Jak urządzić przestrzeń biurową?
REKLAMA
REKLAMA
Komputer i biurko
Stałym elementem wyposażenia niemalże każdego biurka stał się komputer (monitor, klawiatura, obudowa i itd.). Zawartość twardego dysku i technologia zapisu na płytach CD pozwoliły zredukować przepastne szafy i szuflady, w których do niedawna przechowywano szereg ważnych dokumentów i notatek. Aby praca przy komputerze nie była męcząca i szkodliwa dla zdrowia, warto dołożyć starań przy tworzeniu ergonomicznego stanowiska. Prawidłowo rozwiązane miejsce pracy przy komputerze powinno umożliwiać bezpieczne i wygodne posługiwanie się sprzętem oraz urządzeniami peryferyjnymi. Zasady projektowania stanowiska komputerowego są ściśle znormalizowane.
REKLAMA
Zobacz także: Biuro w domu: jak stworzyć wygodne miejsce do pracy?
REKLAMA
Szczególnie ważne jest usytuowanie monitora, tak aby kąt obserwacji ekranu wynosił 20-50 stopni, a górna jego krawędź nie znajdowała się powyżej oczu pracownika. Pozwala to na eliminację uciążliwych i powodujących bóle szyjnego odcinka kręgosłupa ruchów głowy: w górę (przy spojrzeniu na monitor), w dół (przy spojrzeniu na dokument, klawiaturę). Najbardziej wskazane jest wykorzystanie stołów pod komputer, w których monitor można usytuować pod kątem, w specjalnym wgłębieniu kilka centymetrów poniżej płaszczyzny roboczej. Niestety, wiele osób korzysta z nieergonomicznych modeli biurek z nadstawką pod monitor, nie licząc się z niewygodą i szkodliwymi konsekwencjami dla kręgosłupa.
W trosce o wzrok należy zachować bezpieczną odległość oczu od ekranu monitora, która powinna wynosić dwie jego przekątne. Podczas pracy na klawiaturze należy przewidzieć wygodne oparcie dla nadgarstków. Dobrym sposobem jest wykorzystanie specjalnych podkładek, ze wspornikiem nadgarstków w postaci wypukłego profilu lub wysuwanych szuflad z tego typu wspornikiem. Jeżeli użytkownik komputera pracuje z dokumentem źródłowym, poleca się użycie specjalnego uchwytu do dokumentów. Pozwala to na utrzymanie dokumentu na odpowiedniej wysokości i odległości od monitora, redukując ruchy głowy i oczu.
Zobacz także: Jakie kryteria rządzą współczesną architekturą wnętrz?
Krzesło
REKLAMA
Wysokość płaszczyzny roboczej blatu powinna być dostosowana do wysokości krzesła, aby możliwe było wykonywanie pracy przy naturalnym położeniu kończyn górnych. Należy zachować kąt co najmniej prosty, pomiędzy ramieniem i przedramieniem. Konieczne jest również zostawienie prześwitu, wystarczającego do swobodnego umieszczenia nóg pod najniższym elementem stołu. Wygodne i ergonomiczne siedzisko to jeden z najistotniejszych elementów decydujących o warunkach pracy przy komputerze. Odpowiednie krzesło powinno odznaczać się dobrą statecznością i sprzyjać utrzymaniu wyprostowanej pozycji ciała, przy której kręgosłup zachowuje swój naturalny kształt, bez obciążenia mięśni grzbietu i dysków międzykręgowych.
Płaszczyzna siedziska powinna być miękka i odpowiednio ukształtowana. Zalecana wysokość oparcia wynosi około 55-60 cm. Oparcie powinno być uwypuklone na odcinku lędźwiowym i nieznacznie wklęsłe na wysokości klatki piersiowej. Elastyczna regulacja kąta oparcia i wysokości siedziska pozwala dostosować je do zmian pozycji ciała podczas pracy.
REKLAMA
REKLAMA