REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nieruchomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy trzeba podpisywać umowę z pośrednikiem nieruchomości przed obejrzeniem mieszkania?

Czy planując zakup mieszkania, musimy od razu podpisywać umowę z pośrednikiem nieruchomości, zanim jeszcze zobaczymy mieszkanie. Otóż nie. Zobacz dlaczego.

Sypialnia pod skosami – rzecz o łóżkach japońskich

Właściciele jednorodzinnych domów piętrowych oraz mieszkań z zaadaptowanym strychem borykają się z problemem obniżonych sufitów i skosów. Problem ten jednak można przekształcić w atut pomieszczenia. Najczęściej „na górze” znajdują się sypialnie. Skosy, o których mowa wcale nie muszą ograniczać sypialnianej przestrzeni. Wręcz przeciwnie, otwierają nam morze pomysłów dotyczące jej aranżacji.

Techniki dekorowania ścian – farby strukturalne, farby dekoracyjne i tynki antyczne

Technik dekorowania ścian jest bardzo wiele. Korzystając z farb strukturalnym, farb dekoracyjnych lub tynków antycznych możemy nadać ścianie wygląd marmuru, drewna lub płynnie połączyć ze sobą kilka barw. Pożądany efekt możemy uzyskać za pomocą wałka, gąbki, szpachelki, pędzla lub ściereczki. Czy techniki dekorowania ścian są dostępne dla każdego?

Nawadnianie automatyczne – poradnik

Nawadnianie automatyczne ułatwia podlewanie w dużych ogrodach, ale również pod nieobecność domowników. Podpowiadamy jak działa automatyczny system nawadniania i jak wybrać odpowiednie urządzenia.

REKLAMA

Jak długo jest ważna decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu?

Zgodnie z ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym z dnia 27 marca 2003 roku decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu są ogólnie rzecz biorąc bezterminowe. Istnieją jednak przypadki, w których może dojść do wygaśnięcia wcześniej ustalonych warunków zabudowy, na przykład gdy w życie wchodzi miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub, gdy inny wnioskodawca uzyska pozwolenie na budowę. Kiedy rzeczywiście warunki zabudowy wygasają?

Umowa o roboty budowlane – sposoby zabezpieczenia prawidłowego wykonania robót

Umowa o roboty budowlane powinna zawierać klauzule dotyczące prawidłowego wykonania prac, w tym również zlikwidowania ewentualnych wad i usunięcia usterek powstałych w wyniku niewłaściwie wykonanej pracy. Warto wiedzieć jakie zabezpieczenia na rzecz prawidłowo wykonanych robót będą korzystne dla inwestora, a jakie dla wykonawcy. Jakie elementy należy zawrzeć w umowie o roboty budowlane aby mieć pewność, że wszystkie wady i usterki zostaną usunięte?

Zarządzanie najmem – kto może zarządzać najmowanym mieszkaniem?

Nowością w Polsce jest usługa zarządzania najmem. To dobra alternatywa dla tych, którzy chcą wynająć mieszkanie, ale nie mają czasu aby się nim zajmować. Firmy oferujące profesjonalne zarządzanie najmem nie tylko przygotowują dobrą ofertę wynajmu, lecz także mogą na przykład pobierać czynsz od najemcy. Często także firmy zarządzające najmem zapewniają sprawdzonych i wypłacalnych najemców. Jaki zakres obowiązków mają zarządcy najmem? Z jakim kosztem wiąże się wynajęcie tego typu firm?

Obszar ograniczonego użytkowania – kiedy należy się rekompensata?

Ze względu na to, że prawo własności jest wartością chronioną konstytucyjnie, właściciel nieruchomości, która znajdzie się na obszarze ograniczonego użytkowania ma prawo domagać się wykupu nieruchomości, odszkodowania albo wnieść roszczenie o poprawę komfortu akustycznego w pobliżu budynku. Czym charakteryzuje się obszar ograniczonego użytkowania? Jakie ograniczenia wiążą się z działką o takiej charakterystyce? Kiedy właściciel nieruchomości stojącej na tego typu obszarze może wystąpić o rekompensatę?

REKLAMA

Zmiany w procedurze zgłoszenia budowlanego

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju przygotowuje nowelizację Prawa budowlanego dotyczącą między innymi zmian w projekcie budowlanym domów jednorodzinnych, których obszar oddziaływania nie wykracza poza granicę działki – po wejściu w życie nowelizacji prawa osób, których nieruchomości znajdują się w pobliżu projektowanego budynku mają być bardziej chronione. W związku ze zmianami w przepisach zmieni się także zakres działań projektantów – będą musieli na przykład określać obszar oddziaływania obiektu na sąsiednie działki. Jakie jeszcze zmiany czekają nas w związku z nowelizacją?

Obowiązki inwestora od momentu rozpoczęcia robót budowlanych

Inwestor od rozpoczęcia robót budowlanych do ich zakończenia ma między innymi obowiązek dopilnować wszystkich spraw formalnych związanych z budową, zapewnić osobę sprawującą nadzór nad prowadzonymi pracami oraz zawiadomić wszystkie konieczne organy o przebiegu i zakończeniu prac. Jakie dokładnie obowiązki ciążą na inwestorze od momentu rozpoczęcia prac związanych z budową inwestycji?

Prowadzenie robót budowlanych przy obiekcie budowlanym wpisanym do rejestru zabytków

Wojewódzki konserwator zabytków prowadzi rejestr zabytków, czyli rejestr dóbr ruchomych i nieruchomych poddanych szczególnej ochronie. Dodatkowo niektóre z obiektów mogą nie być wpisane do rejestru zabytków, ale objęte szczególną ochroną konserwatorską. Ze względu na tę szczególną ochronę prace budowlane w pobliżu tego typu obiektów mogą być utrudnione. W jaki sposób można prowadzić roboty budowlane przy obiekcie budowlanym, który został już wpisany do rejestru zabytków?

Kiedy decyzja o pozwolenie na budowę wygasa

Pozwolenie na budowę to decyzja administracyjna, która zezwala na prowadzenie prac budowlanych. Czasami, w sytuacji gdy budowa nie zostanie rozpoczęta w odpowiednim terminie, decyzja o pozwolenie na budowę może wygasnąć. Kiedy należy rozpocząć prace budowlane aby decyzja o pozwolenie na budowę nie wygasła?

Kiedy można odstąpić od zatwierdzonego projektu budowlanego

Odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego jest możliwe jedynie po uzyskaniu decyzji o zmianie pozwolenia na budowę – oczywiście dotyczy to wyłącznie istotnych odstąpień do pierwotnego planu lub zmiany warunków uzyskania pozwolenia. Kiedy można odstąpić od zatwierdzonego projektu budowlanego bez konieczności otrzymania decyzji o zmianie pozwolenia?

Rozbiórka budynku – kiedy wymaga pozwolenia, a kiedy nie

Większość niskich budynków – poniżej ośmiu metrów – możemy rozebrać bez konieczności uzyskania pozwolenia na rozbiórkę, wówczas wystarczy tylko zgłoszenie faktu prowadzenia prac. Jednak w niektórych przypadkach zmuszeni będziemy uzyskać pozwolenie. Kiedy można rozpocząć prace rozbiórkowe? W jakich przypadkach musimy postarać się o pozwolenie, a w jakich wystarczy zgłoszenie informujące odpowiednie organy o chęci rozbiórki?

Postępowanie poprzedzające rozpoczęcie robót budowlanych

Zanim inwestor i wykonawca przystąpią do rozpoczęcia robót budowlanych, muszą otrzymać ostateczną decyzję o pozwoleniu na budowę. Samo pozwolenie na budowę nie wystarczy do rozpoczęcia prac. Jakie elementy muszą zostać spełnione aby mogło dojść do legalnego rozpoczęcia robót budowlanych? Kto jest odpowiedzialny za realizację wszystkich tych elementów?

Jak sporządzić umowę o roboty budowlane z uwzględnieniem usuwania wad i usterek. Poradnik

Umowa o roboty budowlane zawarta pomiędzy inwestorem a wykonawcą musi zabezpieczać prawidłowe wykonanie robót i jednocześnie zapewniać naprawienie ewentualnych szkód lub usterek wynikających z nieprawidłowego zrealizowania inwestycji – w umowie należy zamieścić odpowiednie klauzule dotyczące usunięcia wad i usterek. Jak powinna wyglądać prawidłowo sporządzona umowa o roboty budowlane?

Odbiór inwestycji budowlanej – na czym polega?

Odbiór inwestycji budowlanej to moment, w którym inwestor i wykonawca potwierdzają wykonanie zobowiązania określonego w umowie, otwierają prawo do żądania wynagrodzenia ze strony wykonawcy oraz wyznaczają początek biegu terminów rękojmi za wady. Istnieją trzy rodzaje odbiorów inwestycji – odbiór częściowy, końcowy i ostateczny. Na czym dokładnie polega odbiór inwestycji budowlanej?

Postawienie ogrodzenia bez pozwolenia – co nam grozi?

Obecnie postawienie ogrodzenia nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, mimo to niektóre budowę niektórych ogrodzeń należy wcześniej zgłosić do starosty lub prezydenta – w przypadku miast na prawach powiatu. Później ewentualna legalizacja samowoli budowlanej to koszt w wysokości 2500 zł. Czasem może się jednak okazać, że ogrodzenie trzeba będzie rozebrać. Jak wobec tego postąpić, aby nie narazić się na konieczność legalizacji samowoli budowlanej i płacenie dodatkowych kar?

Linia zabudowy: nieprzekraczalna, a obowiązująca

Zarówno określenie "linia nieprzekraczalna", jak i określenie "linia obowiązująca" spotykamy w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego oraz w decyzjach o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Oba te terminy dotyczą miejsca, w którym na danym terenie powinien się znajdować projektowany budynek. Zobacz czym różni się linia zabudowy nieprzekraczalnej od linii zabudowy obowiązującej?

Kruszywa w budownictwie – sztuczne i z surowców mineralnych

Najpopularniejszym kruszywem z surowców mineralnych jest keramzyt. Kruszywa sztuczne z odpadów przemysłowych to m.in.: pumeks hutniczy, łupkoporyt lub wielkopiecowy żużel granulowany, popiołoporyt, żużel paleniskowy i elporyt. W budownictwie, kruszywa budowlane często wykorzystywane są do produkcji betonu.

Opłaty za szkody wyrządzone przez zwierzęta (psy i koty)

Jeśli jesteśmy posiadaczami zwierząt domowych (psów i kotów), musimy pamiętać o spoczywającej na nas odpowiedzialności za szkody wyrządzone przez nasze zwierzęta.

Rynek mieszkaniowy w Polsce i w Niemczech – różnice

W Polsce deweloperzy budują mieszkania przede wszystkim na sprzedaż, w Niemczech – na wynajem. Polacy bardziej marzą o własnym mieszkaniu, niż Niemcy dla których własne mieszkanie nie jest aż tak istotne, częściej zmieniają pracę i się przeprowadzają. Co jeszcze nas różni?

Obowiązkowy wkład własny w 2014 r. to więcej niż 5%?

Kredyt hipoteczny od tego roku wiąże się z obowiązkowym wkładem własnym. Zgodnie z zasadami Rekomendacji S ma wynosić 5%. Ta kwota nie zawsze jest wystarczająca. Które banki zaostrzyły zasady i udzielają niższych kredytów?

Systemy termoizolacyjne – sposób na zmniejszenie kosztów eksploatacji budynku

Poprzez prawidłowe ocieplenie ścian zewnętrznych można zmniejszyć koszty eksploatacji budynku nawet o 40%. Bardzo wiele ocieplonych budynków wielorodzinnych nie spełnia aktualnych warunków w zakresie izolacyjności termicznej. Aby ocieplenie budynku przyniosło korzyści, powinno być przeprowadzone w sposób właściwy. Gwarancje zmniejszenia koszów daje nam np. stosowanie systemów termorenowacyjnych, czyli specjalnie dobranych materiałów jednego producenta. Takie rozwiązaniem daje nam gwarancję dobrych właściwości użytkowych i funkcjonalność termoizolacji przez wiele lat.

Program „Mieszkanie dla Młodych” – coraz bardziej popularny oraz coraz bardziej dostępny

Rośnie zdolność kredytowa osób planujących zakup swojego pierwszego mieszkania. Rodzina o łącznym dochodzie 5 tys. złotych netto, może liczyć na kredyt w wysokości nawet 417 tys. złotych. Rok temu zdolność ta zdolność kredytowa wynosiła średnio 395 tys. złotych.

Rolety wewnętrzne montowane na ścianie oraz montowane na oknie – które wybrać?

Montaż rolet wewnętrznych może odbywać się na kilka sposobów. Najwięcej osób wybiera rolety montowane na ścianie oraz rolety montowane bezpośrednio na oknie. Które rozwiązanie wybrać? Zobacz wszystkie „za” i „przeciw” obu rozwiązań.

