającą za procesor i jego ustawienia.
Podkręcić procesor możemy zazwyczaj na dwa sposoby. Albo poprzez zwiększenie mnożnika, jeśli taka opcja jest odblokowana w naszym procesorze ( tu często należy procesor wyjąć i pobawić się w zworkami) albo poprzez zwiększenie szyby, co jest łatwiejsze i popularniejsze gdyż wydajność procesora jest właśnie w dużym stopniu od tego zależy. BIOS jest zazwyczaj po angielsku musimy więc znaleźć linijkę z FSB Frequency.
W zależności od wartości jaką tam znajdziemy, powinniśmy ją na własną odpowiedzialność zwiększać. Jednak warto to robić stopniowo co 10-20Mhz za każdym razem zapisując dane i sprawdzając efekt podwyższenia (temperaturę).
Gdy częstotliwość takowania zegara została znacznie podwyższona należy programem Core Temp sprawdzić czy temperatura procesora jest na odpowiednim poziomie. Dopiero gdy wszystkie dane otrzymane z programów diagnostycznych będą ok. to możemy uznać nasze podkręcanie za zakończyło się sukcesem. Jeśli w naszym procesorze należy zmienić również wartość napięcia polecamy poczytanie fachowej literatury na temat overclockingu.
Pamiętajmy, że wyższa temperatura procesora oznacza jego szybsza eksploatację, najlepiej więc pomyśleć o dodatkowym chłodzeniu. Wszystkie operacje wykonuj z głową i pamiętaj, że jedynie Ty ponosisz odpowiedzialność za ewentualne niepowodzenie całej operacji.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.