Na co zwrócić uwagę przy zakupie czytnika e-booków?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Czytniki książek elektronicznych, potocznie zwane e-bookami, to dobra alternatywa dla tradycyjnej książki. Mogą być dobrym rozwiązaniem dla osób, które lubią czytać w podróży. Czytnik e-book jest lekki, z łatwością zmieści się w podręcznym bagażu i co istotne, pomieści wiele książek elektronicznych. Na jakie parametry powinniśmy zwrócić uwagę podczas zakupu czytnika e-booka.
Wyświetlacz w czytniku e-booków
Wyświetlacz e-booka różni się od innych elektronicznych gadżetów – tabletów, komórek lub palmtopów. Dzięki technologii e-papieru nie emituje światła, a co za tym idzie – nie męczy wzroku, tak jak inne urządzenia. Aby umożliwić czytanie o zmroku, nie męcząc przy tym oczu, w większości czytników światło kierowane jest do środka urządzenia.
Przy zakupie czytnika e-booków należy zwrócić uwagę na wielkość wyświetlacza, jego rozdzielczość oraz ilość odcieni szarości.
REKLAMA
Wielkość wyświetlacza umożliwia większą ilość tekstu na jednej stronie i łatwość czytania. I tak na 10 calowym ekranie zmieści się cała strona, a na 5 calowym zaledwie jej fragment. Rozdzielczość natomiast wpływa na jakość szczegółów i znacznie wpływa na komfort czytania. Najczęściej czytniki e-booków posiadają rozdzielczość 800 x 600 pikseli.
Na wyrazistość i jakość obrazów wpływa liczba odcieni szarości, ponieważ czytnik e-booka posiada odcienie tylko tego jednego koloru. Im ich więcej, tym lepiej. Warto jednak pamiętać, że chcąc korzystać z czytnika e-booków do przeglądania stron www lub grafiki, możemy poczuć wielkie rozczarowanie. Głównym przeznaczeniem tego urządzenia jest wyświetlanie tekstu.
Ile książek zmieści się w czytniku e-booków?
Pamięć wewnętrza umożliwia przechowywanie na czytniku e-booków teksów, ale również – o ile pozwala na to sprzęt – plików mp3 lub jpg. Sam tekst nie zajmuje zbyt dużo miejsca. 2 GB pamięci wewnętrznej umożliwiają przechowywanie około tysiąca książek. Przy wyborze sprzętu o określonej pojemności, należy pamiętać, że sam system operacyjny czytnika e-booków zajmuje około 700 MB pamięci.
Jeżeli chcemy sięgnąć po modele o dużej pojemności, możemy zawsze zdecydować się na te, które obsługują karty pamięci. Dzięki nim możemy rozszerzyć pamięć naszego urządzenia o kolejne 32 GB.
Czytanie polskich znaków
Przed zakupem czytnika e-booków należy sprawdzić, czy nie będzie on miał problemów z odczytywaniem tekstów w języku polskim. Formaty zapisu e-booków, które umożliwiają czytanie polskich znaków to: ePUB i PDF. Są to rozszerzenia plików, dzięki którym czytnik będzie w stanie odczytywać polskie znaki diakrytyczne. Dlatego kiedy już kupimy czytnik e-booków, należy pamiętać aby kupować książki elektroniczne w formatach ePUB lub PDF.
Pliki spakowane i grafika
REKLAMA
Niektóre modele czytników e-booków obsługują pliki spakowane w formacie RAR. Pliki w formacie RAR umożliwiają przechowywanie książek oraz można je łatwo ściągnąć z sieci i od razu przegrać na czytnik – bez wcześniejszej konieczności rozpakowywania na komputerze.
Niektóre modele czytników e-booków umożliwiają odczytywanie plików graficznych. Aby odczytać plik graficzny, musi być on zapisany w formatach JPG, GIF, PNG, CBZ lub CBR. Do odczytania tego typu plików potrzebna nam będzie odpowiednia aplikacja, która dostosuje pliki graficzne do możliwości czytnika.
Jak długo bateria będzie zasilać czytnik?
W związku z tym, że czytnik e-book nie emituje własnego światła, pobiera również bardzo mało energii. Bateria w czytnikach działa na podobnych zasadach jak w innych urządzeniach elektronicznych, typu tablet i telefon komórkowy. Urządzenia z akumulatorami około 1800 mAh umożliwiają przeczytanie około 14 tysięcy stron. Dodatkowe opcje, np. łącze internetowe lub odtwarzanie plików graficznych, skracają czas pracy czytnika.
Zobacz także: Sprzęt biurowy: Jak wybrać faks?
Zobacz także: Jakie akcesoria są niezbędne w gabinecie?
Zobacz także: Ultrathin Keyboard mini – tablet z wbudowaną klawiaturą
REKLAMA
REKLAMA