REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Studencie - nie daj się oszukać. Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie, gdy sezon w pełni

Agata Stradomska
Menedżer agencji nieruchomości
Białe Lwy - Nieruchomości
Agencja nieruchomości
Studencie - nie daj się oszukać. Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie, gdy sezon w pełni
Studencie - nie daj się oszukać. Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie, gdy sezon w pełni
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wynajem mieszkania - studenci. Okres wakacji aż do września to typowy sezon najmu. Wiele osób stara się zaplanować na ten czas zmianę miejsca zamieszkania. Jest zazwyczaj trochę więcej wolnego, łatwiej o urlop w pracy, jest też korzystniej ze względu na zmianę szkoły dla dzieci. Równocześnie w tym samym czasie na rynku pojawiają się osoby studiujące. Młodzież rozpoczynająca studia w nowym mieście, studenci wyższych lat zmieniają lokum. Kwestie towarzyskie, uczuciowe czy chęć uzyskania większego komfortu - to najczęstsze przyczyny zmiany kwatery przez studentów.

Jak nie dać się oszukać przy wynajmie?

Duże zapotrzebowanie na najem powoduje, że dobre oferty szybko znikają, a pojawiają się, można by rzec tradycyjnie w tym okresie, różnego rodzaju oszuści i naciągacze, żerujący na nieświadomości, ufności i presji czasu. Najczęściej ofiarami są osoby szukające lokum po raz pierwszy, mające małe rozeznanie, zarówno w rynku, jak i zasadach, którymi powinny się kierować. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek na temat jak nie dać się oszukać przy wynajmie.

REKLAMA

Zorientuj się w cenach

Na każdym rynku ceny najmu są inne, warto zapoznać się z typowymi kosztami, aby uniknąć rozczarowania. Przeciętne ceny dla danej lokalizacji, podawane często w przedziale od do za metr kwadratowy wynajmowanej powierzchni, można znaleźć m.in. w internecie czy lokalnej prasie. Wcześniejsze zorientowanie się w cenach pozwoli na lepsze doprecyzowanie kryteriów poszukiwanego lokum oraz pomoże nie przepłacić. Umowy najmu zazwyczaj zawierane są co najmniej na rok - jeśli zdecydujemy się wynająć zbyt drogo, nie będziemy mogli przez ten czas naprawić swojego błędu. Ceny w jednym mieście mogą się różnić, i to znacząco, ze względu na lokalizację. Jeśli komunikacja jest dobra, możemy poszukać mieszkania w bardziej oddalonej od centrum dzielnicy - oszczędzimy na tym sporo pieniędzy.

Uwaga na "okazje"

Nie miejmy złudzeń, oferta znacznie tańsza niż pozostałe nie może być prawdziwa. Czasem kryje się pod tym wyłudzacz adresów e-mail, który będzie przez kolejne lata spamował nasze skrzynki, a czasem, co gorsza - wyłudzacz pieniędzy. Trzeba być w takiej sytuacji bardzo ostrożnym, aby nie popaść w kłopoty. Zasadą powinno być by nie wpłacać żadnych pieniędzy przed obejrzeniem lokalu i sprawdzeniem, czy osoba z którą mamy do czynienia ma prawo go wynajmować (jest właścicielem, pełnomocnikiem właściciela lub np. posiada umowę z której wynika prawo do wynajmu interesującego nas lokalu). Dokonywanie przelewów na podstawie zdjęć i korespondencji z rzekomym właścicielem, który okazyjnie wynajmuje, gdyż jego córka właśnie zmieniła miejsce zamieszkania (itp.) zazwyczaj kończy się utratą wpłaconych pieniędzy. Czasem oszuści podszywają się pod znane agencje nieruchomości, dlatego na każdym etapie warto wykazać się czujnością. Można sprawdzić np. telefonując na ogólny telefon takiej agencji czy dana osoba jest tam zatrudniona a także czy zaproponowana procedura (np. wpłata przed obejrzeniem mieszkania) jest przez nich stosowana. Może się wtedy okazać, że ktoś skopiował nie tylko dane tej firmy, ale i konkretnej pracującej w niej osoby, aby być bardziej wiarygodnym.

Nie płać za same adresy

Oferty mieszkań na wynajem są dostępne m.in. w internecie, na portalach ogłoszeniowych czasem w mediach społecznościowych. Korzystając z usług pośrednika nieruchomości wynagrodzenie będzie płatne, gdy klient zdecyduje się wynająć za pośrednictwem agencji (podpisze umowę najmu). Nie ma sensu płacić za same adresy ofert, bo choć kwota jest zazwyczaj niewielka - kilkaset złotych, to jest wielce prawdopodobne, że żadna z pozycji, jaką otrzymamy nie będzie już aktualna. Wydane kilkuset złotych zasili kieszeń sezonowej firmy, która zniknie za 2-3 miesiące z rynku.

Obejrzenie mieszkania to podstawa

Nie należy podejmować ostatecznej decyzji przed obejrzeniem mieszkania. Zdjęcia i opisy nigdy nie oddają 100%. po podpisaniu umowy zdalnie już na miejscu możemy być zaskoczeni złym stanem łazienki (której nie było na zdjęciach) czy ogromnym hałasem. A wtedy już będzie bardzo trudno zmienić zdanie i zrezygnować bez straty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sprawdź z kim podpisujesz umowę!

Kiedy obejrzymy mieszkanie i zdecydujemy się je wynająć to koniecznie należy sprawdzić czy osoba, która podaje się za właściciela jest nim faktycznie. Sprawdzenie jego tożsamości na podstawie okazanego dokumentu oraz księgi wieczystej nieruchomości zajmie kilka chwil, a pozwoli wyeliminować sytuację, w której ktoś próbuje wynająć nie swoje mieszkanie. W przypadku gdy nieruchomość ma kilku współwłaścicieli - jeśli nie są obecni, powinny być okazane pełnomocnictwa lub przynajmniej ich zgody na wynajem.

Pisemna umowa, dokładnie przeczytana przed podpisaniem

Wszystkie szczegóły dotyczące warunków najmu - jak wysokość czynszu, kaucja, dodatkowe opłaty, terminy płatności, czas trwania umowy itp. określa umowa najmu. Zawarcie jej na piśmie i dokładne zapoznanie się z treścią dokumentu przed jej podpisaniem pozwoli w przyszłości uniknąć wielu zaskakujących sytuacji i nieporozumień. Ustalenia ustne mają to do siebie, że trudno jest dowieść jak dokładnie miało być. A pamięć bywa zawodna.

Konieczny protokół zdawczo-odbiorczy

Stan mieszkania na moment objęcia go przez najemców, jak również stany liczników, są zazwyczaj uwzględniane w protokole zdawczo-odbiorczym. Warto zadbać, aby został on sporządzony i był precyzyjny. Należy tam zaznaczyć wszystkie uszkodzenia w mieszkaniu i wyspecyfikować pozostawione wyposażenie. Będzie on podstawą do końcowego rozliczenia przy zdaniu mieszkania i rozliczenia kaucji. Zbyt ogólnikowo sporządzony protokół lub jego brak może spowodować, że właściciel będzie chciał nas obciążyć za uszkodzenia, których nie byliśmy sprawcami.

Współlokatorzy

Ważne jest też co wynajmujemy - cały lokal czy pokoje w mieszkaniu. W tym drugim przypadku, nie mamy wpływu na współlokatorów. Trudne, imprezowe, wścibskie lub głośne towarzystwo może uprzykrzyć nam mieszkanie, a ze względu na czas trwania umowy - będziemy musieli się męczyć przez wiele miesięcy.

Agencje nieruchomości

Sporo ofert mieszkań na wynajem wystawionych na rynek oferowanych jest przez agencje nieruchomości. W części przypadków biuro nieruchomości będzie oczekiwać prowizji agencyjnej, kiedy zdecydujemy się na wynajem. Takie prowizje zazwyczaj są na poziomie wysokości 50%-100% miesięcznego czynszu. Można też zlecić agencji wyszukanie mieszkania pod nasze potrzeby. Choć współpraca z biurem nieruchomości wiąże się z dodatkowym kosztem, ale dzięki rozeznaniu w rynku agenci znajdą nam mieszkanie szybciej i często pomogą wynegocjować niższą stawkę czynszu. Sprawdzą też dokumenty właścicieli i nieruchomości, a także doradzą w kwestii umowy najmu i protokołu zdawczo-odbiorczego, co zwiększy bezpieczeństwo zawieranej transakcji.

Agata Stradomskamenedżer agencji nieruchomości

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA