REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ogród wiosną

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kiedy ciąć lawendę? Jak to zrobić?

W wielu polskich ogrodach mamy posadzone krzaczki lawendy. Czy wiemy jak je przycinać i kiedy powinniśmy to zrobić? Jak ciąć lawendę na wiosnę?

Kiedy przycinać budleję Davida na wiosnę? I jak?

Jak i kiedy trzeba przyciąć na wiosnę budleję Davida? Czy budleję można ciąć tylko wiosną?

W lutym 2024 r. przycinasz jabłonie, grusze, orzechy, porzeczki, agrest. Co z czereśnią, wiśnią, śliwą? I forsycją? Mogę bielić?

Jakie rośliny przycinasz w lutym 2024 r. w ogrodzie? Czego nie wolno Ci przyciąć? Czy możesz jeszcze pobielić drzewka w Twoim ogrodzie?

Poradnik: prace w ogrodzie po zimie

Wiosna to czas wzmożonej pracy każdego ogrodnika. Jeśli latem chcemy cieszyć się pięknym ogrodem, po zimie ogród musimy do skrupulatnie uporządkować. Podpowiadamy, jakich prac nie można przeoczyć oraz w jaki sposób dbać o rośliny i trawniki.

REKLAMA

Trawnik z rolki czy z wysiewu?

Mając do wyboru wysiewanie trawnika lub układanie go z rolki, musimy wziąć pod uwagę wiele czynników takich, jak na przykład ukształtowanie terenu. Kiedy warto zainwestować w darń rolowaną, a kiedy lepiej wysiać trawę? Przed podjęciem decyzji przeczytaj nasz krótki przewodnik.

Oczko wodne na wiosnę

Wiosną powinniśmy pomyśleć o oczku wodnym w naszym ogrodzie. Wraz z nadejściem wiosny należy oczyścić jego brzegi, poprzycinać rośliny wodne i te, które rosną w pobliżu oczka, a także ponownie uruchomić filtry oczyszczające wodę. Takie zabiegi sprawią, że będziemy się cieszyć ładnie wyglądającym oczkiem wodnym od początku wiosny aż do późnej jesieni. Podpowiadamy jak zadbać o oczko wodne na wiosnę.

Wiosenne prace w ogrodzie – trawnik

Wiosna to czas, kiedy powinniśmy pomyśleć o naszym ogrodzie. Ściągnięcie osłon z roślin zabezpieczonych na zimę, wysiew pierwszych warzyw, przycięcie Róż i oczyszczenie bylin to tylko niektóre prace, które należy wykonać. Warto pamiętać także o trawniku – usuwamy filc, nawozimy i przycinamy trawę. Podpowiadamy jak pielęgnować trawnik wiosną.

Wiosenne porządki w ogrodzie

Wiosna to moment, kiedy powinniśmy pomyśleć o uporządkowaniu naszego ogrodu i przygotowaniu go na lato. Teraz należy wykonać odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne, oczyścić ogród ze śmieci, które zgromadziły się tam w trakcie zimy, a także poddać konserwacji meble ogrodowe, tarasy czy powierzchnie ścieżek. Podpowiadamy jak szybko i sprawnie przeprowadzić wiosenne porządki w naszym ogrodzie.

REKLAMA

Róże – pielęgnacja wiosną

Wiosenna pielęgnacja Róż opiera się przede wszystkim na przycięciu krzewów. Róże, w zależności od odmiany, przycinamy na różnej wysokości. Istotne jest również zasilanie roślin nawozami organicznymi. Oprócz nawozów organicznych do pielęgnacji Róż możemy wykorzystać także nawozy mineralne przeznaczone specjalnie do tego typu krzewów. Podpowiadamy jak odpowiednio pielęgnować Róże na wiosnę.

Rozmnażanie bylin wiosną

Rozmnażanie bylin powinniśmy przeprowadzić wraz z nadejściem wiosny. Ta pora roku to najlepszy moment na rozmnożenie bylin poprzez podział i tym samym na odmłodzenie naszych kwiatów. Zabieg ten jest szczególnie istotny wtedy, gdy zauważymy, że rośliny coraz wolniej rosną i słabiej kwitną. Podpowiadamy jak rozmnożyć byliny na wiosnę.

