REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak sprawdzić poziom natężenia pola elektromagnetycznego w okolicy? Ruszył system SI2PEM

Subskrybuj nas na Youtube
Jak sprawdzić poziom natężenia pola elektromagnetycznego w okolicy? Ruszył system SI2PEM
Jak sprawdzić poziom natężenia pola elektromagnetycznego w okolicy? Ruszył system SI2PEM
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Poziom natężenia pola elektromagnetycznego - system SI2PEM. Każdy zainteresowany może już sprawdzić poziom natężenia pola elektromagnetycznego w swojej okolicy – szybko, wygodnie i za darmo, przez internet, z dokładnością do 1 metra kwadratowego. Ruszył SI2PEM, czyli System Informacyjny o Instalacjach wytwarzających Promieniowanie Elektromagnetyczne (www.si2pem.gov.pl) - poinformowała 20 lipca 2021 r. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. System będzie aktualizowany wraz z kolejnymi danymi przekazywanymi przez podmioty obowiązane.

System SI2PEM

SI2PEM jest dostępny pod adresem si2pem.gov.pl. Na interaktywnej mapie Polski prezentuje poziomy pola elektromagnetycznego (PEM) z dokładnością do 1 metra kwadratowego. System powstał z myślą o wszystkich zainteresowanych – nie tylko obywatelach, ale także np. o operatorach planujących rozbudowę sieci.

REKLAMA

Sprawdź poziom natężenia pola elektromagnetycznego!

System SI2PEM pozwala w prosty sposób sprawdzić jakie natężenie pól elektromagnetycznych wytwarzają instalacje telekomunikacyjne w Polsce, przede wszystkim należące do operatorów telefonii komórkowej.

- Od dziś każdy może sprawdzić wartości natężenia PEM w dowolnym miejscu w Polsce, zarówno wartość teoretyczną - wyestymowaną przez system - jak i wynikającą z pomiarów wykonywanych przez akredytowane laboratoria. Do tej pory te dane w formie papierowej trafiały do organów środowiskowych. Teraz w cyfrowej formie trafiają do SI2PEM - powiedział podczas konferencji inaugurującej  działanie systemu minister Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

Nowy system jest odpowiedzią na m.in. pojawiające się głosy o przekraczaniu w Polsce dopuszczalnych wartości PEM i niewystarczającej kontroli ich emisji.

- Liczę, że to narzędzie pozwoli uspokoić obawy niektórych grup społecznych, związane z rozwojem technologicznym i telefonią mobilną – powiedział minister Janusz Cieszyński. – Uruchamiając SI2PEM dzielimy się ze społeczeństwem funkcją kontrolną. To właśnie obywatel jest najważniejszym użytkownikiem tego systemu – dodał.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak powstawał system

REKLAMA

Powstanie SI2PEM jest rezultatem projektu realizowanego przez Instytut Łączności – PIB we współpracy z KPRM. Projekt został sfinansowany w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa i kosztował ponad 11 milionów złotych. Za większość prac odpowiadali specjaliści Instytutu Łączności – PIB.

- Nasi inżynierowie zbudowali i wdrożyli system SI2PEM. Prace trwały 2 lata, był w nie zaangażowany 30-osobowy zespół developerów, 20-osobowy zespół przeprowadzający symulację i taki sam zespół odpowiedzialny za szkolenia – powiedział Mariusz Zdrodowski, p.o. dyrektora Instytutu.

Oprócz budowy systemu, Instytut Łączności przygotował też m.in. dwa cykle szkoleń skierowanych
do pracowników samorządowych. Na szkoleniach wyjaśnialiśmy budowę i zasady działania SI2PEM, przybliżaliśmy również zagadnienia związane z funkcjonowaniem sieci komórkowych i pól elektromagnetycznych.

Co jest w środku?

REKLAMA

Głównym elementem SI2PEM jest rozbudowana baza danych o instalacjach radiowych i wynikach pomiarów pól elektromagnetycznych. Gromadzi informacje o pomiarach PEM prowadzonych przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska oraz dane z rejestrów instalacji i pozwoleń radiowych Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Trafiły do niej też informacje od operatorów telekomunikacyjnych na temat istniejących i planowanych nadajników oraz przeprowadzanych na zlecenie operatorów pomiarów PEM.

- Łącznie operatorzy przekazali do SI2PEM ponad 602 tysięcy rekordów dotyczących stacji bazowych. Każdy rekord to inne azymuty, pasma, ale na przykład wspólne identyfikatory. Zasób ten posegregowano wg identyfikatorów i zliczono, ile ich jest. Następnie porównano z rejestrami UKE. Liczba stacji w rozbiciu na operatorów to 11 299 - Orange, 11 297 - T-Mobile, 8 939 - P4, 7 598 - Polkomtel - wylicza Rafał Pawlak, ekspert Instytutu Łączności.

SI2PEM to nie tylko magazyn informacji, ale też potężna maszyna obliczeniowa. Dla wielu obszarów Polski brakuje danych o pomiarach PEM. Wartości prezentowane przez system są wtedy estymowane, czyli wyliczane przy użyciu algorytmu opracowanego w Instytucie Łączności w oparciu o krajowe i międzynarodowe normy.

- Obliczenia przeprowadzane są na siedmiu maszynach. Na każdej uruchomiono dwa serwery obliczeniowe i realnie system posiada 14 instancji serwerów obliczeniowych, pracujących nieprzerwanie przez 12 godzin – zdradził Rafał Pawlak.

Więcej informacji na gov.pl/si2pem.

Z PEM nie od dzisiaj

Badania nad polami elektromagnetycznymi należą do ważniejszych obszarów działalności Instytutu Łączności. Instytucja monitoruje też światowe wyniki badań naukowych w tym zakresie.

Od 2016 roku prowadzi na zlecenie KPRM regularne pomiary PEM w otoczeniu stacji bazowych telefonii komórkowej oraz pochodzących ze szkolnych instalacji Wi-Fi. Instytut zorganizował już
pięć edycji corocznej konferencji poświęconej PEM z udziałem polskich i światowych specjalistów z zakresu telekomunikacji, medycyny i ochrony środowiska.

Niedawno Instytut - wspólnie z KPRM - rozpoczął realizację projektu edukacyjnego „Sprawna telekomunikacja mobilna jako klucz do rozwoju i bezpieczeństwa”. Kampania ma na celu zwiększenie świadomości Polaków w zakresie działania, wykorzystania, bezpieczeństwa i znaczenia mobilnych sieci telekomunikacyjnych, a tym samym usług (w tym publicznych) opartych o te sieci.

Od 20 lipca nowe obowiązki

Podmiocie obowiązany:

Prowadzący instalacje radiokomunikacyjną, która emituje PEM – pamiętaj, że od 20 lipca 2021 roku twoim obowiązkiem jest udostępnienie w SI2PEM wyników pomiarów PEM w terminie 30 dni od dnia wykonania pomiarów.

WIOŚ – pamiętaj, że od 20 lipca 2021 roku twoim obowiązkiem jest udostępnienie w SI2PEM wyników kontroli w terminie 30 dni od dnia wykonania pomiarów.

Organy Ochrony Środowiska – pamiętaj, że od 20 lipca 2021 roku twoim obowiązkiem jest udostępnienie w SI2PEM informacji o zgłoszeniach oraz o ponownych zgłoszeniach dotyczących instalacji radiokomunikacyjnych emitujących PEM w terminie 3 dni od dnia dokonania zgłoszenia lub ponownego zgłoszenia.

Pozostałe podmioty, niewymienione powyżej, które prowadzą pomiary PEM wykonane przez akredytowane laboratoria – pamiętaj, że od 20 lipca 2021 roku twoim obowiązkiem jest udostępnianie w SI2PEM wyników pomiarów PEM w terminie 30 dni od dnia ich wykonania.

Jak i kto może założyć konto w SI2PEM

Ważne!
Obywatele, którzy chcą sprawdzić natężenie pola elektromagnetycznego w swoim otoczeniu nie muszą zakładać konta w systemie SI2PEM (mogą swobodnie korzystać z systemu bez konieczności rejestracji). Obowiązek założenia konta w systemie SI2PEM dotyczy podmiotów przewidzianych przez ustawę z 7 maja 2010 r. o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych.

Chodzi o podmioty wskazane w Rozdziale 2b ww. ustawy, w tym:
- przedsiębiorców telekomunikacyjnych prowadzących instalacje emitujące pola elektromagnetyczne o częstotliwościach od 30 kHz do 300 GHz, których równoważna moc promieniowana izotropowo wynosi nie mniej niż 15 W, lub będący użytkownikami takich instalacji,
- podmiotów prowadzących pomiary pól elektromagnetycznych wykonane przez akredytowane laboratoria,
- akredytowanych laboratoriów,
- organów ochrony środowiska.

Rejestracja do systemu SI2PEM będzie odbywała się poprzez formularz rejestracyjny i obowiązywać będzie wszelkie podmioty obowiązane do tego w ustawie z dnia 7 maja 2010 r. o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych.

Aktywacja konta nastąpi po weryfikacji danych przez zespół SI2PEM.

W formularzu wymagane będą: dane logowania (tj. podanie nazwy użytkownika i ustalenie hasła), dane osobowe, wskazanie podmiotu (lub propozycja nowego) oraz skan upoważnienia danej osoby do reprezentowania podmiotu w celu rejestracji w systemie SI2PEM.

Po aktywacji, system utworzy konto o uprawnieniach administratorskich (tzw.: administrator podmiotu). To oznacza, że osoba, która założyła konto będzie miała uprawnienia administratora pozwalające na tworzenie kolejnych kont z uprawnieniami w ramach swojego podmiotu/jednostki. Np. administrator laboratorium będzie mógł tworzyć konta pracowników laboratoriów i kierowników laboratoriów. 

Dlatego też zalecane jest, by jedna osoba z danej jednostki zakładała konto przez formularz rejestracyjny, zaś kolejne konta będą zakładane już na podstawie korespondencji wewnętrznej z administratorem podmiotu.

SI2PEM - Instrukcja tworzenia konta podmiotu

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 7 maja 2010 r. o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych Dz.U. 2010 nr 106 poz. 675;
Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska. Dz.U. 2001 nr 62 poz. 627;
Ustawa z dnia 20 lipca 1991 r. o Inspekcji Ochrony Środowiska Dz.U. 1991 nr 77 poz. 335;
Ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. o systemie oceny zgodności. Dz.U. 2002 nr 166 poz. 1360.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

REKLAMA

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA