REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Budowa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Domy dwurodzinne

Domy dwurodzinne to zazwyczaj domy piętrowe z poddaszem użytkowym z dwoma niezależnymi wejściami. Domy dwurodzinne zwane także dwulokalowymi są bardzo popularne głównie ze względu na swoją funkcjonalność. Są także ekonomiczne – budowa takiego domu jest znacznie tańsza niż domu jednorodzinnego.

Nowe normy dla stropów gęstożebrowych

W lipcu 2011 r. wycofano z Polskich Norm, normę PN-B-19503:2004. Jedna z polskich firm zajmująca się produkcją systemów stropowych w miejsce brakującej normy dotyczącej prefabrykatów betonowych w tym stropów gęsto żebrowych, wprowadziła nową dokumentację opracowaną na podstawie nowych norm i eurokodów.

Profile okienne

Czy liczba komór w profilu okiennym ma wpływ na izolacyjność termiczną okna? Wielu sprzedawców oferuje okna z profilami cztero-, pięcio-, a nawet ośmiokomorowymi. Dobrze dobrany profil okienny jest bardzo ważny. Sprawdź, czy ilość profili ma wpływa na izolacyjność termiczną okna.

Wyłaz dachowy

Wyłaz dachowy to otwór w dachu umożliwiający wyjścia na jego powierzchnię. To szybkie i bezpieczne wyjście na dach służące np. podczas pożaru, oraz wykorzystywane podczas prac kominiarzy lub dekarzy.

REKLAMA

Ława kominiarska

Ława kominiarska to element komunikacji na dachu umożliwiający poruszanie się kominiarzom oraz dekarzom.

Gont

Gont to drewniany materiał do wykańczania połaci dachowych. Są to deski z drewna iglastego o przekroju klina z wpustem wzdłuż szerszej krawędzi. Gont łączymy ze sobą poprzez układanie poszczególnych części wsuwając jedna na drugą oraz łączenie ich gwoździem.

Łupek

Łupek to minerał (skała) charakteryzujący się dobrą łupkowością. Łupkiem najczęściej nazywamy skały metamorficzne lub osadowe. Łupek to skała o różnorodnym składzie i charakterystycznej teksturze. W budownictwie łupek często wykorzystuje się jako kruszywo.

Stropodach

Stropodach to strop nad ostatnią kondygnacją budynku, pełniący także rolę dachu. Wyróżniamy następujące rodzaje stropów: stropodachy wentylowane i stropodachy pełne.

REKLAMA

Dźwigar

Dźwigar to poziomy lub ukośmy element konstrukcji dachowej. Wyróżniamy dźwigary dachowe, stropowe (w budynkach) lub dźwigary mostowe (przęsła mostu). Materiałem stosowanym do wykonywania dźwigarów może być drewno (belki drewniane) lub stal (kratownica stalowa, blachownica lub układ prętowy).

Blachownica

Blachownica to dźwigar z blach stalowych usztywniony żebrami ułożonymi poprzecznie w stosunku do osi dźwigara. Wyróżniamy blachownice o przekroju otwartym (np. dwuteowym) lub zamkniętym (skrzynkowym). Kiedyś blachownice łączono za pomocą nitów, obecnie są one spawane.

Powierzchnia zabudowy

Powierzchnia zabudowy (Pz) to powierzchnia rzutu poziomego budynku mierzona w obrysie zewnętrznym ścian na wysokości parteru lub wysokości wyższej kondygnacji jeśli ta wystaje poza obrys kondygnacji przyziemnej. Do powierzchni zabudowy wliczane są np. ganki, werandy, portyki oraz ogrody zimowe. Do powierzchni zabudowy nie wlicza się pochyli, schodów, balkonów oraz tarasów.

Portyk

Portyk to jedno- lub dwukondygnacyjna część budynku na planie prostokąta z kilkoma rzędami kolumn podpierającymi dach. Portyk przynajmniej z jednaj strony powinien być otwarty (np. podparty rzędem kolumn). bardzo często stosowano w architekturze rzymskiej, gdzie miał on chronić ludzi oraz inne części budynku prze działaniem zewnętrznych czynników atmosferycznych.

Powierzchnia użytkowa budynku

Powierzchnia użytkowa budynku to powierzchnia mierzona po wewnętrznej długości ścian na każdej z kondygnacji budynku z wyłączeniem klatek schodowych oraz szybów dźwigowych.

Kondygnacja powtarzalna

Kondygnacja powtarzalna to kondygnacja budynku nie różniąca się w sensie technicznym od innych kondygnacji w tym samym budynku.

Poddasze

Poddasze to inaczej strych. Poddasze znajduje się nad najwyżej położonym stropem w budynku, pod pokryciem dachowym. Wyróżniamy poddasze użytkowe oraz poddasze nieużytkowe.

Poddasze użytkowe

Poddasze użytkowe to przestrzeń nad najwyżej położonym stropem w budynku tuż pod pokryciem dachowym zagospodarowana na pomieszczenia mieszkalne.

Poddasze nieużytkowe

Nie wykorzystywana przestrzeń położona nad najwyżej położonym stropem w budynku tuż pod pokryciem dachowym.

Mansarda

Mansarda to przestrzeń mieszkalna znajdująca się części poddasza. Mansarda wydzielona jest ścianami, które wychodzą ponad powierzchnię dachu i tworzą nadbudowę nad gzymsem budynku.

Gzyms

Gzyms to element architektoniczny budynku. Pozioma ozdobna listwa na wysokości ostatniej kondygnacji, wystająca poza lico muru. Gzyms chroni kondygnację przed ściekająca z dachu wodą deszczową. Poza funkcją użytkową, gzyms może pełnić także funkcję ozdobną. Wyróżniamy gzymsy zewnętrzne oraz gzymsy wewnętrzna.

Split levels

Układ kondygnacji polegający na ich zazębianiu się. Najczęściej spotyka się przesunięcie kondygnacji o połowę jej wysokości względem stropów. W takim przypadku poszczególne półpiętra mogą tworzyć odrębne strefy lub stanowić jedną całość.

Strop pośredni

Strop pośredni to strop o powierzchni mniejszej niż powierzchnia kondygnacji. Na stropie pośrednim znajduje się np. antresola.Strop o powierzchni mniejszej niż powierzchnia kondygnacji. Na stropie pośrednim znajduje się np. antresola.

Mezzanino

Niska kondygnacja pomiędzy piętrami, zazwyczaj między parterem a pierwszym piętrem.

Wysokość kondygnacji

Wysokość pomiędzy poziomem powierzchni podłogi a poziomem powierzchni podłogi na kondygnacji powyżej.

Komin

Komin to jeden z elementów instalacji spalinowej odprowadzający produkty spalania poza instalację (na zewnątrz budynku).

Podbitka dachowa

Podbitka dachowa to element wykończeniowy dachu. Podbitka dachowa jest zarówno elementem wykończeniowym jak i estetycznym. Chroni ona od spodu elementy konstrukcyjne dachy przed działaniem czynników atmosferycznych. Najczęściej wykonywana jest z desek oraz z PVC.

Okap

Okap to najniższa, pozioma część połaci dachowej.

Połać dachowa

Połać dachowa to powierzchnia dachu ograniczona od dołu przez okap (najniższa część połaci dachowej) i od góry przez kalenicę (najwyższa część połaci dachowej).

Kosz dachowy

Kosz dachowy to wklęsła krawędź dachu pomiędzy dwiema połaciami dachowymi powstała w miejscu tzw. Linii koszowej.

Kalenica

Kalenica to najwyższa, najczęściej pozioma część dachu w miejscu zgięcia połaci dachowych.

Podwalina

Podwalina – inaczej przycieś. Najniższa część konstrukcyjna ścian. Murłata to belka oparta na fundamencie i połączona z nim w sposób trwały. Zadaniem murłaty jest ochrona konstrukcji przed przesunięciem związanym z parciem i ssaniem wiatru. Murłatę izoluje się od fundamentu warstwą papy aby ochronić ją przed wilgocią z gruntu. Kiedyś murłatę wykonywano z drewna, obecnie bardzo często wykonuje się ją z betonu lub żelbetu.

Więźba dachowa

Drewniana konstrukcja dachowa przenosząca obciążenia z pokrycia dachowego. Więźba dachowa składa się z wiązarów dachowych , na których opiera się pokrycie dachowe. Więźba dachowa opiera się na murłacie, która to łączy ją z reszta budynku.

Wiązar

Wiązar to jeden z podstawowych elementów konstrukcji dachowej (więźby) często o konstrukcji kratowej. Ze względu na użyty materiał wyróżniamy: wiązary drewniane, wiązary stalowe oraz wiązary żelbetowe.

Murłata

Murłata - inaczej Namurnica. Drewniana belka ułożona poziomo na murze budynku łącząca więźbę dachową z resztą budynku. Murłata przenosi obciążenia z dachu i przenosi je na ściany.

Wiatrownica

Wiatrownica to drewniana deska montowana pod kątem do krokwi. Wiatrownica usztywnia konstrukcję więźby dachowej i zapewnia jej stabilność podczas obciążenia wiatrem.

Kto nadzoruje prace na budowie?

Za nadzór prac budowlanych odpowiedzialni są kierownik budowy i inspektor nadzoru inwestorskiego. Inwestycja budowlana będzie przebiegać sprawnie, jeśli kierownik budowy i inspektor nadzoru inwestorskiego będą ze sobą współpracować.

Drewniane bramy przeciwpożarowe – ekologia i innowacyjność

Drewniane bramy przeciwpożarowe to innowacyjny produkt jednego z producentów bram przemysłowych. Drewniane bramy spełniają wszystkie wymagane normy i są stosunkowo niedrogie.

Ogrodzenie: panelowe lub z siatki powlekanej

Kupując ogrodzenie powinniśmy dokładnie zwracać uwagę na każdy szczegół. Ogrodzenie nie jest inwestycją krótkotrwała i powinno nam służyć przez wiele lat, dlatego tak ważny jest jego właściwy wybór. Do wyboru mamy m.in. ogrodzenia panelowe lub ogrodzenia z siatki powlekanej.

Wiejskie klimaty w architekturze

Wiejska architektura to przede wszystkim budownictwo drewniane. Choć z pozoru może wydawać się nie ciekawe, to jednak drewniana stara chata ma wiele uroku. Spadzisty dach, ściana z bala, kwiaty na oknie lub też drewniana kapliczka to kilka z elementów wiejskiej architektury.

Nowoczesna dachówka ceramiczna

Dachówka Piemont umożliwia przykrywanie dachów już o kącie nachylenia 16° (z zastosowaniem dodatkowych zabezpieczeń). Dzięki specjalnemu zamkowi połączenie dachówek jest bardzo szczelne i pozwala na większy rozstaw łat – ułatwia to poprawne ułożenie połaci.

Detale architektoniczne

Detale architektoniczne mogą nawiązywać do różnych styli, które pojawiały się w architekturze na przełomie wieków. Niektóre z nich, oprócz funkcji dekoracyjnej pełniły także funkcję użytkową.

Zakup materiałów budowlanych przez Internet

Kupowanie materiałów budowlanych przez Internet to często oszczędność czasu i pieniędzy. Dzięki internetowym porównywarkom cen materiałów budowlanych możemy sprawdzić oferty wielu producentów.

Rola membrany dachowej w pokryciu dachowym

Membrana dachowa jest bardzo istotnym elementem w konstrukcji dachu. Choć folia dachowa jest niewidoczna, ma wpływ na trwałość całej konstrukcji. To dzięki membranie dachowej dach oddycha i nie przecieka.

Dobre i bezpieczne rusztowanie

Rusztowanie to nieodłączny element budowy lub remontu. Podczas budowy sprawdza się jako ciąg komunikacyjny na poszczególnych poziomach. Natomiast podczas remontu lub prac wykończeniowych rusztowanie staje się bardzo pomocne przy tynkowaniu lub malowaniu ścian lub stropów. Dowiedz się, czym powinno charakteryzować się dobre rusztowanie.

Zakup styropianu – na co zwrócić uwagę?

Aby wybrać dobry styropian, należy zwrócić uwagę na jego rodzaj i zastosowanie. Dowiedz się, jakie są rodzaje styropianu i jak dobrać styropian w zależności od jego zastosowania.

Prace na dachu i bhp

Prace na dachu mogą być bezpieczne, jeżeli zadbamy o profesjonalny system ochrony. Pracujący na dachu często narażeni są na utratę zdrowia lub życia. Z badań GUS-u wynika, że spośród wypadków przy pracy najczęstsze są wypadki podczas prac wysokościowych.

Montaż bramy z napędem automatycznym

Montaż bramy z napędem automatycznym jest bardzo ważny, ponieważ ma wpływ na nasze bezpieczeństwo i jej sprawne działanie. W czasie eksploatacji bramy należy również dbać o jej prawidłowe użytkowanie. Dowiedz się, jak korzystać z bramy, aby służyła nam przez wiele lat.

Portfenetr (Porte-fenêtre)

Portfenetr to okno zastępujące balkon. Najczęściej pojawia się w wysokich budynkach mieszkalnych oraz tam, gdzie fasada budynku miała być płaska. Portfenetr można stosować nie wyżej niż 25 m nad poziomem terenu. W mieszkaniach głębokich portfenetr bardzo dobrze doświetla wnętrze za równo na całej jego długości jak i szerokości. Portfenetr stosowany jest głównie w pomieszczeniach mieszkalnych, rzadziej w biurowych. W przeszłości Portfenetry pojawiały się w pałacach od XVII do XIX wieku. Każdy Portfenetr zabezpieczony jest balustradą.

Nadświetle

Nadświetle (przeziernik) to element konstrukcyjno-dekoracyjny stosowany w architekturze oraz budownictwie. Nadświetle to górna przeszklona cześć drzwi lub okna, mająca na calu doświetlenie pomieszczenia znajdującego się wewnątrz budynku. Nadświetle może mieć kształt koła, półkola lub prostokąta itp. Nadświetle często było stosowane w budowlach pałacowych oraz kamienicach z XVII wieku.

Domy z dachem wielospadowym

Wybierając projekt domu jednorodzinnego do wyboru mamy domy z dachem płaskim oraz domy z dachem spadzistym. Wybierając dach spadzisty nie musimy ograniczać się do dachu dwu lub czterospadzistego. Na rynku dostępna jest cała masa projektów z dachami wielospadowymi. Do dachów wielospadowych śmiało możemy zaliczyć takie dachy jak: dachy mansardowe, naczółkowe, kopertowe lub namiotowe. Sprawdź, który dach będzie dla Ciebie najlepszy.

Dlaczego warto mieć porządek na budowie?

Zorganizowany plac budowy to jeden z warunków udanej inwestycji, dzięki któremu ekipa wykonawcza może wykazać się profesjonalizmem. Ponadto, porządek na placu budowy usprawnia prace budowlane.

REKLAMA