REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rynek nieruchomości: Szukasz kawalerki? Może być problem

REKLAMA

Planujesz zakup kawalerki? Co drugie mieszkanie w Warszawie jest dwupokojowe. Najtrudniej jest znaleźć mieszkanie jednopokojowe, obecnie na rynku zaledwie co 15 mieszkanie to kawalerka.

REKLAMA

Dziewięciu największych deweloperów ma w stolicy do sprzedania około 3,5 tys. mieszkań. W gronie tym aż 1,6 tys. lokali (47%) to najbardziej popularne wśród kupujących lokale dwupokojowe. Deweloperzy posiadają też 1,2 tys. mieszkań z trzema pokojami. W efekcie ponad 4 na 5 nowych lokali mają dwa lub trzy pokoje.

Znacznie mniejsza jest oferta dużych mieszkań. Te wśród nowych lokali stanowią co dziesiątą propozycję, co w odróżnieniu od sytuacji sprzed roku czy dwóch, w końcu zaspokaja potrzeby rynkowe. Co jednak zaskakuje, to fakt jak niewielką częścią podaży są kawalerki. Te stanowią zaledwie co 15. ofertę rynku pierwotnego. Powód wydaje się prosty. Garsoniery, jako te najtańsze, szybko znajdują nabywców. Nie można też pominąć w tym miejscu faktu, że wciąż na rynku królują mieszkania kompaktowe. W efekcie na powierzchni do 35 m kw. często rozplanowywane jest mieszkanie dwupokojowe, a nie jak kiedyś kawalerka.

Apartameny

Największe mieszkania (to o przynajmniej 5 pokojach) pozostają na rynku pierwotnym rzadkością. Jak wynika z analizy Lion’s Banku – stanowią one jedynie 2% oferty największych deweloperów. Nie powinno to jednak nadmiernie dziwić. Z jednej strony sytuacja ta świadczyć może o tym, że najwięksi rynkowi gracze skupiają się przede wszystkim na segmencie popularnym. Co więcej trzeba pamiętać, że popyt na mieszkania z pięcioma i więcej pokojami jest ograniczony. Szukając lokum dla dużej rodziny poszukuje się raczej domu, a nie mieszkania z wieloma pokojami. W konsekwencji zainteresowanie tego typu lokalami jest wyraźnie mniejsze.

Mieszkania dwupokojowe - najbardziej kompaktowe

Z danych zebranych przez Lion’s Bank wynika ponadto, że średnia powierzchnia oferowanych do sprzedaży przez deweloperów kawalerek to 33 m kw. Potwierdzać to może fakt, że najmniejsze, a zatem i najtańsze mieszkania wykupywane są najszybciej, podczas gdy w ofercie pozostają te droższe. Z kolei przeciętny lokal z dwoma pokojami ma 46 m kw., z trzema 64 m kw., a z czterema już blisko 90 m kw. Wydaje się zatem, że mieszkania dwupokojowe są najbardziej kompaktowe. Lokale z trzema pomieszczeniami mają bowiem, poza dodatkowym pokojem, często większą łazienkę, kuchnię czy salon. W skład czteropokojowych mieszkań dochodzi także garderoba, a czasem również pralnia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najmniejsze mieszkania - najbardziej popularne

Analizując oferty deweloperów można także zauważyć, ze ponad połowa (56%) mieszkań ma wielkość mieszczącą się w przedziale 40 – 60 m kw. Mocno ograniczona jest natomiast oferta dla nabywców szukających najmniejszych lokali (do 40 m kw.), co znów potwierdza wcześniej sformułowaną tezę, że łupem nabywców w pierwszej kolejności stają się najmniejsze lokale. W Warszawie w ofercie dziewięciu największych deweloperów do wyboru jest niewiele ponad 400 mieszkań o powierzchni do 40 m kw. Znacznie więcej propozycji do rozważenia miałyby osoby z zasobniejszym portfelem. Lokali o powierzchni od 60 do 70 m kw. jest ponad 500, a większych niż 70 blisko 600.

Zobacz też:  Wynajem mieszkania przez studentów: liczą się cena i lokalizacja

Zobacz też: Tanie mieszkania na ryku nieruchomości – do 200 tys. zł.

Jakub Potocki/ Lion’s House

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kiedy najlepiej siać trawnik?

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

REKLAMA

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

REKLAMA

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

REKLAMA