REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Maszyny do pisania. Wszystko co warto o nich wiedzieć

REKLAMA

Maszyny do pisania. Pierwsza powstała ok. 1867 roku, choć stało się to całkiem przypadkiem, maszyny do pisania przyjęły się na dłużej. Korzystał z nich m.in. Mark Twain. Choć obecnie nie są zbyt popularne, przy odrobinie wysiłku, mogą być sprawne i używane na co dzień. Jak wyglądała ich historia, jak przywrócić starą maszynę do "życia", jak ją konserwować - na te i inne pytania odpowiada Mariusz Dziurski z firmy OPTIMA.

REKLAMA

Maszyny do pisania są różne, mają różne kształty, są większe, mniejsze, w walizkach i bez. Czy maszyny w jakiś znaczący sposób różnią się między sobą np. technologią wykonania lub też sposobem użytkowania?

– Podobnie jak z maszynami do pisania jest z rozwojem technologii komputerów przenośnych. Producenci maszyn do pisania prześcigali się w różnych rozwiązaniach technicznych usprawniających działanie maszyn. Przede wszystkim stawiano na minimalizm i prostotę. Pierwsze modele maszyn były bardzo skomplikowane pod względem budowy i samego systemu działania. Wykorzystywano w nich naturalne materiały takie jak drewno czy skórę naturalną które po czasie zużywały się, a sam zakup nowej maszyny w ówczesnych czasach był sporym wydatkiem. Aby obniżyć koszty i przyspieszyć produkcję nowsze modele maszyn do pisania były znacznie mniejsze, poręczniejsze i bardziej wytrzymałe. Maszyny te całości składały się z elementów metalowych dzięki którym były wyposażane w dodatkowe rozwiązania typu: korektor, kolorowe taśmy czy indeks górny-dolny. Dzięki temu popyt na maszyny i rywalizacja pomiędzy producentami zaowocowała szeroką gamą maszyn do pisania począwszy od przenośnych osobistych maszyn w walizkach  do urządzeń stacjonarnych elektronicznych formatu A3 z pamięcią i wyświetlaczem.

Klawisz back space, a dźwignia cofająca? Wyjątek czy standard?

– Każda maszyna do pisania produkcji niemieckiej, rosyjskiej czy polskiej była w standardzie wyposażona w dźwignię cofania gdyż bez niej nie było by możliwe pisanie ciągłego tekstu, zawijania wierszy czy punktowania. Początkowo dźwignia dosłownie wyglądała jak ,,kawałek drutu’’ wystającego z prawej strony. Następne modele wyposażone były już w ładnie wykonany, a czasem zdobiony metalowy uchwyt. Najnowsze modele elektroniczne posiadały przycisk Back Space wyglądający jak w dzisiejszych klawiaturach komputerowych.

Maszyna do pisania UnderWood to podobno to klasyk wśród maszyn. Czy to prawda?

– Jest faktem iż maszyny firmy UnderWood były produkowane na skale masową już w latach 1915-1933. Jako pierwsze wyposażone były w patent dzięki któremu podczas pisania od razu można było zobaczyć tekst na papierze. Z tego co się orientuje najbardziej rozpowszechniony i najlepiej sprzedawany był model UnderWood Model 5 przeznaczony do prac administracyjnych. Wyprodukowano ich aż 3 miliony egzemplarzy. Zapewne z tego też względu cieszyły się dużą popularnością w Stanach Zjednoczonych i Europie. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 Czy zakup starej maszyny do pisania można określić mianem „inwestycji”?

– Zakup maszyny do pisania na pewno będzie dobrą inwestycją należy jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach. Po pierwsze maszyna musi być w pełni sprawna, nie może nosić śladów nieprofesjonalnych napraw, czy żadnych przeróbek czy uszkodzeń wynikających z bieżących napraw. Drugą rzeczą jest to iż wszystkie części muszą być oryginalne, tylko wtedy maszyna podnosi z czasem swoją wartość. Kolejnym względem jakim musimy się kierować to wyszukujemy modeli maszyn do pisania mechanicznych najlepiej takich rodzynków jak Smith & Bros czy Mercedes, które są topowymi firmami z tradycją. Były bardzo drogie i nie sprzedawane na skale masową. Najlepiej gdy są w komplecie z oryginalną walizką, książką obsługi i zestawem do konserwacji. Tak wybrany model maszyny odpowiednio zakonserwowany i przygotowany będzie procentował nam przez lata i cieszył użytkownika.

Na co należy zwracać uwagę kupując starą maszynę do pisania, jeśli planujemy na niej pracować? Czy np. zacinający się wózek da się naprawić?

– Przed zakupem używanej maszyny do pisania na pewno musimy zwrócić uwagę w jakim jest stanie wizualnym czy nie nosi śladów korozji czy rdzy. Czy ma kompletnie wyposażenie klawisze, czcionkę i jaki jest stan gumowego wałka. Przed zakupem warto poprzyciskać klawisze aby sprawdzić czy nie ma luzów bądź oporów podczas pracy - objaw zacinającego się wózka. Zacinające się klawisze możliwe są do naprawy lecz jest to pracochłonna naprawa gdyż maszynę należy dokładnie sprawdzić od nowa, skalibrować i ustawić odpowiednio mechanizm wózka.

Czy renowacja maszyny do pisania jest kosztowna? Ile kosztuje?

– Ciężko jest określić koszty renowacji maszyny gdy jej nie widzimy. Każda maszyna do pisania ma swoją historię i pracowała w różnych warunkach. Najlepiej i najdokładniej można oszacować stan maszyny dopiero po jej rozebraniu i dokładnym przejrzeniu. Warto zwrócić uwagę, iż maszyny do pisania nie są już produkowane i ciężko o nowe części. Dlatego też naprawa jest pracochłonna i wymaga skupienia.

Czy są jakieś szczególne marki maszyn do pisania, na które warto zwracać uwagę?

– Jeśli chcemy kupić maszynę do pisania nie do celów kolekcjonerskich czy też w formie inwestycji najlepiej szukać maszyn bardzo popularnych na polskim rynku takich jak Erika, OPTIMA czy też Łucznik. Posiadają one polską czcionkę i jest ich dość spora ilość na rynku wtórnym. Mają również ogólnie dostępne części i co ważne, maszyny z ostatnich lat produkcji nie będą tak wybite i zużyte.

Jak wygląda bieżące użytkowanie maszyny do pisania? Czy jest coś, na co powinniśmy uważać lub robić, aby zachować maszynę w jak najlepszym stanie?

– Tak jak w przypadku wszystkich urządzeń należy dbać o maszynę, czyli nic na siłę - nie szarpiemy i nie uderzamy. Jeśli maszyna do pisania jest używana raz w roku warto przeprowadzić standardowy przegląd i konserwację, dzięki czemu unikniemy drogich napraw czy uszkodzeń. Warto również po skończonej pracy chować maszynę do walizki lub nakrywać ją materiałem który będzie chronił ją przed kurzem i wilgocią.

Czy łatwo jest dostać w obecnych czasach taśmy z tuszem? Czy każda taśma pasuje do każdej maszyny?

– Z  roku na rok dostępność materiałów eksploatacyjnych przeznaczonych do maszyn do pisania maleje. Kiedy wszyscy pracują na komputerach i drukarkach laserowych sprzedaż taśm po woli odchodzi do lamusa. Większość maszyn miała dedykowane modele taśm barwiących o odpowiedniej szerokości, długości i mechanizmie naciągu. Dopasowywanie taśmy czy korektora do innych modeli staje się coraz bardziej utrudnione i skomplikowane.

Czy aktualnie produkuje się jeszcze maszyny do pisania?

– Z tego co mi wiadomo nadal produkowane i sprzedawane są elektroniczne maszyny do pisania OPTIMA SP, natomiast maszyny mechaniczne to już odległa przeszłość. Mam jednak nadzieję, że jednak znajdzie się firma która będzie chciała ponowić produkcję maszyn do pisania z duszą.

Czy myśli Pan, że maszyna do pisania to dobry pomysł na prezent?

– Maszyna do pisania podarowana jako prezent może być oryginalnym pomysłem ale raczej nie dla dziecka. Z takiego prezentu zapewne zadowolony byłby lekarz czy też prawnik. Z pewnością taka maszyna doda elegancji niejednemu gabinetowi czy biurze gdyż jej ciekawy i unikatowy model podniesie prestiż. Będzie to bardzo elegancki prezent który z czasem będzie zyskiwał na wartości.

Dziękuję za rozmowę.


Z Mariuszem Dziurskim z firmy OPTIMA rozmawiała Redakcja Infor.pl.

www.optima-md.com

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

REKLAMA

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

REKLAMA

Co deweloperzy sądzą o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych

Czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych jest potrzebny? Jak oceniają to deweloperzy? Jakie mają pomysły na inne rozwiązania wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Budowa domu 2025: KOSZT. Duża część kosztów to robocizna

Ile kosztuje budowa domu w 2025 roku? Co podrożało, a czego ceny spadły w tym roku? Ile zapłacisz za postawienie murów? Jaki jest koszt dachu i stolarki? Wszystkie wyliczenia znajdziesz w artykule. Duża część kosztów to robocizna.

REKLAMA