REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ogród

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak pielęgnować hortensję bukietową?

Hortensja bukietowa, nazywana też hortensją wiechowatą, kwitnie pod koniec lata. Dzięki temu może być okazałą dekoracją ogrodowych zakątków w czasie, gdy większość ozdobnych krzewów już przekwitła. Hortensja bukietowa w odróżnieniu od hortensji ogrodowej jest bardziej wytrzymała na mróz i kwitnie na pędach tegorocznych. Jakich warunków wymaga hortensja bukietowa?

Grusza wierzbolistna – gruszki na wierzbie w ogrodzie

Grusza wierzbolistna – przysłowiowe, niemożliwe do pogodzenia wyrastanie gruszek na wierzbie jest jednak możliwe. Wszystko dzięki ozdobnemu gatunkowi gruszy, która do złudzenia przypomina wierzbę. Grusza wierzbolistna jest najczęściej rozłożystym krzewem lub niskim drzewem. Zmieści się w prawie każdym ogrodzie, a jej uprawa nie sprawi nam większych problemów.

Miłorząb dwuklapowy (Ginkgo biloba L.)

Miłorząb dwuklapowy – to niezwykłe drzewo potrafi żyć nawet do 2000 lat i jest nazywane żywą skamieliną. Jest oryginalne o każdej porze roku, a jego lecznicze właściwości są znane od wieków. Miłorzęby są odporne na choroby, szkodniki, zanieczyszczenie środowiska oraz na mróz i upały. Mogą rosnąć zarówno w ogrodach prywatnych, jak i w zieleni miejskiej. W kulturach Japonii, Chin i Korei miłorząb jest świętym drzewem, opiekunem zdrowia, symbolem długowieczności i odporności na niesprzyjające warunki. Czy uprawa miłorzębu jest trudna?

Dlaczego ognik nie owocuje?

Ogniki to krzewy sadzone na rabatach, w żywopłotach lub przy ścianach budynków. Ogniki są najpiękniejsze jesienią, kiedy obsypują się kolorowymi owocami przypominającymi jarzębinę . Zależnie od odmiany owoce mogą być żółte, pomarańczowe lub czerwone. Zdarza się jednak, że krzewy słabo kwitną i nie owocują tracąc swój jesienny urok. Jakie mogą być tego przyczyny?

REKLAMA

Czy można założyć trawnik we wrześniu?

Najczęściej zakładamy trawniki wiosną aby móc jak najszybciej cieszyć się zielenią trawy wokół domu. Czasem jednak przedłużają się prace związane z wykańczaniem domu lub zakładaniem ogrodu i dopiero pod koniec lata możemy się zabrać za założenie trawnika. Czy można założyć trawnik we wrześniu?

Jesień – nawożenie roślin ogrodowych

Jakich składników rośliny potrzebują jesienią? Pod koniec lata większość roślin ogrodowych kończy już przyrost części nadziemnej. Z tego względu od końca sierpnia nie nawozimy już roślin nawozami azotowymi, gdyż zbyt długie stosowanie tych nawozów nie pozwoli roślinom przygotować się do zimy. Nie oznacza to jednak, że nie trzeba w ogóle nawozić roślin jesienią.

Co posadzić za ogrodzeniem?

Bardzo często zdarza się, że za płotem mamy jeszcze pas zieleni przy chodniku lub ulicy, na którym chcielibyśmy mieć coś więcej niż trawnik. Bliskość ulicy i ograniczone możliwość pielęgnacji sprawiają, ze rośliny, które posadzimy za ogrodzeniem muszą być odporne na ekstremalne warunki zarówno latem, jak i zimą. Jakie wybrać rośliny aby były odporne i dekoracyjne?

Warzywa jesienne

Jesień to wyjątkowy czas, kiedy mamy dostęp do wielu charakterystycznych dla tego okresu warzyw. Dynie, cukinie, patisony to tylko część warzyw, z których możemy przyrządzać różnego rodzaju przetwory i dania.

REKLAMA

Wrzos – krzewinka jesieni

Wrzos – krzewinka kojarząca się z jesienią. Jeśli posadzony przez nas wrzos utworzy małe wrzosowisko, drobne i kolorowe kwiaty wrzosu sprawią, że nasz ogród będzie piękny nawet pod koniec października.

Ogród ekologiczny – vademecum

Ogród ekologiczny to nowy trend w ogrodnictwie. Szklarnie, ogródki warzywne i ziołowe, kompostowniki i pomieszczenia gospodarcze to części składowe ogrodów ekologicznych. Jak sprawić aby nasz ogród stał się ogrodem ekologicznym?

Projektowanie ogrodów – vademecum

Projekt to podstawa do stworzenia wymarzonego ogrodu. W zależności od tego czy marzymy o ogrodzie w stylu angielskim, japońskim czy francuskim musimy pomyśleć o różnym rozmieszczeniu roślin i elementów małej architektury w naszym ogrodzie.

Wyposażenie ogrodu – vademecum

Ogród to nie tylko rośliny i trawnik, lecz także wyposażenie takie jak meble ogrodowe, grill czy domki na narzędzia ogrodowe. Swój ogród możemy udekorować również rzeźbami czy pergolami, a jeśli jesteśmy miłośnikami ptaków, pomyślmy o karmniku.

Woda w ogrodzie: kompendium

Woda w ogrodzie – baseny, oczka wodne, kaskady, fontanny i instalacje automatycznego nawadniania. Woda w naszym ogrodzie może występować w bardzo różnych formach w zależności od tego, czy marzymy o miejscu do pływania czy o fontannie.

Sadzenie i hodowanie ziół – kompendium

Zioła, które możemy hodować w naszych domach i przydomowych ogródkach to nie tylko ładne dekoracje, lecz także przydatne produkty. Zioła takie jak rozmaryn, rzeżucha, bazylia czy mięta są przede wszystkim źródłem cennych witamin i minerałów.

Pomarańczowe kwiaty – GALERIA

Kliwie, begonie czy róże – pomarańczowe kwiaty, których kolor wygląda ładnie zarówno w środku lata, jak i na początku jesieni. Przedstawiamy najpopularniejsze kwiaty ogrodowe i doniczkowe idealne dla tych, którzy lubią kolor pomarańczowy.

Kwiaty fioletowe – GALERIA

Od krokusów, poprzez tulipany, storczyki, aż do wrzosów – jeśli lubimy kolor fioletowy i uważamy, że będzie pasował do naszego domu czy ogrodu, wybierzmy takie gatunki kwiatów, które możemy kupić w kolorze fioletowym. Fioletowe kwiaty ozdobią nasz ogród od początku wiosny aż do późnej jesieni.

Białe kwiaty – GALERIA

Białe kwiaty będą wyglądać dobrze zarówno na parapecie, jak i w ogrodzie. Hiacynty, storczyki, mieczyki, konwalie, magnolie to jedne z wielu kwiatów, które znajdziemy w kwiaciarniach. Białe kwiaty to nie tylko piękny wygląd, lecz także synonim elegancji – zwłaszcza wówczas, gdy zdobią nasz dom.

Kwiaty różowe – GALERIA

Bergenia, astry, petunie, storczyki i różaneczniki to jedne z wielu gatunków kwiatów, które możemy kupić w różowym kolorze. Różowe kwiaty, podobnie jak czerwone, ożywią nasz ogród nawet podczas szarej i smutnej jesieni.

Żółte kwiaty GALERIA

Żółte kwiaty takie jak pierwiosnki, storczyki, żonkile, begonie, bratki czy chryzantemy świetnie nadają się zarówno na nasze balkony, jak i do naszych ogrodów. W zależności od tego, jakie kwiaty lubimy najbardziej, wybierzmy te spośród żółtych roślin, które będą pasowały do naszego wnętrza czy otoczenia w ogrodzie.

Czerwone rośliny ogrodowe – GALERIA

Czerwone rośliny ogrodowe – mieczyki, berberysy, pigwowce, kamelie, pelargonie. To tylko niektóre z czerwonych roślin, które możemy posadzić w naszym ogrodzie. Czerwone rośliny nie tylko ożywią nasz ogród, lecz także mogą być źródłem zdrowych owoców, którymi będziemy się cieszyć przez całe lato.

Projektowanie ogrodu - GALERIA

Projekt ogrodu powinien obejmować rośliny, alejki, oczka wodne czy stawy i elementy małej architektury. Warto się zastanowić gdzie zbudować posadzkę, na której postawimy meble ogrodowe i jakie miejsce będzie najlepsze do stworzenia skalniaka. Pamiętajmy, że nasz ogród ma być nie tylko piękny, lecz także funkcjonalny.

Basen w ogrodzie - GALERIA

Basen kryty lub odkryty, naziemny lub trwale ulokowany w gruncie – wybierzmy taki, który spełni nasze oczekiwania. Jeśli chcemy, aby basen był nie tylko miejscem do pływania, lecz także do zabawy, zainwestujmy w urządzenia tworzące sztuczne fale, kaskady i gejzery.

Woda w ogrodzie

Woda jest obecna w ogrodzie w różnych formach – jako woda używana do podlewania roślin, woda w stawie czy oczku wodnym, a także jako woda tworząca fontannę lub spływająca po kaskadzie. Woda może sprawić, że ogród stanie się wyjątkowy.

Najpopularniejsze grzyby jadalne

Borowiki, kurki i koźlarze to najpopularniejsze grzyby jadalne. Grzyby dodajemy do zup, sosów, sałatek czy bigosów. Oprócz tego grzyby możemy zjadać same – wystarczy je podsmażyć na maśle. Grzyby są ważnym dodatkiem do dań w wielu kuchniach europejskich, a zwłaszcza w kuchni polskiej.

Zimowity jesienne – sadzenie

Zimowity jesienne są ostatnim kwitnącymi kwiatami wśród roślin bulwiastych i cebulowych przed nadejściem jesiennych chłodów. Zimowity jesienne są bardzo podobne do popularnych krokusów mogą być namiastką wiosny na rabatach przed nastaniem zimy. Zobacz kiedy posadzić cebulki Zimowitów i jakich potrzebują warunków?

Czy wiesz jak zwalczać nornice w ogrodzie?

W Twoim ogrodzie zadomowiły się nornice i nie potrafisz dać sobie z nimi rady? Może tych kilka pomysłów pomoże Ci pozbyć się problemu.

Czy wiesz jak odkazić wodę w studni?

Czyszczenie studni jest zajęciem bardzo pracochłonnym, wymagającym chlorowania. Oto kilka moich wskazówek, dzięki którym woda w studni będzie nadawała się do picia.

Czy wiesz jak dbać o narzędzia ogrodnicze?

Od wiosny do późnej jesieni  w pracach ogrodowych niemal codziennie używamy różnych narzędzi ogrodniczych. Po skończonej pracy nie zawsze mamy czas i ochotę, żeby je odpowiednio oczyścić i zabezpieczyć. Jeśli jednak chcemy, żeby służyły nam przez wiele lat, musimy szczególnie zadbać o nie po sezonie.

Mrówki w ogrodzie

Mrówki w ogrodzie bywają pożyteczne, lecz czasem mogą wyrządzić szkody. Mrówki są często niezauważane dopóki nie staną się utrapieniem. Co zrobić aby mrówki nie były problemem w naszym ogrodzie?

Winogrono w ogrodzie

Winogrono w ogrodzie może być nie tylko ładnym elementem ozdobnym – pnączem porastającym ściany altanek czy pergole, lecz także rośliną dającą nam pyszne owoce. Przy wybieraniu winogrona do ogrodu musimy pamiętać o kilku zasadach.

Oranżerie ogrodowe

Oranżerie ogrodowe, ogrody zimowe, pomarańczarnie – określenia, po których przychodzą na myśl angielskie wiejskie posiadłości sprzed kilku wieków. Oranżerie kojarzą się z luksusem i dużymi posiadłościami na przedmieściach. Czy oranżerie rzeczywiście są elementem dostępnym tylko dla tych, którzy mają duży ogród?

Ogrodzenie z gabionów – galeria

Gabion – sposób na wykorzystanie kamieni w ogrodzie. Obecnie z gabionów tworzy się wiele elementów dekoracyjnych – od mebli ogrodowych, poprzez schody, kończąc na ogrodzeniach. Gabiony nie tylko estetycznie wyglądają, lecz także pełnią inne funkcje.

Meble ogrodowe

Meble ogrodowe to wygoda i funkcjonalność. W zależności od tego, jaki model mebli ogrodowych wybierzemy, możemy stworzyć miejsce idealne na grilla lub taras do relaksu. Przed kupnem zastanówmy się jaką rolę mają spełniać nasze meble ogrodowe.

Domki na narzędzia ogrodowe

Domki na narzędzia ogrodowe to idealne rozwiązanie dla tych, którzy posiadają dużo narzędzi, maszyn czy mebli. W domku na narzędzia możemy schować wszystko, co jest potrzebne do pracy w ogrodzie. Na rynku istnieje wiele różnych domków na narzędzia, dlatego na pewno znajdziemy domek pasujący do naszego ogrodu.

Wysokie rośliny okrywowe

Do wysokich roślin okrywowych należą przede wszystkim krzewy. Mogą stać się schronieniem i stołówką dla ptaków, np. irgi. Sadząc wysokie rośliny okrywowe musimy pamiętać, że ze względów kompozycyjnych nie będą się najlepiej prezentowały pod dużymi drzewami. Świetnie natomiast sprawdzą się jako naturalne odgrodzenie części ogrodu spełniających różne funkcje np. części warzywnej od kwiatowej. Jeśli mamy do obsadzenia stok, najniższe rośliny powinny znaleźć się u jego podnóża, średnie nieco wyżej a najwyższe na jego szczycie.

Jak stworzyć wiosenną łąkę?

Wiosenna łąka jest kompromisem pomiędzy trawnikiem a całoroczną łąką. Po nacieszeniu się kwiatami z wiosennej łąki, pod koniec czerwca albo na początku lipca zaczynamy kosić rośliny regularnie zyskując przestrzeń na zabawy dla dzieci i gry sportowe.

Najpopularniejsze średnie rośliny okrywowe

Rośliny okrywowe w połączeniu mogą tworzyć niezwykłe kompozycje niewymagające dużego nakładu pracy i późniejszej pielęgnacji. Odpowiednio dobrane rośliny okrywowe, mogą cieszyć feerią barw, faktur i kształtów. Przy zakupie roślin okrywowych powinniśmy kierować się również osiąganą przez nie wysokością by stworzyć harmonijną, żywą kompozycję. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze rośliny okrywowe, które osiągają średnią wysokość.

Jak stworzyć łąkę typu preria?

Łąka typu preria jest tworzona na wzór amerykańskiej prerii. Najważniejsze jest dobranie odpowiednich bylin i traw oraz posadzenie ich tak by wyglądały jak najbardziej naturalnie. Łąka typu preria nie wymaga już żadnej pielęgnacji poza ścięciem jej późną zimą lub wczesną wiosną i poza sporadycznym odchwaszczaniem.

Niskie rośliny okrywowe

Rośliny okrywowe bardzo różnią się od siebie, dzięki czemu możemy wybrać takie, które najbardziej będą odpowiadały naszym wymaganiom. Niskie lub wysokie, zimozielone lub nie, trawy czy krzewinki – wybór należy do nas. Poniżej przedstawiamy najniższe popularne rośliny okrywowe.

Atak szkodników w ogrodzie – jak mu zapobiec?

Inwazji szkodników w naszym ogrodzie możemy zapobiec, albo przynajmniej złagodzić jej siłę. Powszechnie wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Nie zapominajmy, że użycie chemicznych środków zwalczania szkodników może obrócić się przeciwko nam. Pamiętajmy – ogród może sobie świetnie poradzić z niewielką ilością szkodników.

Jak wysiać trawę?

Wysianie trawy jest tańszym sposobem niż rozłożenie darni a ostatecznie potrafi być równie estetyczne. Plusem siania jest też to, że możemy wybrać dowolną mieszankę traw. Minusem, że na efekty trzeba dłużej poczekać.

Jak sadzić i pielęgnować rośliny okrywowe?

Rośliny okrywowe świetnie sprawdzą się w miejscach gdzie trawnik mógłby nie zdać egzaminu, np. pod rozłożystymi drzewami. Ten typ gęstego pokrycia jest również mniej wymagający i tańszy w utrzymaniu od trawnika. Z roślin okrywowych można tworzyć przeróżne kompozycje z innymi ogrodowymi roślinami. Rośliny okrywowe mają też swoje minusy – źle znoszą deptanie.

Jak przygotować podłoże pod trawnik?

Piękny i zdrowy trawnik wymaga systematycznych prac pielęgnacyjnych. Najważniejsze jest jednak to jak przygotujemy podłoże pod trawnik. Jest ono bowiem tym, czym fundamenty dla budynku. To już połowa sukcesu. Przygotowanie podłoża pod trawnik wymaga czasu, dlatego powinniśmy zająć się nim stosunkowo wcześnie. Poniżej przedstawiamy jakie czynności należy wykonać by stworzyć podłoże pod nas trawnik.

Jak przekształcić trawnik w łąkę kwietną?

Łąka kwietna – jak ją zrobić? Jeśli mamy do dyspozycji zaniedbany obszar obficie porośnięty chwastami to jesteśmy w szczęśliwej sytuacji. Gorzej jeśli posiadamy zadbany trawnik i postanowiliśmy przekształcić go w łąkę kwietną. Czeka nas bowiem sporo pracy nad wyjałowieniem gleby. Możemy być jednak pewni, że efekt wynagrodzi nam starania a pielęgnacja łąki kwietnej jest niczym w porównaniu do cotygodniowego koszenia trawy.

Jak nawozić trawnik?

Wydaje się, że nawożąc trawnik tylko przysporzymy sobie pracy, bo po takim zabiegu trawa szybciej rośnie i trzeba będzie ją częściej kosić. Nic bardziej mylnego. Po pierwsze częstsze koszenie pobudza roślinę do wytworzenia nowych pędów, a po drugie trawa po nawożeniu będzie zdrowsza, gęstsza i mniej narażona na inwazję chwastów – dzięki nawożeniu trawy oszczędzimy więc czas. Tak jak w innych dziedzinach, tak i tu, lepsza jest prewencja poprzez nawożenie niż ratowanie zaniedbanego trawnika.

Jak kosić trawę?

Koszenie trawy wydaje się czynnością nieskomplikowaną. Niestety często jest jedyną (poza podlewaniem) formą pielęgnacji naszego trawnika. Warto więc poznać kilka zasad koszenia trawy by było ono jak najskuteczniejsze i estetyczne.

Jak stworzyć dziką łąkę?

Dzika łąka jest ukłonem w kierunku lokalnej flory. Dzika łąka to doskonały wybór dla tych, którzy tęsknią za kwiecistymi obszarami. Motyle i pszczoły chętniej będą odwiedzały rośliny, dzięki którym żywią się i rozmnażają od pokoleń. Dzika łąka ponadto nie wymaga zbyt wielu prac pielęgnacyjnych.

Ryby w oczku wodnym

Na trzymanie ryb ozdobnych możemy sobie pozwolić nawet w niewielkim zbiorniku wodnym. Jednak przed zakupem warto się zastanowić dla ilu ryb wystarczy nam miejsca.

Jak pielęgnować róże?

Róże to jedne z najpiękniejszych kwiatów. Aby róże pięknie zdobiły nasz ogród należy o nie właściwie zadbać. Jak dbać o róże i jak chronić je przed pasożytami?

Przyczyny słabego kwitnienia roślin ogrodowych

Powodów słabego kwitnienia roślin jest wiele. Kiedy kupujemy upragnione krzewy lub drzewa do ogrodu, chcielibyśmy aby szybko zakwitły. Czasem jednak zdarza się, że na kwitnienie trzeba czekać kilka sezonów bądź rośliny kwitną słabo lub wcale. Niektóre gatunki (np. juka, magnolia czy glicynia) z reguły zakwitają kilka sezonów po posadzeniu i wtedy potrzebna jest po prostu cierpliwość. Najczęściej jednak brak kwitnienia może mieć inne przyczyny. Zobacz co może mieć wpływ na słabe kwitnienie roślin w ogrodzie?

REKLAMA