REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nawożenie roślin

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kompost. Wszystko co trzeba o nim wiedzieć

Kompost to naturalny nawóz organiczny ulepszający glebę i podnoszący jej jakość. Kompost użyźni glebę w ogródku warzywnym i w ogrodzie pod rabatami. Nie musimy wydawać pieniędzy na jego zakup, ponieważ możemy przygotować go samodzielnie we własnym ogrodzie. Dowiedz się, jak i z jakich składników przygotować kompost.

Naturalne środki ulepszania gleby w ogrodzie

Naturalne środki ulepszania gleby w ogrodzie są różne. Glebę w sposób naturalny ogrodzie możemy polepszać na kilka sposobów, za pomocą: kompostu, piachu, torfu, obornika, wapna nawozowego, mączki mineralnej i kompostu liściowego. Wybierz sposób najlepszy dla siebie.

Jak dbać o trawnik latem?

Dbanie o trawnik latem nie musi być trudne. Wystarczy pamiętać o odpowiednim podlewaniu, koszeniu, odchwaszczaniu i nawożeniu. Przeczytaj, jak dbać o trawnik latem.

Nawożenie roślin ogrodowych – sposoby

Nawożenie roślin jest jednym z najważniejszych sposobów ich pielęgnacji. Słaby wzrost roślin, brązowienie igieł lub bladość liści to sygnały, że naszym roślinom doskwiera niedobór składników odżywczych.

REKLAMA

Czyszczenie i pielęgnacja roślin

Czyszczenie i pielęgnacja roślin jest bardzo ważną kwestią. Od tego zależy nie tylko estetyczny wygląd rośliny, lecz także jej zdrowie i prawidłowy rozwój. Utrzymanie liści w czystości pomaga w odpowiednim przepływie substancji odżywczych.

Jesień w ogrodzie

Jesień w ogrodzie, a zwłaszcza wrzesień, to dla ogrodników bardzo pracowity okres. Wygląd naszego ogrodu w przyszłym roku w dużej mierze będzie zależał od tego, jak zajmiemy się nim jesienią.

Węgiel brunatny – ekologiczny i trwały materiał do ściółkowania

Ściółka roślinna w postaci kory sosnowej, żwiru czy barwione zrębki drzewne mają nową konkurencję. Odpowiednio wysortowane preparaty na bazie węgla brunatnego są nowym, ekologicznym materiałem do ściółkowania o wielu zaletach.

Dlaczego Rododendron nie kwitnie?

Początek maja to czas kwitnienia różaneczników i azalii, które razem z magnoliami stanowią wiosenną ogrodową elitę. Zdarza się jednak, że po kilku sezonach różaneczniki kwitną coraz słabiej lub przestają zawiązywać pąki kwiatowe. Jakie mogą być przyczyny słabego kwitnienia rododendronów?

REKLAMA

Jakich warunków potrzebuje Kanna?

Niewiele jest tak dekoracyjnych roślin, jak paciorecznik ogrodowy, czyli popularna kanna. Ozdobne są zarówno okazałe kwiaty kanny, jak i liście roślin tworzących niepowtarzalne, przyciągające wzrok kompozycje ogrodowe. Jak dbać o te efektowne kłączowe byliny?

Jak uprawiać Oleander?

Oleandry są bardzo popularnymi roślinami uprawianymi w doniczkach lub na tarasach. Kwitną obficie i efektownie przez całe lato, mają zimozielone liście ale niestety są wrażliwe na mróz. Najlepiej uprawiać je w donicach w ogrodach zimowych, na werandach i latem wystawiać na zewnątrz.

Jak wyhodować drzewko w warunkach domowych?

Chińskie powiedzenie mówi, że „wyhodować bonsai jest trudniej, niż wychować dziecko”. Drzewko takie wkomponowane w miniaturowy krajobraz, było obiektem medytacji buddyjskich mnichów.

Jak dbać o skrzydłokwiat?


Spathiphyllum w naturalnym środowisku rośnie na obszarach tropikalnych Ameryki Środkowej i Południowej. Jego nazwa łączy się z kształtem kwiatostanu. Charakteryzuje się grubymi, mięsistymi, zielonymi liśćmi oraz długim, pędem kwiatowym zakończonym kolbą nasienną, otoczoną białą lub kremową pochwą. Warto mieć go w mieszkaniu, ponieważ oczyszcza on powietrze z toksycznych substancji.

Co dolega mojej roślinie?

Zdarza się, że mimo troskliwej i starannej pielęgnacji roślina nie chce rosnąć. Wiotczeje, pokrywa się plamami i traci swój piękny wygląd, a my nie wiemy jak jej pomóc. Warto znać pewne zasady pielęgnacji roślin w danej sytuacji. Im szybciej zareagujemy i zadziałamy, tym łatwiej rozwiążemy dany problem.

Kwiaty doniczkowe dla każdego


Mogłoby się wydawać, że wybór roślin do mieszkania jest sprawą bardzo prostą. Denerwujemy się, kiedy roślina, mimo naszych starań i pielęgnacji, z niewiadomych powodów choruje. Ale jest na to rada. Dla początkujących i zapracowanych ogrodników, warto wybierać rośliny mało wymagające, które są odporne na słabe warunki środowiska, w którym żyją. Jednocześnie rośliny te są niezwykle dekoracyjne i sprawiają, że nasz dom czy mieszkanie staje się bardziej przytulne. Istnieją rośliny, które nie podlewane nawet przez kilka tygodni bez problemu przetrwają. Nie wymagają systematycznego nawożenia, ani częstego podlewania.

Jak pielęgnować kliwie (Clivia) przez cały rok?

Kliwia (Clivia) zachwyca swoją urodą od wielu lat. Pochodzi z południowej Afryki i obejmuje trzy gatunki: Clivia miniata – kliwia pomarańczowa, Clivia nobilis – kliwia szlachetna, która zachwyca swoimi kwiatami w kolorze łososiowym, oraz Clivia gardenii – o żółto – pomarańczowych kwiatach.

Jak zbudować kompostownik ogrodowy?

Wraz z wiosną przyszedł okres prac ogrodowych. Dobra pielęgnacja roślin to nie tylko podlewanie i pielenie, ale także zapewnienie im odpowiednio użyźnionego podłoża. Gotowy nawóz możemy kupić w większości sklepów ogrodniczych. Innym rozwiązaniem jest stworzenie własnego nawozu przy pomocy własnoręcznie wybudowanego kompostownika. Dobrze wykonany kompostownik powinien chronić nawóz przed wiatrem i wysuszeniem.

Aglaonema (Aglaonema)


Jej naturalnym siedliskiem są nizinne lasy równikowe południowo-wschodniej Azji. Aglaonema charakteryzuje się atrakcyjnym ulistnieniem w plamiaste wzory. Zwykle są one koloru zielonego, szarozielonego, srebrzystego lub bladożółtego. Aglanomena osiąga wysokość od 60 do 120 cm i ma taką samą rozłożystość. Najpopularniejszą odmianą Aglaonemy jest Silver Queen. Aglaonemę można umieszczać w ciemniejszych częściach pomieszczeń, tam gdzie innym roślinom mógłby doskwierać niedostatek światła. Aglaonema nie kwitnie i jest łatwa w uprawie.

Aeonium (Aeonium)

Należy do rodziny gruboszowatych. Wśród jego odmian wyróżnia się dwie charakterystyczne formy: formę drzewka na cienkich, łukowatych gałązkach zakończonych rozetą liści (np. aeonium arboreum) oraz formę niską, złożoną ze zwartych rozet rzadko wystających ponad 10 cm nad doniczką (np. aeonium tabuliforme). W postaci drzewka, może osiągnąć wysokość do 200 cm i rozłożystość od 45 do 200 cm. Aeonium można uformować na podobieństwo bonsai.
Kwitnie żółtym kwiatem na wiosnę. Przy bliższym kontakcie czuć jej nieprzyjemny zapach. Roślina łatwa w uprawie.

Konwalia (Convallaria)

Konwalia to polski gatunek, choć dziko rośnie też w Azji i w Ameryce Północnej. Konwalia jest objęta ochroną, a hodowana w domu, zakwita na przełomie zimy i wiosny. Liście Konwalii są podłużne, eliptyczne i ciemnozielone. Konwalia rozrasta się poprzez podziemne kłącza. Jest dość odporna na szkodniki i choroby. Konwalia nie nadaje się do wieloletniego hodowania w doniczce.

Kliwia (Clivia)

Kliwia cynobrowa/pomarańczowa (Clivia miniata) pochodzi z południowej Afryki. Wiosną wytwarza efektowne pomarańczowe lub czerwone kielichowate kwiaty. W sprzyjających warunkach roślina może zakwitnąć ponownie jesienią. Kliwia osiąga wymiary 30–75 cm wysokości i do 30 cm szerokości. Roślina jest dość łatwa w uprawie, jedynie doprowadzenie jej do stanu kwitnienia może być dość problematyczne.

Chryzantema (Chrysantemum)

Zwana również złocieniem. Naturalnie występuje w Chinach, Japonii (jest tam symbolem rodziny cesarskiej), Korei i Mongolii. Jedyną dziko rosnącą w Polsce jest chryzantema Zawadzkiego, którą spotkać można w Pieninach. Złocienie uprawiane są ze względu na obfite i wielobarwne kwitnienie późną jesienią, kiedy większość innych roślin zrzuca kwiaty. Z tego właśnie względu, są tak popularne do ozdabiania grobów w dniu Wszystkich Zmarłych. Chryzantema osiąga wysokość 35–150 cm i rozłożystość 35–100 cm. Jest dość łatwa w uprawie. Ponadto jest często wykorzystywana do rabat, doniczek i jako kwiat cięty.

Nawożenie kwiatów w mieszkaniu

Obecnie na rynku jest cała gama nawozów i odżywek dla roślin doniczkowych. Możemy wybierać spośród nawozów płynnych, w postaci pałeczek, czy tabletek umieszczanych w podłożu. Niezależnie jaką formę dokarmiania wybierzemy należy to robić umiejętnie.

Kiedy i jak zaczynamy nawozić rośliny w ogrodzie?

Aby rośliny przyswoiły optymalną dawkę niezbędnych składników, bardzo ważne jest właściwe zastosowanie nawozów. Jednak zastosowanie ich w nieodpowiednim terminie i przy niekorzystnej pogodzie może zupełnie mijać się z celem. Wczesną wiosną gdy tylko rozmarznie ziemia wszystkie rośliny zasilamy nawozami o zwiększonej dawce azotu.

REKLAMA