REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Po co stosujemy folie paroizolacyjne?

Subskrybuj nas na Youtube
Folia paroizolacyjna jest jednym z kluczowych elementów w konstrukcji dachu.
Folia paroizolacyjna jest jednym z kluczowych elementów w konstrukcji dachu.
Klöber-HPi
Klöber-HPi

REKLAMA

REKLAMA

Folia paroizolacyjna jest jednym z kluczowych elementów w konstrukcji dachu. Chroni ona izolację termiczną dachu oraz więźbę dachową przed zawilgoceniem oraz pojawieniem się pleśni i grzyba. Choć folia dachowa nie jest widoczna, powinniśmy dopilnować jej prawidłowego montażu, jeśli chcemy uniknąć nieplanowanego remontu.

W przypadku sprawnie działającej wentylacji i właściwie użytych, dobrej jakości materiałów izolacyjnych, nie dzieje się nic złego. Gorzej, gdy wentylacja nie działa prawidłowo, a ekipa budowlana nie do końca fachowo wykonała swoje zadanie. Wówczas para kondensuje się i osiada na różnych elementach budynku i niestety niszczy także zastosowane materiały.

REKLAMA

Poprawna wentylacja dachu

REKLAMA

Para wodna w budynkach mieszkalnych jest czymś najzupełniej naturalnym.
Nie pozbędziemy się jej. Powstaje gdy się kąpiemy, pierzemy lub gotujemy. Dlatego tak istotną kwestią jest właściwe zabezpieczenie przed nią budynku. Kiedy wilgoć zaatakuje termoizolację powstaje konieczność remontu.

 – Można temu zapobiec stosując folię paroizolacyjną od strony poddasza. Jest ona znakomitą barierą dla pary wodnej. Układa się ją pomiędzy ociepleniem, a płytami g-k. Skutkuje to zatrzymaniem pary wodnej, która powstaje w pomieszczeniach i nie przedostawaniem się jej do wnętrza dachu, czyli do krokwi i warstwy ocieplenia – mówi Przemysław Skibiński, Key Account Manager/Technical Manager Klöber-HPi Polska
Sp. z o.o.

Jeżeli materiał stosowany do ocieplenia nie zostanie właściwie zabezpieczony, nie spełni swoich funkcji. W momencie, gdy dojdzie do jego zwilgocenia, traci na swojej skuteczności, a dodatkowo może także dojść do jego zagrzybienia i zapleśnienia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wybierając konkretną folię należy przyjrzeć się jej parametrom technicznym i wybrać
te najlepsze dla nas, w zależności od miejsca jej zastosowania oraz efektu, jaki chcemy osiągnąć
– dodaje Przemysław Skibiński.

Zobacz także: Jak wentylować połać dachową?


Współczynnik Sd

Paroprzepuszczalność paroizolacji musi być oznaczona odpowiednio wysokim współczynnikiem Sd. W zależności od tego, jaką przegrodę zamierzamy zbudować            i od typu folii do tego użytej, określa się jego wartość.

REKLAMA

- Współczynnik Sd różni się w zależności od rodzaju folii. Przy foliach paroizolacyjnych  polietylenowych jego wartość to kilkadziesiąt metrów, zaś w przypadku aktywnych paroizolacji jest niższa – kilka, kilkanaście metrów. Z kolei w przypadku folii posiadających warstwę aluminium, które są najszczelniejsze, współczynnik Sd jest większy lub równy 100 m. Mówiąc najprościej, materiał paroizolacyjny stawia w tym przypadku opór dla pary wodnej jak 100 m powietrza – tłumaczy Przemysław Skibiński.

O stosowanie aktywnych paroizolacji warto się pokusić w pomieszczeniach mieszkalnych. Utrzymują one optymalny poziom pary wodnej w przegrodzie – z jednej strony blokują jej przepływ z pomieszczenia do konstrukcji dachu, a z drugiej odprowadzają jej nadmiar na zewnątrz. Gdyby nie działały w ten sposób, czyli nie odprowadzały nadmiaru pary, dochodziłoby do zawilgocenia ocieplenia. Kiedy wilgotność w pomieszczeniu jest stale podwyższona sprzyja niestety rozwojowi grzybów, pleśni i roztoczy. Te z kolei szkodzą wszystkim mieszkańcom i mogą być przyczyną wielu chorób. Dodatkowo zwiększona wilgotność niszczy konstrukcję budynku – drewno gnije, stal koroduje, odpadają tynki,      a budynek ma coraz większe straty ciepła.

Zobacz także: Rola membrany dachowej w pokryciu dachowym

Należy jednak mieć na uwadze, że aktywną paroizolację wolno zastosować jedynie wtedy, gdy pod pokryciem znajduje się wysokoparoprzepuszczalna membrana. Jeżeli dodatkowo chcemy znacząco ograniczyć starty energii, warto pokusić się o zastosowanie paroizolacji z ekranem aluminiowym. Posiada ona zdolność odbijania 60% promieniowania cieplnego, a dodatkowo jest niezwykle wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne.

Poprawny montaż folii dachowej

Folię paroizolacyjną montuje się na poddaszach. Układa się ją pomiędzy płytami kartonowo-gipsowymi a termoizolacją.

- I tu polecam dopilnować fachowców, by stosowali się dokładnie do wskazówek podanych przez producenta w instrukcji montażu. Przeważnie nie lubią tego robić,         ale z pewnością ograniczy to ilość błędów wykonawczych. Instrukcje do produktów powstają nie po to by uprzykrzać pracę, ale po to by ograniczyć przyszłe problemy – radzi Przemysław Skibiński.

Najczęściej pojawiającym się błędem jest montaż folii bezpośrednio pod płytą kartonowo-gipsową i nie zostawienie odpowiedniej szczeliny wentylacyjnej. Kolejnym, równie często spotykanym jest to, że fachowcy zapominają o zakładach lub zostawiają je zbyt małe.

Miejsca zakładów i styków z elementami przyległymi, takimi jak ściany, kominy, okna,  elementy drewniane oraz instalacje przechodzące przez dach itp., to punkty newralgiczne.

- Dlatego wymagają one wyjątkowo starannego wykonania. Para wodna przenika przez wszelkie, nawet najmniejsze nieszczelności. Nie można więc zapominać o uszczelnieniu tych miejsc specjalną masą uszczelniająco-klejącą, która nie zawiera rozpuszczalników      i równocześnie jest odporna na warunki pogodowe jak i promieniowanie UV – tłumaczy Przemysław Skibiński.


Błędy mogą pojawiać się nie tylko podczas układania folii, ale również podczas późniejszych prac. Zdarzają się nawet uszkodzenia dobrze zamontowanej już folii. Brak szczeliny wentylacyjnej przekłada się później na źle funkcjonujący system kontrolowanego przepływu pary wodnej. Jeżeli dach nie zostanie prawidłowo uszczelniony, to czekają nas niemiłe konsekwencje, paroizolacja nie spełni swojej funkcji, a zastosowane ocieplenie zostanie zawilgocone.

- Następstwem tego będą zapewne mostki termiczne albo skupiska wilgoci, które powodują zmiany w strukturze materiału konstrukcji dachu, co w efekcie może  doprowadzić do uszkodzenia więźby dachowej – przestrzega Przemysław Skibiński.

Zobacz także: Błędy, które możemy popełnić podczas montażu pokrycia dachowego

Montaż i naprawa folii paroizolacyjnej

W budynkach o konstrukcji szkieletowej zarówno drewnianej, jak i stalowej,  paroizolacje układa się również na ścianach i stropach. W przypadku konstrukcji drewnianej, folie należy mocować używając takera. Z kolei przy konstrukcji metalowej, zaleca się stosowanie specjalistycznej, dwustronnej taśmy klejącej.

- Jeżeli zależy nam na bezproblemowym montażu, warto zaopatrzyć ekipę dekarską        w materiał wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne. To istotne choćby ze względu         na specyfikę prac budowlanych. W przypadku zastosowania mocniejszego i bardziej wytrzymałego produktu, zmniejszymy ryzyko jego rozerwania – radzi Przemysław Skibiński.

Warto pamiętać, że jeżeli wystąpią jakiekolwiek uszkodzenia na stosowanej folii, konieczna jest ich natychmiastowa naprawa. Wszelkie zniszczenia, które mogą pojawić się podczas montażu można naprawić używając specjalistycznej taśmy naprawczej        do klejenia folii, która zapewni pewne i szczelne połączenia.

Źródło: Klöber-HPi

Folia paroizolacyjna chroni ona izolację termiczną dachu oraz więźbę dachową przed zawilgoceniem oraz pojawieniem się pleśni i grzyba.
Klöber-HPi
Klöber-HPi
Choć folia dachowa nie jest widoczna, powinniśmy dopilnować jej prawidłowego montażu, jeśli chcemy uniknąć nieplanowanego remontu.
Klöber-HPi
Klöber-HPi
Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dwa domy na jednej działce - czy i kiedy to możliwe?

W internecie czasem pojawiają się pytania o możliwość budowy dwóch domów jednorodzinnych na jednej działce. Wyjaśniamy, czy jest to dopuszczalne.

Najtańsze mieszkanie od dewelopera. Ile kosztuje?

Ile trzeba zapłacić za najtańsze mieszkanie od dewelopera? Jakie powierzchnie mają takie nieruchomości? Gdzie są dostępne? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Pusty korytarz w bloku to sprawna ewakuacja

Wózki na klatkach schodowych, rowery, kartony i szafy w podziemnych garażach. Taki widok jest codziennością na ternie wielu osiedlach. Dla mieszkańców to sposób na zaoszczędzenie kilku metrów powierzchni. Niestety, takie zachowanie nie jest zgodne z wytycznymi przeciwpożarowymi. Komentarz Mariusza Łubińskiego, prezesa firmy Admus, zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami.

Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

REKLAMA

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

REKLAMA

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

REKLAMA