REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wnętrza

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Porcelana dla koneserów

Porcelanę wynaleziono w VII wieku w Chinach, przez kolejne stulecia zdobyła sobie rzesze wielbicieli, a rzemieślnicy prześcigali się w nadawaniu jej coraz to bardziej wyszukanych form. Dziś prawie każdy może sobie pozwolić na porcelanowy drobiazg. My przedstawiamy kilka z tych, które mogą zainteresować koneserów i wielbicieli rzemiosła czasów minionych.

Zaproś kwiaty do domu

Kwiaty dodają życia naszym domom, sprawiają, że przyjemniej spędzamy w nich czas. Szczególnie po długiej zimie powinniśmy wnieść do swoich wnętrz odrobinę zieleni i zaprosić kwiaty do do domu.Oto kilka rad jakie rośliny wybrać i w jaki sposób je oprawić, aby były ozdobą naszych salonów i łazienek.

Projekt wnętrza gabinetu lekarskiego – podział pomieszczeń

We wnętrzu gabinetu lekarskiego należy wydzielić następujące pomieszczenia: poczekalnię z możliwą recepcją/rejestracją, oddzielne toalety dla pacjentów i personelu, pomieszczenie socjalne oraz oczywiście gabinet lub gabinety lekarzy. Projekt wnętrza gabinetu lekarskiego oraz pozostałych pomieszczeń musi spełniać normy i wymagania zawarte w przepisach.

Jak odnawiać i pielęgnować antyki?

Chciałbyś odnowić stare, stylowe meble, ale nie wiesz, jakich preparatów użyć? Pomożemy Ci wybrać preparaty do pielęgnacji i pokażemy, jak krok po kroku przywrócić starym przedmiotom wspaniały wygląd.

REKLAMA

Wybieramy siedzisko do stylowego wnętrza

Jeśli nie chcemy zmieniać wszystkiego w naszym mieszkaniu, możemy zdecydować się na zmianę wybranego mebla w domu, np. stylowego siedziska. Stylowe siedzisko będzie ważnym elementem wystroju wnętrz.

Meble malowane w róże

Meble malowane w róże są stylowe i piękne. Meble malowane w róże doskonale komponują się z klasycznymi i romantycznymi wnętrzami. Jak zastosować motyw róż w wystroju wnętrz, aby osiągnąć niebanalny efekt? Czy meble malowane w róże są nadal modne?

Fotel masujący - dotyk luksusu

Gdy po ciężkim dniu poszukujemy chwili odprężania i relaksu, ukojenie może przynieść profesjonalnie wykonany masaż, niekoniecznie w salonie SPA, a w zaciszu Twojego domu czy biura we własnym fotelu masującym. Fotel masujący jest świetnym rozwiązaniem na walkę z codziennym stresem.

Jak przemienić starą komodę w stylowy mebel?

Chcąc posiadać stylowe wnętrze możemy przemienić starą komodę w stylowy mebel. Przeobrażenie starej komody w stylowy mebel nie będzie zbyt kosztownym zabiegiem. Stąd przekonanie o tym, że stylowy pokój kosztuje dużo więcej, nie zawsze jest zgodne z prawdą.

REKLAMA

Jak dobrać odpowiedni kolor do małego mieszkania?

Jak dobrać odpowiedni kolor do małego mieszkania? Jasne pastelowa kolory nadają wnętrzom wrażenie przestronności, ale równocześnie mogą powodować poczucie braku harmonii, pustkę estetyczną, brak pomysłu na wnętrze małego mieszkania.

Jak uniknąć błędów podczas dekoracji wnętrz?

Mieszkanie jest swego rodzaju prywatnym sanktuarium, miejscem wyciszenia i ziemskiego raju, dlatego warto wiedzieć jak uniknąć błędów podczas jego dekoracji. Radzimy, jak przystąpić do dekorowania wnętrza, by uniknąć przesady czy niezamierzonego kiczu.

Nieoceniona wartość toaletki w sypialni

Planowanie sypialni stało się bardzo modne, a toaletka stała się jej niezbędnym elementem. Na sypialnię z toaletką Polacy znajdują miejsce nawet w niewielkich mieszkaniach. Doceniana jest bowiem wygoda spania na solidnym łóżku z wysokiej jakości materacem w przeciwieństwie do najmodniejszej przez wiele lat opcji spania na tapczanie lub sofie, która przechodzi w zapomnienie. Dopełnieniem każdej sypialni staje się coraz częściej również toaletka.

Mitologiczne inspiracje wnętrz

Każde wnętrze ma swój niepowtarzalny charakter, który świadczy o guście i preferencjach osób w nim mieszkających, wymagający mogą wykorzystać mitologiczne inspiracje. Dobór poszczególnych elementów wykończenia i dekoracji inspirowany mitologią zdecyduje o całokształcie.

Łazienka na poddaszu

Projektowanie łazienki na poddaszu wiąże się z funkcjonalnym wykorzystaniem skosów. Dowiedz się, jak zaaranżować wnętrze Twojej łazienki, by jak najlepiej wykorzystać przestrzeń poddasza.

Działanie kolorów we wnętrzu

Obserwacja natury stanowi niewyczerpane źródło inspiracji w doborze kolorów we wnętrzu. Sprawdź, działanie kolorów we wnętrzu, które barwy relaksują, a które wywołują ożywienie.

Kolor we wnętrzu

Decydując się na określony kolor w pomieszczeniu należy zastanowić się, jakie wywołuje on skojarzenia, które mogą wpływać na samopoczucie osób przebywających w pomieszczeniu. Kolor jest, bowiem, postrzegany szybciej niż faktury i kształty, może wywoływać nastroje smutku lub radości, wpływać uspokajająco, melancholijnie czy też pobudzać do działania.

Dwa warianty zagospodarowania wnętrza mieszkania

Twój wymarzony dom albo mieszkanie jest w trakcie budowy i nie wiesz, jaki wariant zagospodarowania wnętrza mieszkania wybrać? Jest wiele sposobów zagospodarowania mieszkania, my przedstawimy dwa.

Ogólne zasady projektowania architektury wnętrz gabinetu lekarskiego

Gabinet lekarski powinien być zaprojektowany według ogólnych zasad wytyczonych przez Ministra Zdrowia. Zasady projektowania architektury wnętrz gabinetu lekarskiego określają m.in. minimalną powierzchnię gabinetu.

Oświetlenie w gabinecie lekarskim

Oświetlenie w gabinecie lekarskim ma duży wpływ na jakość pracy lekarza oraz na samopoczucie pacjenta. Planując oświetlenie w gabinecie lekarskim należy zwrócić uwagę na parametry źródeł światła oraz powierzchnię pomieszczenia.

Wazony niebanalne

Każdy, kto pasjonuje się układaniem bukietów i lubi dekorować dom kwiatami wie, że o końcowym efekcie decydują nie tylko rośliny, z jakich wykonana jest kompozycja. Równie ważny jest pojemnik, w którym została umieszczona. Efektowny, niebanalny wazon to połowa sukcesu. Gdzie ich szukać? Najlepiej wykonać samemu!

Jak urządzić gabinet lekarski?

W czasach, kiedy pacjent wybiera lekarza, wizerunek estetyczny dobrze urządzonego gabinetu lekarskiego nabiera szczególnej wagi. W jaki sposób urządzić gabinet tak, aby pacjent chętnie do niego powrócił?

Architektura wnętrz gabinetów lekarskich a przepisy

Wnętrze gabinetu lekarskiego powinno być zaprojektowane przez doświadczonego projektanta, tak aby spełniało współczesne normy i wymagania zawarte w przepisach, a jednocześnie cieszyło wzrok osób w nim przebywających. Architektura wnętrza gabinetu lekarskiego zaaranżowana zgodnie z przepisami pozwoli na odbiór bez zastrzeżeń przez Sanepid i terminowe otwarcie.

Warunki dźwiękowe i oświetlenie w biurze

Jednym z najważniejszych czynników kształtujących klimat pomieszczeń przeznaczonych do pracy, obok funkcjonalnego rozplanowania, są warunki dźwiękowe oraz oświetlenie. Warto stosować podstawowe zasady kształtowania warunków dźwiękowych i oświetleniowych w biurze.

Jak urządzić przestrzeń biurową?

