Belką nazywamy poziomy lub ukośny element konstrukcyjny budynku, który przenosi obciążenia pionowe i przekazuje je na podpory, takie jak: ściany, filary, kolumny czy słupy. Ze względu na materiał wyróżniamy: belki drewniane, stalowe, betonowe, żelbetowe oraz z kamienia. Według polskich norm, belką nazywamy podłużny element konstrukcyjny o wymiarach od 120/200 do 220/280 mm.
Elewacja to zewnętrzna powierzchnia ściany budynku. W zależności od położenia wyróżniamy elewację: frontową , tylną, boczną lub ogrodową. Elewacja z przodu budynku często nazywana jest także Fasadą. W skład elewacji wchodzą wszystkie elementy ozdobne, które się na niej znajdują (tympanon, boniowanie, itp..).
Atrium jest niezadaszonym pomieszczeniem wewnętrznym budynku. W domach w starożytnym Rzymie, atrium było centralnym pomieszczeniem w kształcie prostokąta, wokół którego znajdowały się pomieszczenie mieszkalne. W atrium bardzo często znajdowały się zbiorniki na wodę deszczową, które z biegiem lat zastąpiono fontanną. Bardzo często wokół atrium dach podtrzymywany był przez kolumny, a atrium było odpowiednikiem obecnego ogrodu. W atrium bardzo często można było spotkać, różnego rodzaju posągi oraz roślinność. Współcześnie terminem atrium określa się dziedziniec domów atrialnych oraz przeszklony dziedziniec w budynkach biurowych.