REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Boazeria w mieszkaniu - znowu modna?

Boazeria do niedawna kojarzona była z tandetą, dziś przeżywa swoją drugą młodość. Fot. Fotolia
Boazeria do niedawna kojarzona była z tandetą, dziś przeżywa swoją drugą młodość. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Boazeria do niedawna kojarzona była z tandetą, dziś przeżywa swoją drugą młodość. W czasach trendu proekologicznego boazeria odzyskała rangę wyrafinowanego elementu wnętrz. Dlatego jeśli mamy na ścianach starą boazerię, zamiast ją zrywać lepiej ją odnowić.

REKLAMA

Tradycyjna boazeria układana była z desek łączonych, za pomocą metalowych bądź  korkowych wkładek.  Szczeliny dylatacyjne umożliwiały drewnu oddychanie, ale też bardzo negatywnie wpływały na urodę ściany. Niemniej jednak nawet nie najlepiej wykonana boazeria była wysoko ceniona i kojarzona z prestiżem i z zamożnością. W ostatnich latach jednak  drewniana boazeria wiązana była z wielkopłytowymi mieszkaniami, w których prowizoryczne obicie ścian ukrywało ich krzywizny.

Współcześni projektanci wykorzystują do zdobienia ścian duże płaszczyzny drewna, eksponując w ten sposób jego piękno. Sprawia to, że dzisiejsza boazeria w niczym nie przypomina swojej ubogiej poprzedniczki sprzed kilkudziesięciu lat. W nowych trendach ważne jest, aby niczym nie tłumić głównego materiału, jakim jest drewno. Do wykonania boazerii wykorzystywany jest  buk, modrzew, dąb, jesion, sosna, świerk, ale też szeroka gama egzotycznych odmian, np. iroko albo etimoe.

Zobacz także: Naturalne materiały: drewno i kamień

Zastosowanie drewna w aranżacji to doskonały pomysł na nowe wnętrza, sprawdzi się jednak równie dobrze podczas remontu mieszkania, ponieważ ukryje to, czego nie chcemy eksponować, np. szpecąca, nierówna ściana.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Boazerię możemy wykorzystać na całej ścianie bądź tylko na jej części, jeśli chcemy wyeksponować jej interesujący fragment. Drewno wzbogaca dom o niepowtarzalny charakter, dodaje atmosferze ciepła, które sprzyja pogawędkom i romantycznym kolacjom.

Polecany produkt: 30 pomysłów na zarabianie w domu

Polecany produkt: Rozwód - opieka nad dziećmi, podział majątku

Polecany produkt: Emerytury na nowych i starych zasadach

Trzeba jednak pamiętać o tym, że zastosowanie boazerii w aranżacji wnętrza zmniejszy jego powierzchnię. Dlatego w przypadku małych wnętrz najlepiej jest zastosować boazerię z jasnych gatunków drewna, takich jak świerk czy jodła. Przestronny salon natomiast wspaniale będzie się prezentował w ciemniejszych barwach, np. egzotycznego drewna wenge lub rodzimego ciemnego orzecha. Współczesne okładziny ścienne możemy malować, jeśli chcemy zmienić ich kolor albo nadać połysk używając specjalnych lakierów i bejc.

Zobacz także: Decoupage - sposób na zniszczone meble

Wykorzystanie drewna w aranżacji wnętrza ma szereg zalet. Boazerie można wykorzystać w całorocznych domach i w domkach letniskowych. Drewno sprzyja energooszczędności, zatrzymuje bowiem ciepło w budynku, stabilizując jednocześnie mikroklimat wnętrza. Ponadto ściany wykończone drewnem doskonale tłumią hałas dochodzący z zewnątrz.

 Polecany produkt:  Jak bronić swoich praw przed bankiem, komornikiem, nieuczciwym sprzedawcą?

 Polecany produkt:  Utrzymanie czystości i porządku w gminach - Poradnik

Polecany produkt: Zwrot VAT za materiały budowlane - Poradnik

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA