REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nieruchomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Reforma planowania przestrzennego - likwidacja tzw. wuzetek

Planowana reforma planowania i zagospodarowania przestrzennego wyeliminuje tzw. wuzetki, czyli wydawanie decyzji o warunkach zabudowy - podkreśliła w piątek 30 kwietnia 2021 r. wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka.

Dla kogo będą budować deweloperzy?

Wynajem instytucjonalny mieszkań (PRS). Globalny kapitał inwestycyjny, poszukujący bezpiecznych opcji na rynkach nieruchomości stawia dziś na mieszkaniówkę. Polska jest na celowników największych, światowych graczy inwestujących w sektorze PRS.

Nieruchomości - kupować, sprzedawać czy czekać na lepszy moment?

Decyzji o zakupie mieszkania czy domu nie warto odkładać na później, gdyż ich ceny będą stale rosnąć, zaś bardzo niskie stopy procentowe stwarzają obecnie wyjątkowo korzystne warunki dla kredytobiorców – stwierdzili uczestnicy debaty „Nieruchomości - kupować, sprzedawać czy czekać na lepszy moment?”, zorganizowanej przez PAP.

Plan miejscowy - na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania?

Plan miejscowy, czyli lektura obowiązkowa każdego amatora własnego M. Niezależnie od tego, czy mieszkanie kupujemy na własne potrzeby, dla dorastających dzieci, czy też w celach zarobkowo-lokacyjnych pod wynajem, zawsze stanowi to inwestycję. Tymczasem jak wiadomo, jakakolwiek jej odmiana ma to do siebie, że można na niej nie tylko zarobić, ale również stracić. Czy staranna lektura planu miejscowego poprzedzająca ostateczną decyzją transakcyjną może uchronić nabywcę przed niefortunną wpadką inwestycji mieszkaniowej?

REKLAMA

Kredyty frankowe - zawiniły nie tylko banki

Kredyty frankowe. W sprawie kredytów frankowych zawiniły nie tylko banki, ale także instytucje nadzoru, a nawet klienci, dlatego potrzebne jest porozumienie w tej sprawie, by polski system bankowy pozostał silny i innowacyjny - uważa dr Urszula Wysocka z Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie.

Co dla frankowiczów zmienia wyrok TSUE z 29 kwietnia 2021 r.?

Kredyty frankowe. W dniu 29 kwietnia 2021 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej odpowiedział w wyroku na pytania w tzw. sprawie kredytu frankowego, które pod koniec 2019 roku zadał Sąd Okręgowy w Gdańsku (wyrok w sprawie C-19/20). Co wynika z tego wyroku TSUE dla polskich frankowiczów?

Jak deweloperzy oceniają bon mieszkaniowy?

Bon mieszkaniowy. Czy bon mieszkaniowy, który ma pomóc kupującym mieszkania w pokryciu wkładu własnego do kredytu w formie dopłat lub gwarancji jest dobrym pomysłem? Czy nowa inicjatywa rządu okaże się wsparciem dla nabywców? Oto sonda przeprowadzona wśród deweloperów.

Niższe opłaty za wywóz śmieci - będą nowe przepisy

Niższe opłaty za wywóz śmieci Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało 29 kwietnia 2021 r., że w najbliższym czasie do Sejmu trafią kolejne zmiany zaakceptowane przez stronę samorządową, mające m.in. obniżyć koszty funkcjonowania systemu odpadowego dla mieszkańców.

REKLAMA

Kredyty frankowe podlegają przepisom prawa krajowego - wyrok TSUE

Kredyty frankowe. 29 kwietnia 2021 r. Trybunał Sprawiedliwości UE wydał wyrok, w którym orzekł, że skutki stwierdzenia przez sąd istnienia nieuczciwego warunku w umowie dotyczącej kredytu indeksowanego we franku szwajcarskim podlegają przepisom prawa krajowego, przy czym kwestia utrzymywania się w mocy takiej umowy powinna być oceniana przez sąd krajowy.

Co z zebraniami wspólnoty mieszkaniowej w czasie epidemii?

Zebrania wspólnoty mieszkaniowej. Czy zebranie wspólnoty mieszkaniowej jest spotkaniem służbowym w rozumieniu rozporządzenia RM o nakazach i zakazach i czy może zostać zorganizowane. Jeden z dzwoniących na infolinię Rzecznika Praw Obywatelskich poinformował, że zarząd jego wspólnoty odmawia zorganizowania spotkania, bo w rozporządzeniu nie jest wymienione.

Nowy rekord sprzedaży mieszkań na rynku pierwotnym

Sprzedaż nowych mieszkań. Nowy kwartalny rekord sprzedaży mieszkań na rynku pierwotnym. W I kwartale 2021 r. sprzedaż nowych mieszkań była wyższa o 40 proc. kwartał do kwartału.

Obniżka czynszu dla najemców w galeriach handlowych

Obniżka czynszu dla najemców w galeriach handlowych. Najemcy sklepów w galeriach handlowych w czasie lockdownu otrzymają obniżkę czynszu w wysokości 80 proc., a przedsiębiorcy prowadzący sklepiki szkolne pomoc finansową - zakłada projekt ustawy przyjęty przez rząd - poinformowało Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Pomoc obejmie także branżę turystyczną.

Mieszkanie na wynajem - czego szukają najemcy?

Mieszkanie na wynajem. Metraż, bliskość centrum i dogodny dojazd do pracy – to trzy najważniejsze i wszystkim dobrze znane czynniki, które ostatecznie wpływają na decyzję o wynajmie danego mieszkania. Sprawdźmy jednak, czy przedłużająca się izolacja społeczna, ograniczenie czasu przebywania na świeżym powietrzu i zachwiania na rynku pracy zweryfikowały potrzeby mieszkaniowe Polaków?

Sprzedaż nieruchomości w jeden dzień?

Sprzedaż mieszkania zajmuje w Polsce średnio trzy miesiące. Często jest to proces żmudny i czasochłonny, a ostatecznie uzyskana kwota niższa niż ta, której początkowo oczekiwaliśmy. Ciekawym rozwiązaniem może być nowy sposób sprzedaży, który jest bardzo popularny w Stanach Zjednoczonych, a w naszym kraju stawia dopiero pierwsze kroki.

Inteligentne ciepłomierze i wodomierze - obowiązek montażu do 1 stycznia 2027 r.

Inteligentne ciepłomierze i wodomierze. 26 kwietnia 2021 r. Prezydent RP podpisał Ustawę z dnia 20 kwietnia 2021 r. o zmianie ustawy o efektywności energetycznej oraz niektórych innych ustaw. Ustawa ta przewiduje m.in. nałożenie na właścicieli lub zarządców budynków wielolokalowych obowiązku montażu do 1 stycznia 2027 r. inteligentnych ciepłomierzy i wodomierzy.

Rozszerzona odpowiedzialność producentów a system odpadów komunalnych w Polsce

ROP a system odpadów komunalnych. Wprowadzenie rozszerzonej odpowiedzialności producentów (ROP) nie sfinansuje całego systemu odpadów komunalnych w Polsce - podkreślono w raporcie Deloitte dla Konfederacji Lewiatan. Dodano, że wkład biznesu w system powinien zależeć m.in. od rodzaju wprowadzanego opakowania.

Roboty budowlane w centrach dużych miast - problemy

Roboty budowlane w centrach dużych miast. Centra dużych miast to potencjalna żyła złota dla Inwestorów. Puste działki, na których można wybudować nowy obiekt stanowią rzadkość i łakomy kąsek. Podobnie jest z obiektami przeznaczonymi do rewitalizacji i remontów. Jednak prowadzenie budowy w betonowym gąszczu nie należy do najprostszych zagadnień pod kątem organizacyjnym.

Czy dodatki mieszkaniowe podlegają egzekucji?

Dodatki mieszkaniowe a egzekucja. Dodatki mieszkaniowe oraz dodatki energetyczne zostały wyłączone spod egzekucji komorniczej.

Polacy wybierają domy za miastem

Dom za miastem. Nieruchomości położone poza największymi metropoliami cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Trend ten utrzymuje się już od kilku lat, koronawirus jedynie nieznacznie zwiększyła liczbę wniosków kredytowych na zakup domów za miastem.

Jak zmienia się rynek powierzchni biurowych?

Biurowce premium. Zwiększanie liczby metrów kwadratowych na jednego pracownika, a także podniesienie standardu inwestycji, wyznacza nowy trend projektowania i aranżacji powierzchni biurowych.

Działki budowlane (i inne) coraz droższe

Działki budowlane. Polacy chętnie kupują działki gruntu wszelkiego typu. Szukamy działek budowlanych, rekreacyjnych, siedliskowych, a nawet gruntów rolnych czy leśnych. Niestety dla kupujących - rosnące zainteresowanie przekłada się na coraz wyższe ceny.

Ugody z frankowiczami. PKO BP pokryje koszty ugód

Ugody z frankowiczami. Akcjonariusze PKO BP zgodzili się na utworzenie przez największy polski bank funduszu na pokrycie kosztów ugód z klientami spłacającymi walutowe kredyty hipoteczne

Zielony Ład. Zyska cała europejska branża stolarki

Zielony Ład. Dzięki Europejskiemu Zielonemu Ładowi i związanej z tym przewidywanej większej skali renowacji budynków, w najbliższych latach podwoi się potencjał sprzedaży okien w Europie - spodziewa się Centrum Analiz Branżowych (CAB).

Deweloperzy w Polsce biją rekordy

Budownictwo mieszkaniowe. Najwięcej mieszkań w historii – tyle deweloperzy budują, oddają do użytkowania czy planują na przyszłość – takie są efekty podsumowania przygotowanego przez GUS za marzec 2021 r. Wyraźnie wzrosła też liczba domów, którą Polacy zaczęli budować na własne potrzeby.

Sektor mieszkaniowy - jaki będzie w kolejnych 2-3 latach?

Sektor mieszkaniowy. Jaki kierunek rozwoju przyjmie sektor mieszkaniowy w nadchodzących 2-3 latach? Czy spadnie podaż mieszkań? Czy utrzyma się popyt? Od czego będzie zależało utrzymanie równowagi rynkowej?

Kryzys szansą dla inwestycji w nieruchomości

Kryzys jest szansą dla inwestorów w nieruchomości, bo to wciąż jedna z najbezpieczniejszych lokat kapitału. Dlaczego warto inwestować na rynku nieruchomości?

O ile wzrosły ceny nowych mieszkań? Czy nadal rosną?

Ceny nowych mieszkań. Ile średnio podrożały mieszkania deweloperskie od marca 2020 roku? Gdzie ceny wzrosły najbardziej? Czy nadal idą w górę? Jaki jest powód podwyżek?

Ekologiczne magazyny zmniejszają koszty

Rynek powierzchni magazynowych. Pomimo pandemii, zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej wzrosły o blisko 10 proc., między innymi za sprawą intensywnego rozwoju e-commerce. Jakie są nowe trendy w projektowaniu powierzchni magazynowych?

Apartamenty w chmurach, czyli gdzie są najdroższe adresy w Polsce

Najwyższe budynki mieszkalne w Polsce – Sky Towers, Sea Towers, Złota 44 i Cosmopolitan. Sprawdziliśmy, ile trzeba zapłacić za możliwość podziwiania panoramy miasta z okien swojego apartamentu.

Wyniki budownictwa w marcu 2021 r.

Wyniki budownictwa w marcu 2021 r. GUS zaprezentował informacje o wynikach budownictwa w marcu 2021. Produkcja budowlano-montażowa okazała się o 34,2% wyższa niż w lutym i jednocześnie niższa niż przed rokiem o 10,8%. Miesiąc wcześniej, w lutym roczna dynamika produkcji również była ujemna i wyniosła -16,9%.

Zakaz sprzedaży państwowej ziemi do 30 kwietnia 2026 r.

Sprzedaż nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu zostanie wstrzymana na kolejne lata. Zakaz sprzedaży państwowej ziemi będzie obowiązywał do 30 kwietnia 2026 r.

Droższe materiały budowlane windują ceny mieszkań

Materiały budowlane. W kolejnych miesiącach prognozowane są wzrosty cen nieruchomości na rynku pierwotnym. Powodem są m.in. podwyżki cen materiałów budowlanych, wykorzystywanych w procesie inwestycyjnym. W 2020 roku w grupie towarowej 20 materiałów, aż 19 odnotowało wzrost cen w skali rok do roku. W tym roku będzie podobnie.

Wycena nieruchomości na podstawie emocji

Wycena nieruchomości na podstawie emocji. Zespół naukowców z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego pracuje nad rozwiązaniem, które pozwoli dopasować oferty mieszkań na podstawie emocji kupującego.

Jaka cena za wodę i ścieki w Warszawie?

Cena za wodę i ścieki w Warszawie. Złożymy odwołanie do prezesa Wód Polskich od decyzji Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie o odmowie zatwierdzenia taryf za wodę i ścieki - poinformowało w środę 21 kwietnia 2021 r. stołeczne MPWiK. Spółka podkreśla, że utrzymując stawki na tym samym poziomie, realnie je obniżyła.

Nieruchomości luksusowe ("premium") w cenie

Nieruchomości luksusowe. Pomimo pandemii i niepewności wynikającej z obecnej sytuacji na świecie, na rynku nieruchomości luksusowych w Polsce panuje wzmożona aktywność. Inwestorzy lokują wolne środki w nieruchomości chcąc zabezpieczyć ich wartość wobec rosnącej inflacji. Z podobnych powodów wielu zamożnych klientów przyspieszyło swoje decyzje zakupowe. W efekcie zainteresowanych zakupem luksusowych nieruchomości jest obecnie więcej niż dostępnych ofert. To stwarza unikalną okazję na wyjątkowo korzystną sprzedaż nieruchomości premium.

Mieszkania nadal drożeją, ale nie wszędzie

Ceny mieszkań. Choć od pojawienia się epidemii w naszym kraju minął już ponad rok, rynek mieszkaniowy nie uległ osłabieniu, a ceny nowych lokali nie przestały rosnąć. Początek roku przyniósł jednak pewne zawirowania. W niektórych miastach ceny szły w górę, a w innych spadały. Czy to zapowiedź nowego trendu?

Rośnie popyt na kredyty hipoteczne

Kredyty mieszkaniowe. Popyt na kredyty hipoteczne rośnie od kilku miesięcy. W poprzednim miesiącu banki pożyczyły Polakom prawie 7,3 mld zł na zakup własnego lokum – pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Powstanie Deweloperski Fundusz Gwarancyjny

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny ma zwiększyć ochronę osób kupujących nowe mieszkanie w przypadku upadku firmy deweloperskiej.

Sprzedaży nieruchomości w drodze e-licytacji

Prowadzenie sprzedaży nieruchomości w drodze e-licytacji - takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, którą przyjął Sejm.

Ile spłaty kapitału w racie kredytu?

Spłata kapitału kredytu. Obecne niskie stopy procentowe to nie tylko najtańsze w historii kredyty mieszkaniowe. Spłacając dziś raty większość z nas widzi, że lwia część raty idzie na spłatę kapitału, a nie zarobek banków. Kiedyś tak nie było.

Dopłaty do cen prądu tylko dla najbiedniejszych

Dopłaty do cen prądu. Minister Klimatu i Środowiska pracuje obecnie nad projektem ustawy, mającym za zadanie kompleksowe wsparcie odbiorców wrażliwych energii elektrycznej i redukcję zjawiska ubóstwa energetycznego. Projektowane przepisy mają pozwolić na identyfikację najbardziej wrażliwych odbiorców, którzy wymagają wsparcia w zakresie zaspokojenia podstawowych potrzeb energetycznych. Będą polegały m.in. na wsparciu finansowym odbiorców wrażliwych energii elektrycznej, którzy znajdują się w szczególnie trudnych warunkach socjalno-ekonomicznych. Szczegółowe rozwiązania zostaną zaprezentowane w projekcie ustawy, który ma trafić do konsultacji publicznych w II kwartale 2021 r.

Ograniczenia konkurencji na rynku materiałów budowlanych

Materiały budowlane. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wyjaśnia, czy dochodzi do ograniczenia konkurencji na rynku materiałów budowlanych. Za ograniczanie konkurencji grozi kara do 10 proc. obrotu przedsiębiorcy.

Jaka jest przyszłość rynku wynajmu mieszkań?

Rynek mieszkań na wynajem. Wyhamowuje spadek cen na rynku mieszkań na wynajem. Zmienia się też popyt, bo inne są oczekiwania z powodu doświadczeń z pandemią. Przyszłość rynku to budownictwo modułowe, skracające czas budowy nawet o połowę.

Jak zwiększyć zdolność kredytową w 6 krokach?

Zdolność kredytowa. W ubiegłym roku Rada Polityki Pieniężnej aż trzykrotnie obniżała wysokość stóp procentowych, dzięki czemu nasza gospodarka miała lepiej poradzić sobie z negatywnymi skutkami pandemii Covid-19. W konsekwencji do rekordowo niskiego poziomu spadło oprocentowanie kredytów hipotecznych, co sprawiło, że stały się one wyjątkowo tanie, a zakup mieszkania na wynajem wyjątkowo opłacalną inwestycją i to mimo pandemii.

Rekomendacja R KNF (dot. kredytów) od 1 stycznia 2022 r. [Treść]

Rekomendacja R. W dniu 15 kwietnia 2021 r. Komisja Nadzoru Finansowego wydała Rekomendację R dotyczącą zasad klasyfikacji ekspozycji kredytowych, szacowania i ujmowania oczekiwanych strat kredytowych oraz zarządzania ryzykiem kredytowym. Rekomendacja R wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2022 r.

Zdolność kredytowa – kwiecień 2021 r.

Zdolność kredytowa. Wyższe wynagrodzenia i tanie kredyty hipoteczne (mieszkaniowe) powodują, że dziś z na kredyt można kupić największe mieszkanie w historii. Także w Warszawie rodzina zarabiająca dwie średnie pensje mogłaby kupić ponad 90 m kw. Taki zakup przy takich dochodach może być jednak ryzykowny, bo kredyty zaciągamy na kilkadziesiąt lat a stopy procentowe nie będą wiecznie tak niskie jak dziś.

Inteligentne liczniki energii elektrycznej - od kiedy?

Inteligentne liczniki energii elektrycznej. 15 kwietnia 2021 r. Sejm znowelizował przepisy Prawa energetycznego, które zakładają m.in. stworzenie CSIRE, czyli centralnego systemu informacji rynku energii oraz wprowadza harmonogram montażu tzw. inteligentnych liczników. Za uchwaleniem ustawy głosowało 443 posłów, trzech było przeciw, żaden nie wstrzymał się od głosu.

Nowy system gospodarki odpadami. Samorządy dopłacą do śmieci

Nowy system gospodarki odpadami. Rząd chce, by gminy mogły legalnie dopłacać do systemu gospodarki odpadami. Lokalne władze twierdzą, że to przekładanie z jednej kieszeni do drugiej, a kluczem do obniżenia stawek jest wdrożenie rozszerzonej odpowiedzialności producentów.

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny - zabezpieczenie dla deweloperów i nabywców

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny ma zwiększyć ochronę osób kupujących nowe mieszkanie w przypadku upadku firmy deweloperskiej i wyeliminować ryzyko utraty przez nabywców środków finansowych na mieszkaniowych rachunkach powierniczych. Deweloperski Fundusz Gwarancyjny zasilą składki płacone przez deweloperów.

Atmosfera sprzyja zakupom na rynku nieruchomości

Inwestorzy i fundusze kupują mieszkania. Wbrew temu co prognozowali eksperci, pandemia nie wpłynęła na zmniejszenie zainteresowania rynkiem nieruchomości (poza czasem lockdownu w II kw. 2020 r.). Miały na to wpływ niemal zerowe stopy procentowe i wysoka inflacja, a konkretnie brak atrakcyjnych alternatyw inwestycyjnych. Nieuniknione wzrosty cen w przyszłości, oznaczają, że teraz jest dobry moment na zakupy, szczególnie na rynku pierwotnym.

REKLAMA