REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Projekt pokoju do nauki. Istotny aspekt okien

REKLAMA

Projektując pokój do nauki powinniśmy pamiętać, aby było on dobrze doświetlony i miał stały dopływ świeżego powietrza. Takie warunki znacznie wypływają na koncentrację i efektywność uczenia się. Ponadto, ważna jest dobra izolacja akustyczna oraz właściwa kolorystyka. Zobacz, jak zaprojektować wnętrze do nauki i rozwoju dziecka – radzi Monika Kupska-Kupis, architekt VELUX Polska.

REKLAMA

Prawidłowo przygotowany pokój do nauki będzie służył przez wiele lat. Dlatego, podejmując decyzję o jego urządzeniu przed pierwszym wrześniowym dzwonkiem, warto poświęcić chwilę na dobre zaplanowanie wszystkich szczegółów – rozpoczynając od lokalizacji, dobrego doświetlenia światłem dziennym, naturalnej wentylacji, poprzez dobranie kolorystyki i wyposażenia do charakteru i potrzeb naszej pociechy.

Projektujemy pokój dla ucznia

Pokój do nauki musi być wielofunkcyjny. Jeśli rozkład naszego mieszkania nie pozwala na przeznaczenie najwygodniejszego wnętrza dla dziecka, wykorzystajmy przestrzeń, którą dysponujemy i zaadaptujmy ją pod kątem potrzeb małego mieszkańca. Taką szansę daje poddasze. Ma ono jeszcze jedną zaletę – wykorzystuje różnicę kondygnacji, dzięki czemu stwarza barierę akustyczną i zapewnia naturalną enklawę dziecięcego świata. W mieszkaniach jednokondygnacyjnych pokój ucznia warto ulokować w pomieszczeniu odległym od pokoju dziennego i kuchni. W ten sposób zapewnimy dziecku intymność i ochronimy je od gwaru codziennego życia.

Światło dzienne i świeże powietrze w pokoju do nauki

REKLAMA

Często pomijamy ten aspekt, myśląc o pokoju do nauki. Tymczasem, okna powinny być podstawowym wyposażeniem wnętrza przyjaznego dziecku. Ich wielkość, rozmieszczenie i kształt przekładają się na zdrowie oraz prawidłowy rozwój ucznia. Światło słoneczne dostarcza organizmowi witaminy D. Jej brak powoduje m.in. kruchość kości. Złe oświetlenie biurka jest również częstą przyczyną problemów ze wzrokiem. Światło dzienne wpływa również na lepszą wydajność pracy i poprawę efektywności uczenia się. Jak pokazują badania*, uczniowie w klasach z większymi oknami mieli ponad 15 proc. lepsze wyniki z testów, niż ci przebywający w pomieszczeniach słabiej doświetlonych. Dlatego warto zadbać o odpowiednie doświetlenie pokoju dziecka w wieku szkolnym. Równie ważna, jak światło jest naturalna wentylacja wnętrz. W czasach, kiedy alergia stała się chorobą społeczną, regularne wietrzenie pomieszczenia do nauki pomaga zminimalizować jej ryzyko u dziecka. Świeże powietrze poprawia także koncentrację oraz korzystnie wpływa na zdolności poznawcze. „W nowoczesnych oknach mamy zamontowane odpowiednie klapy wentylacyjne, które gwarantują dopływ świeżego powietrza. Jednak niezależnie od tego powinniśmy pamiętać o regularnym wietrzeniu pokoju. Dla uzyskania właściwej jakości powietrza w pomieszczeniu wystarczy je przewietrzyć dwa, cztery razy dziennie” – radzi  Monika Kupska-Kupis, architekt VELUX.

Hałas docierający z zewnątrz może nie tylko powodować wybudzenie ze snu, ale też rozpraszać w czasie nauki. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby natężenie hałasu w nocy nie było większe niż 35 dB, czyli odpowiadało cichej muzyce. Dobrą izolację akustyczną zapewnia zastosowanie niektórych materiałów, np. drewna, korka czy tekstyliów. Rozwiązania niwelujące hałas mają również producenci okien.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pokój do nauki na poddaszu

We wnętrzach na poddaszu najlepiej sprawdzają się okna dachowe, które wpuszczają do dwa razy więcej światła słonecznego niż zwykłe pionowe okna. Istotny jest także sposób ich otwierania. „Do pokoju dziecięcego polecane są modele z systemem górnego otwierania. Małe dzieci nie są w stanie sięgnąć do zamontowanego wysoko uchwytu i otworzyć okna bez pomocy rodziców” – wyjaśnia Monika Kupska-Kupis. Dla bardzo aktywnych maluchów proponowane są okna z laminowaną wewnętrzną szybą – nie uszkodzi jej np. piłka, gdy w czasie przerwy w nauce w pokoju zostanie rozegrany meczy.

Wnętrze dla dziecka

REKLAMA

Pamiętajmy, że urządzając pokój dziecka, warto zapytać je o zdanie, a w przypadku starszych uczniów – aktywnie zaangażować w wybór kolorystyki, dekoracji lub mebli. Wnętrze powinno odzwierciedlać zainteresowania pociechy, a także stymulować jej kreatywność. Dzieci często fascynują się jakimiś postaciami z bajek czy filmów. Interesującą i atrakcyjną  ozdobą w jego pokoju może być na przykład roleta zaciemniająca z ulubionym bohaterem.  

Dobierając meble do pokoju nauki, powinniśmy kierować się nie tylko designem czy kolorystyką, lecz także funkcjonalnością. Stół lub biurko przeznaczone do pracy powinny mieć blat o szerokości co najmniej 120 centymetrów. Dzięki temu uczeń pomieści na nim wszystkie niezbędne rzeczy. Dobrą inwestycją jest zakup takich sprzętów, które pozwalają na regulację wysokości. Dzięki temu meble będą „rosnąć” wraz z ich użytkownikiem. Wybierając krzesło, zwróćmy też uwagę na to, czy ma regulowane oparcie, które zapewni optymalne ułożenie kręgosłupa.

Jeśli dysponujemy małym pomieszczeniem, pamiętajmy o zagospodarowaniu każdego wolnego metra kwadratowego. Idealnym rozwiązaniem jest stworzenie przydatnych schowków pod skosami oraz zawieszenie półek nad biurkiem lub w jego bezpośredniej okolicy. Jeśli sprawimy, że dzieci będą się czuły we wnętrzu dobrze, chętniej zasiądą do odrabiania lekcji. Własny pokój to dla dziecka prawdziwe, małe królestwo. Urządzając przestrzeń zróbmy więc wszystko, by nasza pociecha czuła się tam bezpiecznie i komfortowo. Jasne i pełne świeżego powietrza wnętrze sprawi, że dzieci chętniej zasiądą do odrabiania lekcji. A spokojny sen po dniu pełnym wrażeń zapewnią np. zaciemniające rolety. Im lepiej zaplanujemy przestrzeń, tym chętniej dzieci będą przebywać, uczyć się i bawić w swoim pokoju.

Zobacz także:  Aranżacja pokoju dla małego pirata

Zobacz także:  „Szybkie Metamorfozy” – pokój dla dwóch braci

Zobacz także:  Jak zaprojektować pokój dla ucznia?

Źródło: VELUX

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA