REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nieruchomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

ABC Prawa - jak zabezpieczyć interes wynajmującego mieszkanie?

Wielu studentów, uczniów, jak również wiele rodzin z powodów finansowych nie decyduje się na zakup mieszkania, tylko na jego najem. Dla wynajmujących jest to oczywiście okazja do uzyskania dodatkowych środków finansowych. Czasami także dobry sposób na tzw. przetrzymanie mieszkania, bez potrzeby jego sprzedaży, do czasu, kiedy ich dzieci dorosną i usamodzielnią się. Jednak, wynajmujący powinni wiedzieć, że nie zawsze najem własnego mieszkania wiąże się tylko z korzyściami. Może się zdarzyć, szczególnie w przypadkach, kiedy nie mamy możliwości kontroli najemcy, że najemca pozostawi nasz lokal w takim stanie, że będzie nadawał się do kapitalnego remontu, albo też najemca będzie opóźniał się z zapłatą nam czynszu. Co zatem powinien wiedzieć wynajmujący, aby zabezpieczyć się przed niesolidnymi najemcami? Jak powinien on zabezpieczyć swoje prawa w umowie zawartej z najemcą? Na te i inne pytania postaramy się udzielić odpowiedzi w niniejszej publikacji.

Zawór bezpieczeństwa

Zawór bezpieczeństwa pełni bardzo ważną rolę w instalacjach centralnego ogrzewania oraz wszelkich instalacji wodnych. Zawór bezpieczeństwa jest elementem wymaganym w każdej instalacji i musi być odpowiednio dobrany. Jak działa zawór bezpieczeństwa i jak dobrać najlepszy z nich?

Nawiewniki wyporowe – co to takiego?

Nawiewniki wyporowe jako dość rzadkie rozwiązanie wentylacyjne zaczynają zdobywać uznanie na rynku. Pojawia się coraz więcej rzeczywistych systemów z nawiewem wyporowym, powstają nowe metody regulacji i projektowania. Czym wentylacja wyporowa różni się od dobrze nam znanej wentylacji mieszającej?

Regulacja instalacji klimatyzacyjno-wentylacyjnych

Właściwa regulacja instalacji klimatyzacyjno-wentylacyjnych jest podstawowym warunkiem poprawnego działania instalacji wentylacyjnej. Przeprowadzenie regulacji instalacji i dostosowanie jej do bieżących wymagań użytkownika obiektu jest zależne od zastosowania właściwych elementów regulacji instalacji, zarówno na instalacji, jak i w centrali. Brak regulacji lub zła regulacja instalacji klimatyzacyjno-wentylacyjnych powodują losowość dopływu powietrza do poszczególnych pomieszczeń.

REKLAMA

Tłumiki hałasu – co to takiego?

Tłumiki hałasu są bardzo ważnym elementem instalacji wentylacji mechanicznej gdyż służą do wygłuszania instalacji wentylacyjnej. To dzięki tłumikom hałasu nie mamy świadomości, że powietrze, które jest wtłaczane do pomieszczenia przechodzi przez głośną i specjalistyczną instalację. Przedstawiamy specyfikę tłumików hałasu.

Łazienka retro

Styl retro – to określenie wywołuje jednoznaczne skojarzenie z elegancją i luksusem. Dziś styl retro gości w naszych wnętrzach od salonu po łazienkę. Retro wanna, retro mydelniczka czy retro stojak – takie produkty znajdziemy wtedy, gdy rozpoczniemy poszukiwania sprzętu do naszej retro łazienki.

Jak rozwiązać problem głośnej instalacji wentylacyjnej?

Hałas – częsty problem zarówno w nowych, jak i starych instalacjach wentylacyjno-klimatyzacyjnych. Hałas z głośnej instalacji wentylacyjnej jest uciążliwy dla osób przebywających w pomieszczeniu z taką wentylacją, powoduje złe samopoczucie, dyskomfort, a nawet obniżenie wydajności pracy. Radzimy jak poradzić sobie z głośną instalacją wentylacyjną.

Rodzaje kanałów wentylacyjnych

Kanały wentylacyjne to podstawowy element instalacji wentylacyjnych. W instalacji wentylacji mechanicznej to właśnie kanałami wentylacyjnymi przesyłane jest powietrze. Poznajmy rodzaje i specyfikę kanałów wentylacyjnych.

REKLAMA

Tekstylne kanały wentylacyjne

Wentylacyjne kanały tekstylne stosowane do nawiewu powietrza są uniwersalnym i dość często spotykanym rozwiązaniem w obiektach wielko-kubaturowych. Czemu tekstylne kanały wentylacyjne zawdzięczają swoją popularność i czy warto w inwestować w takie kanały wentylacyjne?

Kurtyny powietrzne – co to takiego?

Kurtyny powietrzne – choć często pod nimi przechodzimy, rzadko je zauważamy, chyba że zdmuchną nam kapelusz z głowy. Kurtyny powietrzne to ważny element ograniczania strat ciepła związanych z ucieczką ciepłego, ogrzanego powietrza z pomieszczenia do przestrzeni atmosfery.

Projekt wentylacji i klimatyzacji – z czego wynikają założenia temperaturowe?

Projekty wentylacji i klimatyzacji oparte są na szczegółowych założeniach temperaturowych i wilgotnościowych. Od założeń temperaturowych i wilgotnościowych zależą wielkości urządzeń chłodniczych, które dobrał projektant, a więc i konkretne pieniądze, które zapłacimy za realizację projektu. Poznajmy zatem podstawowe założenia, według których tworzy się projekty wentylacji i klimatyzacji w Polsce.

Kanały wentylacyjne – kiedy wykrapla się na nich wilgoć?

Wykraplanie wilgoci na kanałach wentylacyjnych jest często spotykanym zjawiskiem. Wykraplanie wilgoci to efekt nadmiernej oszczędności przy wykonywaniu instalacji wentylacyjnej, oczywiście kosztem użytkownika. Proces ten nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla życia, ale efekty wykraplania wilgoci na kanałach wentylacyjnych są trudne do usunięcia.

Osuszanie powietrza – co to takiego?

Osuszanie powietrza w centralach klimatyzacyjnych przydaje się wówczas, gdy mamy problem z nadmiarem wilgoci w pomieszczeniach takich jak suszarnie czy pralnie. Proces osuszania powietrza pomaga w pozbyciu się dyskomfortu, który stwarza nadmierna parność powietrza.

Samodzielność lokali

„Odziedziczyłam wraz z bratem małą kamienicę po rodzicach, która przed wojną dzieliła się na dwa mieszkania – na każdym piętrze po jednym. Chcielibyśmy znów podzielić dom na 2 lokale, abyśmy mogli w nim zamieszkać wraz z rodzinami. Czy istnieje taka możliwość? Jeśli tak, to jakie warunki należy spełnić?”

Pompa do centralnego ogrzewania – jak dobrać odpowiednią?

Instalacja centralnego ogrzewania dostarczająca i utrzymująca ciepło w naszych domach do właściwego działania potrzebuje sprawnej i dobrze dobranej pompy. Pompa do centralnego ogrzewania zagwarantuje dopłynięcie czynnika grzewczego do wszystkich odbiorników ciepła jakim są grzejniki lub instalacje ogrzewania podłogowego. Dowiedzmy się jak dobrać pompę do zamkniętych instalacji centralnego ogrzewania.

Instalacja centralnego ogrzewania – z czego się składa?

Instalacja centralnego ogrzewania jest niezbędna w naszych domach. Zapobiega spadkowi temperatury, ale również jest barierą dla wilgoci z zewnątrz. Instalacja centralnego ogrzewania jako jedna z najbardziej niezbędnych instalacji jest złożona z wielu elementów, których odpowiednia współpraca gwarantuje prawidłową pracę instalacji grzewczej.

Woda lodowa jako alternatywa klimatyzacji freonowej?

Systemy chłodzenia powietrza wodą lodową są wypierane przez szybko rozwijający się rynek klimatyzacji freonowej. Zapominamy jednak, że chłodzenie powietrza wodą lodową jest często najtańszym i najbardziej ekonomicznym systemem chłodzenia powietrza.

Ogrzewanie i chłodzenie powietrza

Ogrzewanie i chłodzenie powietrza w centralach wentylacyjnych to dwa najbardziej podstawowe procesy, dzięki którym w lecie czujemy chłodny powiew rześkiego powietrza, a zimą przyjemny powiew ciepłego. Zarówno ogrzewanie, jak i chłodzenie powietrza to procesy bardzo energochłonne. Właściwy dobór ogrzewania i chłodzenia powietrza ma duży wpływ na koszty eksploatacyjne i jakość komfortu powietrza wewnętrznego.

Znaczenie prezydenta miasta, starosty i wojewody w procesie budowlanym

Zarówno starosta, prezydent miasta jak i wojewoda pełnią zadania z zakresu administracji architektoniczno – budowlanej. Jednakże starosta i prezydent miasta są organami pierwszej instancji w stosunku do większości spraw, natomiast wojewoda jest organem odwoławczym od decyzji starosty i prezydenta miasta oraz organem I instancyjnym w stosunku do enumeratywnie wyliczonych spraw w przepisach prawa budowlanego.

Osiedle domów bliźniaczych Przy Lesie w Kamionkach

Osiedle domów bliźniaczych Przy Lesie, przy ul. Porannej Rosy w Kamionkach koło Poznania, to inwestycja Przedsiębiorstwa A. Grzegorczyk. Deweloper zachęca do kupna domów atrakcyjną ceną bliźniaków i dobrą lokalizacją.

Apartamenty Wilanowska II w Warszawie

Luksusowe apartamenty Wilanowska II przy al. Wilanowskiej w Warszawie zostaną wybudowane do końca czerwca 2013 roku. Projekt „Wilanowska II” zrealizuje wykonawca Henpol.

Zagospodarowanie terenu budowy wraz z budową tymczasowych obiektów

Zagospodarowanie terenu budowy wraz z budową tymczasowych obiektów budowlanych służy usprawnieniu i zabezpieczeniu przyszłych prac budowlanych. Zgodnie z przepisami prawa budowlanego stanowi formę prac przygotowawczych, z rozpoczęciem których prawnie utożsamiane jest rozpoczęcie samej budowy. W związku z tym zagospodarowanie powinno nastąpić po uzyskaniu prawomocnego pozwolenia na budowę lub po uprzednim dokonaniu zgłoszenia.

Rejestr prac budowlanych

Organy administracji architektoniczno-budowlanej objęte są obowiązkiem prowadzenia rejestrów zakresie wniosków o pozwolenie na budowę i decyzji wydawanych w tych sprawach oraz w zakresie przygotowywanych i wydawanych dzienników budowy odnośnie spraw odpowiadających przedmiotowo kompetencjom danego organu.

Wytyczne geodezyjne obiektów w terenie

Zgodnie z Prawem budowlanym wytyczeniem geodezyjnym obiektu w terenie jest przestrzenne usytuowanie obiektu zgodnie z projektem budowlanym i planem zagospodarowania działki.

Wykres Moliera – odczytywanie

Wykres Moliera znany jako wykres i-x jest najbardziej uniwersalnym i ważnym wykresem stosowanym w technice wentylacji i klimatyzacji. Wykres Moliera opisuje zależności pomiędzy wszystkimi parametrami powietrza atmosferycznego i jest podstawą doboru wszelkich urządzeń wentylacyjno-klimatyzacyjnych.

Czym jest teren budowy?

Zgodnie z Prawem budowlanym teren budowy obejmuje przestrzeń, w której prowadzone są roboty budowlane wraz z przestrzenią zajmowaną przez urządzenia zaplecza budowy. Należy zaznaczyć, iż terenem budowy będzie nieruchomość gruntowa, która została ujawniona w pozwoleniu na budowę lub w zgłoszeniu. Poza jej obrębem nie można dokonywać żadnych innych działań związanych z prowadzoną budową, w tym np.: uczynić z sąsiedniej nieruchomości zaplecza budowy.

Centrala wentylacyjna – jakie procesy w niej zachodzą?

Centrala wentylacyjna jest sercem naszego systemu wentylacyjnego. Na dużych obiektach centralne wentylacyjne to ogromne urządzenia wolnostojące o wymiarach ciężarówki umieszczane na dachu, a w naszych domach – o wymiarach niewiele mniejszych od szafy. Mimo tak rozbieżnych rozmiarów, elementy umieszczone w centrali wentylacyjnej mają taką samą budowę i zasadę działania.

Średnice przewodów wentylacyjnych

Przewody wentylacyjne zajmują stosunkowo dużo przestrzeni pod sufitem naszego domu. Z czego wynikają wielkości przewodów wentylacyjnych? Podpowiadamy czy można zmniejszyć średnice przewodów wentylacyjnych i jakie konsekwencje z tego wynikną.

Umowa o roboty budowlane

Przez umowę o roboty budowlane wykonawca zobowiązuje się do oddania przewidzianego w umowie obiektu, wykonanego zgodnie z projektem i z zasadami wiedzy technicznej, a inwestor zobowiązuje się do dokonania wymaganych przez właściwe przepisy czynności związanych z przygotowaniem robót, w szczególności do przekazania terenu budowy i dostarczenia projektu, oraz do odebrania projektu i zapłaty umówionego wynagrodzenia.

Nawiewniki do instalacji wentylacyjnej – jak je właściwie dobrać?

Dobór nawiewników (anemostatów) do instalacji wentylacji mechanicznej ma znaczący wpływ na komfort osób znajdujących się w pomieszczeniu, w którym jest założona instalacja wentylacyjna. Szum z nawiewników, zawiewanie czy brak ruchu powietrza? To właśnie podstawowe efekty złego doboru nawiewników.

Ogrzewanie powietrzne – gdzie można je zastosować?

Ogrzewanie powietrzne – alternatywa dla grzejników i rur. Ogrzewanie powietrzne to metoda ogrzewania pomieszczeń wcale nie droższa od konwencjonalnej, a dużo bardziej estetyczna i wręcz niewidoczna.

Recyrkulacja jako odzysk energii

Recyrkulacja jako jedna z form odzysku energii jest często spotykana i zawsze bardzo pożądana ze względu na bardzo niskie koszty odzysku. Zobaczmy jakie trzeba spełnić warunki aby stosować recyrkulację jako formę odzysku energii. Dowiedzmy się na jakiej zasadzie działa recyrkulacja i jakie są najpopularniejsze zastosowania recyrkulacji.

Mechaniczna wentylacja pożarowa – elementy systemu

Mechaniczna wentylacja pożarowa – jej właściwe działanie jest uzależnione od dwóch czynników – elementów zastosowanych w wentylacji pożarowej oraz od dobrego projektu instalacji wentylacji. Warto zatem poznać budowę najpopularniejszego systemu wentylacji pożarowej by właściwie ocenić projekt oraz kupić właściwe elementy potrzebne do sprawnego działania systemu mechanicznej wentylacji pożarowej.

Powietrze wentylacyjne – jak je oczyścić?

Powietrze wentylacyjne należy oczyszczać, gdyż zła jakość powietrza wentylacyjnego w pomieszczeniu bardzo negatywnie wpływa na samopoczucie osób, które się w nim znajdują, pogarsza efektywność ich pracy oraz może być powodem objawów chorobowych. W momencie odkryć tzw. chorób budynku jak SBS, właściwa wentylacja, jak i jakość powietrza wentylacyjnego nawiewanego do pomieszczeń nabrała znaczenia.

Ogólne wymagania dla budynków użyteczności publicznej

Budynki użyteczności publicznej jako budynki przeznaczone do użytku ogółu ludności, nie tylko powinny zachwycać wzniosłością i estetyką swej architektury, ale, co najważniejsze, powinny spełniać wymagania techniczne przewidziane w przepisach prawa budowlanego.

Oddymianie grawitacyjne – elementy systemu oddymiania

Oddymianie grawitacyjne – najprostszy system wentylacji pożarowej – jest często stosowanym rozwiązaniem ze względu na niewielkie koszty inwestycyjne. Aby jednak system oddymiania grawitacyjnego działał sprawnie, należy zastosować odpowiednie elementy o właściwych parametrach w precyzyjnie ustalonych lokalizacjach budynku.

O czym należy pamiętać budując garaż?

Główną funkcją garażu, za jaką cenimy jego posiadanie, jest możliwości przechowywania samochodu z dala od uciążliwych warunków atmosferycznych, np.: śniegu czy szronu. Jednakże w sytuacji, gdy nosimy się z zamiarem wybudowania garażu, warto prześledzić wymagania prawno-administracyjne, celem uniknięcia dodatkowych kosztów czy zszarganych nerwów.

Oddymianie grawitacyjne

Systemy oddymiania są systemami ratującymi życie ludziom uciekającym z pożaru. System oddymiania grawitacyjnego jest najprostszą i niezawodną instalacją, która wykorzystuje podstawowe zjawisko fizyczne jakim jest unoszenie się cieplejszych gazów.

Wentylacja pożarowa – dlaczego jest taka ważna?

Instalacje wentylacji pożarowej są odpowiedzialne za ochronę życia ludzkiego w pierwszych etapach rozwoju pożaru, w trakcie ewakuacji oraz akcji służb gaśniczych. Instalacje wentylacji również są odpowiedzialne za zminimalizowanie szkód wywołanych przez pożar oraz za wczesne rozpoznanie pożaru i zaalarmowanie ludzi o niebezpieczeństwie.

Państwowa Straż Pożarna

Państwowa Straż Pożarna jako formacja, mająca na celu rozpoznawanie zagrożeń pożarowych, pełnienie nadzoru nad przestrzeganiem przepisów przeciwpożarowych oraz przygotowanie do działań ratowniczych, jest uprawiona do zajęcia stanowiska pod względem spełnienia przez obiekt wymagań ochrony przeciwpożarowej jeszcze przed dopuszczeniem go do użytkowania. Działalność kontrolna Państwowej Straży Pożarnej dotyczy zarówno fazy uzgodnień projektów budowlanych, jak również fazy tzw. odbioru budynku, czyli kontroli zakończonych prac budowlanych.

Państwowa Inspekcja Sanitarna

Państwowy Inspektorat Sanitarny jako organ powołany do realizacji zadań z zakresu zdrowia publicznego, w szczególności sprawowania nadzoru nad przestrzeganiem warunków higienicznych i higieniczno-sanitarnych, w ramach regulacji prawa budowlanego uprawniony jest do przeprowadzenia kontroli zarówno na etapie projektowania danego obiektu, jak również podczas procedury dopuszczenia do użytku obiektów budowlanych.

Kiedy można otrzymać nakaz rozbiórki budynku

Nakaz rozbiórki budynku może być wydany przez właściwy organ administracji architektoniczno-budowlanej w dwóch sytuacjach, a mianowicie: w przypadku zaistnienia samowoli budowlanej czy też odnośnie nieużytkowanego lub niewykończonego, nienadającego się do remontu, odbudowy obiektu budowlanego. Obie sytuacje zostaną osobno omówione w niniejszym artykule.

Państwowa Inspekcja Pracy

Państwowa Inspekcja Pracy jako organ powołany ustawowo do strzeżenia przestrzegania przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy sprawuje nadzór i kontrolę nad obiektami budowlanymi, zaprojektowanymi jako budynki użyteczności publicznej, w szczególności budynki stanowiące przyszłe miejsca pracy.

Ogrodzenie nieruchomości

Ogrodzenie nieruchomości, zgodnie z prawem budowlanym stanowi urządzenie techniczne związane z danym obiektem budowlanym, zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem poprzez wydzielenie danej nieruchomości od otoczenia. Przyjmuje się pogląd, iż jest samodzielnym obiektem budowlanym, nie związanym z żadnym innym obiektem budowlanym.

Obiekty czasowego użytku

Obiekty czasowego użytku stanowią pewien rodzaj obiektów przeznaczonych do użytkowania w trakcie realizacji robót budowlanych. Ich funkcjonalny i pomocniczy charakter ma na celu umożliwić wykonawcom sprawne i odpowiednie zakończenie budowy głównej, co z kolei odzwierciedla się w przepisach prawa budowlanego, które nie zawierają szczególnych wymagań względem omawianych obiektów.

Dostosowanie budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych

Jestem osobą niepełnosprawną, poruszająca się na wózku inwalidzkim. Mieszkam w średniej wielkości mieście, w którym pomimo istniejących ułatwień dla osób niepełnosprawnych, nie jestem w stanie samodzielnie dostać się do niektórych urzędów czy innych obiektów publicznych. Czy w zakresie prawa budowlanego istnieją przepisy zobowiązujące wykonawcę lub inwestora do zastosowania konkretnych wymagać przy dostosowywaniu budynku do osób niepełnosprawnych?

Duże mieszkanie – problem z kredytem?

Duże mieszkania to dla większości Polaków rzecz nieosiągalna. Problem dotyczy mieszkań o powierzchni powyżej 300 mkw. oraz domów o powierzchni powyżej 600 mkw. Czasami można znaleźć nieruchomość o dużym rozmiarze w niższej cenie, ale przeważnie wymaga ona remontu. Co z kredytami na tak duże nieruchomości?

Jak uzyskać pozwolenie na użytkowanie?

Uzyskanie pozwolenia na użytkowanie obiektu budowlanego nie jest wymagane we wszystkich wypadkach. Do użytkowania obiektów budowlanych, na których wzniesienie wymagane jest pozwolenie na budowę, koniecznym jest dokonanie zawiadomienia o zakończeniu budowy. Prawo budowlane przewiduje trzy przypadki, w których konieczne jest uzyskanie pozwolenia na użytkowanie obiektów budowlanych.

Formalności związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę

Rozpoczęcie i prowadzenie budowy na każdym etapie lub wykonywanie robót budowlanych innych niż budowa obiektu budowlanego wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Zasada ta dotyczy zarówno budowy, jak i rozbudowy oraz nadbudowy obiektów budowlanych, a także prac polegających na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego.

Roboty budowlane a remont

Dokładne rozgraniczenie zakresów poszczególnych rodzajów robót budowlanych jest uzasadnione odmiennymi rygorami, których spełnienia wymagają przepisy w zależności od rodzajów podejmowanych robót.

REKLAMA