Szykujemy okna na wiosnę

Okna są wizytówką naszego domu. Wiosna to czas, kiedy zaczynamy dość intensywnie dbać o ten obszar naszego domu. Myjemy okna, zmieniamy firanki i często też po zimie, zmieniamy aranżację na bardziej wiosenną np. kupując kwiaty.

Podłoga winylowa – alternatywa dla popularnych w Polsce paneli laminowanych

Podłoga winylowa, choć nie jest wykonana z naturalnego materiału, potrafi świetnie go imitować. Podłoga winylowa jest też dużo tańsza niż np. parkiet drewniany, poza tym nie trzeba jej poddawać renowacji i łatwo utrzymać ją w czystości.

Otwarcie drogi ekspresowej S8

Droga ekspresowa S8 od 11 kwietnia będzie do dyspozycji kierowców. Obejmować będzie 16. kilometrowy odcinek drogi węzła Róża do węzła Rzgów w województwie łódzkim.

Dekorujemy stół wielkanocny – poradnik stylisty

Ozdobiony w niebanalny sposób stół wielkanocny na pewno nie zostanie nie zauważony. Jak stworzyć ciekawe dekoracje stołu wielkanocnego, które staną się oprawą świąt – radzi Hanna Maruta, stylistka home&you.

Marimekko – geometryczne wzory prosto z Finlandii

Marimekko to skandynawska marka, która łatwo rozpoznać po dużych, kolorowych wzorach pełnych czerwieni, zieleni i błękitów. Wzory wytwarzane przez fińską markę wykorzystują m.in. Converse, H&M i Muccia Prada.

Wady mieszkań z rynku wtórnego – porady architekta

Jak wybrać mieszkanie z rynku wtórnego? Oferta jest naprawdę bogata, a możliwość szybkiej przeprowadzki i dobra lokalizacja przemawiają na korzyść lokali z drugiej ręki. Oprzyj swój wybór o eksperckie wskazówki architekta.

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego – porady architekta

Mieszkanie z rynku pierwotnego jest tylko Twoje od samego początku. Wiesz, że masz wpływ na jego projekt? Udany zakup mieszkania to taki, który wyklucza nieprzewidziane wydatki – kieruj się więc wskazówkami architekta.

Złota 44 – największa wpadka na rynku nieruchomości

Złota 44 - jedna z bardziej znanych inwestycji warszawskich projektu Daniela Libeskinda ma spore problemy finansowe. Końca budowy nie tylko nie widać z powodu rozwiązania umowy z generalnym wykonawcą - Inso, ale i z powodu wstrzymania kredytowania bankowego. Nie było też wielu chętnych do zamieszkania w „Żaglu Libeskinda”.

Coraz więcej osób inwestuje mieszkania na wynajem

Coraz więcej osób inwestuje w zakup mieszkań na wynajem. Można na tym zarobić nawet 8% wartości mieszkania. Zobacz, jakie mieszkania sa najczęściej kupowane na wynajem.

SIPUR: Spotkanie Komitetu Zarządzającego PU Europe w Brukseli

23 stycznia 2014 r przedstawiciel SIPUR wziął udział w spotkaniu Komitetu Zarządzającego PU Europe w Brukseli. Na spotkaniu omawiano wyzwania, które obecnie stoją przed branżą materiałów izolacyjnych oraz te, które mogą pojawić się w przyszłości. Szczególną uwagę poświęcono produktom PUR i PIR.

Jak wybrać okap kuchenny?

Okap kuchenny to rozwiązanie, które umożliwia pozbycie się nieprzyjemnych zapachów z kuchni. Na rynku mamy duży wybór okapów, które z powodzeniem możemy dopasować do wnętrza. Czym się kierować przy wyborze okapu kuchennego?

Jak uprawiać hiacynty w doniczce?

Hiacynty charakteryzują się słodką wonią kwiatów i oryginalnym wyglądem. Z powodzeniem mogą być uprawiane nie tylko w przydomowych ogródkach, ale również w doniczkach. Jak pielęgnować hiacynty w domu?

Sposoby malowania jajek na Wielkanoc

Malowanie jajek na Wielkanoc to tradycja, którą kontynuujemy każdego roku. Jajko jako symbol odradzającego się życia zawsze towarzyszy nam na Wielkanocnym stole. W jaki sposób w tym roku pokolorujemy jajka? Czy będą jednobarwne, a może zdecydujemy się na wzór?

Jak niewielkim kosztem można zmienić wystrój mieszkania?

