REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Domy dwurodzinne

Subskrybuj nas na Youtube
Domy dwurodzinne to zazwyczaj domy piętrowe z poddaszem użytkowym z dwoma niezależnymi wejściami.
Domy dwurodzinne to zazwyczaj domy piętrowe z poddaszem użytkowym z dwoma niezależnymi wejściami.
Archipelag

REKLAMA

REKLAMA

Domy dwurodzinne to zazwyczaj domy piętrowe z poddaszem użytkowym z dwoma niezależnymi wejściami. Domy dwurodzinne zwane także dwulokalowymi są bardzo popularne głównie ze względu na swoją funkcjonalność. Są także ekonomiczne – budowa takiego domu jest znacznie tańsza niż domu jednorodzinnego.

Dwurodzinna przestrzeń możliwości

REKLAMA

W świetle prawa budowlanego dom dwulokalowy jest traktowany jako budynek jednorodzinny, co oznacza, że można go swobodnie wybudować na działce, gdzie plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza jedynie zabudowę jednorodzinną – wyjaśnia arch. Mariusz Jaworski z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG.

Zalety domów dwulokalowych:

– niższe koszty zakupu działki;

– mniejsze koszty budowy;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– niższe koszty utrzymania domu ;

– w przypadku domów wielopokoleniowych – poprawa relacji rodzinnych.

Zobacz także: Projekt domu – z katalogu czy indywidualny?

Dwie rodziny w jednym budynku

W domu dwurodzinnym mogą zamieszkać dwie rodziny, które nie są ze sobą spokrewnione, ale ze względów ekonomicznych uważają takie rozwiązanie za atrakcyjne i komfortowe lub dwie rodziny o wspólnych korzeniach.

REKLAMA

– Domy dwurodzinne są najczęściej wybierane przez rodziny z dziećmi, które chcą zamieszkać pod jednym dachem ze starszymi członkami rodziny. Taki typ domu dwurodzinnego jest określany mianem wielopokoleniowego – nawiązuje do tradycyjnego archetypu domu, gdzie wszyscy członkowie rodziny tworzą jedną wspólnotę mieszkańców – realizują wspólne cele, pomagają sobie na każdym etapie. Takie rozwiązanie odpowiada chęci zaopiekowania się rodzicami na starsze lata, sprzyja także integracji całej rodziny – podkreśla arch. Mariusz Jaworski.

Dom dwulokalowy składa się z lokali, których wielkość jest determinowana przez ilość mieszkańców – zwykle jest to lokal większy, przeznaczony dla 3–4-osobowej rodziny oraz mniejszy, dedykowany 2-osobowej rodzinie. Ważne, aby oba mieszkania były zaprojektowane tak, aby tworzyły azyl prywatności i swobody. Istnieje możliwość zachowania komunikacji pomiędzy lokalami, najczęściej poprzez wspólne pomieszczenie gospodarcze lub klatkę schodową.

Przenikanie się stref w budynku dwulokalowym jest indywidualną sprawą mieszkańców – jedni preferują czytelny podział, inni wybierają łączenie stref zewnętrznych, a nawet wewnętrznych np. aranżują wspólną przestrzeń – zauważa arch. Mariusz Jaworski.

Przykładem domu dwulokalowego jest projekt „Raul” Pracowni Projektowej ARCHIPELAG, gdzie w ciekawej bryle zaprojektowano dwa komfortowe mieszkania.

W domu „Raul” układ funkcjonalny większego lokalu został zaplanowany na dwóch kondygnacjach. Na parterze mieści się strefa dzienna z salonem, aneksem jadalnym oraz kuchnią. Dodatkowo, zaprojektowano tu również toaletę. Schody prowadzą z holu na poddasze, gdzie znajduje się komfortowy azyl nocny, który tworzą trzy sypialnie (w tym jedna z dostępem do praktycznej garderoby) oraz łazienka. Osobna toaleta oraz dodatkowa garderoba są dostępne z korytarza. Mniejszy lokal mieści się na parterze, gdzie zaplanowano salon połączony z jadalnią i kuchnią, sypialnię oraz łazienkę. Oba lokale posiadają atrakcyjne strefy dzienne, wyposażone w salony z dostępem do osobnych tarasów – dodaje arch. Mariusz Jaworski.

Zobacz także: Na co zwracać uwagę przy wyborze gotowego projektu?

Dom dwulokalowy to doskonała propozycja dla rodzin wielopokoleniowych, dla dwóch rodzin, które chcą podzielić się kosztami budowy domu, a także dla inwestorów, którzy myślą o wynajmie lub zaadoptowaniu drugiego lokalu na część usługową.

Domy dwurodzinne zwane także dwulokalowymi są bardzo popularne głównie ze względu na swoją funkcjonalność.
Archipelag
Archipelag
W świetle prawa budowlanego dom dwulokalowy jest traktowany jako budynek jednorodzinny, co oznacza, że można go swobodnie wybudować na działce, gdzie plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza jedynie zabudowę jednorodzinną.
Archipelag
Archipelag
Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W co inwestować w 2025 roku? Mieszkania tracą na atrakcyjności, rośnie popularność lokali usługowych

Mieszkania wciąż dominują w portfelach inwestorów, ale ich rentowność spada. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się mikro lokale usługowe – tańsze, łatwiejsze w zarządzaniu i znacznie bardziej dochodowe.

Duże mieszkania na rynku pierwotnym – kto je kupuje i za ile?

Jak wygląda sprzedaż największych, nowych mieszkań i domów? Kto najczęściej decyduje się na ich zakup? Jakie mają metraże? W jakich inwestycjach deweloperskich są dostępne? I w jakich przedziałach cenowych? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Drożej za ochronę, jeszcze drożej bez niej – czy stać Cię na brak polisy mieszkaniowej?

Wzrost liczby pożarów, coraz częstsze gwałtowne zjawiska pogodowe i drożejące usługi remontowe pokazują, że ubezpieczenie nieruchomości staje się dziś koniecznością. Mimo rosnących składek – średnio o 13% rok do roku – eksperci ostrzegają: brak polisy może oznaczać znacznie większe straty finansowe.

Wymeldowanie małżonka przed rozwodem

W okresie poprzedzającym rozwód, często pojawiają się pytania o status prawny wspólnego mieszkania. Jednym z najczęstszych dylematów jest to, możliwe jest wymeldowanie małżonka przed rozwodem. Klienci często mylą administracyjną czynność wymeldowania z prawem do korzystania z mieszkania czy możliwością eksmisji.

REKLAMA

Dzicy lokatorzy w Polsce: nie płacą, niszczą mieszkania, a sprawy w sądach trwają latami. Ekspert: prawo od lat chroni oszustów

Były premier Mateusz Morawiecki kilka dni temu opublikował w social mediach informację o pewnym hiszpańskim hotelu, który zbankrutował, a dzisiaj jest ruiną, bo w okolicy zadomowili się migranci, którzy sprawili, że turyści i goście zniknęli z wyspy. Hotel ma być zamieszkiwany przez „Ocupas” czyli słynnych dzikich lokatorów, którzy zajmują hiszpańskie nieruchomości. – Zirytował mnie ten wpis. Nie trzeba patrzeć na Hiszpanię, by zobaczyć patologiczne sytuacje zajmowania czyjejś własności bez żadnych konsekwencji. Od lat mówię, że w Polsce przestępcy i oszuści, czyli dzicy lokatorzy są lepiej chronieni niż uczciwi obywatele – mówi detektyw i windykator, specjalistka ds. dzikich lokatorów Małgorzata Marczulewska.

Jawność cen mieszkań: przełom czy tylko pozorna zmiana? Rynek nadal kształtują kredyty i koszty budowy

Od maja 2025 roku deweloperzy muszą ujawniać ceny ofertowe mieszkań i ich historię zmian. To ważny krok w stronę większej przejrzystości na rynku pierwotnym, który ma ułatwić kupującym podejmowanie decyzji. Czy jednak sama jawność wystarczy, by realnie wpłynąć na ceny? Eksperci są zgodni – to kredyty, koszty budowy i przepisy grają dziś pierwsze skrzypce.

Rekordowy boom na mieszkania: Polacy rzucili się do zakupów po obniżce stóp procentowych

Po miesiącach wyczekiwania Polacy wrócili na rynek mieszkaniowy z nową siłą. W maju codziennie rezerwowano aż 115 mieszkań na największych rynkach – to najwyższy wynik od roku. Obniżka stóp procentowych, rosnące wynagrodzenia i poprawa dostępności kredytów sprawiły, że kupujący podejmują decyzje szybciej i bardziej zdecydowanie. Czy to początek nowej fali boomu mieszkaniowego?

Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA