Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kuchnia pachnąca lawendą

Anna Olga Chmielewska
Architekt wnętrz HolArt Studio
Kuchnia pachnąca lawendą przywołuje wakacje i wspomnienia o nich. Wygrzani słońcem nasyceni zapachami pragniemy przenieść ten nastrój do naszego domu i stworzyć kuchnię pachnącą lawendą. Czasem marzymy by pozostał w nim na zawsze. Pewnie dlatego wiele osób tak polubiło styl prowansalski, naturalny ciepły trochę przaśny ale pobudzający i ocieplający zmysły. Bardzo często w takim stylu urządzamy kuchnie.

Oto przepis na kuchnię pachnącą lawendą

Należy pamiętać, że styl prowansalski to rustykalna odmiana sposobu urządzania wiejskich wnętrz na południu Francji. Dlatego jest to styl prostych, dość surowych, drewnianych mebli zestawionych z finezyjnie dobranymi dodatkami: kaflami, kamieniami, tkaninami i elementami wyposażenia kuchni.

Szafki w kuchni pachnącej lawendą to zwykle fronty z naturalnego drewna najczęściej dębu, zbite z szerokich desek lub bardziej ozdobne z frezowanymi ramiakami, ale rozrzeźbienia frontów nie są charakterystyczne dla tego stylu. Ważny jest sposób ich mocowania. Często zamiast korpusów szafek buduje się murki oddzielające poszczególne elementy kuchni, a powstałe wnęki zamyka się drzwiczkami. Niekiedy zamiast wiesza się tkaninę lub zostawia otwarte półki. Kuchnia prowansalska to nie komplet mebli, to udane zestawienia, które sprawiają wrażenie jakby tworzono je latami.

Zobacz także: Styl skandynawski: kuchnia

Drewno w kuchni pachnącej lawendą występuje na podłodze w postaci surowych, szczotkowanych desek, czy jako materiał mebli, na belkowaniach sufitu czy ścianach. Najlepiej jeśli jest to gatunek występujący w okolicy – w Prowansji jest nim dąb. Nie traktujemy drewna z pietyzmem. Może być tylko oheblowane, wybielone, lekko błękitne lub zielonkawe, bejcowane lub olejowane. Koniecznie masyw – nie delikatne forniry. To także wymarzony materiał na prowansalskie blaty kuchenne.

Faktura powierzchni materiałów

Drewno szczotkowane nie polerowane, kamień obły wyślizgany – lapato lub chropowaty, płomieniowany. Wspaniale wygląda wykończony w ten sposób szary lub grafitowy granit. Nadaje się on także na blaty i zlewy choć oryginalne prowansalskie kamienie to najczęściej wapienie o piaskowej barwie.

Często pojawiaja się w prowansalskiej kuchni klinkierowe bruki i płytki ręcznie formowane, nieregularnie przebarwione, na podłodze często woskowane. Ich kolor jest ważnym akcentem w takim wnętrzu.

Kafle

Mały format 10x10, kwadraty często ułożone w karo lub rąby o nieregularnych postrzępionych krawędziach. Najlepiej gdy pochodzą z małej manufaktury i każdy lepiony jest i szkliwiony ręcznie. Dekory i ozdobne listwy mile widziane. Można też łączyć różne kolory i desenie tworząc rozedrgane melanże. Ściana często płynnie przechodzi w kaflowy blat i murki, które stanowią konstrukcje półek i szafek. Kafle na podłodze to przede wszystkim terakoty i kolorem powinny być jak najbliższe barwom gliny, z której powstały ochra, rudości, brązy czerwone czy ciemne przypalone. To posadzka prawdziwie wiejska nie tylko w kuchni ale na całym parterze domu. Poza naturalnymi barwami ich zaletą są odmienne formaty, cegiełka, sześciokąty lub ośmiokąty

Opisując ceramiczne dodatki nie można zapomnieć o zlewie. Masywny, z wysokim bokiem, biały zlew to bardzo charakterystyczny element wiejskiej kuchni. Może być jednokomorowy lub dwukomorowy koniecznie w komplecie z baterią w stylu retro.

Ściany w domu prowansalskim są nierówno otynkowane. Maluje się je co roku, lekko odświeżając dlatego powstają na nich tzw. „przecierki”. Charakterystyczne kolory to żółtawe ochry, zszarzałe błękity i zielenie.

Sprzęty kuchenne

Można wybierać sprzęty kuchenne stylizowane na dawne. Kolor stali nierdzewnej, czyli tak zwany inox jest naturalny i świetnie komponuje się z kamieniem, drewnem czy surową ścianą. Tu też kierujemy się zasadą wszystko na wierzchu, czyli sprzęty kuchenne wolnostojące, nie do zabudowy.

Gotowanie zdecydowanie na otwartym ogniu, kuchnie gazowe, a nie elektryczne płyty, to one pozwolą wydobyć prawdziwy smak potraw. Fantastyczne są kuchenne „kombajny” łączące w jednym piekarnik, płytę gazową a często też fajerki, pod którymi palimy.

Wszystko na wierzchu - pozorny chaos talerzy, misek, garnków wystawionych na blaty i otwarte półki sprawia, że kuchnia wygląda prawdziwie, ma służyć częstemu gotowaniu, finezyjnemu podawaniu potraw musi więc być wyposażona we wszystkie niezbędne ku temu naczynia i przyrządy, które stoją „pod ręką”. To okazja do pokazania kolekcji glinianych garnków i dzbanków, miedzianych patelni, malowanych talerzy. Bez takiej otwartej, niefrasobliwej ekspozycji kuchnia prowansalska nie będzie miała smaku. W pozornym nieładzie musi być jednak sporo wyczucia i umiejętności przestrzegania zasad kompozycji.

Zobacz także: Nowoczesne kuchnie: GALERIA

Tkaniny

Oczywiście w kuchni pachnącej lawendą stosujemy tkaniny w 100% naturalne, nic syntetycznego. To muszą być lny, bawełniane surówki i płótna. Prowansja ma swoje charakterystyczne desenie i kolory drukowanych płócien. Warto je wykorzystać!

Zioła i kwiaty, słoje z przyprawami

Są niezbędnym dopełnieniem kuchni pachnącej lawendą. Sezonowe barwne bukiety z ogrodu, zioła w doniczkach na parapecie, suszone bukiety i warkocze czosnku zwisające u sufitu. No i oczywiście lawenda, póki można – świeża w doniczkach, potem suszona, tak by jej zapach wypełniał kuchnię przez cały rok.

Wygrzani słońcem nasyceni zapachami pragniemy przenieść ten nastrój do naszego domu i stworzyć kuchnię pachnącą lawendą. Fot. Łukasz Kozyra
Łukasz Kozyra
Łukasz Kozyra
Reklama
Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Jak przygotować się do zmian 2023
Jak przygotować się do zmian 2023
Tylko teraz
Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Kredyty hipoteczne: co zmieniło się w ostatnim czasie?

    Kredyty hipoteczne to najważniejsze z dostępnych produktów finansowych, które umożliwiają realizację marzenia o własnej nieruchomości. W ostatnich latach, a nawet miesiącach, rynek nieruchomości i kredytów hipotecznych był świadkiem wielu dynamicznych zmian, które miały istotny wpływ zarówno na pożyczkobiorców, rynek nieruchomości, jak i instytucje finansowe.

    Wyrok TSUE w sprawie Frankowiczów coraz bliżej

    Czy sprawa o wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z kapitału znajdzie w końcu swoje rozwiązanie? Czy będzie ono pozytywne dla osób spłacających kredyt we frankach szwajcarskich? Już 15 czerwca br. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyda wyrok, na który od miesięcy czekają zarówno Frankowicze, jak i znajdujące się po drugiej stronie barykady, banki. 

    6 czerwca - Dzień Dzikich Kwiatów (Dzień Łąki)

    Jak informuje Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska 6 czerwca jest obchodzony Dzień Łąki, czyli Dzień Dzikich Kwiatów. GDOŚ zachęca do siania kwietnych łąk zamiast trawników.

    Pierwsze mieszkanie na kredyt 2023. Jakie ułatwienia dla kupujących obiecuje rząd? Zdolność kredytowa, wkład własny, oprocentowanie, brak PCC

    Niższe koszty, wyższa zdolność kredytowa i brak konieczności posiadania wkładu własnego – na to wszystko mogą już niedługo liczyć osoby, które będą chciały kupić pierwsze mieszkanie. Tak przynajmniej obiecuje rząd. Jeśli się uda, to sytuacja mieszkaniowa osób w wieku od 25 do 34 lat w końcu może się poprawić. Dziś w tej grupie wiekowej ponad połowa osób mieszka z rodzicami.

    Długi weekend z Bożym Ciałem 2023 - ceny noclegów w Polsce. Nad morzem i w górach

    Ceny noclegów w popularnych miejscowościach turystycznych w Polsce w czasie najbliższego długiego weekendu zaczynającego się w Boże Ciało są wyższe o 5% niż w 2022 roku. 

    Koniec z podatkiem PCC przy nabyciu mieszkania z rynku wtórnego

    Sejm przyjął ustawę, która likwiduje konieczność opłacenia 2% podatku PCC przy zakupie pierwszego mieszkania z rynku wtórnego. To znacząca ulga, zwłaszcza dla młodych osób, które często zmuszone były płacić wysokie podatki przy nabyciu używanej nieruchomości.

    Ceny mieszkań od deweloperów bez zmian. Czy będą spadać?

    W maju w większości polskich aglomeracji cena metra kwadratowego nowego mieszkania pozostała bez zmian w stosunku do kwietnia - podali eksperci portalu RynekPierwotny.pl. Zwrócili uwagę, że deweloperzy zaczęli wprowadzać do sprzedaży więcej mieszkań z segmentu popularnego.

    Mieszkam razem z rodzicami. Jak długo? Dorosłe dzieci X-ów i Y-greków nie tęsknią za samodzielnością

    Dane Eurostatu pokazują, że obecnie blisko 50% młodych Polek i Polaków, którzy wchodzą w dorosłe życie, nadal mieszka w domu rodzinnym. To, że dzieci nie usamodzielniają się już tak szybko jak ich rodzice, potwierdza badanie Grupy Progres, z którego wynika, że aż 69 proc. rodziców obecnie aktywnych zawodowo z pokolenia X (1965–1979) i Y (1979–1995), którzy mają więcej niż 30 lat, deklaruje, że zamieszkali sami, gdy byli w wieku między 18 a 23 r.ż.

    Architektura wielorodzinna przechodzi transformację

    Sposób, w jaki chcemy żyć, szybko się zmienia, a trendy architektoniczne pojawiają się niejako w odpowiedzi na nasze nowe potrzeby. Architekci, którzy tworzą swoje projekty dziś, muszą mieć więc na względzie również to, co wydarzy się jutro. Sęk w tym, że przyszłość jest nieprzewidywalna i potrafi zaskoczyć.

    Rynek mieszkaniowy. Ile kosztują mieszkania w Polsce

    Cena jednego metra kwadratowego mieszkania na rynku wtórnym wynosi w Zakopanem prawie 19  tysięcy złotych. To najwyższe stawki w kraju. Wśród miast wojewódzkich pierwsze miejsce zajmuje Warszawa, gdzie jeden metr kosztuje średnio ponad 13,2 tysiąca. Najtaniej jest w Zielonej Górze, Bydgoszczy i Gorzowie Wielkopolskim. Tam kupujący płacą poniżej 7 tysięcy za metr.  

    Kto dziś kupuje mieszkania? Taniej nie będzie

    Jaki jest obecny profil nabywców nowych mieszkań? Jak dużo wśród kupujących jest inwestorów, a ile osób kupuje na potrzeby własne? Co jest największą motywacją do zakupu?

    Ile mieszkań kupują cudzoziemcy w Polsce?

    Cudzoziemcy kupili w Polsce 14359 mieszkań w 2022 roku wg danych MSWiA. W sumie lokale te miały aż 820 tysięcy m kw. To znaczy, że przeciętne mieszkanie kupione w 2022 roku przez cudzoziemca miało trochę ponad 57 m kw. 

    Opłata deszczowa będzie większym problemem?

    Krajowe media niedawno znów przypomniały sobie o opłacie deszczowej. Dlatego w ostatnim czasie pojawiły się nagłówki artykułów alarmujące, że wspomniana opłata w 2023 r. będzie „ściągana” z odsetkami i to za ostatnie pięć lat. Takie informacje nierzadko powodują konsternację u właścicieli większych działek. Wspomniane osoby mogą bowiem zastanawiać się, czy w ich przypadku opłata deszczowa znajduje zastosowanie. Inne ważne pytanie dotyczy tego, czy w ostatnim czasie przepisy odnośnie opłaty deszczowej uległy zmianie. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili rozwiać wątpliwości osób prywatnych i przedsiębiorców dotyczące opłaty deszczowej. 

    Bezpieczny kredyt. Trzy banki zadeklarowały gotowość wprowadzenia tego produktu

    Trzy największe banki w Polsce zadeklarowały chęć i gotowość wprowadzenia do oferty rządowego programu „bezpieczny kredyt” – powiedział w poniedziałek 29 maja minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. 3 lipca wprowadzamy produkt w życie – dodał.

    Kalendarz biodynamiczny w ogrodzie. Czym jest? Czy ma naukowe podstawy, czy się sprawdza?

    Co to jest kalendarz biodynamiczny? Czy wykonywanie czynności w ogrodzie (np. siew, pielęgnacja roślin, nawożenie, podlewanie, zbiór i inne) zgodnie z kalendarzem biodynamicznym ma sens i podstawy naukowe?

    Lawenda w ogrodzie – uprawa, zastosowanie, odmiany. Roślina ozdobna, która leczy

    W każdym przydomowym ogrodzie powinno się znaleźć słoneczne miejsce na lawendę. Jeżeli zapewnimy jej właściwe warunki i poświęcimy jej trochę czasu - odwdzięczy się oszałamiającą wonią i uroczymi kwiatami, które można nawet … zjeść. Lawenda, to nie tylko roślina ozdobna – to także zioło stosowane w ziołolecznictwie.

    Jak pielęgnować trawnik? 4 pory roku na trawniku

    Jakie zabiegi pielęgnacyjne powinniśmy przeprowadzać na trawniku w poszczególnych porach roku? Kiedy i czym nawozić trawnik?

    Kompost i kompostownik w ogrodzie. Jak i z czego zrobić „czarne złoto ogrodników”?

    Czym jest kompost? Jak powstaje? Czy kompost i próchnica to to samo? Co można rzucać „na kompost” a czego nie? Jak długo trzeba czekać na własny kompost?

    Atrakcyjne warunki wykupu kilku tysięcy Mieszkań+

    Minister Buda i prezes PGR Paweł Borys przedstawili nową ofertę "dojścia do własności" albo zakupu mieszkań w ramach tzw. rynkowej części Mieszkania Plus.

    Mieszkania do wynajęcia. Unia walczy z najmem krótkookresowym „na czarno”

    Regulacje, które mają wprowadzić obowiązkową rejestrację właścicieli lokali przeznaczonych na tzw. wynajem krótkoterminowy są przedmiotem prac Parlamentu Europejskiego. Ich celem jest uniemożliwienie właścicielom unikania płacenia podatku od czynszu.

    Jak zarobić na wynajmie mieszkania - za ile wynajmować?

    Ubiegły rok stał pod znakiem ekspozycji popytu. Stawki najmu w 16 największych miastach w Polsce wzrosły o 16 proc., biorąc pod uwagę analogiczny okres poprzedniego roku.

    Pierwszy kwartał z rekordową podażą magazynową

    Od początku 2023 r. do użytku oddano 1,9 mln mkw. nowej powierzchni magazynowej, co było najwyższą wartością w historii polskiego rynku. Tym samym, zasoby sektora magazynowego osiągnęły 29,6 mln mkw.

    Nowy kapitał napływający do Polski celuje w tańsze aktywa

    W całej Europie w sektorze nieruchomości komercyjnych możemy obserwować w tym roku spadek aktywności inwestorów. Polski rynek broni się wyższymi stopami zwrotu niż oferuje Europa Zachodnia i nadal wypada korzystnie na tle rynków europejskich.

    Jakie mieszkanie można kupić za Bezpieczny Kredyt 2%? Czy można połączyć kredyt 2% z kredytem bez wkładu własnego? Limity cen mieszkań

    Najprawdopodobniej w lipcu 2023 roku wystartuje rządowy program taniego kredytu dla osób kupujących pierwsze mieszkanie - „Bezpieczny Kredyt 2%”. Jakie mieszkanie będzie można kupić w ramach tego programu? Czy można połączyć „Bezpieczny kredyt 2%” z wcześniej uruchomionym programem kredytów bez wkładu własnego? Jakie są limity cen mieszkań?

    Obowiązki dewelopera i prawa kupującego mieszkanie. Co gwarantuje ustawa deweloperska?

    Do czego zobowiązuje dewelopera i co gwarantuje nabywcy obowiązująca od lipca 2022 r. ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym – zwana potocznie „ustawą deweloperską”?