REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy warto mieć pompę ciepła w swoim domu?

Subskrybuj nas na Youtube
Czy warto mieć pompę ciepła w swoim domu?
Czy warto mieć pompę ciepła w swoim domu?

REKLAMA

REKLAMA

Pompa ciepła. Jeszcze dziesięć lat temu pompa ciepła była niszową technologią. W 2010 roku sprzedano zaledwie siedem tysięcy sztuk w skali kraju. Obecnie jest to blisko siedem razy więcej w ujęciu rocznym. W 2030 roku łączna liczba instalacji tego źródła ciepła w Polsce może przekroczyć milion. Ze względu na fakt, że jest to stosunkowo nowe rozwiązanie – budzi dużą ciekawość i wiele pytań. Dlaczego warto mieć pompę ciepła w domu i na co zwrócić uwagę rozważając taką inwestycję?

Pompa ciepła - ekologiczna alternatywa

Pompa ciepła w zależności od typu pozyskuje energię z powietrza, wody lub gruntu. Rozwiązanie pozwala na całkowite wyeliminowanie użycia konwencjonalnych kotłów grzewczych.

REKLAMA

Jest to szczególnie istotne w kontekście obowiązujących w poszczególnych województwach ustaw antysmogowych, określających rodzaj możliwych do zastosowania urządzeń grzewczych oraz dopuszczalnych paliw.

Pracę pompy ciepła możemy porównać do działania lodówki. Każdy model pracuje dzięki zamkniętemu układowi, w którym krąży specjalna ciecz. Różnica polega na tym, że lodówka odbiera ciepło od produktów spożywczych, a następnie oddaje je do otoczenia. Z kolei pompa pobiera ciepło z otoczenia i przekazuje je do wnętrza budynku. W związku z tym instalacje pomp ciepła nazywane są często systemami chłodniczymi o odwróconym obiegu – wyjaśnia Anna Kotarska, ekspertka z FOTON Technik.

Pompa ciepła - powietrzna czy gruntowa

REKLAMA

Pompy gruntowe znane są od dawna. W opinii użytkowników są bardziej wydajne, ze względu na fakt, że grunt, z którego pozyskuje się ciepło, ma stałą temperaturę. Ich instalacja wiąże się jednak z koniecznością przeprowadzenia odwiertów, które podnoszą koszt inwestycji. Ten początkowy koszt, w przypadku urządzeń o niższej mocy, zwraca się w dłuższym horyzoncie czasowym. Z tego powodu ta technologia jest optymalna dla dużych obiektów, takich jak: hotele, biura, budynki przemysłowe.

Z punktu widzenia domów jednorodzinnych lepszym wyborem będą natomiast pompy powietrzne, wymagające niższych nakładów finansowych. Dla użytkownika prywatnego może mieć też znaczenie fakt, że instalacja pompy powietrze-woda nie jest związana z żadnymi pracami budowlanymi na terenie posesji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Decyzję o wyborze odpowiedniego rozwiązania powinna poprzedzać analiza zapotrzebowania budynku na energię cieplną i weryfikacja możliwości pompy przeprowadzona przez profesjonalną firmę. To pozwoli dobrać optymalne dla nieruchomości rozwiązanie.

Pompa ciepła - technologia dla klimatu

REKLAMA

Ważne w doborze odpowiedniej pompy ciepła jest dopasowanie jej parametrów do strefy klimatycznej, w jakiej stoi budynek. Polska jest podzielona aż na pięć stref – inne temperatury panują zimą w Suwałkach, inne w rejonie Zakopanego, a jeszcze inne w pasie nadmorskim. Inna jest też liczba godzin w ciągu roku, w których rejestrowane są niskie temperatury.

Warto zwrócić na to uwagę i wybrać model, którego działanie zostało zoptymalizowane pod kątem średnich temperatur występujących w danym kraju. Na bazie wieloletnich doświadczeń połączonych z innowacyjnymi rozwiązaniami polskich inżynierów z firmy Euros Energy, powstała powietrzna pompa ciepła Foton AIR, będąca efektywnym i kompletnym systemem dostarczającym ciepło do domów.

Wewnętrzne pomiary z pomp ciepła zainstalowanych u użytkowników i podłączonych do zdalnego serwisu pokazują, że dostarczają one ciepło do budynków nawet, gdy temperatura sięga -28 stopni. Dzięki temu pompa ciepła będzie działać zimą w polskim klimacie – wyjaśnia Anna Kotarska.

Pompa ciepła - oszczędności i samowystarczalność

Pompa ciepła wymaga zasilania z sieci elektrycznej, ale z gniazdka pobierany jest jedynie ułamek energii. Znaczna jej część pobierana jest z otoczenia. Następnie całość tej energii jest wykorzystana do ogrzania domu – stąd nie występują straty związane z samym funkcjonowaniem urządzenia. Jeszcze lepsze efekty można uzyskać poprzez połączenie jej z instalacją fotowoltaiczną.

Połączenie instalacji fotowoltaicznej z pompą ciepła pozwala zwiększyć stopień wykorzystania na własne potrzeby całej wyprodukowanej energii elektrycznej. Dzięki temu inwestycja jest jeszcze bardziej opłacalna. Co więcej, wytwarzanie energii elektrycznej i cieplnej z odnawialnych źródeł wiąże się z zerową emisją szkodliwych substancji do atmosfery. – dodaje Anna Kotarska.

Pompa ciepła z dofinansowaniem

Osoby decydujące się na ekologiczne ogrzewanie mogą skorzystać z wielu opcji dofinansowania inwestycji. W przypadku domów mieszkalnych, największym zainteresowaniem cieszy się program Czyste Powietrze, w ramach którego można otrzymać nawet 18 tysięcy złotych dopłaty do pompy ciepła o podwyższonej klasie efektywności energetycznej. Wniosek do programu można złożyć elektronicznie przez profil zaufany lub przez dedykowany Portal Beneficjenta. Po pozytywnej decyzji należy przedstawić rozliczenie instalacji. Dodatkowo, inwestor może rozliczyć poniesione koszty w uldze termomodernizacyjnej, z której zwrot może wynieść nawet do 16 960 złotych. W takim przypadku wystarczy uwzględnić poniesione wydatki podczas rozliczania deklaracji PIT. Osoby zainteresowane ekologicznymi rozwiązaniami, mogą również poszukać wsparcia w programach lokalnych. Zarówno gminy jak i Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska oferują specjalne programy zachęcające do wymiany konwencjonalnych źródeł ciepła na te przyjazne środowisku.

FOTON Technik Sp. z o.o.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

REKLAMA

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

REKLAMA

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA