Sklejka boazeryjna w wykończeniu wnętrz
REKLAMA
Styl rustykalny
„Styl rustykalny, który idealnie sprawdzi się w domach drewnianych, bazuje na naturalnych elementach wykończenia, które podkreślają nieprzetworzony, tradycyjny charakter wnętrz drewnianych domów. Nie ma tu miejsca na bogato zdobione, pełne blichtru dekoracje. Podstawą są drewniane podłogi i ściany, najlepiej z widocznymi sękami i nierównościami, belki stropowe – element konstrukcyjny służący za dekorację oraz dodatki i meble, które również powinny być wykonane z drewna” – podpowiada Roman Rostalski i dodaje – „Aranżacje mogą być uzupełnione kamieniem, ceramiką, cegłą tak, by uwypuklić wiejski styl, nawiązujący do arystokratycznych dworków czy zamożnych szlacheckich domów”.
REKLAMA
„Dominująca kolorystyka drewnianych domów opiera się na jasnych odcieniach, pastelach, błękitach, przecierkach, czego przykładem są bielone ściany, znakomicie współgrające z drewnianą sklejką boazeryjną. Możemy zastosować ją w naturalnych kolorach lub zabarwić na jasny odcień. Takie zestawienia doskonale dopełnią aranżację wnętrz” – mówi ekspert. Sklejka drewniana to propozycja klasycznego wykończenia wewnętrznych ścian, która wspaniale pasuje do drewnianych domów – mieszkalnych i letniskowych. Ich harmonijna stylistyka, uzyskana dzięki w całości naturalnym materiałom, doskonale komponuje się z otaczającą dom przyrodą, uwydatniając swojski, ciepły klimat wydobyty z drewna. Dzięki charakterystycznym dla niego żłobieniom, nieregularnym liniom i słojom, widocznym w strukturze sklejki, z powodzeniem uwydatnimy z jej pomocą sielankowy pejzaż wnętrz.
Naturalny design
Wyciszający nastrój, przytulny charakter i czystość stylizacji sprawiają, że drewniane domy cieszą się wielką popularnością. Naturalne otoczenie, które jest efektem tych kreacji, sprawia, że możemy zwolnić tempo, nabrać dystansu i wykorzystać tę aurę do prawdziwego odpoczynku. Idealnie współgrający z nimi styl rustykalny coraz chętniej wykorzystują architekci i wykonawcy, szukający złotego środka między ciekawą i modną stylistyką wnętrza a jednocześnie prostym układem i wygodą użytkowników, którzy od czterech ścian oczekują nie tylko wizualnej fantazji, ale przede wszystkim – niewymuszonego, nastrojowego ciepła. Również w budownictwie sięgającym przy realizacji projektu po drewno, osiągnąć można ujmujący efekt – prostych, niezwykle ciepłych konstrukcji, w których każdy z przyjemnością się zadomowi.
Projekt na ludową modę
REKLAMA
Wnętrze wykończone sklejką dobrze dopełnią przedmioty użytkowe, w które wyposażymy kuchnię czy salon, dodając całej koncepcji spójności. Do takiego wnętrza świetnie będą pasować kamionkowe i ceramiczne naczynia, kubki, talerze, dzban, służące jako praktyczna zastawa, ale z powodzeniem pełniące także rolę dekoracji, w której umieścimy polne kwiaty, świece. Możemy wykorzystać też dekoracje mosiężne i wiklinowe – każdy materiał, który jest naturalny. Przepiękną ozdobą, a jednocześnie centralnym punktem w drewnianych domach będzie koza lub wyłożony kaflami kominek. Meble będące na wyposażeniu domu powinny odzwierciedlać naturalny, surowy styl. Najlepiej, gdy będą gładkie, przecierane, by wydobyć ich romantyczną duszę. Jeśli chcemy je pomalować, warto powlec je jedynie bezbarwnym lakierem albo bejcą, dzięki czemu nie zatracimy nostalgicznego rysu mebli.
Roman Rostalski, Dyrektor Handlowy z firmy SKLEJKA-EKO podpowiada, jak podkreślić naturalny klimat również wokół domu – „Urok swojskiej sielanki możemy przenieść także na zewnątrz domu, dobierając jako materiał wykończeniowy sklejkę elewacyjną i strukturyzowaną sklejkę do podbitki, wykonane z naturalnych drewnianych desek. Ich stylistyka idealnie współgra z rustykalnym charakterem drewnianych domów, zagarniając miejsce nowoczesnym materiałom budowlanym, niewpisującym się estetyką w nastrojową swojską koncepcję. Jako materiał drzewny sklejka posiada właściwości izolacyjne i wygłuszające, dlatego doskonale wycisza dobiegające z zewnątrz dźwięki i tłumi drgania. Dodatkową wariacją wnętrz w stylu rustykalnym będą drewniane bale i kolumny, które doskonale wzmocnią całą aranżację oraz przydomowy ogród, który roztoczy przed domownikami malowniczy sielski pejzaż”.
Chociaż moda na styl rustykalny zapanowała w Polsce pod koniec lat 70. XX wieku, dopiero całkiem niedawno architekci i projektanci odkryli na nowo urok swojskich dekoracji. Rozkwitający przy okazji rosnącej popularności drewnianych domów zwrot w kierunku naturalnych rozwiązań znajduje niezmiennie miejsce w nowoczesnym świecie, stanowiąc dla mieszkańców ostoję, wytchnienie i możliwość ciągłego kontaktu z naturą.
Zobacz także: Wnętrza w kolorze zielonym – pistacja i mięta
Zobacz także: Jak wyczarować we wnętrzu skandynawski klimat?
Zobacz także: Szkło – nowoczesny materiał aranżacyjny do wykańczania wnętrz
Źródło: SKLEJKA-EKO S.A.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.