Właściwa aranżacja przestrzeni biurowych ma coraz większe znaczenie. Ocenia się, że w krajach wysoko rozwiniętych, w przestrzeniach biurowych pracuje ok. 70% populacji czynnej zawodowo. W biurach spędzamy coraz więcej czasu, dlatego warto je właściwie urządzić. Ciągły rozwój techniki i technologii materiałów, stwarza konieczność modernizacji budynków, w celu dostosowania ich do nowoczesnych wymagań, reorganizacji i przekształcenia poszczególnych stanowisk pracy.

Multiroom

Multiroom to system dystrybucji dźwięku, którego charakterystyczną cechą jest zastosowanie jednego punktu centralnego, w którym umieszczone są wszystkie źródła dźwięku: CD, DVD, tunery. W poszczególnych pomieszczeniach stosowane są tylko małe sterowniki, które potrafią obsłużyć każde z wymienionych źródeł. System multiroom umożliwia m.in. zarządzanie muzyką z dowolnego punktu domu oraz gromadzenie muzyki na specjalnych serwerach, które mieszczą nawet kilkadziesiąt godzin muzyki.

Drewno/parkiet europejski

Parkiet europejski wykonany jest z drewna np. dębu, orzecha, jesionu. Do stworzenia parkietu europejskiego stosuje się zazwyczaj gatunki drewna o kolorystyce przeważnie jasnej, przystosowane do rodzimych warunków atmosferycznych.

Drewno/parkiet egzotyczny

Parkiet egzotyczny to np. merbau, teak, badu, doussie, palisander. Parkiet egzotyczny to drewno o dużej twardości, występujące w bogatej kolorystyce od czerni poprzez ciemne brązy, czerwienie aż do jasnych miodowych. Drewno to dobrze sprawdza się na zewnątrz, w miejscach narażonych na działanie wilgoci.

Stiuk

Stiuk: ciasto sztukatorskie będące mieszaniną gipsu, wapienia i drobnego piasku lub pyłu marmurowego. Stiuk formuje się łatwo. Szybko twardnieje. Stosowane jest do wykonywania tynków oraz w ornamentyce. Może być barwiony na różne kolory.

Mozaika

Mozaika to dekoracja wykonana z drobnych kawałków kolorowych kamieni, marmuru, szkła, ceramiki i innych materiałów. Mozaiką zdobi się ściany, podłogi, sufity, apsydy i meble. Technika ta jest wykorzystywana od stuleci, stosowana była już w starożytności. Pierwsze mozaiki w starożytnej Grecji układano ze skorup otoczaków, dominowała wtedy kolorystyka biało-czarna z niewielkimi fragmentami w kolorze żółtym, czerwonym i brązowym.

Sztukateria

Sztukateria to dekorowanie ścian, sklepień, sufitów ozdobnymi elementami wykonanymi z gipsu lub z żywicy. Najczęściej wykonywane są na ścianach lub sufitach. Sztukateria stosowana jest zarówno we wnętrzu budynków, jak i na zewnątrz. Sztukateria jako metoda zdobnicza upowszechniła się w okresie renesansu i baroku.

Inkrustacja

Inkrustacja to układanie na powierzchni przedmiotów wzorów w postaci płytek, wyciętych z materiałów takich jak kość słoniowa, masa perłowa, metale i inne tworzywa. Inkrustowane przedmioty ozdabiane są różnymi wzorami, często stosuje się motyw roślinny i wzory geometryczne. Rozkwit tej techniki nastąpił w okresie renesansu.

Intarsja sztukatorska

Intarsja sztukatorska to wypełnianie masą stiukową (ciastem sztukatorskim) wyciętej okładziny drewnianej. W intarsji sztukatorskiej okładzinę drewnianą wycina się we wzory.

Intarsja

Intarsję można zdefiniować jako "malowanie drewnem", ponieważ intarsja to wykładanie powierzchni przedmiotów drewnianych innymi gatunkami drewna. Najczęściej intarsję stosuje się na meblach, czasami wykłada się meble innym kolorem drewna. Nowe kawałki drewna układa się w miejsce usuniętych starych fragmentów. Metoda ta zyskała na popularności w okresie renesansu i baroku.

Podstawowe zasady oświetlenia wnętrz

Oświetlenie pozwala na wydzielenie we wnętrzu stref. Poszczególne strefy wnętrz są z kolei oświetlane w zależności od wykonywanych w nich czynności. Znajomość kilku podstawowych zasad dotyczących oświetlenia wnętrz umożliwi uzyskanie odpowiedniego efektu.

Telewizor w domowej przestrzeni – zagrożenia

Jakie zagrożenia niesie umieszczenie telewizora w domowej przestrzeni? Czy warto mieć telewizor w każdym pokoju? Największe zastrzeżenia budzi umieszczanie telewizora w sypialni i pokoju dziecka.

Minimalizm

Charakterystyczne cechy minimalizmy to przestronność, geometryczne formy, jednolite kolory, ascetyzm. Do minimum ograniczone są wszelkie zdobienia i dodatki. Styl wywodzi się z japońskiej prostoty formy i poszukiwania wewnętrznej harmonii. Meble powinny być raczej niskie, z kątami prostymi, komponujące się z kolorem ścian. Przy urządzaniu minimalistycznego wnętrza należy działać w myśl zasady „im mniej, tym lepiej”.

High-tech

Znakiem rozpoznawczym stylu high-tech jest minimalizm i nowoczesność. To styl dla ludzi otwartych na wszelkie designerskie nowości. Stawia na funkcjonalność. W materiałach dominują chrom, aluminium, metalowe pręty, szkło hartowane, a kolory są zdecydowane, mocne i kontrastowe (np. łączenie bieli z purpurą i brązem). Najczęściej stosowane oświetlenie to halogeny. Mile widziane są wszelkie nowinki techniczne, zarówno w konstrukcji budynku, jak i jego wyposażeniu. Surowy klimat wnętrza high-tech ma swoich sympatyków głównie wśród ludzi młodych.

Secesja

Styl secesyjny zaliczany do grupy modernistycznej. Jego cechy charakterystyczne to bogata ornamentacja roślinna lub abstrakcyjna (motywy kwiatowe, łabędzie z powyginanymi szyjami, nenufary), linearyzm i asymetria. Dominującą kolorystyką są pastele i kolory „przydymione”. W secesji mamy do czynienia z giętką, płynną linią, występującą np. na balustradach przy schodach. Podkreślany jest także pion obecny w obrazach i w meblach.

Eklektyzm

Eklektyzm polega na wybieraniu interesujących nas elementów z różnych stylów. Urządzając wnętrze w stylu eklektycznym należy zachować szczególną ostrożność, gdyż łatwo jest stworzyć wrażenie dysharmonii. Najlepiej obrać jeden element: ciekawą ścianę lub duży kredens za centrum projektu i z rozwagą tworzyć dla niego tło subtelnie łącząc nowoczesną technikę z elementami konwencjonalnymi.

Modernizm

Modernizm to prąd w architekturze światowej, jego rozwój przypada na lata 1918-1975. Modernizm odchodzi od wszelkiego rodzaju stylizacji. Jednym z naczelnych haseł modernizmu jest funkcjonalność, a kształt obiektu architektonicznego jest ściśle powiązany z pełnioną przez niego funkcją. Modernizm kładzie nacisk na abstrakcyjność i minimalizm. Ponadto styl modernistyczny nie jest jednorodny, można w jego ramach wyróżnić kilkadziesiąt szkół architektonicznych, kierunków i prądów.

Styl rustykalny

Styl rustykalny to prostota, przytulność i dążenie w kierunku natury. W stylu rustykalnym dominuje ciepła paleta barw: przydymione zielenie, pastele, delikatne błękity. Istotny element to podkreślenie naturalnego koloru drewna mebli. Styl ten jest ukłonem w stronę wszelakiej ludowości: we wzornictwie pasy, kraty i roślinność nadająca sielankowy klimat; w dodatkach – rękodzieło, szydełkowe serwety, koronkowe firany. Zdobnictwo traktowane jest jako w niezbędne minimum. Często we wnętrzu w stylu rustykalnym pojawia się piec kaflowy z żeliwnymi drzwiczkami, obecnie zamiast niego może to być również kominek.

Styl klasyczny

Styl klasyczny to pojemne pojęcie, obejmujące swoim zakresem inne style, np. styl bauhasowy, styl włoski i styl angielski. Styl klasyczny to bogato zdobione meble, inspirowane wzorami historycznymi, zaczęrpniętymi, między innymi, z okresu baroku i rokoko. Tu kształt ważniejszy jest niż barwa, stąd stonowane kolory (beż, brąz, ecru) a formy zdecydowane (np. meble z wykończeniem przypominającym głowicę kolumny). Projektując wnętrze w tym stylu należy dążyć do uzyskania efektu luksusu, uzyskanego za pomocą drogich materiałów i ozdobnych detali.

Nietypowe pomysły na ekspozycję telewizora

Włączony telewizor towarzyszy nam podczas wykonywania różnych czynności w trakcie całego dnia. Telewizja jest idealnym medium zarówno dla spragnionych rozrywki, jak i dla osób szukających rzetelnych informacji z dziedziny nauk ścisłych i humanistycznych. Równocześnie ma tę przewagę, że z telewizji można korzystać w każdym miejscu, w każdym czasie, dlatego warto zastanowić się nad pomysłami na ekspozycję telewizora w naszym domu.

Tkaniny we wnętrzu - kształtowanie nastroju i unikalnego charakteru

Nie ma jednoznacznej recepty i ścisłych wytycznych, jak za pomocą odpowiedniego doboru tkanin stworzyć wnętrze, przytulne, komfortowe i niepowtarzalne. Oferta faktur, kolorów i wzorów tkanin jest ogromna, co utrudnia wybór, istnieją jednak ogólne zasady pomagające, za pomocą właściwego doboru tkanin, wykreować przyjazne, przytulne i eleganckie wnętrze.

Tajemnice oświetlenia

Rozwój nowoczesnych technologii oświetleniowych oraz nowe rozwiązania materiałowo-konstrukcyjne stwarzają niesamowite możliwości budowania architektury wnętrza światłem. Tradycyjny punkt oświetlenia w centrum sufitu, całkowicie demaskujący przestrzeń, odchodzi już do lamusa.

Światło – zabawa z formą wnętrza

Światło – jako element porządkujący – decyduje o wizualnym odbiorze wnętrza, podkreśla panujący w nim klimat, wpływa na jego funkcjonalne i użytkowe walory. Światło stwarza warunki do pracy i wypoczynku, buduje jego atmosferę, wpływa na samopoczucie osób w nim przebywających.

Barwy zgodne z temperamentem

Psychologiczne oddziaływanie barw ma związek z tym wszystkim, co nas otacza. Barwy mają również silny związek ze skojarzeniami, które utrwalamy od pierwszych chwil życia. Kolor jest życiem, ekspresją, stymuluje nasz organizm. Ale zdarza się, iż oddziałuje na nas destruktywnie. Dlatego też wybierając konkretne kolory, powinniśmy się zastanowić nad skojarzeniami i reakcjami, jakie w nas wywołują.

Styl rustykalny - elementy wyposażenia

Charakterystyczną częścią domu w stylu rustykalnym jest kuchnia, która powinna harmonizować z wyposażeniem całego domu. Jakie elementy wyposażenia powinny się znaleźć w kuchni w stylu rustykalnym?

Schody - element kształtowania charakteru wnętrza

Schody są pierwszoplanowym elementem architektury przestrzeni domowej. W ciągu ostatnich lat schody ponownie nabrały szczególnego wymiaru - pełniąc swą funkcję użytkową stały się jednocześnie elementem kompozycji wnętrza i jego dekoracją.

Rola oświetlenia we wnętrzach handlowych

Rola oświetlenia we wnętrzach handlowych jest bardzo duża. Światło i kolor budują atmosferę wnętrza handlowego, są czynnikami współtworzącymi filozofię marketingową. Spełniają już nie tylko funkcję użytkową, tworząc dobre warunki widzenia, ale są stosowane w szerszym aspekcie.

Przestrzeń dla dziecka w domu - ogólne informacje

Przestrzenią dla dziecka powinien być cały dom. Dziecko musi mieć przestrzeń w domu, w której będzie się rozwijało, powinna być ona kształtowana przede wszystkim pod kątem jego indywidualnych potrzeb. Rodzice, często myśląc o własnej wygodzie, zapominają o potrzebach i bezpieczeństwie małego członka rodziny.

REKLAMA