REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Pośrednik w obrocie nieruchomościami – dla kogo ten zawód?

Wojciech Sulczewski
Pośrednik w obrocie nieruchomościami musi spełniać wymogi stawiane przez prawo. Fot. Fotolia
Pośrednik w obrocie nieruchomościami musi spełniać wymogi stawiane przez prawo. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pośrednik w obrocie nieruchomościami to zawód dla osób dynamicznych i komunikatywnych, którzy lubią ciągły ruch i pracę w zespole. Na czym polega zawód pośrednika w obrocie nieruchomościami i kto może go wykonywać?

W zasadzie każdy może wykonywać zawód pośrednika nieruchomości, o ile spełnia wymagania stawiane przez prawo (wymagania te zostały w znacznym stopniu złagodzone). Nie trzeba już zdawać trudnych egzaminów przed państwową komisją. Wystarczy posiadać wyższe wykształcenie i odbyć studia podyplomowe z zakresu pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Konieczne też będzie odbycie półrocznej praktyki. Kandydat musi również spełniać wymóg niekaralności i posiadać pełną zdolność do czynności prawnych. Po złożeniu wniosku do ministra do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej (obecnie jest to Minister Infrastruktury) specjalnie do tego powołana Państwowa Komisja Kwalifikacyjna zajmuje się weryfikacją naszego wniosku.

REKLAMA

Zobacz także: Przeniesienie własności nieruchomości a zabezpieczenie wierzytelności

Jeśli spełniliśmy wszystkie przesłanki, otrzymamy decyzję o nadaniu licencji zawodowej. Na ewentualną decyzję odmowną służy nam prawo złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy do tego samego ministra. Po uzyskaniu licencji możemy sami otworzyć biuro nieruchomości lub zatrudnić się w takim charakterze u innego przedsiębiorcy. Posiadanie licencji będzie również atutem w aplikowaniu na stanowisko urzędnicze w wydziale zajmującym się gospodarką nieruchomościami.

Obowiązki pośrednika nieruchomości

Bez względu na to, czy zdecydujemy się na samozatrudnienie, czy pracę u kogoś, w zakresie naszych obowiązków może się znaleźć na przykład: telefoniczna i osobista obsługa klienta, pozyskiwanie ofert sprzedaży/wynajmu, praca w dziale reklamy – opracowywanie ofert na targi nieruchomości, do gazet, gablotek reklamowych, folderów, ulotek itp., współpraca z notariuszami, geodetami, urbanistami, zarządcami nieruchomości, rzeczoznawcami majątkowymi, różnego rodzaju instytucjami lub urzędami, współpraca z sądami (w szczególności z wydziałem wieczysto-księgowym), analiza sytuacji na rynku nieruchomości, sprawdzanie stanu prawnego nieruchomości, doradztwo inwestycyjne, zawieranie umów i kontrola ich wykonywania, dokumentowanie przebiegu transakcji, sporządzanie opinii o wartości nieruchomości, sporządzanie opisów nieruchomości, sporządzenie podstawowego rysunku technicznego, dokonywanie oględzin nieruchomości, negocjacje z klientami, pomoc w znalezieniu odpowiedniego kredytu na zakup nieruchomości i wiele innych.

Zobacz także: Zniesienie współwłasności przy sprzedaży nieruchomości

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W zasadzie zakres pracy powinien być uzgodniony każdorazowo z klientem i dopasowany do jego indywidualnych potrzeb. Przed podjęciem pracy jako pośrednik należy się ubezpieczyć od odpowiedzialności cywilnej za szkody, jakie mogą powstać w związku z wykonywaniem czynności pośrednictwa. Przez to klient jest lepiej chroniony – w razie błędu ze strony pośrednika (np. przez niestaranne działanie) ubezpieczyciel obowiązany jest do wypłaty poszkodowanemu odszkodowania. Z chwilą uzyskania licencji pośrednicy podlegają również rygorowi stałego podnoszenia swoich umiejętności zawodowych. Osoba zainteresowana tym zawodem musi więc poświecić się kilka razy w roku na udział w seminariach, konferencjach naukowych lub kursach podnoszących wiedzę pośrednika. Podsumowując, zawód pośrednika jest dla ludzi odważnych. Daje wiele możliwości – zatrudnienie w administracji samorządowej, w prywatnych firmach lub podjęcie działalności gospodarczej na własny rachunek. Wymaga jednak bardzo starannego i odpowiedzialnego działania na rzecz swoich klientów, aby zapewnić im bezpieczne przeprowadzenie transakcji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

Nadchodzi dobry czas na kupno mieszkania w atrakcyjnej cenie, jeszcze przed końcem 2024 roku

Teraz to kupujący będą częściej rozdawać karty i mocniej negocjować cenę, wynika z prognoz ekspertów rynku nieruchomości dotyczących czwartego kwartału 2024 roku. Do końca roku liczba ogłoszeń powinna jeszcze wzrosnąć, co daje więcej szans na zakup atrakcyjnego cenowo i lokalizacyjnie mieszkania.

Amarylis – najpiękniejszy kwiat na Boże Narodzenie. Wystaw cebulkę, a zakwitnie na Święta [Wskazówki]

Oto najpiękniejszy i najbardziej okazały kwiat na Boże Narodzenie. Wystaw cebulkę w listopadzie i zacznij podlewać, a zakwitnie w grudniu na Święta. Jaką ziemię powinien mieć? Czy uprawa jest trudna? Oto kilka wskazówek.

10 największych miast świata [LISTA]

Są dane na 2024 rok. Największe miasta świata pod względem liczby mieszkańców znajdują się w Japonii, Indiach, Chinach, Bangladeszu, Brazylii, Egipcie i Meksyku. Które miasto jest największe na świecie?

REKLAMA

Rządowy Portal DOM - czy będzie pomocny dla kupujących nieruchomości?

Portal DOM to jeden z pomysłów projektu nowelizacji ustawy deweloperskiej. Ma on poprawić przejrzystość rynku m.in. w zakresie cen transakcyjnych mieszkań deweloperskich i z rynku wtórnego. Jak oceniają ten pomysł deweloperzy? W jakim stopniu portal może rzeczywiście pomóc kupującym? 

Rynek nieruchomości w Polsce – jakie zmiany czekają nas w IV kwartale 2024 roku? [ANALIZA]

Rynek nieruchomości w Polsce. Trwa ostatni kwartał 2024 r. Czy możemy się jeszcze spodziewać zmian dotyczących cen transakcyjnych mieszkań? A co z rynkiem najmu? Jakie czynniki wpływają na wzrost, a jakie na zahamowanie cen? 

To może być idealny moment na zakup mieszkania z rynku wtórnego

Jakie są prognozy dla mieszkań z rynku wtórnego do końca 2024 r.? Czy jest jeszcze szansa na zakup atrakcyjnej cenowo i lokalizacyjnie nieruchomości? Badanie przeprowadził portal Nieruchomosci-online.pl. 

Jak wygląda rzeczywistość mieszkaniowa w największych miastach w Polsce?

Światowy Dzień Miast to dobra okazja, żeby sprawdzić, czy poprawa standardu mieszkań w Polsce jest widoczna we wszystkich, czy tylko w niektórych największych miastach w Polsce.

REKLAMA

Prawo do dzierżawy działki po śmierci działkowicza

Osoby bliskie po śmierci działkowca mogą przejąć jego prawo do dzierżawy gruntu w ROD. Wyjaśniamy, jak wygląda taka procedura, bo działkowe dzierżawy są cenne.

Korzystne opodatkowanie garaży po zmianach w podatku od nieruchomości. Jak skorzystać w 2025 roku?

Zmiany w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., co do zasady nie należą do korzystnych. Niemniej są wśród nich i takie, które można ocenić pozytywnie, jak np. opodatkowanie garaży w budynku mieszkalnym. Należy jednak pamiętać, że na dzień niniejszej publikacji (25 października 2024 r.), ustawa nowelizująca nie została jeszcze uchwalona.

REKLAMA