REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Na co zwrócić uwagę przy zakupie czytnika e-booków?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Iwona Szadkowska
mężczyzna, kindle, tablet, książka, czytanie, technika/ fot. Fotolia
mężczyzna, kindle, tablet, książka, czytanie, technika/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czytniki książek elektronicznych, potocznie zwane e-bookami, cieszą się coraz większą popularnością wśród czytelników. Przy zakupie czytnika należy zwrócić uwagę na paramerty wyświetlacza, rozmiar pamięci wewnętrznej oraz na to, jakie rodzaje rozszerzeń do odczytywania e-booków posiada.

REKLAMA

Czytniki książek elektronicznych, potocznie zwane e-bookami, to dobra alternatywa dla tradycyjnej książki. Mogą być dobrym rozwiązaniem dla osób, które lubią czytać w podróży. Czytnik e-book jest lekki, z łatwością zmieści się w podręcznym  bagażu i co istotne, pomieści wiele książek elektronicznych. Na jakie parametry powinniśmy zwrócić uwagę podczas zakupu czytnika e-booka.

Wyświetlacz w czytniku e-booków

Wyświetlacz e-booka różni się od innych elektronicznych gadżetów – tabletów, komórek lub palmtopów. Dzięki technologii e-papieru nie emituje światła, a co za tym idzie – nie męczy wzroku, tak jak inne urządzenia. Aby umożliwić czytanie o zmroku, nie męcząc przy tym oczu, w większości czytników światło kierowane jest do środka urządzenia.

Przy zakupie czytnika e-booków należy zwrócić uwagę na wielkość wyświetlacza, jego rozdzielczość oraz ilość odcieni szarości.

REKLAMA

Wielkość wyświetlacza umożliwia większą ilość tekstu na jednej stronie i łatwość czytania. I tak na 10 calowym ekranie zmieści się cała strona, a na 5 calowym zaledwie jej fragment. Rozdzielczość natomiast wpływa na jakość szczegółów i znacznie wpływa na komfort czytania. Najczęściej czytniki e-booków posiadają rozdzielczość 800 x 600 pikseli.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na wyrazistość i jakość obrazów wpływa liczba odcieni szarości, ponieważ czytnik e-booka posiada odcienie tylko tego jednego koloru. Im ich więcej, tym lepiej. Warto jednak pamiętać, że chcąc korzystać z czytnika e-booków do przeglądania stron www lub grafiki, możemy poczuć wielkie rozczarowanie. Głównym przeznaczeniem tego urządzenia jest wyświetlanie tekstu.

Ile książek zmieści się w czytniku e-booków?

Pamięć wewnętrza umożliwia przechowywanie na czytniku e-booków teksów, ale również – o ile pozwala na to sprzęt – plików mp3 lub jpg. Sam tekst nie zajmuje zbyt dużo miejsca. 2 GB pamięci wewnętrznej umożliwiają przechowywanie około tysiąca książek. Przy wyborze sprzętu o określonej pojemności, należy pamiętać, że sam system operacyjny czytnika e-booków zajmuje około 700 MB pamięci.

Jeżeli chcemy sięgnąć po modele o dużej pojemności, możemy zawsze zdecydować się na te, które obsługują karty pamięci. Dzięki nim możemy rozszerzyć pamięć naszego urządzenia o kolejne 32 GB.

Czytanie polskich znaków

Przed zakupem czytnika e-booków należy sprawdzić, czy nie będzie on miał problemów z odczytywaniem tekstów w języku polskim. Formaty zapisu e-booków, które umożliwiają czytanie polskich znaków to: ePUB i PDF. Są to rozszerzenia plików, dzięki którym czytnik będzie w stanie odczytywać polskie znaki diakrytyczne. Dlatego kiedy już kupimy czytnik e-booków, należy pamiętać aby kupować książki elektroniczne w formatach ePUB lub PDF.

Pliki spakowane i grafika

REKLAMA

Niektóre modele czytników e-booków obsługują pliki spakowane w formacie RAR. Pliki w formacie RAR umożliwiają przechowywanie książek oraz można je łatwo ściągnąć z sieci i od razu przegrać na czytnik – bez wcześniejszej konieczności rozpakowywania na komputerze.

Niektóre modele czytników e-booków umożliwiają odczytywanie plików graficznych. Aby odczytać plik graficzny, musi być on zapisany w formatach JPG, GIF, PNG, CBZ lub CBR. Do odczytania tego typu plików potrzebna nam będzie odpowiednia aplikacja, która dostosuje pliki graficzne do możliwości czytnika.

Jak długo bateria będzie zasilać czytnik?

W związku z tym, że czytnik e-book nie emituje własnego światła, pobiera również bardzo mało energii. Bateria w czytnikach działa na podobnych zasadach jak w innych urządzeniach elektronicznych, typu tablet i telefon komórkowy. Urządzenia z akumulatorami około 1800 mAh umożliwiają przeczytanie około 14 tysięcy stron. Dodatkowe opcje, np. łącze internetowe lub odtwarzanie plików graficznych, skracają czas pracy czytnika.

Zobacz także: Sprzęt biurowy: Jak wybrać faks?

Zobacz także: Jakie akcesoria są niezbędne w gabinecie?

Zobacz także: Ultrathin Keyboard mini – tablet z wbudowaną klawiaturą

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

REKLAMA

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA

Nowy trend na rynku najmu: wynajmujący zlecają obsługę profesjonalnym agencjom. Jakie korzyści, jakie minusy

Rynek najmu w przeobrażeniu. Model wynajmu krótkoterminowego, który jeszcze niedawno kusił prostotą i szybkim zyskiem, dziś coraz częściej okazuje się zbyt obciążający dla właścicieli. Rosnące wymagania formalne, potrzeba dostępności 24/7 i odpowiedzialność za każdy etap obsługi gości sprawiają, że wiele osób zaczyna szukać alternatyw.

Czy spadek stóp procentowych wpłynął na rynek mieszkaniowy?

Czy majowa obniżka stóp procentowych, poprawiająca dostępność kredytów, przełożyła się na wzrost sprzedaży nowych mieszkań i liczbę rezerwacji? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA