REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Na co zwrócić uwagę przy zakupie czytnika e-booków?

Iwona Szadkowska
mężczyzna, kindle, tablet, książka, czytanie, technika/ fot. Fotolia
mężczyzna, kindle, tablet, książka, czytanie, technika/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czytniki książek elektronicznych, potocznie zwane e-bookami, cieszą się coraz większą popularnością wśród czytelników. Przy zakupie czytnika należy zwrócić uwagę na paramerty wyświetlacza, rozmiar pamięci wewnętrznej oraz na to, jakie rodzaje rozszerzeń do odczytywania e-booków posiada.

REKLAMA

Czytniki książek elektronicznych, potocznie zwane e-bookami, to dobra alternatywa dla tradycyjnej książki. Mogą być dobrym rozwiązaniem dla osób, które lubią czytać w podróży. Czytnik e-book jest lekki, z łatwością zmieści się w podręcznym  bagażu i co istotne, pomieści wiele książek elektronicznych. Na jakie parametry powinniśmy zwrócić uwagę podczas zakupu czytnika e-booka.

Wyświetlacz w czytniku e-booków

Wyświetlacz e-booka różni się od innych elektronicznych gadżetów – tabletów, komórek lub palmtopów. Dzięki technologii e-papieru nie emituje światła, a co za tym idzie – nie męczy wzroku, tak jak inne urządzenia. Aby umożliwić czytanie o zmroku, nie męcząc przy tym oczu, w większości czytników światło kierowane jest do środka urządzenia.

Przy zakupie czytnika e-booków należy zwrócić uwagę na wielkość wyświetlacza, jego rozdzielczość oraz ilość odcieni szarości.

REKLAMA

Wielkość wyświetlacza umożliwia większą ilość tekstu na jednej stronie i łatwość czytania. I tak na 10 calowym ekranie zmieści się cała strona, a na 5 calowym zaledwie jej fragment. Rozdzielczość natomiast wpływa na jakość szczegółów i znacznie wpływa na komfort czytania. Najczęściej czytniki e-booków posiadają rozdzielczość 800 x 600 pikseli.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na wyrazistość i jakość obrazów wpływa liczba odcieni szarości, ponieważ czytnik e-booka posiada odcienie tylko tego jednego koloru. Im ich więcej, tym lepiej. Warto jednak pamiętać, że chcąc korzystać z czytnika e-booków do przeglądania stron www lub grafiki, możemy poczuć wielkie rozczarowanie. Głównym przeznaczeniem tego urządzenia jest wyświetlanie tekstu.

Ile książek zmieści się w czytniku e-booków?

Pamięć wewnętrza umożliwia przechowywanie na czytniku e-booków teksów, ale również – o ile pozwala na to sprzęt – plików mp3 lub jpg. Sam tekst nie zajmuje zbyt dużo miejsca. 2 GB pamięci wewnętrznej umożliwiają przechowywanie około tysiąca książek. Przy wyborze sprzętu o określonej pojemności, należy pamiętać, że sam system operacyjny czytnika e-booków zajmuje około 700 MB pamięci.

Jeżeli chcemy sięgnąć po modele o dużej pojemności, możemy zawsze zdecydować się na te, które obsługują karty pamięci. Dzięki nim możemy rozszerzyć pamięć naszego urządzenia o kolejne 32 GB.

Czytanie polskich znaków

Przed zakupem czytnika e-booków należy sprawdzić, czy nie będzie on miał problemów z odczytywaniem tekstów w języku polskim. Formaty zapisu e-booków, które umożliwiają czytanie polskich znaków to: ePUB i PDF. Są to rozszerzenia plików, dzięki którym czytnik będzie w stanie odczytywać polskie znaki diakrytyczne. Dlatego kiedy już kupimy czytnik e-booków, należy pamiętać aby kupować książki elektroniczne w formatach ePUB lub PDF.

Pliki spakowane i grafika

REKLAMA

Niektóre modele czytników e-booków obsługują pliki spakowane w formacie RAR. Pliki w formacie RAR umożliwiają przechowywanie książek oraz można je łatwo ściągnąć z sieci i od razu przegrać na czytnik – bez wcześniejszej konieczności rozpakowywania na komputerze.

Niektóre modele czytników e-booków umożliwiają odczytywanie plików graficznych. Aby odczytać plik graficzny, musi być on zapisany w formatach JPG, GIF, PNG, CBZ lub CBR. Do odczytania tego typu plików potrzebna nam będzie odpowiednia aplikacja, która dostosuje pliki graficzne do możliwości czytnika.

Jak długo bateria będzie zasilać czytnik?

W związku z tym, że czytnik e-book nie emituje własnego światła, pobiera również bardzo mało energii. Bateria w czytnikach działa na podobnych zasadach jak w innych urządzeniach elektronicznych, typu tablet i telefon komórkowy. Urządzenia z akumulatorami około 1800 mAh umożliwiają przeczytanie około 14 tysięcy stron. Dodatkowe opcje, np. łącze internetowe lub odtwarzanie plików graficznych, skracają czas pracy czytnika.

Zobacz także: Sprzęt biurowy: Jak wybrać faks?

Zobacz także: Jakie akcesoria są niezbędne w gabinecie?

Zobacz także: Ultrathin Keyboard mini – tablet z wbudowaną klawiaturą

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pusty korytarz w bloku to sprawna ewakuacja

Wózki na klatkach schodowych, rowery, kartony i szafy w podziemnych garażach. Taki widok jest codziennością na ternie wielu osiedlach. Dla mieszkańców to sposób na zaoszczędzenie kilku metrów powierzchni. Niestety, takie zachowanie nie jest zgodne z wytycznymi przeciwpożarowymi. Komentarz Mariusza Łubińskiego, prezesa firmy Admus, zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami.

Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

REKLAMA

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

REKLAMA

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

Co deweloperzy sądzą o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych

Czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych jest potrzebny? Jak oceniają to deweloperzy? Jakie mają pomysły na inne rozwiązania wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA