Kuchnia w stylu góralskim
REKLAMA
REKLAMA
Styl góralski wyglądem nawiązuje do tradycyjnych kuchni tatrzańskich. Trudno byłoby wyobrazić sobie tradycyjny zakopiański dom w innej części Polski, ale pewne elementy wyposażenia można wkomponować w inną przestrzeń. Krzesło dekorowane wklęsłym rytem albo piec kaflowy znajdą swoje miejsce w domu postawionym z dala od gór.
REKLAMA
Zobacz także: Pomysł na małą kuchnię
REKLAMA
Bardzo charakterystycznym dla stylu góralskiego wzorem dekoracyjnym są motywy zbóż, zwłaszcza owsa i pszenicy, ale także ostu górskiego. Na krzesłach, stołach i kredensach, natomiast często możemy spotkać ozdobny ornament w kształcie serduszek. Motyw serca czy parzenicy to dekoracja często spotykana również na drewnianych łyżkach, serwetkach i haftowanych serwetkach. Elementem podkreślającym góralski klimat wnętrza może być wykorzystanie charakterystycznych dla tego stylu mebli, chociażby skrzyni, zydla albo ławy, pokrytych skórą baranią.
Meble typowe dla stylu góralskiego trudno kupić na terenie miast położonych daleko od gór. Warto jednak poszukać u źródła, czyli w górach. Miejscowi rzemieślnicy w drewnie to często prawdziwi artyści, wykonają dla nas na zamówienie dowolny mebel „z góralskom dusom”. Inspiracją góralskich rzeźbiarzy jest bogactwo górskiej przyrody i ludzka w niej maleńkość, to sprawia, że dzieła wychodzące spod ich rąk są zjawiskowe.
Zobacz także: Jak stworzyć kuchnię bezpieczną dla dzieci?
Ostatnimi czasy bardzo modne stało się obudowywanie nowoczesnych sprzętów, np. kuchenki czy piecyka, w taki sposób, aby wyglądem przypominały starsze, jest to bardzo dobry sposób na wkomponowanie nowoczesnych urządzeń w góralski klimat wnętrza.
Kuchnia zaaranżowana w stylu góralskim jest bardzo ciekawym rozwiązaniem, gdyż wprowadza coś całkowicie nowego do wnętrza. Trzeba jednak pamiętać o tym, żeby kuchnia w stylu góralskim współgrała z resztą mieszkania.
REKLAMA
REKLAMA