Ogród – pielęgnacja w marcu

Marzec to miesiąc kojarzony przede wszystkim z nadejściem wiosny – przyroda wówczas budzi się do życia. Ze względu na to powinniśmy pomyśleć o swoich ogrodach. Odkrywamy grządki, przekopujemy je, sadzimy nowe rośliny, przycinamy krzewy i drzewa. Nie zapominajmy także o ogródkach warzywnych. Podpowiadamy jak pielęgnować ogród w marcu.

Rośliny kwitnące wiosną

Rośliny kwitnące wiosną to m.in.: Śnieżyczki przebiśniegi, Przylaszczki pospolite, Śnieżyce wiosenne, Ranniki zimowe – rośliny te zakwitają już w lutym. W marcu możemy cieszyć się kwiatami Śnieżników, Kosaćców i Pierwiosnków. Podpowiadamy jakie kwiaty kwitną w czasie przedwiośnia i na początku wiosny.

Śniedek baldaszkowaty (Ornithogalum umbellatum) – kwiat wiosenny

Śniedek baldaszkowaty to roślina, która zakwita pod koniec kwietnia i cieszy nas swoimi efektownymi kwiatami aż do końca maja. Jego gwiaździste, białe, zebrane w wiechy kwiaty otwierają się i zamykają w ciągu dnia. Śniedki bardzo ładnie wyglądają na obrzeżach rabat ze względu na to, że należą do dość niskich roślin. Pamiętajmy – Śniedki nie są mrozoodporne. Podpowiadamy jak hodować Śniedki we własnym ogrodzie.

Sasanki – wiosenne kwiaty

Sasanki (Pulsatilla) to jedne z pierwszych roślin, które zakwitają wraz z nadejściem wiosny. Ich duże, dzwonkowate, jasnofioletowe kwiaty zdobią nasz ogród na przełomie marca i kwietnia. Do najpopularniejszych odmian Sasanki zaliczamy Sasankę otwartą, Sasankę łąkową, a także Sasankę zwyczajną. Podpowiadamy jak uprawiać te wiosenne kwiaty w swoim ogrodzie.

Galtonia Candicans – roślina na wiosnę

Galtonia, popularnie nazywana letnim Hiacyntem, nie należy do roślin często hodowanych w naszym kraju. Warto jednak poznać jej zalety. Jedną z nich są niewątpliwie drobne, białe kwiaty , które porastają długie – osiągające nawet 1 m wysokości – pędy. Galtonię warto uprawiać w swoim ogrodzie także ze względu na jej słodkawy, bardzo przyjemny zapach. Podpowiadamy jak pielęgnować Galtonię.

Rośliny do sadzenia w marcu

Roślin, które sadzimy w marcu jest wiele. Róże, Lilie, Nagietki, Chabry, Stokrotki to tylko niektóre z kwiatów, które powinniśmy posadzić wiosną.

Wiosenne prace w ogrodzie – byliny i rośliny jednoroczne

Wiosenne prace w ogrodzie to nie tylko przycinanie, nawożenie czy odsłanianie z zimowych osłon drzew i krzewów, lecz także prace związane z bylinami lub roślinami jednorocznymi. Gdy nadejdzie wiosna sprzątamy rabaty, nawozimy rośliny, sadzimy i siejemy nowe. Podpowiadamy jakie prace należy wykonać w ogrodzie wraz z rozpoczęciem wiosny.

Wiosenne prace w ogrodzie – drzewa i krzewy

Wiosenne prace w ogrodzie rozpoczynamy wraz z końcem kalendarzowej zimy. Czasami możemy zacząć je nieco wcześniej, gdy tylko ziemia będzie sucha na tyle, że zdołamy wejść do ogrodu i nie zniszczymy tym samym trawnika oraz rabat kwiatowych. Ściąganie osłon, przycinanie, a także nawożenie, to podstawowe prace, jakie wykonujemy w ogrodzie na wiosnę. Podpowiadamy jak zadbać o ogród wraz z nadejściem wiosny.

Ogród na wiosnę – przewodnik

Wiosenne prace w ogrodzie. Niebawem pierwszy dzień wiosny. Jakie prace w ogrodzie będziemy musieli wykonać i jak zabrać się do pracy? Podpowiadamy jak rozpocząć przygotowania do prac ogrodniczych na wiosnę.

Jak stworzyć wiosenną łąkę?

Wiosenna łąka jest kompromisem pomiędzy trawnikiem a całoroczną łąką. Po nacieszeniu się kwiatami z wiosennej łąki, pod koniec czerwca albo na początku lipca zaczynamy kosić rośliny regularnie zyskując przestrzeń na zabawy dla dzieci i gry sportowe.

Jak zapobiegać rozwojowi chorób i szkodników wiosną?

Rośliny posadzone w niekorzystnych dla siebie warunkach i nie pielęgnowane są słabsze i bardziej podatne na wszelkie choroby i ataki szkodników. Wczesną wiosną nie powinniśmy zapomnieć o profilaktycznych zabiegach, które mogą znacznie ograniczyć występowanie chorób i szkodników iglastych i liściastych roślin ogrodowych.

Odnów swój ogród na wiosnę

Za oknami wiosna, dlatego najwyższy czas, żeby odświeżyć nie tylko swoje mieszkanie, ale i zniszczony po mroźnej zimie ogród. Pamiętajmy, że ogród jest wizytówką całego domu. Odpowiednio urządzony i zaprojektowany ogród stanowi ozdobę i przyjemne miejsce do wypoczynku.

Jak zadbać o taras na wiosnę?

W czasie wiosennych porządków powinniśmy poświęcić również chwilę na wyczyszczenie drewnianego tarasu. Działanie czynników atmosferycznych sprawia, że traci on swój naturalny kolor. Żeby jednak taras odzyskał swój dawny blask po zimie warto zająć się jego konserwacją. Czasami wystarczy umyć go dokładnie myjką ciśnieniową. Jeśli chcemy zrobić coś więcej to przed kolejnym zabiegiem powinniśmy zaczekać jeden dzień, tak żeby drewno miało szansę wyschnąć. Następnie najlepiej jest go zaolejować. Te proste zabiegi sprawią, że będziemy mogli cieszyć się, dobrze wyglądającym tarasem, przez długi czas.

Czy wiesz jak przygotować kwiaty do wiosny?

Marzec to najlepszy miesiąc, by przygotować byliny, rośliny jednoroczne i dwuletnie do wiosny. Oto lista prac jakie trzeba wykonać w marcu w ogrodzie.

Marzec w ogrodzie. Od czego zacząć?

W marcu zaczynamy coraz częściej spoglądać w kierunku ogrodu. Jest coraz cieplej i można już zacząć myśleć o pierwszych pracach ogrodowych. O czym nie możemy zapomnieć?

Wiosenne cięcie: poradnik


Jedną z pierwszych czynności, jaką powinniśmy się zająć podczas witania wiosny w naszym ogrodzie jest przycięcie drzew i krzewów. Przycinanie roślin ma na celu ułatwienie im dostępu do światła i powietrza, które jak wiadomo jest im potrzebne do prawidłowego wzrostu oraz kwitnienia. O czym warto pamiętać?

Jakie rośliny posadzić wiosną?

Jakie rośliny posadzić wiosną? Np. drzewa i krzewy z gołym korzeniem. Wiosną możemy posadzić także zimozielone krzewy i takie rośliny, które trudniej regenerują system korzeniowy. Radzimy, które krzewy należy posadzić w okresie od początku marca do połowy kwietnia.

Czy wiesz jak prześwietlić krzewy kwitnące wiosna?

Wiele krzewów kwitnących wiosną cechuje się krótką żywotnością. Ich pędy szybko się starzeją – po 4 -5 latach mogą przestać kwitnąć. Rośliny nieustannie regenerują się i co roku wypuszczają nowe długie pędy.

REKLAMA