REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Pośrednik w obrocie nieruchomościami – dla kogo ten zawód?

Wojciech Sulczewski
Pośrednik w obrocie nieruchomościami musi spełniać wymogi stawiane przez prawo. Fot. Fotolia
Pośrednik w obrocie nieruchomościami musi spełniać wymogi stawiane przez prawo. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pośrednik w obrocie nieruchomościami to zawód dla osób dynamicznych i komunikatywnych, którzy lubią ciągły ruch i pracę w zespole. Na czym polega zawód pośrednika w obrocie nieruchomościami i kto może go wykonywać?

W zasadzie każdy może wykonywać zawód pośrednika nieruchomości, o ile spełnia wymagania stawiane przez prawo (wymagania te zostały w znacznym stopniu złagodzone). Nie trzeba już zdawać trudnych egzaminów przed państwową komisją. Wystarczy posiadać wyższe wykształcenie i odbyć studia podyplomowe z zakresu pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Konieczne też będzie odbycie półrocznej praktyki. Kandydat musi również spełniać wymóg niekaralności i posiadać pełną zdolność do czynności prawnych. Po złożeniu wniosku do ministra do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej (obecnie jest to Minister Infrastruktury) specjalnie do tego powołana Państwowa Komisja Kwalifikacyjna zajmuje się weryfikacją naszego wniosku.

REKLAMA

Zobacz także: Przeniesienie własności nieruchomości a zabezpieczenie wierzytelności

Jeśli spełniliśmy wszystkie przesłanki, otrzymamy decyzję o nadaniu licencji zawodowej. Na ewentualną decyzję odmowną służy nam prawo złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy do tego samego ministra. Po uzyskaniu licencji możemy sami otworzyć biuro nieruchomości lub zatrudnić się w takim charakterze u innego przedsiębiorcy. Posiadanie licencji będzie również atutem w aplikowaniu na stanowisko urzędnicze w wydziale zajmującym się gospodarką nieruchomościami.

Obowiązki pośrednika nieruchomości

Bez względu na to, czy zdecydujemy się na samozatrudnienie, czy pracę u kogoś, w zakresie naszych obowiązków może się znaleźć na przykład: telefoniczna i osobista obsługa klienta, pozyskiwanie ofert sprzedaży/wynajmu, praca w dziale reklamy – opracowywanie ofert na targi nieruchomości, do gazet, gablotek reklamowych, folderów, ulotek itp., współpraca z notariuszami, geodetami, urbanistami, zarządcami nieruchomości, rzeczoznawcami majątkowymi, różnego rodzaju instytucjami lub urzędami, współpraca z sądami (w szczególności z wydziałem wieczysto-księgowym), analiza sytuacji na rynku nieruchomości, sprawdzanie stanu prawnego nieruchomości, doradztwo inwestycyjne, zawieranie umów i kontrola ich wykonywania, dokumentowanie przebiegu transakcji, sporządzanie opinii o wartości nieruchomości, sporządzanie opisów nieruchomości, sporządzenie podstawowego rysunku technicznego, dokonywanie oględzin nieruchomości, negocjacje z klientami, pomoc w znalezieniu odpowiedniego kredytu na zakup nieruchomości i wiele innych.

Zobacz także: Zniesienie współwłasności przy sprzedaży nieruchomości

W zasadzie zakres pracy powinien być uzgodniony każdorazowo z klientem i dopasowany do jego indywidualnych potrzeb. Przed podjęciem pracy jako pośrednik należy się ubezpieczyć od odpowiedzialności cywilnej za szkody, jakie mogą powstać w związku z wykonywaniem czynności pośrednictwa. Przez to klient jest lepiej chroniony – w razie błędu ze strony pośrednika (np. przez niestaranne działanie) ubezpieczyciel obowiązany jest do wypłaty poszkodowanemu odszkodowania. Z chwilą uzyskania licencji pośrednicy podlegają również rygorowi stałego podnoszenia swoich umiejętności zawodowych. Osoba zainteresowana tym zawodem musi więc poświecić się kilka razy w roku na udział w seminariach, konferencjach naukowych lub kursach podnoszących wiedzę pośrednika. Podsumowując, zawód pośrednika jest dla ludzi odważnych. Daje wiele możliwości – zatrudnienie w administracji samorządowej, w prywatnych firmach lub podjęcie działalności gospodarczej na własny rachunek. Wymaga jednak bardzo starannego i odpowiedzialnego działania na rzecz swoich klientów, aby zapewnić im bezpieczne przeprowadzenie transakcji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

  Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

  Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

  Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

  Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

  Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  REKLAMA

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  REKLAMA

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

  REKLAMA