Wystrój mieszkania nie musi wiązać się z dużym i kosztownym remontem. Czasami wystarczy dodać nowy dywan, zmienić tapicerkę na kanapie lub dodać kilka poduszek, wymienić zasłonki czy zawiesić na ścianie nowy obrazek. Podpowiadamy jak odmienić wystrój mieszkania i nie zapłacić za to fortuny.

Lustrzana szafa – sposób na powiększenie pomieszczeń w domu

Szafa z lustrem to rozwiązanie, które może optycznie powiększyć wnętrze. Przed zamontowaniem szafy z lustrem, warto zastanowić się, jaki efekt chcemy uzyskać. Gdzie sprawdzi się lustrzana szafa? Jakie są jej wady oraz zalety. Zobacz poradnik.

Jak przygotować balkon do wiosny?

Balkon w okresie wiosennym to namiastka prawdziwego ogrodu. Możemy na nim odpocząć w słoneczne popołudnie lub wypić poranną filiżankę kawy. Co więcej, balkon może być miejscem uprawy ziół, które dodatkowo odstraszą owady. Jak przygotować balkon do wiosny?

Donice na balkon – podstawowe zasady wyboru donicy na balkon

Donice na balkonie stanowią element dekoracyjny. Możemy umieści w nich wybrane rośliny, które zamienią nasz balkon w pełen zieleni i innych kolorów. Wybór donic dostępnych na rynku jest bardzo szeroki. Możemy wybierać spośród wielu kolorów, faktur i materiałów. Jaką donicę wybrać na mały, a jaką na duży balkon? Zobacz poradnik.

Jak samodzielnie wykonać w ogrodzie plac zabaw dla dzieci?

Plac zabaw to miejsce gdzie dzieci dobrze się bawią i jednocześnie mogą wzmocnić swoją kondycję fizyczną. Najczęściej w tym celu korzystamy z ogólnodostępnych placów zabaw, które mają formę domków, i fortów ze zjeżdżalniami, drabinkami do wspinania i huśtawkami. Co jednak możemy wykonać samodzielnie, aby dziecko miało własny plac zabaw w ogrodzie?

Rośliny jednoroczne na rabaty

Rośliny jednoroczne na rabaty to możliwość stworzenia dowolnej palety barw. Kolorowe kwiaty zwracają uwagę i ożywiają ogród pełen zieleni. Na co zwrócić uwagę wybierając rośliny jednoroczne? Jak stworzyć kolorową rabatę z roślin jednorocznych?

Najlepsze iglaki nad oczka wodne

Oczka wodne są coraz częstszą dekoracją w ogrodach. Sama woda to jednak nie wszystko. Chcąc stworzyć harmonijne przejście ze zbiornika wodnego z resztą ogrodu, możemy zasadzić wokół niego iglaki. Całkiem spora liczba drzew i krzewów iglastych dobrze się czuje w sąsiedztwie środowiska wodnego. Jakie iglaki nadają się do sadzenia wokół oczka wodnego?

Prezent dla 6 letniego chłopca

Prezent dla 6 letniego chłopca może być praktyczny, może bawić, uczyć i podkreślać jego indywidualne zainteresowania. Na rynku jest bardzo dużo zabawek dla chłopców. Jak wybrać tę właściwą? Co interesuje chłopca w wieku 6 lat?

Na jakiej wysokości zamontować zlew w kuchni?

Wysokość zamontowania zlewu zależy od wzrostu osób, które będą z niego korzystać. Zbyt nisko zamontowany zlew może sprawiać trudność osobom wysokim, które będą musiały się do niego mocno schylać. Jak wybrać odpowiedni zlew i na jakiej wysokości go zamontować? Zobacz poradnik.

Wskaźniki przeliczeniowe kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych w programie „Mieszkanie dla Młodych”

W poniższej tabeli przedstawione są wartości określające wysokość średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1m2, które będą obowiązywać w II kwartale 2014 roku.

„Mieszkanie dla Młodych” – informacje o programie

Celem programu „Mieszkanie dla Młodych” jest pomoc młodym ludziom w nabyciu ich pierwszego mieszkania. Kto może się ubiegać o finansowe wsparcie? Na zakup jakiej nieruchomości można otrzymać dofinansowanie wkładu własnego? Jakie warunki musi spełnić umowa kredytowa? Jak będzie obliczone dofinansowanie wkładu własnego? Komu przysługuje dodatkowe finansowe wsparcie? Od kiedy będzie można skorzystać z MdM? Zobacz poradnik.

REKLAMA