REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kuchnia pachnąca lawendą

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Anna Olga Chmielewska
Architekt wnętrz HolArt Studio
Kuchnia pachnąca lawendą przywołuje wakacje i wspomnienia o nich. Fot. Łukasz Kozyra
Kuchnia pachnąca lawendą przywołuje wakacje i wspomnienia o nich. Fot. Łukasz Kozyra
Łukasz Kozyra
Łukasz Kozyra

REKLAMA

REKLAMA

Kuchnia pachnąca lawendą przywołuje wakacje i wspomnienia o nich. Wygrzani słońcem nasyceni zapachami pragniemy przenieść ten nastrój do naszego domu i stworzyć kuchnię pachnącą lawendą. Czasem marzymy by pozostał w nim na zawsze. Pewnie dlatego wiele osób tak polubiło styl prowansalski, naturalny ciepły trochę przaśny ale pobudzający i ocieplający zmysły. Bardzo często w takim stylu urządzamy kuchnie.

Oto przepis na kuchnię pachnącą lawendą

REKLAMA

Należy pamiętać, że styl prowansalski to rustykalna odmiana sposobu urządzania wiejskich wnętrz na południu Francji. Dlatego jest to styl prostych, dość surowych, drewnianych mebli zestawionych z finezyjnie dobranymi dodatkami: kaflami, kamieniami, tkaninami i elementami wyposażenia kuchni.

Szafki w kuchni pachnącej lawendą to zwykle fronty z naturalnego drewna najczęściej dębu, zbite z szerokich desek lub bardziej ozdobne z frezowanymi ramiakami, ale rozrzeźbienia frontów nie są charakterystyczne dla tego stylu. Ważny jest sposób ich mocowania. Często zamiast korpusów szafek buduje się murki oddzielające poszczególne elementy kuchni, a powstałe wnęki zamyka się drzwiczkami. Niekiedy zamiast wiesza się tkaninę lub zostawia otwarte półki. Kuchnia prowansalska to nie komplet mebli, to udane zestawienia, które sprawiają wrażenie jakby tworzono je latami.

Zobacz także: Styl skandynawski: kuchnia

Drewno w kuchni pachnącej lawendą występuje na podłodze w postaci surowych, szczotkowanych desek, czy jako materiał mebli, na belkowaniach sufitu czy ścianach. Najlepiej jeśli jest to gatunek występujący w okolicy – w Prowansji jest nim dąb. Nie traktujemy drewna z pietyzmem. Może być tylko oheblowane, wybielone, lekko błękitne lub zielonkawe, bejcowane lub olejowane. Koniecznie masyw – nie delikatne forniry. To także wymarzony materiał na prowansalskie blaty kuchenne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Faktura powierzchni materiałów

REKLAMA

Drewno szczotkowane nie polerowane, kamień obły wyślizgany – lapato lub chropowaty, płomieniowany. Wspaniale wygląda wykończony w ten sposób szary lub grafitowy granit. Nadaje się on także na blaty i zlewy choć oryginalne prowansalskie kamienie to najczęściej wapienie o piaskowej barwie.

Często pojawiaja się w prowansalskiej kuchni klinkierowe bruki i płytki ręcznie formowane, nieregularnie przebarwione, na podłodze często woskowane. Ich kolor jest ważnym akcentem w takim wnętrzu.

Kafle

REKLAMA

Mały format 10x10, kwadraty często ułożone w karo lub rąby o nieregularnych postrzępionych krawędziach. Najlepiej gdy pochodzą z małej manufaktury i każdy lepiony jest i szkliwiony ręcznie. Dekory i ozdobne listwy mile widziane. Można też łączyć różne kolory i desenie tworząc rozedrgane melanże. Ściana często płynnie przechodzi w kaflowy blat i murki, które stanowią konstrukcje półek i szafek. Kafle na podłodze to przede wszystkim terakoty i kolorem powinny być jak najbliższe barwom gliny, z której powstały ochra, rudości, brązy czerwone czy ciemne przypalone. To posadzka prawdziwie wiejska nie tylko w kuchni ale na całym parterze domu. Poza naturalnymi barwami ich zaletą są odmienne formaty, cegiełka, sześciokąty lub ośmiokąty

Opisując ceramiczne dodatki nie można zapomnieć o zlewie. Masywny, z wysokim bokiem, biały zlew to bardzo charakterystyczny element wiejskiej kuchni. Może być jednokomorowy lub dwukomorowy koniecznie w komplecie z baterią w stylu retro.

Ściany w domu prowansalskim są nierówno otynkowane. Maluje się je co roku, lekko odświeżając dlatego powstają na nich tzw. „przecierki”. Charakterystyczne kolory to żółtawe ochry, zszarzałe błękity i zielenie.

Sprzęty kuchenne

Można wybierać sprzęty kuchenne stylizowane na dawne. Kolor stali nierdzewnej, czyli tak zwany inox jest naturalny i świetnie komponuje się z kamieniem, drewnem czy surową ścianą. Tu też kierujemy się zasadą wszystko na wierzchu, czyli sprzęty kuchenne wolnostojące, nie do zabudowy.

Gotowanie zdecydowanie na otwartym ogniu, kuchnie gazowe, a nie elektryczne płyty, to one pozwolą wydobyć prawdziwy smak potraw. Fantastyczne są kuchenne „kombajny” łączące w jednym piekarnik, płytę gazową a często też fajerki, pod którymi palimy.

Wszystko na wierzchu - pozorny chaos talerzy, misek, garnków wystawionych na blaty i otwarte półki sprawia, że kuchnia wygląda prawdziwie, ma służyć częstemu gotowaniu, finezyjnemu podawaniu potraw musi więc być wyposażona we wszystkie niezbędne ku temu naczynia i przyrządy, które stoją „pod ręką”. To okazja do pokazania kolekcji glinianych garnków i dzbanków, miedzianych patelni, malowanych talerzy. Bez takiej otwartej, niefrasobliwej ekspozycji kuchnia prowansalska nie będzie miała smaku. W pozornym nieładzie musi być jednak sporo wyczucia i umiejętności przestrzegania zasad kompozycji.

Zobacz także: Nowoczesne kuchnie: GALERIA

Tkaniny

Oczywiście w kuchni pachnącej lawendą stosujemy tkaniny w 100% naturalne, nic syntetycznego. To muszą być lny, bawełniane surówki i płótna. Prowansja ma swoje charakterystyczne desenie i kolory drukowanych płócien. Warto je wykorzystać!

Zioła i kwiaty, słoje z przyprawami

Są niezbędnym dopełnieniem kuchni pachnącej lawendą. Sezonowe barwne bukiety z ogrodu, zioła w doniczkach na parapecie, suszone bukiety i warkocze czosnku zwisające u sufitu. No i oczywiście lawenda, póki można – świeża w doniczkach, potem suszona, tak by jej zapach wypełniał kuchnię przez cały rok.

Wygrzani słońcem nasyceni zapachami pragniemy przenieść ten nastrój do naszego domu i stworzyć kuchnię pachnącą lawendą. Fot. Łukasz Kozyra
Łukasz Kozyra
Łukasz Kozyra
Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

REKLAMA

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

Truskawki w ogrodzie – czym i jak nawozić na wiosnę?

Truskawki w ogrodzie - za ich smak odpowiada nie tylko odmiana, ale i odpowiednie nawożenie. Kiedy, czym i jak nawozić truskawki? Czy kwiecień to dobry moment na sadzenie truskawek?

Klej na mszyce i mrówki – niezawodny i szybki sposób zwalczania. Kiedy stosować?

Klej entomologiczny na mszyce i mrówki czyli niezawodny i szybki sposób zwalczania szkodników w ogrodzie. Już w kwietniu widać pierwsze mszyce i mrówki na porzeczkach i agreście. Jak zastosować klej na mszyce i mrówki na drzewach i krzewach? Oto wskazówki.

REIT-y a przyszłość rynku mieszkaniowego. Jakie zmiany nas czekają?

Wprowadzenie REIT-ów rodzi pytania wpływ na sektor PRS (Private Rented Sector) w Polsce. Czy inwestycje w wynajem mieszkań przez REIT-y rzeczywiście przyspieszą rozwój tego segmentu? Jak szybko możemy spodziewać się wzrostu liczby mieszkań na wynajem? I jakie plany mają deweloperzy w kontekście rozwoju sektora PRS? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Coraz łatwiej kupić mieszkanie w okazyjnej cenie, ale będzie jeszcze taniej: prawda czy fałsz

Transakcje po okazyjnej cenie słabo wpływają na statystyki. Na szczęście okazja ma też to do siebie, że jest jednostkowa i wyjątkowa. Są też okresy, dłuższe lub krótsze, które okazjom sprzyjają lub nie. Jak jest teraz?

Wywłaszczenie gruntu pod drogę w trybie specustawy – kwestie związane z odszkodowaniem

Czym jest wywłaszczenie gruntu na cele drogowe? Jaka jest podstawa do wywłaszczenia i jak przebiega cała procedura? Co z odszkodowaniem za wywłaszczenie?

REKLAMA